Jump to content
IGNORED

jalova generacija


MancMellow

Recommended Posts

Ako je tako, ko je odabrao baš  te ljude koji nemaju pojma ni o čemu da upravljaju ljudskim resursima? Nisam sigurna da vlasnici firmi namerno biraju takvu ekipu, ukoliko od nje nemaju koristi. 

Koji god razlog bio, suzbijanje individualnosti u svakom smislu je efekat koji me najviše uznemirava. Naravno, toga je uvek bilo, ali je danas degradirajuće ogoljeno. 

 

to se i ja pitam, ko zaposljava te likove. pretpostavljam da te kompanije zapravo ne zavise toliko od dobrog menadzmenta koliko od raznih kombinacija vlasnika sa politicarima i monopolskog polozaja koje imaju, pa onda cak i ako retardi upravljaju firmom pravice neki profit. jebi ga, realno i nije neka mudrost praviti profit u npr. mobilnoj telefoniji, bilo gde na svetu. 

 

edit: pretekao me munch :)

Edited by palikaris
Link to comment
  • Replies 549
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    71

  • rajka

    34

  • Leia

    32

  • Notorious

    27

E to ne bi verovala. Hteo sam da napisem post, pa sam video Nerine i Ayatollahove postove i to je to. Ali to nema nikakve veze sa generacijama, nego sa naopakom srpskom privredom (i drzavom)  koja ce 100% jednog dana zbog u njihovim postovima opisanih stvari zavrsiti "in tatters" (a nije daleko ni ovako). 

 

pa evo ti primera iz nesrpske nenaopake privrede, multinacionalna kompanija sa sjedalom u švicarskoj

 

ukratko, promet 11 milijardi chf godišnje, prave gaf CEO i ekipa, počinje program štednje

 

daju se debele otpremnine i iskusne ljude od struke zamenjuju mladi šarlatani

 

od sastanka na kom tim fabrike sluša i zapisuje odgovore na pitanja 3 sata od pripadnika stare škole, do sastanaka na kojima zamena koja je ušla na poluvremenu sedi i zapisuje pitanja 15-30 min na koja će poslati odgovore mejlom jednog dana, a obično su odgovori bili beskoristan krš

 

u dobrom delu industrije jedva da postoji D iz nekadašnjeg R&D i nikome nisu potrebnu skupi ljudi koji znaju, znaju ko su i šta mogu, a i koliko vrede

 

potrebni su mladi i nadobudni, idealni za manipulaciju, da budu upotrebljeni i bačeni kada im istekne rok trajanja, a kako se razvija situacija, taj rok trajanja je sve kraći

 

i ništa tu nema veze sa naopakom srpskom privredom, samo kopiramo obrasce, možda malo gore, ali takav nam je repromaterijal

 

eto

Link to comment

pa evo ti primera iz nesrpske nenaopake privrede, multinacionalna kompanija sa sjedalom u švicarskoj

 

ukratko, promet 11 milijardi chf godišnje, prave gaf CEO i ekipa, počinje program štednje

 

daju se debele otpremnine i iskusne ljude od struke zamenjuju mladi šarlatani

 

od sastanka na kom tim fabrike sluša i zapisuje odgovore na pitanja 3 sata od pripadnika stare škole, do sastanaka na kojima zamena koja je ušla na poluvremenu sedi i zapisuje pitanja 15-30 min na koja će poslati odgovore mejlom jednog dana, a obično su odgovori bili beskoristan krš

 

u dobrom delu industrije jedva da postoji D iz nekadašnjeg R&D i nikome nisu potrebnu skupi ljudi koji znaju, znaju ko su i šta mogu, a i koliko vrede

 

potrebni su mladi i nadobudni, idealni za manipulaciju, da budu upotrebljeni i bačeni kada im istekne rok trajanja, a kako se razvija situacija, taj rok trajanja je sve kraći

 

i ništa tu nema veze sa naopakom srpskom privredom, samo kopiramo obrasce, možda malo gore, ali takav nam je repromaterijal

 

eto

 

To. Jako puno naizgled vrlo uspesnih kompanija trenutno opstaju rezanjem do same kosti, profiti su sjajni, bonusi za CEO & kamarilu nikad bolji ali se unistava baza na kojoj kompanija pociva a to su upravo ljudski resursi i iskustvo. Ti mladi svezi s fakuteta su jeftini, usput puni sebe i svog akademskog znanja nesvesni koliko ustvari nista ne znaju. Ove s iskustvom treba i placati, ovi novi su srecni ko mali majmuni pa ce raditi i za kikiriki - a kad (ako) se pobune uvek ih mozes zameniti istim takvima koji se stancuju kao na pokretnoj traci. Neko je negde napravio racunicu da mu se to tako isplati, verovatno se i isplati kratkorocno dok dugorocno je isto sto i pucanj u sopstveno (ustvari: firmino) stopalo, ali dok se ispolje efekti toga taj neko ce verovatno vec biti u penziji ili ce da "usrecuje" neku drugu firmu svojim vizionarskim rukovodstvom - "eto vidite dok sam ja bio tamo i donosio odluke profit im je skocio za 20% a sad bez mene eno ih na ivici bankrota, vidju me kako sam dobar pametan i lep"...

