Jump to content
IGNORED

jalova generacija


MancMellow

Recommended Posts

Singere, JAT je posedovao dve desetke, Teslu i Edvarda Rusijana. Ostale je iznajmljivao po potrebi a jeste ih bio dosta. MAda, bilo je jos jakih firmi tada.

Danas se pominje propast Petrohemije u Pancevu kako ne znaju sta da rade s njom. 93, kad smo jeli senf i golo brasno, tamo su zaposleni vracali polutke dobijene preko sindikata jer su bile od "bele svinje" sa puno masti

 

 

edit: zaista sam se prepoznao u onom o 50+ generaciji

Edited by kapetanm
Link to comment
  • Replies 549
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    71

  • rajka

    34

  • Leia

    32

  • Notorious

    27

Hvala ti na ovom iscrpnom ekspozeu o letačkom osoblju JATa, ali kakve to veze ima sa temom? Rekoh već, nešto kao seksi u Brazilu samo što nisu mogli da aplouduju. I piloti su strejteri.

Moja porodica nije stigla do takvih visina ali volim kad ćale priča kako je deda jebavo pekarevu ženu i onda su oni jeli kifle kad drugi nisu imali leba da jedu (zlatne 50e). I onda se svi smejemo.

Link to comment

Ma, to citam i smejem se. Otkad znam za sebe svaka sledeca generacija je jalovija od prethodne, svaka manje zna, svaka se manje trudi, svaka je predmet izjava tipa "u moje vreme nije bilo tako" i "ovaj svet sa svakom novom generacijom sve vise ide u bestraga". Smejem se zato sto vrlo cesto i kod sebe prepoznam neku od tih recenica, tako znam da starim.

umorna sam i nekoncentrisana, al već dva dana hoću nešto da dodam.

larsson i ti ste, ako pratimo samo jednu liniju rezonovanja, u pravu. mi starimo, smara nas debela sredovečnost i odumiranje neurona a opija optimizam sećanja, ljudi su uvek ljudi i neka mesta su opšta (ili makar dovoljno dugo ustaljena na našim prostorima, poput korupcije). 

 

međutim, za ovo boldovano podsetiću samo da je nakon finog antičkog doba uleteo mračni srednji vek.

zaista mislim da nešto debelo nije u redu sa ovim našim vremenom, sa odsustvom znanja i solidnosti (fale mi adekvatne reči), a to odsustvo je postalo globalni trend. sve informacije su tu, međutim - gomila ljudi nema pojma ni o čemu.

 

spojlerče:

 

na mikronivou: pre neki dan zovem firmu od koje sam kupila laptop jer želim da mu zamenim bateriju jer je crkla sasvim i CD ROM jer proizvodi ropćuće zvuke koji me uznemiravaju. ne samo da me je sedam različitih pružača usluge u ukupno 4 firme usmeravalo do krajnjeg servisera - kojeg, uzgred budi rečeno, nisam ni čula, nego sam imala razgovarati sa njegovim ađutantom koji pojma nema ni o čemu osim da je spora dijagnostika 1500 dinara a brza 2500. koliko je to mereno u nedeljama i danima i koji će mi đavo dijagnoza za nešto što znam šta je, i zašto moj laptop mora tamo negde da čuči mesečak ili više dana - beats me. ono što je izvesno jeste da 1 serviser računara u bgd ima bolje obezbeđenje od a. vučića.

isto je kad odem u inostranstvo. od uglancanih konsultanata koji pojma nemaju i prodaju reciklirane ideje nacrta nacrtovog nacrtnog nacrta drafta ne možeš da dođeš do onih koji znaju i rade posao.

 

Link to comment

umorna sam i nekoncentrisana, al već dva dana hoću nešto da dodam.

larsson i ti ste, ako pratimo samo jednu liniju rezonovanja, u pravu. mi starimo, smara nas debela sredovečnost i odumiranje neurona a opija optimizam sećanja, ljudi su uvek ljudi i neka mesta su opšta (ili makar dovoljno dugo ustaljena na našim prostorima, poput korupcije). 

 

međutim, za ovo boldovano podsetiću samo da je nakon finog antičkog doba uleteo mračni srednji vek.

zaista mislim da nešto debelo nije u redu sa ovim našim vremenom, sa odsustvom znanja i solidnosti (fale mi adekvatne reči), a to odsustvo je postalo globalni trend. sve informacije su tu, međutim - gomila ljudi nema pojma ni o čemu.

