Jump to content
IGNORED

jalova generacija


MancMellow

Recommended Posts

Horor.

 

Погледао сам само првих 15 секунди, и то без звука. Видео сам да се кореографија не разликује од оне што сам видео пре 5-6 година, а тек текст ми не треба, чуо тада једном и доста за овај живот.

 

Славенка Дракулић-Илић (ако сам добро запамтио ко је то писао) је једном рекла да је, отприлике, живот у социјализму довео дотле да се људи поносе доживљеним понижењима као некаквим одликовањима. Имали су их по неколико, свако.

 

Ови јадници то доживљавају сваког дана, на небројеним десетинама хиљада места. То је то форсирање корпорацијске културе, то како мали Џорџица замишља заибацу и верност фирми, само на нивоу групе ТНТ Волмарта, дакле запослења које је две црте ниже од превртања тзв. пљески у Меку.

Link to comment
  • Replies 549
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    71

  • rajka

    34

  • Leia

    32

  • Notorious

    27

То је то форсирање корпорацијске културе, то како мали Џорџица замишља заибацу и верност фирми,

 

ima par godina da napisah: ovo je takodje ideologizacija poslovanja, samo ovog puta s desna. 

Link to comment

dirmarimadrovagod, ovo je tzv. "gotivni" mobing :o

 

 

 

 

edit. ne znam jeste li imali priliku da idete na našu izvedbu ovakvih biznis treninga gde dojučerašnji uvaljivač kirbija pričuje pravi biznis prilaz i podiže elan i budnost grupe povremenim "vežbicama"? 1 sprž od transfera neprijatnosti, ali sprž!!

Edited by Singer
Link to comment

Корпоративизам је зајеб за све генерације запослене данас. Од радника запосленог се очекује да буде лојалан фирми, а од фирме се не очекује да буде лојална њему. И све бенефиције које тај добије су некако опет у корист фирме - да ли зарад ПРа, имиџа, или газда хоће да се скија... а с друге стране се очекује прописано облачење (о свом трошку), да се терају кола одређеног нивоа и стила (о свом трошку, можда уз повољан кредит од фирмине банке), и да се форсира та култура корпорације. Са све обавезним журкама, оваквим и онаквим интерним акцијама и осталим глупирањима.

 

ЈБТ, под СКЈ се живело слободније, знао си од кога треба да се пазиш и две-три ствари за које је требало да будеш тотални тупсон да их починиш, а са већином осталог си могао да се провучеш и да никог не боли патка за то. Ово бре... јесам спомињао периодично узимање мокраће да се види ко дува? Оно, нема још свуда али има где има, а практично је обавезно приликом запошљавања. Или оно да предаш лозинку од свог налога на фејсу или твићкалици да виде шта пишеш, или да можеш да попијеш ногу због нечег што напишеш на блогу... Велики брат је власник корпорације.

Link to comment

Корпоративизам је зајеб за све генерације запослене данас. Од радника запосленог се очекује да буде лојалан фирми, а од фирме се не очекује да буде лојална њему. И све бенефиције које тај добије су некако опет у корист фирме - да ли зарад ПРа, имиџа, или газда хоће да се скија... а с друге стране се очекује прописано облачење (о свом трошку), да се терају кола одређеног нивоа и стила (о свом трошку, можда уз повољан кредит од фирмине банке), и да се форсира та култура корпорације. Са све обавезним журкама, оваквим и онаквим интерним акцијама и осталим глупирањима.

 

ЈБТ, под СКЈ се живело слободније, знао си од кога треба да се пазиш и две-три ствари за које је требало да будеш тотални тупсон да их починиш, а са већином осталог си могао да се провучеш и да никог не боли патка за то. Ово бре... јесам спомињао периодично узимање мокраће да се види ко дува? Оно, нема још свуда али има где има, а практично је обавезно приликом запошљавања. Или оно да предаш лозинку од свог налога на фејсу или твићкалици да виде шта пишеш, или да можеш да попијеш ногу због нечег што напишеш на блогу... Велики брат је власник корпорације.

Ovakav korporativizam kakav je gore opisan je davno prevazidjen i ja ga u Evropi nisam sreo (elektroprivreda, zdravstvo). E sad ne znam za mekdonalds... Ali meni vise lici da, kao i u vecini stvari, Srbija opet kaska decenijama i nesrecno kopira davno prosle trendove. Uostalom, delovima inteligencije srpske ™ jos nisu javili da je Tito umro.

Link to comment

 

 

 MOTIVACIJA ZA UČEŠĆE U AKTIVNOSTIMA

Tim bilding igre „za probijanje leda”
 
Pre tim bilding igara, trebalo bi započeti nekom od igara „za probijanje leda”. Ove igre su osmišljene tako da ruše barijere i da zbližavaju članove tima. Dobro osmišljena igra za probijanje leda opušta, motiviše, daje energiju i uspostavlja solidan timski odnos. Idealna igra za početak bi trebalo da uključuje zadatke koji od članova tima traže da slušaju jedni druge i da ulože zajedničke napore kako bi uspeli. Evo nekoliko inovativnih i promišljenih igara za probijanje leda.

