Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

Problem sa javnobeleznickim zapisom je bio u tome sto je gomila ugovora zakljucena u toj formo pre nego sto je strajkom izborena mogucnost da se ugovori overavaju solemnizacijom a da notari ne mogu sastavljati ugovore.

 

Ovu odluku pre svega vidim kao aminovanje vec postojeceg stanja, potpuno je besmisleno oglasavati nistavim hiljade zakljucenih poslova zbog toga sto su zakljuceni u snaznijoj formi. Da li ce se i dalje zakljucivati ugovori u formi JB zapisa je drugo pitanje.

 

A problem sa porezima i doprinosima je stvarni problem, nesto oko cega treba zasukati rukave i svadjati se sa politicarima. Realno, briga ih da to rade.

Link to comment

Problem sa javnobeleznickim zapisom je bio u tome sto je gomila ugovora zakljucena u toj formo pre nego sto je strajkom izborena mogucnost da se ugovori overavaju solemnizacijom a da notari ne mogu sastavljati ugovore.

 

Ovu odluku pre svega vidim kao aminovanje vec postojeceg stanja, potpuno je besmisleno oglasavati nistavim hiljade zakljucenih poslova zbog toga sto su zakljuceni u snaznijoj formi. Da li ce se i dalje zakljucivati ugovori u formi JB zapisa je drugo pitanje.

 

A problem sa porezima i doprinosima je stvarni problem, nesto oko cega treba zasukati rukave i svadjati se sa politicarima. Realno, briga ih da to rade.

 

Za 4 meseca? Ja koliko se sećam stanja iz tog perioda kod mene, promet je bio potpuno stao. A ne možeš oglašavati ništavim nešto što je u vreme zaključenja bilo punovažno sastavljeno shodno trenutno važećim propisima. Eventualno možda ovo ima veze sa tim da se spreče notari da za ubuduće sastavljaju javnobeležničke zapise tj. da ovaj stav suda ide u tom smislu njima u prilog (jača forma konzumira slabiju, pa nema prepreke za upis te i notari mogu raditi isto).

 

Opet, ja se vraćam na ovde milion puta izrečeni stav, daj neka se pritiska država da izmeni zakon i omogući slobodno stupanje u notarsku profesiju kao u Holandiji i Poljskoj, Em neće biti korupcije prilikom imenovanja, em će svako ko hoće time da se bavi ići tamo, em će se smanjiti pritisak na advokaturu prilivom novih ljudi.

Link to comment

Ludilo u AKB se produbljuje:

 

 

 

ADVOKATSKA KOMORA BEOGRADA: Pravosnažnom sudskom odlukom poništen opoziv 10 članova Upravnog odbora AKB iz 2010. godine

Situacija u Advokatskoj komori Beograda (AKB) dodatno se zakomplikovala posle pravosnažne sudske odluke kojom se poništava opoziv 10 članova Upravnog odbora, iz 2010. godine. To bi, praktično, značilo da Komora advokata sada ima dva odbora, jedan, aktuelni, i drugi, koji je po pravosnažnoj sudskoj presudi jedini legitiman. Na čelu oba je Slobodan Šoškić.

U AKB već vlada podeljenost oko toga da li će se izbori za predsednika i novo rukovodstvo održati 19. februara 2017. godine ili ne (sedam članova UO je izglasalo i potpisalo odluku da se izbori održe, ali Šoškić tu odluku neće da potpiše).

- Sud je utvrdio da je odluka o sazivanju vanredne skupštine AKB, 9. februara 2010. godine, ništavna i kao i sve odluke donete na toj sednici. To znači da je ništavan i opoziv članova UO- objašnjava Đorđe Kalanj jedan od tada opozvanih članova.

Sada su dobili sudski spor i vraćeni su u UO:

- Ne mislimo da silom preuzimamo ingerencije. Zalažemo se za to da se izbori što pre održe, ali su predsednički kandidati najpozvaniji da daju predloge kako da se kriza reši - navodi Kalanj.

Predsednički kandidati Jugoslav Tintor i Zora Dobričanin kažu da će se izbori održati onda za kada su zakazani, iako Šoškić nije potpisao odluku UO.

- Hitno bi morala da se sastane izborna komisija i izvede pripremne radnje. Tako bi bila stavljena tačka na blokadu advokature i pravosuđa - navodi Dobričanin.