 

spojlerče:

 

na mikronivou: pre neki dan zovem firmu od koje sam kupila laptop jer želim da mu zamenim bateriju jer je crkla sasvim i CD ROM jer proizvodi ropćuće zvuke koji me uznemiravaju. ne samo da me je sedam različitih pružača usluge u ukupno 4 firme usmeravalo do krajnjeg servisera - kojeg, uzgred budi rečeno, nisam ni čula, nego sam imala razgovarati sa njegovim ađutantom koji pojma nema ni o čemu osim da je spora dijagnostika 1500 dinara a brza 2500. koliko je to mereno u nedeljama i danima i koji će mi đavo dijagnoza za nešto što znam šta je, i zašto moj laptop mora tamo negde da čuči mesečak ili više dana - beats me. ono što je izvesno jeste da 1 serviser računara u bgd ima bolje obezbeđenje od a. vučića.

isto je kad odem u inostranstvo. od uglancanih konsultanata koji pojma nemaju i prodaju reciklirane ideje nacrta nacrtovog nacrtnog nacrta drafta ne možeš da dođeš do onih koji znaju i rade posao.

 

 

A posle mracnog srednjeg veka karolinska renesansa, sholastika, pa renesansa, pa empirizam i racionalizam. To je drugo, radi se o smenama epoha. Unutar jedne smene generacija tesko je govoriti o dramaticnim padovima ili uopste razlikama u inteligenciji, sposobnosti, obrazovanju citavih generacija generalno. Razlika je, mislim, pre svega u tome sto ovo sto si ti dozivela sa lap-topom ja sam pre 25 godina doziveo sa analognim pojacalom. :lolol:

Link to comment

 

spojlerče:

 

 

isto je kad odem u inostranstvo. od uglancanih konsultanata koji pojma nemaju i prodaju reciklirane ideje nacrta nacrtovog nacrtnog nacrta drafta ne možeš da dođeš do onih koji znaju i rade posao.

 

 

Ti što rade posao su uvek na najnižem nivou, i do njih nikada i nemožeš dopreti. Ako bi se saznalo da menendžeri nemaju veze sa svojim poslom, nego neki miševi koji rade od 8-19 svaki dan, ne bi bilo dobro po menandžere, konsultatnte i ostale.

 

Na mikronivou, trenutno radimo veliki posao sa jednim telekomunikacionim gigantom. Sa ljudima, koji će stvarno da koriste to što mi radimo, sve smo se dogovorili. Ni jedan dogovor ne možemo da sprovedemo, ako se umeša neko sa titulom. To jebeno nestvarno izgleda, toliko, da razmišljamo da im otkažemo ugovor. Pogotovo, što zapinju oko plaćanja, a daleko smo prevazišli ugovorene termine, zbog naglih, adhock, izmena tih glavonja, koji ne znaju šta hoće.

 

Da ostanem u temi, pogodi kojih su godina radnici, a kojih ovi iznad njih, sa kojima imamo problema? :lolol:

 

Link to comment

Ja mislim da je smena u idealima i ciljevima generacija prirodni tok stvari, svaka civilizacija imala je uspon, vrhunac stvaralaštva, nauke, vojne premoći, a onda degeneraciju i propadanje. I Grke i Rimljane dovršila su primitivna plemena koja su sad opet okosnica zapadnog sveta itd.

 

Samo moram jednu ogradu da napravim, što se znanja tiče ja sam prilično impresionirana kolegama u mestu gde ja radim, a bila sam već i pre toga impresionirana mestom gde sam radila PhD. E sad to sa konsultantima, moje kolege i ja smo u struci koja je prilično propala (biotech/farma) poslednjih godina, tako da gledam gomilu ljudi sa fantastičnim kvalifikacijama kako ne mogu da nađu najobičniji poslić, dok njihovi slabije talentovani braća i sestre kojima škola nije išla pa su otišli na finanso - menadžo - šta god razvaljuju u finansijsko-pravnom bubble-u i prave karijere. Pretpostavljam da si na takve ljude naletala. Ja sam imala prilike da upoznam jednog od tih momaka iz sveta bankarstva npr na odbrani doktorata njegove sestre koja je prepametna i nezaposlena, pa uspeo je da sklopi par prostih rečenica za celo veče na širok spektar tema od nauke, filmova, sporta, ma ništa nije moglo da iz njega izazove bilo kakav znak da se čovek imalo interesuje za svet oko sebe.