Nisu svi odrasli zainteresovani za igranje tim bilding igara. Prilikom motivacije za učešće u aktivnostima ili igrama za tim bilding važno je učesnicima objasniti kako će im ta vežba pomoći.

Tim bilding igre za odrasle moraju da budu inovativne i orijentisane na rezultat. Dobro osmišljene aktivnosti dizajnirane tako da dodaju vrednosti će omogućiti odraslima bolje razumevanje, saradnju i međusobno poštovanje kako bi postigli cilj.

KOLIKO ME DOBRO POZNAJEŠ?

Svaki član dobija set ličnih pitanja, npr. šta voli, šta ne voli, koji su mu hobiji, itd., zapisuje svoj odgovor i pogađa odgovore za svakog člana. Zatim vođa tima čita svaki set odgovora. Ostali bi trebalo da budu u stanju da prepoznaju osobu na osnovu odgovora. Pobednik je naravno osoba koja pogodi ko je tajanstveni čovek ili žena. Ova igra omogućuje više razumevanja među članovima tima.

ČEGA SE PLAŠIŠ?

Svaki član dobija po parče hartije kako bi napisao ili nacrtao svoj strah na njemu. Zatim drugi učesnik naglas pročita strah i opiše kako izgleda živeti sa tim strahom. Ovo je divna aktivnost koja uči članove tima dobroti i razumevanju. Kada se svako lično upozna sa strahovima drugih, tim će imati više razumevanja, podrške i osećajne snage.

SUPERLATIVI

Od učesnika se zatraži da u tišini prouče sastav grupe i da odluče o tome koji superlativ prideva opisuje njih u odnosu na druge (najmlađi, najviši, najuštogljeniji, itd.).  Zatim izgovaraju svoje prideve, objašnjavaju ih i, ukoliko je moguće, ispituju njihovu tačnost.

GDE SI?

Učesnik izabere godinu ili mesec pre sastanka i zatim se svakoj osobi daje prilika da kaže šta je radila na taj datum (januar 2011, leto 2010, itd.).

 

UHVATI ME AKO MOŽEŠ!

Igrači bi trebalo da se podele u parove. Svi igrači se podele u dva reda (okrenuta ka unutra), stojeći rame uz rame, sa partnerima koji gledaju jedni u druge. Učesnicima bi trebalo dati oko 30 sekundi da gledaju u svoje partnere, pamteći sve detalje o toj osobi. Vođa zatim naređuje za oba reda da se okrenu na drugu stranu. Jedan ili oba reda imaju 15-20 sekundi da promene nešto u svom izgledu (tj. da premeste sat na drugu ruku, da otkopčaju dugme, da skinu kaiš, itd.). Promena mora da bude neupadljiva, ali vidljiva za partnera. Igrači se ponovo okreću jedni ka drugima i imaju 30 sekundi da otkriju fizičke promene koje su izvršene. Igrači imaju priliku da komuniciraju međusobno i zabavljaju se!

PAPAZJANIJA

Pre početka aktivnosti, vođa bi trebalo da iseče nekoliko slika u delove kao za slagalicu. Svaki član grupe zatim izvlači deo slagalice iz kese. Članovi grupe čuvaju svoj deo slagalice za sebe sve dok vođa ne kaže ,,KRENI!’’. U tom trenutku, članovi grupe pokušavaju da pronađu druge članove grupe sa delovima koji formiraju odgovarajuće slike. Grupa koja to uradi prva, pobeđuje.

 

http://www.seebtm.com/tim-bilding-igre-%E2%80%9Eza-probijanje-leda%E2%80%9D/

 

Evo teorijske osnove ovoga. Ja sam imao barem dve situacije u kojima sam se osećao kao magarac :

 

- prošle godine, na projekt tim bildingu, kada su nas treneri iz jedne od Big Four konsultantskih kuća terali da napravimo krug i dobacujemo se kokošijim jajima, i slične gluposti. Vrhunac je bio kada su tražili da za svakog od prisutnih napišemo (na stiki cedelji) koje su mu loše osobine  i čime  je svakog od nas nervirao u poslednjih godinu dana, i to da nalepimo na tablu sa njegovim / njenim imenom. Ja sam tražio da me izuzmu i iz aktivnog i iz pasivnog učešća u toj aktivnosti, obzirom da većinu ljudi vrlo površno poznajem, a i oni mene, i da nemam nameru da nekome lupam paušalne etikete. Morao sam da budem čak i malo neprijatan, da bi shvatili da mislim ozbiljno.

