Jump to content
IGNORED

jalova generacija


MancMellow

Recommended Posts

  • Replies 549
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    71

  • rajka

    34

  • Leia

    32

  • Notorious

    27

u nekoj sociologiji koju sam učila pisalo se o naučno-tehnološkoj revoluciji, i kako će tercijarni i kvaternarni sektor zanimanja potisnuti ove nižeg nivoa

 

To сам нашао у овом облику: "и шта, онда ћемо сви једни другима да перемо гаће и то ће да буде привреда и сви ћемо супер да живимо?".

 

@rasejani - znam o čemu pričaš, gledam realizaciju nekih projekata (inostranstvo, 3-4 razne zemlje i različite kompanije) - a sve isto. bitno je kako se stvari predstave, a ne šta se zapravo uradi. i ta proceduralna lista karika u lancu je ko kafkin zamak... :)

 

 

А, да, документација је важније од посла. Што има и практичне сврхе... кад год је неко на четном састанку дрекнуо "а зашто то није документовано" одмах бих окачио линак на место где сам то написао и онда цврц, дежурни дискутант умукне а нама свима остане пола сата живота више. Вреди документација.

 

С тим што ја прво урадим па документујем. Ал' радио сам и у фирми где је од нас педесет, четрдесеторо писало документацију за нову верзију, петоро управљало, један био хардвераш, и нас петорица програмера... четворица раде нову верзију, ја одржавам стару, која једина још доноси неке паре. Одличан начин да од перспективне фирме направиш дот ком и пуцање балона дочекаш са стилом.

Link to comment

...

 

u to vreme su u tom užasnom jednopartijskom sistemu stvari došle dotle da se zapošljavalo prema stručnosti i pravi ljudi su sedeli na pravim mestima

pitam se da li će više ikad doći takvo vreme

 

...

 

Sad, malo se mistifukuje to vreme. Kakvih sam se tada goveda na pogrešnim mestima nagledao i naslušao (kad sam bio počinjao da radim) je za posebnu temu, oni su posredno i generisali čitavo sranje devedesetih.

 

Naravno, čitava stvar je metastazirala i sad je još gore nego što je bilo tada.

Link to comment

Sa druge strane, moja žena je profesor na faksu, i iz svog 15+ godišnjeg asistentsko-profesorskog iskustva je zaključila da su klinci sve nadrkaniji i slobodniji, a pritom i sve brži i pametniji.

Mozda zavisi i od faksa i predmeta, ali moj tata je radio kao laborant od 71. do ovog leta i on misli upravo suprotno, da sve manje znaju i da dolaze sa losim predznanjem iz skole.

 

ETA: plus sto vecinu njih mrzi da uce i da rade na vezbama.

Edited by jms_uk
Link to comment

e da, meni je to najgore od svega, ta opšta tendencija da se 'grize', sto najčešće znači da se beskrupulozno lakta i grabi za pozicije, benefite i pare pre svega, a bez ikakvog ili sa vrlo malo znanja. ti ljudi mojih godina (35) koji mrtvi ladni zasedaju na direktorska i ministarska mesta a da pre toga nisu imali nikakvo iskustvo rada u bilo čemu, makar u kiosku, sve što pipnu zaseru, i nikom ništa, 'grizu' dalje.  i to se posmatra kao vrlina. da se grize. a vidim da su ovi mlađi od mene isti takvi, sa njima smo tek najebali. 

 

 

Žao mi je što nisam video ovaj post ranije, + 1000.

 

Kod mene u kompaniji, u poslednjih godinu i po dana je dovedeno 5 - 6 novih direktora.  Svi do jednog su dovedeni sa strane, i, osim nove direktorke PR-a, niko nema ni 30 godina. To im, naravno, ne smeta da budu puni sebe, nadmeni, arogantni, da na nas koji tu radimo neko vreme i imamo više od 35 gledaju sa visine - mi smo verovatno neuspešni po njihovim merilima, obzirom da nismo već direktori. O nivou stručnog znanja ne želim da komentarišem - jednom mi je nešto izletelo u tom smislu, pa sam to debelo platio, ali to više da izgleda nije ni bitno. Bitno je da se nose bedževi sa smajlijima na reveru, da se na Fejsbuk kače selfiji sa posla, da se na poslu zovemo "dragi" i "ljubavi", da jedni drugima laskamo kako smo danas lepi i da nikad, ALI NIKAD, nemamo svoje mišljenje, čak ni o poslu koji obavljamo. Najodvratnija folirantska atmosfera koja postoji, ne stimuliše nikakav rad, znanje ili posvećenost, već licemerje i foliranje.  