 

Tako da nisam sigurna da nema kvalifikovanih, pogotovo u ovom zapadnom svetu, ali čini mi se da se guraju na neku marginu, a pod reflektorima se guraju ti praznjikavi prezentatori.

 

Evo dok pišem ovo uleće radiša koji čini mi se nekako ima sličan utisak mom.

Link to comment

umorna sam i nekoncentrisana, al već dva dana hoću nešto da dodam.

larsson i ti ste, ako pratimo samo jednu liniju rezonovanja, u pravu. mi starimo, smara nas debela sredovečnost i odumiranje neurona a opija optimizam sećanja, ljudi su uvek ljudi i neka mesta su opšta (ili makar dovoljno dugo ustaljena na našim prostorima, poput korupcije). 

 

međutim, za ovo boldovano podsetiću samo da je nakon finog antičkog doba uleteo mračni srednji vek.

zaista mislim da nešto debelo nije u redu sa ovim našim vremenom, sa odsustvom znanja i solidnosti (fale mi adekvatne reči), a to odsustvo je postalo globalni trend. sve informacije su tu, međutim - gomila ljudi nema pojma ni o čemu.

 

spojlerče:

 

na mikronivou: pre neki dan zovem firmu od koje sam kupila laptop jer želim da mu zamenim bateriju jer je crkla sasvim i CD ROM jer proizvodi ropćuće zvuke koji me uznemiravaju. ne samo da me je sedam različitih pružača usluge u ukupno 4 firme usmeravalo do krajnjeg servisera - kojeg, uzgred budi rečeno, nisam ni čula, nego sam imala razgovarati sa njegovim ađutantom koji pojma nema ni o čemu osim da je spora dijagnostika 1500 dinara a brza 2500. koliko je to mereno u nedeljama i danima i koji će mi đavo dijagnoza za nešto što znam šta je, i zašto moj laptop mora tamo negde da čuči mesečak ili više dana - beats me. ono što je izvesno jeste da 1 serviser računara u bgd ima bolje obezbeđenje od a. vučića.

isto je kad odem u inostranstvo. od uglancanih konsultanata koji pojma nemaju i prodaju reciklirane ideje nacrta nacrtovog nacrtnog nacrta drafta ne možeš da dođeš do onih koji znaju i rade posao.

 

 

Slažem se, u oblasti kojom se bavim imam utisak da je akcenat sve više na prezentaciji (PR-u) i neposrednoj funkcionalnosti na nekom uskom polju (znam gde da udenem šraf ali nemam pojma o kompletnoj mašineriji i tome čemu ona služi) nego na temeljnom poznavanju problematike (o širem opsegu informacija da i ne govorim). 

Mislim da to nema veze s godinama koliko sa opštim trendom, samo što se ljudi koji su navikli na drugačiji pristup teže (ili nikako) prilagođavaju. 

 

edit: boldovala deo teksta

Edited by Notorious
Link to comment

 

Evo dok pišem ovo uleće radiša koji čini mi se nekako ima sličan utisak mom.

 

Vidi, vrlo sličan. Jako je teško napradovati u hierarhijskim modelima, a da si stručan u svom poslu. I to je ono što je meni interesantno. Ima iz one knjižice sa Marfijevim zakonima, jedan od mojih omiljenih, da u hierarhiji svako napreduje do nivoa svoje nesposobnosti, a sav posao obavljaju oni koji tamo još nisu stigli. Zato gomila ljudi se drži na niskim pozicijama da bi radili. Dok sam radio u banci, imali smo jedan fascinantan primer. Zaposljeni su dvoje ljudi u IT-u, jedna osoba je fantastičan programer, koja nije imala problem da shvati bilo šta, poslovne procese dobrog dela banke je držala posle godinu dana u malom prstu. Druga osoba je bio lelemud, koji baš nije kontao najbolje, niko mu nikad nije davao neki težak posao, jer se znalo da je nesposoban. Ali, bio je fin sa svima, ljubazan, korektan. Prva osoba je bila stalno nadrdana jer je  gomila posla bila  na njoj. Pogodte na kojoj je poziciji bila druga osoba, posle 5 godina, a na kojoj prva... S tim, da druga osoba, još uvek ne konta procese najbolje, a ne konta ni to što prezentuje na nekim sastancima. ALi, neko mora da radi, a neko da...

