Jump to content
IGNORED

jalova generacija


MancMellow

Recommended Posts

Očigledno je da se tamo Srbija doživljava kao banana, koja je dosta zgodna za obavljanje raznih aktivnosti koje se kod kuće ne smeju, pa se shodno tome regrutuju kadrovi koji odgovaraju takvim aktivnostima, i kad nam šalju odozgo i kada biraju ovde.

 

 

 

Ovo je i moj utisak na osnovu upucenosti u vise velikih domacih firmi. Dodatno, kad su predstavnistva u pitanju, posto smo vec banana, posalju svoje najneiskusnije ljude da se uce na nama ili lose menadzere koje ne mogu da nogiraju, po principu da ovde ne mogu da naprave vecu stetu.

Link to comment
  • Replies 549
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    71

  • rajka

    34

  • Leia

    32

  • Notorious

    27

Molim vas da se elektro™ struka ne uzima kao reper za bilo šta. Tehnika je mnogo napredovala™, stvari su u stalnoj fluktuaciji. U elektrotehnici™ a donekle i mašinstvu svi su pametni. Ova je industrija puna posebnih™, specijalnih™ osoba. Što bi Englezi rekli, un-clubbable cretins.

 

Dešava se da najobičniji prodavac uzme da kenja i da se pravi pametan jer zna jednu foru više od čoveka koji dođe nešto da kupi. Omladina nekad zna više nego matorci, ali ni matorci se ne daju.

Svi znaju sve, i ima majstora, servisera, šljakera koji znaju gde đavo spava pa onda prozivaju novopečene inženjere™ koji ne umeju da zaleme dve žice, montiraju ringlu za šporet ili promene elektromotor.

Link to comment

kakvi te to bedzevi muce :D

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

 

Smajli u bojama kompanije, nose ih na isti način kao što političari nose bedževe sa državnim zastavama na reverima odela. Ja sam u nekoj prilici rekao da bedževi ne idu sa odelom i poslovnom odećom uopšte, i da njihovo kačenje na rever pokazuje izvesno odsustvo stila u odevanju, te da ću se ja od toga uzdržati. To mi je teško zamereno, i optužen sam za narušavanje radne harmonije i za širenje negativnog raspoloženja. Sada svako ko ima neke ambicije u kompaniji nosi bedž, kače ih i na tašne, jakne, itd.

 

Naravno, u matičnoj kompaniji ne postoje bilo kakvi bedževi.

Link to comment

Cenim da je matična centrala dozvolila top menadžmentu tu inicijativu da imaju osećaj da nešto rade i odlučuju umesto što samo sprovode direktive.

Link to comment

Sad, malo se mistifukuje to vreme. Kakvih sam se tada goveda na pogrešnim mestima nagledao i naslušao (kad sam bio počinjao da radim) je za posebnu temu, oni su posredno i generisali čitavo sranje devedesetih.

 

Naravno, čitava stvar je metastazirala i sad je još gore nego što je bilo tada.

 

Мислим да је разлика у томе што је тада било више столица него дупета, па нису могли ни морали све столице да заузму. Било је доста случајева да прави људи дођу на права места простим конкурсом, или чак да се намести конкурс тако да се заобиђу политичка намештавањарж, и прими човек какав треба за то место.

 

Оно, виђао сам и сам кретена на јачим местима, неки су особито задужили информатику у нашој вароши (тако што нису дали својим екипама да раде та тране и праве паре и себи и фирми, па су онда изгубили најјаче људе кад смо их отерали у 15:00 и направили фирму); седео сам поред психијатријског случаја који је пола радног времена читао новине а пола проводио кататонично забуљен у курсор, знало се тачно ко га је довео и због кога није нико смео реч да му каже.

 

Један другар је проценио, почетком осамдесетих, да око 10% људи ради свој посао с вољом и на време, док остали причају о фудбалу, иду по бурек или напросто врте палчеве. Из седамдесетих је била ова процена:

 

ЧССР - четири седе, седам раде

 

СССР - седам седе, седам раде

 

СФРЈ - седморица филозофирају, ради један

 

Dešava se da najobičniji prodavac uzme da kenja i da se pravi pametan jer zna jednu foru više od čoveka koji dođe nešto da kupi.

 

Напредак! Ја сам запамтио продавце који су знали четири форе мање од мене.

 

Зато имаш данас продавце који немају појма ни о чему, само знају где шта стоји, под условом да скапирају шта их питаш. Познавање робе није у опису радног места.

Link to comment

Sada svako ko ima neke ambicije u kompaniji nosi bedž, kače ih i na tašne, jakne, itd.

 

Naravno, u matičnoj kompaniji ne postoje bilo kakvi bedževi.

