Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

ja na kraju nisam ni otisao, iscimao me neki klijent :D ima li ljudi? ako ima, sadasnaj ekipa je ugasila a to valja, sve i da sam necastivi dodje nakon njih.

Došlo 505 advokata. Evo, već se piče Šoškić i Vladimir Gajić, sad izlaze Šoškićevi zergovi da kenjaju.

 

Sent from my LG-D858HK using Tapatalk

Link to comment

i, sta je bilo  na kraju?

Farsa, kao i obično. Nije izabran zapisničar, nije usvojen dnevni red, Šoletova ekipa odmah stavila na glasanje predlog stauta u načelu, ljudi ga izglasali, Šole posle rekao da se glasalo za statut u celini i da nema potrebe da se raspravlja o amandmanima na tekst Statuta, pa se svađao sa Jugoslavom Tintorom, Natašom Vučković i Zorom Dobričanin, Avlijaš, Nicović i ekipa mu držali stranu, itd. Jad i beda.

 

Izbori zakazani za 12. novembar u 11 sati. Advokati zaposleni u OAD-ima nemaju pravo glasa, niti mogu da se kandiduju, jer im novi Statut zabranjuje. Iskreno, ko ih jebe - iz KN-a je došlo 15 ljudi, iz BDK pet-šest, iz Schoenherra isto tako, iz CMS-a niko. Umesto da su doveli 120 ljudi, doveli su 20. Ako njima ne znači, ne znam što bi  nama iz ZAK-ova ili individualcima stalo do toga da branimo njihovo biračko pravo.

 

Iskreno, mislim da bi većina glasala i za ovakav Statut kakav je, samo da se održe izbori. Najgore bi bilo da se sada to odlaže zbog muljanja oko Statuta.

Edited by Ayatollah
Link to comment

videcemo oce li se neko cimati da posalje to na ocenu ustavnom sudu :D mislim da Tintor oce, ne moze ocima da vidi Soskica i ekipu, a tvrdoglav je ko tovar. zemo.

 

Mislim da ne. Šoškićevi protivnici imaju grupni chat na Viberu u koji sam ja uspeo samo da gvirnem, ali čiji nisam član, obzirom da sam suviše sitna riba - tu se motaju uglavnom šefovi korporativnih kancelarija i jači individualci. Oni misle da Šole želi da ovom farsom isprovocira neki postupak za osporavanje statuta, kako bi onda mogao da odloži izbore dok se postupak ne okonča. Sad to ne mora da znači da neko ko ne pripada ni jednom od tabora ili neko od Šoletovih prikrivenih saveznika neće inicirati takav postupak, ali ja ipak mislim da svi žele na izbore i da takvih vratolomija ipak neće biti.

 

Ono što je ipak poražavajuće delovalo na mene je činjenica da se advokatura ipak definitivno polako deli na korporativne kancelarije i individualce (ugrubo, da  ne detaljišem). Ako na čelo komora ne dođe neko mudar, bojim se da će taj jaz uskoro postati jako dubok, gotovo nepremostiv. Individualci su frustrirani time da se glavne pare u advokaturi vrte po korporativnim kancelarijama u kojima radi 10 % aktivnih advokata, pa se revanširaju majorizacijom u Komori  i marginalizacijom korporativne advokature (npr. sad će UO moći da ima samo 1 od 15 članova koji dolazi iz OAD-a). Kao da postoji problem da se percipira da različiti advokati trebaju da gađaju različite segmente tržišta, da ne mogu svi da nude sve. Ne može advokat pojedinac da radi transakciju u Srbiji od 10 miliona evra, koja se tumači po npr. engleskom pravu, i čiji je sastavni deo izrada pet - šest pratećih ugovora sa raznim temama - od ugovora o kreditu do post-closing management agreement-a - ne zato što je glup ili neznalica, nego zato što mu korporativni klijenti to nikada neće dati. E sada, tržište koje targetuju pojedinci je sve siromašnije i sve manje, i uskoro će i klijenti srednjeg kvaliteta početi da prelaze u butike u kojima će raditi 3-4 mlađa advokata, koji dobro barataju engleskim i imaju odgovarajući nivo poslovnosti. Bojim se da masa individualaca ne shvata da je ova tranzicija već počela, i da im je bolje da razmišljaju o modernizaciji svog rada, nego što su kivni na zle korporativce.

Edited by Ayatollah
Link to comment

Takodje svaki malo poznatiji advokat pojedinac angazuje nekoliko drugih advokata da rade za njega iako su oni formalno samostalni. Ukljucujuci i one koji se protive velikim kompanijama. Neki ljudi čitav radni vek provedu radeći na takav način, i to je ok i postoji i postojalo je oduvek.

 

Jasno je da starinski zanat porodičnog univerzalnog advokata odumire. Pre 30 godina je bilo dovoljno da znas KZ, ZKP. ZPP, ZOO i to je manje više bilo to. Spoljnotrgovinske poslove su zavrsavale posebne državne firme sa svojim pravnicima. Danas su stvari otišle malo dalje. Nema šta pojedinac da traži u ozbiljnoj privredi. To je prirodan proces, ukrupnjavanje firmi i specijalizacija za odredjene grane prava.

 

Mada, sve to je samo spinovanje priče, glavni problem je smena ove ekipe u komori. Sve ostalo su demagoski argumenti.

 

Mnogo veće posledice po klasičnu advokaturu će ostvariti zakon o besplatnoj pravnoj pomoći. Ako to prođe, mogu staviti katanac na firmu.

Link to comment

Mnogo veće posledice po klasičnu advokaturu će ostvariti zakon o besplatnoj pravnoj pomoći. Ako to prođe, mogu staviti katanac na firmu.

Uveliko se prica da ce se od sledece godine uvesti obavezna medijacija pre pokretanja parnice i da se vec priprema ekipa™ medijatora koji ce se pridruziti notarima i izvrsiteljima kao pravosudnim profesijama.

Link to comment

Uveliko se prica da ce se od sledece godine uvesti obavezna medijacija pre pokretanja parnice i da se vec priprema ekipa™ medijatora koji ce se pridruziti notarima i izvrsiteljima kao pravosudnim profesijama.

 

Medijacija je samo jos jedan bespotreban korak izmedju stranaka i suda. U 99% slučajeva samo će odložiti sudjenje i još više produžiti postupak. Plus je obavezna medijacija neustavna.

 

Živim od krivice. Problem je što po predlogu zakona službene odbrane spadaju u nešto što se zove "sekundarna pravna pomoć", moraš da se registruješ kod ministarstva koje određuje tarifu i kojima se predaje izveštaj. 

 

Mislim, ni ZKP u delovima koji se odnose na glavni pretres i odvajanje odbrane, optužbe i presuđivanja u praksi nije zaživeo na način kako je zamišljen već se sve vuče po inerciji starih zakona. Na sve to uleće se sa novim zakonom koji će stvoriti pravi galimatijas.

Link to comment

Uveliko se prica da ce se od sledece godine uvesti obavezna medijacija pre pokretanja parnice i da se vec priprema ekipa™ medijatora koji ce se pridruziti notarima i izvrsiteljima kao pravosudnim profesijama.

To ti je prilagodjavanje zakonodavstvu u EU. Obavezna medijacija pre parnice. Naravno, ova stoka prilagodjava prvo ono što je najmanje bitno i važno.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...