 

Ja sad slične stvari gledam svaki dan u raznim firmama (ja sam neki konsultant :lol:, pa idem svugde), kako se dosta ljudi satire od posla, da bi neko gore, ko suštinski ni ne razume tačno o čemu se tu radi donosio neke odluke, na osnovu par cifara.

Link to comment

...sa njegovim ađutantom koji pojma nema ni o čemu osim da je spora dijagnostika 1500 dinara a brza 2500. koliko je to mereno u nedeljama i danima i koji će mi đavo dijagnoza za nešto što znam šta je, i zašto moj laptop mora tamo negde da čuči mesečak ili više dana - beats me. ono što je izvesno jeste da 1 serviser računara u bgd ima bolje obezbeđenje od a. vučića.

isto je kad odem u inostranstvo. od uglancanih konsultanata koji pojma nemaju i prodaju reciklirane ideje nacrta nacrtovog nacrtnog nacrta drafta ne možeš da dođeš do onih koji znaju i rade posao.

 

И код мене у струци... пре двадесетак година сам се одлично разумео са колегама у другим земљама и кад је требало да се реши неки проблем, прионули бисмо заједно, гађали се идејама и ретко кад се догађало да неки проблем доживи трећи дан.

 

Данас је некако нормално да то траје и траје. Бивало је још пре неколико година да треба да инсталишем додатак на апликацију, јер јебига платили су да га добију. Е више не може оно "окачи се на сервер и уради", него треба да телефонирам тамо неком, више ни не спомињем презиме да не би покушали да га изговоре, само име и фирму, и врло одмереним речима, што краће и што јасније објасним шта ми треба и зашто. Имао сам случај да сам та два сата посла урадио већ након три месеца, јер се од секјуритија (мађ. шецурић) очекује да пријатељима поставља препреке не бисмо се сви престравили помишљу шта тек раде непријатељима. У другом случају су решили да направе нов сервер за апликацију, одобрено одмах у десетом месецу поступка, постављено за још само три месеца, и док смо инсталисали шта треба истекле нам лозинке у, наравно, петак увече. Још две недеље - док саватамо особу која може да напише захтев, док неко то прочита, док се распита коме може/сме/треба да га додели, док се тај врати са одмора... још само три недеље.

 

Дакле, сложно су навикли да се држе процедуре и да штриклирају сваки корак у поступку. Још једна област у којој је надаље и убудуће забрањено мислити, јер се може најепсти.

 

 

 

Vidi, vrlo sličan. Jako je teško napradovati u hierarhijskim modelima, a da si stručan u svom poslu. I to je ono što je meni interesantno. Ima iz one knjižice sa Marfijevim  Паркинсоновим zakonima, jedan od mojih omiljenih, da u hierarhiji svako napreduje do nivoa svoje nesposobnosti, a sav posao obavljaju oni koji tamo još nisu stigli...

 

Ja sad slične stvari gledam svaki dan u raznim firmama (ja sam neki konsultant :lol:, pa idem svugde), kako se dosta ljudi satire od posla, da bi neko gore, ko suštinski ni ne razme tačno o čemu se tu radi donosio neke odluke, na osnovu par cifara.

 

Ја сам три месеца био шеф својим програмерима, уз 20% већу плату, и онда тражио од ортака/дише да ме врати где сам био... јер не вреди то тих пара а и увреда је. Било је тачно оно што је рекао да тај део посла могу да урадим за два сата недељно, што сам све заједно (са оних 20% за 2 сата недељно и претходних 100% за 38 сати) схватио као његово мишљење о томе колико вреди програмерски посао наспрам шефовања. Отада смо били виши ортаци.

Edited by расејан
Link to comment

Pratim ovaj topic par dana i da me j***** ne uspevam jos uvek da ukapiram o cemu raspravljate. Mojih 10 centi: spadam u srednje sjebanu generaciju po ovoj diskusiji (76. godiste), u mojoj generaciji je bilo prepametnih ljudi, ali i tupsona, a klincima koji dolaze (etf) sam odusevljen, uopste nemam utisak da je % tupsona veci nego u mojoj generaciji i iskreno uzivam da radim s njima = imam osecaj da bih s njima mogao da posaljem coveka na Mars za budzet filma o slanju Brus Vilisa na Mars ™. Drugim recima, ko je otvoren i spreman da saslusa i razume, moze itekako mnogo nauciti od mladjih kolega.

 

I generalno ljudske generalizacije su meni besmislene.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...