 

- ove godine, kada su nas terali da ispred zgrade telima napišemo logo kompanije i mašemo, a oni su doneli neki leteći dron, kao mini helikopter sa kamerom (izgleda kao leteći droid iz Star Warsa) da nas slikaju, i to posle okače na Facebook i web sajt. Stajali smo tako barem pola sata, jer nisu bili zadovoljni kako smo se rasporedili, što jedna strana ima više ljudi od druge, itd. Ko zna koliko bi ta golgota trajala, da nije dunula košava i oduvala drona u tri lepe, u neke njive. Nisu ga našli ni do danas, na svu sreću.

Link to comment

- ove godine, kada su nas terali da ispred zgrade telima napišemo logo kompanije i mašemo, a oni su doneli neki leteći dron, kao mini helikopter sa kamerom (izgleda kao leteći droid iz Star Warsa) da nas slikaju, i to posle okače na Facebook i web sajt. Stajali smo tako barem pola sata, jer nisu bili zadovoljni kako smo se rasporedili, što jedna strana ima više ljudi od druge, itd. Ko zna koliko bi ta golgota trajala, da nije dunula košava i oduvala drona u tri lepe, u neke njive. Nisu ga našli ni do danas, na svu sreću.

Ovo je definicija nenadjebivosti..ne znam kako mi je promaklo ispod radara ako se desilo u Vrscu :lol::lol::lol:

Link to comment

Vrhunac je bio kada su tražili da za svakog od prisutnih napišemo (na stiki cedelji) koje su mu loše osobine  i čime  je svakog od nas nervirao u poslednjih godinu dana, i to da nalepimo na tablu sa njegovim / njenim imenom. Ja sam tražio da me izuzmu i iz aktivnog i iz pasivnog učešća u toj aktivnosti, obzirom da većinu ljudi vrlo površno poznajem, a i oni mene, i da nemam nameru da nekome lupam paušalne etikete. Morao sam da budem čak i malo neprijatan, da bi shvatili da mislim ozbiljno.

bez oglasne table, ali slično. bivša firma.

došla konsultantska firma da održi bildanje tima i popravlja međuljudske odnose, pa je posle bilo i valjda 1-1 savetovanje sa zaposlenima gde bi oni rekli šta ih u međuljudskim odnosima muči, kako popraviti odnose sa menadžmentom, uzduž i popreko, vertikalno i horizontalno...

i onda ta što je vodila trening dođe i zaposli se kao valjda savetnik direktora ili nešto slično...

:lolol:

(tad sam već bila otišla iz firme)

Link to comment

 

ЈБТ, под СКЈ се живело слободније, знао си од кога треба да се пазиш и две-три ствари за које је требало да будеш тотални тупсон да их починиш, а са већином осталог си могао да се провучеш и да никог не боли патка за то. Ово бре... јесам спомињао периодично узимање мокраће да се види ко дува? Оно, нема још свуда али има где има, а практично је обавезно приликом запошљавања. Или оно да предаш лозинку од свог налога на фејсу или твићкалици да виде шта пишеш, или да можеш да попијеш ногу због нечег што напишеш на блогу... Велики брат је власник корпорације.

 

Bold : Član 179 stav 4 novog Zakona o radu :

 

Poslodavac može zaposlenog da uputi na odgovarajuću analizu u ovlašćenu zdravstvenu ustanovu koju odredi poslodavac, o svom trošku, radi utvrđivanja okolnosti iz stava 3. tač. 3) i 4) ovog člana ili da utvrdi postojanje navedenih okolnosti na drugi način u skladu sa opštim aktom. Odbijanje zaposlenog da se odazove na poziv poslodavca da izvrši analizu smatra se nepoštovanjem radne discipline u smislu stava 3. ovog člana (i može mu se otkazati ugovor o radu - moja primedba).

 

Link to comment

jbt zamišljam kako bi im se moj muž najebao keve da tako nešto sa njim pokušaju i šta bi bilo posle

msm, čovek organski ne podnosi te budalaštine

ono, nije da ih ja podnosim, ali sam spremnija za glupiranja, svakako  :lolol:

 

jednom davno kada smo radili u jednoj privatnoj firmi, zagovnale se stvari totalno i vlasnik krenuo kao da postavlja neke direktore da sredetm stvari

i predloži lika koji mu je kresao svastiku, a inače električar

svi ćute, tek će moj muž (video da je sve krenulo dođavola). ''u ovoj firmi samo ti (obrati se vlasniku) za mene možeš da budeš direktor, a ostali neka budu kome oće'' . i izađe

nastane kratki tajac i sve se nastavi svojim tokom, električar postane direktor, ali je našu kancelariju izbegavao u širokom luku

 

edit

al' ste se raspisali, moj se komnetar odnosio na one budalaštine o kojima je ajatolah pisao

Edited by dùda
Link to comment

Ovo je definicija nenadjebivosti..ne znam kako mi je promaklo ispod radara ako se desilo u Vrscu :lol: :lol: :lol:

 

Jeste, u Vršcu je bilo. Pitaj nekog šta smo radili, nakon što se završila vežba evakuacije Upravne zgrade u slučaju požara.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...