Link to comment

potrebni su mladi i nadobudni, idealni za manipulaciju, da budu upotrebljeni i bačeni kada im istekne rok trajanja, a kako se razvija situacija, taj rok trajanja je sve kraći

 

i ništa tu nema veze sa naopakom srpskom privredom, samo kopiramo obrasce, možda malo gore, ali takav nam je repromaterijal

masovna potrošnja je pak'o živi.

 

elem, upotrebljeni za šta tačno? (jasno mi je u srbiji, nejasno za neke zaista profitabilne kompanije)

i zašto je manipulacija neophodna? 

i ko sve to radi, tj. kome su oni kao takvi potrebni?

Link to comment

Pa znam ja dobro da vi imate monopol u proizvodnji odredjenih proizvoda i da bi trebalo da budete ili retardirani ili da izvlačite assets Bajatović style da biste bili negative.

 

Pa ipak mi je čudno da se regrutuju takvi debili.

 

A to sa postavljanjem <30g ljudi na odgovorna mesta je počelo sa petim oktobrom. Pravila se čistka starog kadra po ministarstvima i javnoj upravi generalno i dovodili se ljudi pravo sa faksa. Sećam se kad sam ja upisala moj smer na faksu, da sam skapirala da je tada ko god ga je završio odmah dobijao ludilo zaposlenje. Ono, savetnik vicepremijeru, državni sekretar, itd...

A i strane firme su tada zapošljavale. Puno više.

 

 

Upravo iz moje "jalove" 1971-1975 generacije sa EF, one sto se skolovala na protestu 1996/97, pa tada i nakon toga sticala veze. Vise spontano, a manje na guranje fazon.

Toga se sasvim dobro secam, puni elana, u fazonu onih fotki Krstica (29) i saradnika sto ih Vasa voli.

Nisu to nikako bili tupsoni, ali jesu bili ljudi bez iskustva.

 

Kao delu tog paketa, ponudili su mi slicno mesto, prvo sam se znojio dva dana, a onda odbio. Rekoh, ne mogu ja to sa dve godine iskustva u reviziji, i ostao tu gde sam bio da cesljam racunovodstvene izvestaje.

 

 

Link to comment

Znam to, kao i onu situaciju kada su se panično dizali krediti za kupovinu novih automobila, jer je bivši Gazda jedno jutro došao u novom sivom, umesto u starom crnom automobilu. Takvih pojava je uvek bilo, i biće ih, ali je razlika u tome što si tada mogao da se probiješ i samo na osnovu rada, znanja i rezultata, bez da gledaš film ili kupuješ auto. Sada je bedž obavezan.  

 

Nije to nas izum. Ricky Gervais se na toj parodiji proslavio.

Link to comment

masovna potrošnja je pak'o živi.

 

elem, upotrebljeni za šta tačno? (jasno mi je u srbiji, nejasno za neke zaista profitabilne kompanije)

i zašto je manipulacija neophodna? 

i ko sve to radi, tj. kome su oni kao takvi potrebni?

 

da ne bude da sam teoretičar zavere, iste sam na firmskom nivou gledao uživo, te nisam teoretičar, te molim da ne budem optužen za isto

 

evo kako je to funkcionisalo i sled događaja koji je vodio do ambisa, u kojom spiralom firma ide polako na dole

 

Uvod

 

Bila jednom jedna velika firma, u to davno doba je imala 66 milijardi maraka promet. Radili su sve, od sirćetne kiseline, monomera izvedenih, hemikalije za sve i svašta, pa do kopir mašina. Današnji BASF je te godine imao trijes milijardi marke.

 

Posle 100+ godina, umesto čoveka iz sistema, na čelo dođe ekonomista van sistema. Đak USofA. U to doba, pripravnik je imao 2 godine obuke pod pnom platom. preko 200.000 zaposlenih. Ponekad je loše išlo nekom delu firme, ponekad je loše išlo nekom drugom delu firme. postojao je ženski WC, muški WC i WC za doktore. Gospodin novi glavni reče ništa ovo ne valja. Neprofitablno moramo da sečemo. Farmaciju ćemo da izdvojimo, kao i specijalnu hemiju. Cvetaće cveće. Firma sa istim imenom postoji i danas. Ima 2 (dva) zaposlena.

 

Ove izdeljene pokupovaše jednu, po jednu i tu sad dolazi do plodnog tla za odgovore na postavljena pitanja.

 

CEO ima ograničeno vreme. Mora da predstavi rezulatate pomaka u pravom smeru već na sledećoj skupštini akcionara.