Link to comment

Pa to su neke debilčine na kub. Čudi me da su vlasnici to tako dozvolili.

Jel se ti to praviš kao da ne znaš da vlasnici to odobravaju čak i podstiču.Pa "potrošni" su im najbolji saveznici, kad im ne trebaju više, pedala, a ovi to prihvate kao "mobilnost radne snage" što i sami propagiraju.
Link to comment

Pa to su neke debilčine na kub. Čudi me da su vlasnici to tako dozvolili.

 

Nažalost, bojim se da se takva atmosfera podstiče sa samog vrha kompanije, možeš pročačkati po Google-u ili LinkedIn-u, pa će neke stvari biti jasnije (da ne pišem ništa konkretnije, ne znam ko bi sve ovo mogao da pročita). Gazde ne zanima ništa dok im je dobar balance sheet, a kako je u pitanju od ranije dobro postavljen sistem, koji po prirodi delatnosti i poziciji kompanije dobro posluje (jedina ozbiljna proizvodna kompanija u zemlji, u visokoprofitabilnoj delatnosti), imamo i više nego dovoljno vremena da se bavimo šminkerajem.

 

Iskreno, čeznem da odem negde gde ima neke organizacije, i gde se stimulišu rad i znanje, ali mrka kapa od toga u Srbiji.

Link to comment

Nažalost, bojim se da se takva atmosfera podstiče sa samog vrha kompanije, možeš pročačkati po Google-u ili LinkedIn-u, pa će neke stvari biti jasnije (da ne pišem ništa konkretnije, ne znam ko bi sve ovo mogao da pročita). Gazde ne zanima ništa dok im je dobar balance sheet, a kako je u pitanju od ranije dobro postavljen sistem, koji po prirodi delatnosti i poziciji kompanije dobro posluje (jedina ozbiljna proizvodna kompanija u zemlji, u visokoprofitabilnoj delatnosti), imamo i više nego dovoljno vremena da se bavimo šminkerajem.

 

Iskreno, čeznem da odem negde gde ima neke organizacije, i gde se stimulišu rad i znanje, ali mrka kapa od toga u Srbiji.

Pa znam ja dobro da vi imate monopol u proizvodnji odredjenih proizvoda i da bi trebalo da budete ili retardirani ili da izvlačite assets Bajatović style da biste bili negative.

 

Pa ipak mi je čudno da se regrutuju takvi debili.

 

A to sa postavljanjem <30g ljudi na odgovorna mesta je počelo sa petim oktobrom. Pravila se čistka starog kadra po ministarstvima i javnoj upravi generalno i dovodili se ljudi pravo sa faksa. Sećam se kad sam ja upisala moj smer na faksu, da sam skapirala da je tada ko god ga je završio odmah dobijao ludilo zaposlenje. Ono, savetnik vicepremijeru, državni sekretar, itd...

A i strane firme su tada zapošljavale. Puno više.

Link to comment

Singere, je l postoji neki matori pilot Stevan? U februaru nas je vozio za Pariz i sve starije žene su bile vrlo ekstatične i ponavljale njegovo ime nakon što nam je stjuard rekao da imamo čast da nas vozi kapetan Stevan.

 

Teško :) Ova ekipa se cela penzionisala najkasnije do sredine 90tih tj. uvođenjem onih prvih sankcija. Stevan je tad verovatno počinjao ili bio mladi kopilot.

Link to comment

Žao mi je što nisam video ovaj post ranije, + 1000.

 

Kod mene u kompaniji, u poslednjih godinu i po dana je dovedeno 5 - 6 novih direktora.  Svi do jednog su dovedeni sa strane, i, osim nove direktorke PR-a, niko nema ni 30 godina. To im, naravno, ne smeta da budu puni sebe, nadmeni, arogantni, da na nas koji tu radimo neko vreme i imamo više od 35 gledaju sa visine - mi smo verovatno neuspešni po njihovim merilima, obzirom da nismo već direktori. O nivou stručnog znanja ne želim da komentarišem - jednom mi je nešto izletelo u tom smislu, pa sam to debelo platio, ali to više da izgleda nije ni bitno. Bitno je da se nose bedževi sa smajlijima na reveru, da se na Fejsbuk kače selfiji sa posla, da se na poslu zovemo "dragi" i "ljubavi", da jedni drugima laskamo kako smo danas lepi i da nikad, ALI NIKAD, nemamo svoje mišljenje, čak ni o poslu koji obavljamo. Najodvratnija folirantska atmosfera koja postoji, ne stimuliše nikakav rad, znanje ili posvećenost, već licemerje i foliranje.  