Pre nekih desetak godina, jedan od bitnih ljudi tvoje maticne kompanije (sin coveka koji je bio alfa i omega kompanije) se na jednom radnom sastanku pohvalio da je pogledao vrlo dobar i zanimljiv dokumentarac..film mu je dao momak koji ima svoj servis racunara, moj dobar prijatelj. Elem, ovaj je jako hvalio odgledano delo ali nije mogao da se seti imena filma.

Epilog - Istog popodneva kod Fipe u radnju dolaze, jedan za drugim, njih izmedju 10 i 15 sa molbom da im nareze taj film. Prica kaze da su izjutra svi bili impresionirani i spremni da pricaju o tom kinematografskom biseru.

Link to comment

Pa to su neke debilčine na kub. Čudi me da su vlasnici to tako dozvolili.

 

E to ne bi verovala. Hteo sam da napisem post, pa sam video Nerine i Ayatollahove postove i to je to. Ali to nema nikakve veze sa generacijama, nego sa naopakom srpskom privredom (i drzavom)  koja ce 100% jednog dana zbog u njihovim postovima opisanih stvari zavrsiti "in tatters" (a nije daleko ni ovako). 

Edited by MancMellow
Link to comment

Pre nekih desetak godina, jedan od bitnih ljudi tvoje maticne kompanije (sin coveka koji je bio alfa i omega kompanije) se na jednom radnom sastanku pohvalio da je pogledao vrlo dobar i zanimljiv dokumentarac..film mu je dao momak koji ima svoj servis racunara, moj dobar prijatelj. Elem, ovaj je jako hvalio odgledano delo ali nije mogao da se seti imena filma.

Epilog - Istog popodneva kod Fipe u radnju dolaze, jedan za drugim, njih izmedju 10 i 15 sa molbom da im nareze taj film. Prica kaze da su izjutra svi bili impresionirani i spremni da pricaju o tom kinematografskom biseru.

 

Znam to, kao i onu situaciju kada su se panično dizali krediti za kupovinu novih automobila, jer je bivši Gazda jedno jutro došao u novom sivom, umesto u starom crnom automobilu. Takvih pojava je uvek bilo, i biće ih, ali je razlika u tome što si tada mogao da se probiješ i samo na osnovu rada, znanja i rezultata, bez da gledaš film ili kupuješ auto. Sada je bedž obavezan.  

Link to comment

ako još neko upita o čemu se ovde priča, da mu se odgovori: o tome kako i zašto nemamo bedževe.

 

i meni je ajatolahova i nerina priča dobro poznata. razlika je samo u tome što ovi klanjaju ministarstvima.

od relativno skoro, u Instituciji kao čelni ljudi figuriraju prcko, fićfirić, i jedan treći - ne znam mu umetnicko ime.

nomen est omen.

 

poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

Žao mi je što nisam video ovaj post ranije, + 1000.

 

Kod mene u kompaniji, u poslednjih godinu i po dana je dovedeno 5 - 6 novih direktora.  Svi do jednog su dovedeni sa strane, i, osim nove direktorke PR-a, niko nema ni 30 godina. To im, naravno, ne smeta da budu puni sebe, nadmeni, arogantni, da na nas koji tu radimo neko vreme i imamo više od 35 gledaju sa visine - mi smo verovatno neuspešni po njihovim merilima, obzirom da nismo već direktori. O nivou stručnog znanja ne želim da komentarišem - jednom mi je nešto izletelo u tom smislu, pa sam to debelo platio, ali to više da izgleda nije ni bitno. Bitno je da se nose bedževi sa smajlijima na reveru, da se na Fejsbuk kače selfiji sa posla, da se na poslu zovemo "dragi" i "ljubavi", da jedni drugima laskamo kako smo danas lepi i da nikad, ALI NIKAD, nemamo svoje mišljenje, čak ni o poslu koji obavljamo. Najodvratnija folirantska atmosfera koja postoji, ne stimuliše nikakav rad, znanje ili posvećenost, već licemerje i foliranje.  

:ph34r: a zamisli tek da ti i takvi još i tripuju da imaju nekakva mišljenja... o nečemu, posebno o poslu.

Link to comment

:ph34r: a zamisli tek da ti i takvi još i tripuju da imaju nekakva mišljenja... o nečemu, posebno o poslu.

 

Ovo mi je oduvek bio poseban hit. Bilo je situacija kad shvatis da maltene ne govoris istim jezikom, tako da ne mozes da razmenis misljenje sve i da hoces, a oni zapeli da im se uvazi "misljenje" jer su, zaboga, viable member of the staff. Kao kad cekas na pesackom da predjes ulicu a neko pored tebe ti uz ogroman napor pokusava objasniti nacelo funkcionisanja zelenog svetla na semaforu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...