 

Kao i Vlada Srbije, okreće se na pogrešnu stranu. Počinje da štedi firmu. A štednja košta jako puno. optimizuju se lageri i gube se kupci. Optimizuju se grupe proizvoda i gube se kupci. Optimizuju se zaposleni i firma gubi indentitet. U ranu penziju se guraju ljudi koji su, realno, preskupi. Njima se isplaćuju ogromne otpremine. Ukida se istraživanje, forsira se razvoj dok se i on ne svede na puko preimenovanje proizvoda. Zapošljavaju se mladi ljudi koji su drastično jeftiniji. Takvi, kakvi su, jako su lako zamenljivi. Niko ih ne obučava studiozno kao pre, oni moraju da postoje bar još jednu ili dve skupštine akcionara. Sve više od toga je premija. Troše se mnogo, zato što se od njih zahteva puno toga što nemaj pojma. za svaku operaciju im je potrebno previše vremena.

 

Vrhunac svega je što su oni nivo menadžemta koji hrani podacima više menadžere, pa se pogrešne odluke na osnovu pogrešnih informacija množe. Neko mora da odgovora, ide sledeće skupština akcionara, ali to nije problem - mladih menadžera na svakom ćošku. CEO i ekipa su tu nekih 2-4 godine, dok ne dođe do nove smene, i novog kruga pakla.

 

I t su ti odgovori - manipuliše se mladim potrošnim ljudima, koji su svaki čas spremni da padnu na braniku borda direktora. Daje im se pogled na svetlu budućnost, koju mahom nemaju ni kako, ni kada da prigrle. Nešto kao američki san primenjen na korporativno poslovanje. 

 

predugačka je tema, a mene čeka da okrečim još dva zida, pa sam skratio, valjda se razume 

 

sry

 

edit mnoge typo greške, imam ulepljenu tastaturu bleh

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

Znam to, kao i onu situaciju kada su se panično dizali krediti za kupovinu novih automobila, jer je bivši Gazda jedno jutro došao u novom sivom, umesto u starom crnom automobilu. Takvih pojava je uvek bilo, i biće ih, ali je razlika u tome što si tada mogao da se probiješ i samo na osnovu rada, znanja i rezultata, bez da gledaš film ili kupuješ auto. Sada je bedž obavezan.  

 

https://www.youtube.com/watch?v=U5YClmS3umk

Link to comment

Nego, mi u Ekvadoru malo kaskamo za trendovima.

Na bivsem univerzitetu moje supruge, team building se svodio na SFRJ-style ozderavanje prilikom rodjendana i praznika.

 

Gazda/rektor mog univerziteta obozava Amere, pa je u tom smislu "napredniji". Za dan univerziteta organizuje se maskenbal, u psolednje tri godine sa temama: Hari Poter, XVIII vek - vek prosvetiteljstva, Gospodar prstenova. Ne zalim se, barem je malo kreativno, a kako je u pitanju ipak univerzitet, odziv na ovakve aktivnosti ne prelazi 20%.

 

Na mom ranijem britanskom univerzitetu ni proslava Bozica nije mogla da se organizuje kako dolikuje - odziv je uvek bio skroman, iako su bili dzabe trouglasti sendvici. Bio je jedan pokusaj away day, team building, sa sve eksternim konsultantom. Zavrsio se katastrofom, uz primedbu jednog profesora da radi na Univerzitetu samo zato sto ne postoji mogucnost free lancer-a u profesiji. Nije se vise ponovilo.

Edited by Budja
Link to comment

Razlika je i u tome što verzija tim bildinga sa koktelima i večerinkama nije obavezujuća i neprisustvo ne povlači bitne konsekvence.To što ne prisustvujem paradnom delu otvaranja nekog skupa koji organizuje institucija u kojoj radim, nikada nije dovodilo u pitanje moje učešće u radnom delu ili poziciju u stručnom timu. Eventualno rizikujem da me neke kolege posmatraju kao osobu problematične socijalne inteligencije, ali s tim je svako ko odluči da ne učestvuje u zabavi unapred spreman da se nosi.  

Čini mi se da savremeni, strukturisani pristup tim bildingu ne dozvoljava luksuz neprihvatanja, bar ne bez ikakvih posledca. 

Edited by Notorious
Link to comment

Ima teambildinga i trambildinga. Dok sam bio u banci ono je bila retardacija. Ovo sad, u firmi gde nad radi 7-8 je fantazija. Jednom godišnje se pokupimo, sve sa porodicama i na rafting i usputne zajebancije. Bude sjajno, ove godine na Soči, prošle na Tari. Bez igrica, drkanja i socijalnih experimenata. Zajebancija i krkanje. :)

Link to comment

Govorimo o različitim stvarima. Zamisli da, mimo godišnjeg tim bildinga, nije peporučljivo ležerno ćaskanje i druženje s kolegama, a da ste tokom zajedničkog boravka podređeni rasporedu aktivnosti koji je napravio neko drugi (sa sve vežbama poverenja i sličnim zanimacijama).  

Meni bi bilo manje sjajno ako je obavezno, šta god da je. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...