Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Moja omiljena teza je da takve stvari treba gledati u kontekstu - naime, nisu iste misli bile ljudima u glavama pre 40 godina i sada, pri istom oslovljavanju. Naravno, uz formalnu sadašnju korektnost ide enormna netrpeljivost, pa im se isto hvata, na periferiji su više nego ikad.

Link to comment
Naravno, uz formalnu sadašnju korektnost ide enormna netrpeljivost, pa im se isto hvata, na periferiji su više nego ikad.
Ali je veoma bitno da ih svi nazivaju 'Romi', a ne 'Cigani', reč 'Rom' je čista magija.
Link to comment
A što se to uopšte zove politička korektnost ?
Valjda upotrebljavati smrdljive frazetine, za koje današnja politička elita misli da treba da se upotrebljavaju.
Link to comment
Ali je veoma bitno da ih svi nazivaju 'Romi', a ne 'Cigani', reč 'Rom' je čista magija.
Da li si pokušao da razumeš šta je betty rekla pre par strana (moj bold):
...po pitanju premisa, u pitanju su samo pretpostavke i rezonovanje i ostavljam mogucnost da nisam u pravu. medjutim, ako podvucem crtu, posto ne znam da li pomaze ili ne (samo pretpostavljam), i dalje ne vidim da ista gubim ako koristim rec rom? po principu, mozda pomaze, mozda i ne, ali ne vidim da moze da skodi - pa onda sto ne pokusati.a inace postoji pozamasno brdo literature o menjanju stavova koje pocinje kroz menjanje ponasanja, to nije klimava pretpostavka onako generalno, ali ne znam sve finese pod kojim uslovima radi a pod kojima ne. kad pogledas ljude koji jako zele da promene necije ponasanje i stav, a to su ljudi u marketingu, vidis da je to podrucje jeftinih trikova a ne dubinske, korenite promene odnosa prema recimo novom proizvodu. u tom smislu, ja sam veliki fan jeftinih trikova za javno delovanje. bas zato sto je menjanje stava pomocu menjanja ponasanja mocna tehnika, ja licno i ne verujem u opstu edukaciju kao osnov sveg dobra i nuznu pocetnu tacku za drustvene promene. mozda kod nerd-shonja, ali ne kod prosecnog coveka. plus, ljudi uglavnom i nisu svesni koliko im prethodna ponasanja uticu na stavove (svi misle da je smer iskljucivo obratan, da iz stava sledi ponasanje, standardna zabluda), sto mu daje jos veci potencijal. posle se moze zacementirati edukacijom. obratan smer, pa, dobijemo primere kao sa larsonljevom decom....
Nije poenta da se tebi utera neko PC vaspitanje u glavu, verujem ti da ne misliš ništa loše niti da Romima koje znaš ne smeta reč Cigan, ali u našem jeziku reč Cigan je pežorativna, većina ljudi koji te sluša je tako shvata i gradi svoj odnos prema Romima.Ti ljudi grade, t.j. menjaju svoj odnos na bolje i kada čuje "Rom" umesto "Cigan", u tome je poenta.Eto zašto reč "Rom" još uvek jeste magična.Sto puta je rečeno da od magije neće biti ništa ako se samo jedna reč zameni drugom a ništa drugo ne uradi na promeni položaja Roma, i ako propagiranje korektnog govora bude služilo za to da oni koji ga propagiraju "operu sebe". A to opet ne umanjuje tačnost onoga što je betty napisala.
Link to comment
A moj sagovornik, na njega magična reč ne utiče?e jebga
To je posledica. Valjda je PC napravljen da se vecina menja. Kako se menja. Tako sto pojedinci postaju svesni reci. Drustvo u kom je vise svesnih pojedinaca koji shvataju tezinu reci postaje tolerantnije.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...