Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

 

najgora je ta upisnina, nekada je bila 2000 evra a pripravnici su placali 10%. neki genijalac se zalio ustavnom sudu pa je ta odredba oborena a u komori su doneli novu po kojoj je upisnina 500k a za pripravnike 10%. i tako ce se to vrtiti dalje.

I ta odredba je ukinuta, pa je sad 4000e za sve, a komora ima diskreciono ovlascenje da nekoga oslobodi dela od 3500e. Ja cak znam ljude koji nisu bili advokatski pripravnici pa ih je komora oslobodila tog dela (mada radi se o BG komori koja je lake ruke na otpisu upisnine).

Link to comment

najgora je ta upisnina, nekada je bila 2000 evra a pripravnici su placali 10%. neki genijalac se zalio ustavnom sudu pa je ta odredba oborena a u komori su doneli novu po kojoj je upisnina 500k a za pripravnike 10%. i tako ce se to vrtiti dalje.

 

Taj "genijalac" (radi se o nekolicini momaka iz Niša, ex sudijskih i tužilačkih pripravnika) je pred Ustavnim sudom pokrenuo postupak za ocenu ustavnosti Odluke AKS o visini troškova upisa u imenik advokata iz 2012. godine, po kojoj su oni iznosili 5.000 a ne 2.000 evra.

 

Ranije, po starom zakonu, visinu troškova upisa je određivala svaka komora za sebe, pa je u Beogradu bilo 2.000, Nišu i Novom Sadu 3.000 itd. Onda je Zakonom o advokaturi iz 2011. godine propisano da visinu utvrđuje AKS za celu zemlju i oni su odredili 5.000 evra, pa im je US na genijalčevu inicijativu stavio van snage odluku kao neustavnu i rekao da troškovi upisa služe finansiranju samo te administrativne radnje (upisa) i da moraju odgovarati svrsi radi koje su ustanovljeni, a ne da predstavljaju dodatni uslov i opterećenje i da ograničavaju pravo na rad. E tad (2014) su übergenijalci ustavobranitelji iz komore odredili da je visina troškova 4.000 evra. Toliko valjda košta da se uradi rešenje i legitimacija, eventualno kupi zlatna hemijska i isti ispišu zlatnim mastilom. ^_^

 

Za svo to vreme, ne jebavajući AKS i njene odluke, jedino je AK Beograd upisivala ljude za 2.000 evra, da bi tek pre nekoliko meseci i ona počela da naplaćuje 4.000 evra.

 

Inače, US je do sad tri puta obarao odluke AK o visini tih troškova upisa, jednom novosadske (2006), jednom kragujevačke (2008) i konačno nacionalne (2014). I opet isto.

Link to comment

 E tad (2014) su übergenijalci ustavobranitelji iz komore odredili da je visina troškova 4.000 evra. Toliko valjda košta da se uradi rešenje i legitimacija, eventualno kupi zlatna hemijska i isti ispišu zlatnim mastilom. ^_^

Ne, ne, nisu troskovi 4000e, jer je ustavni sud ocenio da to nije ustavno, pa su se ubergenijalci setili da propisu da su troskovi 500e, a 3500e ucesce u sticanju imovine komore :fantom:

Link to comment

Pa to, svejedno plaćaš 4.000.

 

Vrhunac ironije je da im je i tu kombinaciju (troškovi upisa+doprinos za nameštaj, viski & jagnjetinu) US obarao, to je valjda ona kragujevačka iz 2008; davno sam čitao ali mislim da je to.

Link to comment

Neam pojma.

Jedino što znam je da je Komisija za zaštitu konkurencije donela zaključak o pokretanju postupka zbog ograničavanja tržišta, ali mislim da to stoji u mestu već par godina.

Link to comment

Čemju služi taj novac? Gde se gomila? Ko ga troši? Na šta?

Šta dobija advokat upisom u Komoru, osim dozvole za rad?

Link to comment

pa ono, lepe su plate u komori. nesto ide i na odrzavanje, zatim na stampanje materijala, zatim postoje ta godisnja okupljanja na koja ne ide skoro niko izuzev ekipe oko same komore, organizuju se seminari, zatim imaju neku reprezentaciju, troskove skupstina, mislim da imaju i neke fondove za pomoc kolegama koji se nadju u nevolji, ali najveci trosak su plate.