Vraćeni članovi UO bi trebalo da se ponašaju kao tehnički upravni odbor u funkciji sprovođenja izbora, poručuje Tintor.

Link to comment

Izvinite što upadam ali oko one situacije notari vs. advokati i prihvatanje u katastru...

Kako se to odnosi na klijente? Tj. Jel to znači manje ili više troškova?

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Jal ono ovo lagi?

 

 

- U pristupnim pregovorima nijedne potencijalne članice EU, o advokaturi se nije razgovaralo van osnovnih ljudskih prava, sloboda i pravosuđa, koji su uvek bili u okviru poglavlja 23 ili 24. Prvi put u istoriji oni advokaturu smeštaju u usluge, u poglavlje 3 - naglašava Dragoljub Đorđević.

Link to comment

Ne znam, ali ne bi mu bilo prvi put. Mada možda je i istina, ne bi ni EU bilo prvi put da menja i proširuje ta poglavlja za svaku zemlju kandidata.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Kako sere Đorđević, pa trebalo mi je 20 sekundi da nađem ovo (Chapters of the Acquis):

Chapter 3: Right of establishment and freedom to provide services

Member States must ensure that the right of establishment of EU national and legal persons in any Member State and the freedom to provide cross-border services is not hampered by national legislation, subject to the exceptions set out in the Treaty. The acquis also harmonises the rules concerning regulated professions to ensure the mutual recognition of qualifications and diplomas between Member States; for certain regulated professions a common minimum training curriculum must be followed in order to have the qualification automatically recognised in an EU Member State. As regards postal services, the acquis also aims at opening up the postal services sector to competition in a gradual and controlled way, within a regulatory framework which assures a universal service.

 

 

Advokatura svakako spada u ovo. Možda ne spada ona advokatura osamdesetih za kojom plaču Šoškić i njemu slični, a izgleda i Đorđević. Kako se oni boje strane konkurencije.

 

 

Btw, bio nam je danas u gostima na poslu kolega iz jedne velike kancelarije u Moskvi - kaže da u Rusiji uopšte ne moraš da budeš advokat, da bi pružao usluge iz oblasti poslovnog i građanskog prava. Samo u krivici ne možeš da radiš ako nisi advokat. Potpuna je sloboda oko registracije, možeš da radiš solo, a i da napraviš kompaniju sa 500 zaposlenih. Samo kod nas i u Turskoj kao u 19. veku. 

Edited by Ayatollah
Link to comment

Bilo je makljanja oko toga u EU, nije da nije, pazi. U jeku štrajka sam nabasao na neku analizu nekog DG Evropske Komisije o konkurenciji, kačio sam je ovde. I tamo su lobiji igrali jaku ulogu.

 

Problem srpske advokature leži u činjenici da EU notarijat prepoznaje kao javnu službu, te nema cross-border varijante tj. ne može nemački notar u Francuskoj da radi isti posao, dok nemački advokat može bez problema. I to bez i da se registruje u imenik B,C,D francuske komore, kako su ovde izmislili. To je glavna muka.

 

Ja zato i kažem, neka se odluče već jednom šta su i ko su, kad je već država totalno skinula gaće i sve živo prihvata, jer pod neki kišobran i „zaštitu“ moraju - ili će pod državni (kao naglašeno javna služba) pa će biti kao i do sad, ili pod međunarodno-korporativni (kao pravne usluge) pa će procvetati firme.

 

Ovo ovako (štitimo se od konkurencije unutra, štitimo se od konkurencije spolja) je neodrživo, i kad-tad će pući.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Nisam overio legitimaciju, međutim kako mi je sinoć prijatelj sa granice sproveden na izdržavanje kazne, morao sam jutros hitno da odem da overim legitimaciju kako bih mogao da odem u posetu.

Vrata na trećem spratu (gde je računovodstvo) su bila zaključana, a na drugom spratu su mi rekli da su kolege iz računovodstva na seminaru.

Pošto sam naravno popizdeo jer me neće pustiti u posetu osuđeniku, rekli su da zamolim ljude iz zatvora da pozovu komoru, i da će oni preko telefona garantovati za mene  :isuse:

Nisam mogao da se dalje upuštam u priču i samo sam krenuo ka zatvoru, ali eto, sad bar znam kako je moguće da su baš sve kolege iz računovodstva mogle da odu na seminar.

 

Sramota.

Edited by Godfrey
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...