 

Ovo je slučaj kod mene isto. Dugo sam ovde pa sam otupeo, omatorio dovoljno da prihvatim ovo kao još jednu životnu nepravdu al' si ih opisao - u dlaku!

Link to comment

Pa to su neke debilčine na kub. Čudi me da su vlasnici to tako dozvolili.

 

Kod mene jos i gora situacija, internacionalna korporacija, sistem postavljen do sitnih crevaca da cak i ona Homerova drvena ptica moze da radi posao. 90% kancelarije su takvi, jer realno ne moraju da budu bolji. 'Gazde' ne zanimaju takve stvari dokle god je posao obavljen i prodaja ide. Sa druge strane su partneri identicnog mentalnog sklopa. Meni iskreno nije jasno kako tu ista funkcionise ali sistem odrzava sam sebe i to ce ici do nekog momenta.

 

Moram da dodam na ranije komentare da mladje generacije vise grizu od nas malo starijih. U odbranu svoje generacije ('78.) moram da napomenem da kad smo dosli do fakulteta i zaposljavanja nije bilo sta da se grize. Moja generacija je upisivala faks (ne svi naravno) sa vrlo bledom idejom sta ce im to zapravo doneti u zivotu, kao i sa predvidjanjem da sta god da zavrse verovatno se time nece baviti. Dok smo stigli do pozicije gde ima sta da se zagrize i za sta da se bori mnogi su vec odustali, napravili drugacije zivotne postavke i ne cima im se iz pocetka (ne opravdavam samo primecujem). Svakako ima dosta ljudi koji se bore sve vreme i ne odustaju ali je cinjenica da smo morali da stanemo na startnu poziciju sa novom generacijom te se malo napravila guzva pa je laktanje neizbezno.

Link to comment

Pa znam ja dobro da vi imate monopol u proizvodnji odredjenih proizvoda i da bi trebalo da budete ili retardirani ili da izvlačite assets Bajatović style da biste bili negative.

 

Pa ipak mi je čudno da se regrutuju takvi debili.

 

A to sa postavljanjem <30g ljudi na odgovorna mesta je počelo sa petim oktobrom. Pravila se čistka starog kadra po ministarstvima i javnoj upravi generalno i dovodili se ljudi pravo sa faksa. Sećam se kad sam ja upisala moj smer na faksu, da sam skapirala da je tada ko god ga je završio odmah dobijao ludilo zaposlenje. Ono, savetnik vicepremijeru, državni sekretar, itd...

A i strane firme su tada zapošljavale. Puno više.

 

Kad sam rekao Google ili LinkedIn, nisam mislio na kompaniju, već na određene osobe iz kompanije. Znam da znaš puno o firmi u kojoj radim. 

 

Inače, u našoj matičnoj kompaniji je sve upravo suprotno - pre 35. godine uopšte ne možeš da uđeš u menadžment, pre 45. godine nema šanse da postaneš Head, a i to ako imaš dobre rezultate i barem 15 godina iskustva u struci. Očigledno je da se tamo Srbija doživljava kao banana, koja je dosta zgodna za obavljanje raznih aktivnosti koje se kod kuće ne smeju, pa se shodno tome regrutuju kadrovi koji odgovaraju takvim aktivnostima, i kad nam šalju odozgo i kada biraju ovde.

 

Bojim se da će ovakav pristup na duge staze uzeti znatan danak, jer se neki mnogo ozbiljni igrači (mnogo veći i ozbiljniji i od naše matične kompanije) spremaju da probiju tržište, i rasture nas dampingom kada se u potpunosti primeni Sporazum o asocijaciji i pridruživanju sa EU, u pogledu ukidanja pondera za proizvode domaćeg porekla u odnosu na proizvode na EU u javnim nabavkama. Da bi se na ovakav izazov adekvatno odgovorilo, biće potreban strašan fokus i vrhunski kadar, a ja stvarno ne vidim da će ljudi sa 3 godine iskustva, koji su do juče bili juniori u konsultantskim kućama, moći da se nose sa ovim stvarima, jer imaju problema i sa mnogo jednostavnijim zadacima. No, nije to bitno, bitno je da su neposredni i nasmejani, da šire optimizam i da nose bedževe.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...