 

malo toga dobija advokat, zato i jeste ovoliko nezadovoljstvo sa komorom. mislim da ce se ovim novim statutom promeniti neke stvari na prosloj skupstini umalo nije doslo do pobune.

Link to comment

Meni i dalje nije jasno zašto nisu lepo uveli progresivnu članarinu, po godinama staža.

Ako već treba da se neko odere, neka deru one koji su 20-30 godina u tom poslu i već su zgrnuli ozbiljnije pare.

 

Ne, oni deru klince, a uz to im ograničavaju prava u komori.

Link to comment

nije problem clanarina. 1000 dinara mesecno nije neki trosak. problem je upisnina koja je iygubila smisao. trebalo bi da samo pokrije troskove upisa a ne da se iz toga finansira komora.

Link to comment

Verovatno imate obezbeđeni pravnu pomoć ako vamm zatreba.

 

Meni, kao nekom ko je miljama daleko od te priče, to sve deluje kao elitizacija zanimanja.

(Zna se ko može da se bavi advokaturom, vi što nemate pare kuš napolje.

I je l su se dosetile banke da dele kredite za upisnine?)

Link to comment

Ma ne finansira se iz toga komora.

Svaka od njih garant ima ozbiljne pare na računu.

Biće pre da je namera da se ograniči konkurencija, jer npr. ja treba da dam skoro celu godišnju platu da bih se upisao.

Link to comment

Verovatno imate obezbeđeni pravnu pomoć ako vamm zatreba.

 

Meni, kao nekom ko je miljama daleko od te priče, to sve deluje kao elitizacija zanimanja.

(Zna se ko može da se bavi advokaturom, vi što nemate pare kuš napolje.

I je l su se dosetile banke da dele kredite za upisnine?)

 

mislim da ne, pripravnici se upisuju u imenik za male pare koji mislim da pokrivaju troskove upisa. nije u pitanju elitizacija, daleko je advokatura od bilo kakve elite. vecina ljudi su obicne zanatlije koje su srecne ako im preostane dovoljno para za neki pristojan zivot nakon sto plate poreze i doprinose. imas i gomilu ljudi koji se zovu advokatima a spadaju u neke bizarne pojave srpskog drustva koje je tesko definisati. nije ovo elitno zanimanje, vise je postalo utociste raznoraznih jako cudnih likova, od saradnika sluzbe, policajaca koji su napustili sluzbu, muljatora, bivsih ovih ili onih. ima ozbiljnih ljudi ali je to jako mali broj.

 

Ma ne finansira se iz toga komora.

Svaka od njih garant ima ozbiljne pare na računu.

 

Biće pre da je namera da se ograniči konkurencija, jer npr. ja treba da dam skoro celu godišnju platu da bih se upisao.

 

ima i ovoga. svakako da jeste jedan od razloga.

Link to comment

Pre nekog vremena se Šoškić (za neupućene, predsednik Advokatske komore Beograda) hvalisao kako na računima Komore ima više od milion eura. Ne znam šta time hteo da postigne, osim da navuče dodatni gnev na sebe - advokatura nikad jadnija, a Komora nikad bogatija. Umesto da bude servis advokata, ona im je maćeha, koja malom skupu odabranih nudi razne privilegije, a većini apsolutno ništa, pri tome vodeći neke svoje krstaške ratove protiv drugih advokatskih komora, korporativne advokature, itd...

 

Btw, ako je tačno da oni samo drže te pare na računu Komore i da im služe za troškarenje i hvalisanje, onda je to nedomaćinsko upravljanje novcem na kub. Barem 50 % tog novca bi se moralo zavrteti tako da počne da donosi prihod - kupovinom nekretnina, akcija, obveznica, oročavanjem, itd. Posle 5 - 10 godina pametnog ulaganja bismo imali samoodrživu Komoru, koja ne bi uopšte morala da naplaćuje bilo šta od svojih članova. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...