Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

pa aj bas reci kad se budes setioelem, У већем делу Европе Роми су познати као „Цигани“[тражи се извор од 04. 2012.] (француски: Tsigane („Циган“); албански: Cigan („Циган“), Maxhup („Маџуп“),Gabel („Габел“); македонски: Цигани; бугарски: Цигани („Цигани“); чешки: Cikáni („Цикани“); холандски и немачки: Zigeuner(„Цигојнер“); дански: Sigøjner („Сигејнер“); литвански: Čigonai („Чигонаи“); руски: Цыгане („Цигање“); мађарски: Cigány („Цигањ“);грчки: Τσιγγάνοι („Цигани“); италијански: Zingari („Цингари“); румунски: ţigani („Цигани“); српски: Цигани; пољски: Cyganie(„Цигање“); португалски: Cigano („Цигано“); шпански: Gitano („Хитано“) и турски: Çingene („Чинжене“)); украјински: Цигани(„Цехане“). У Ирану их зову کولی („Каули“), у Индији Lambani („Ламбани“), Lambadi („Ламбади“), или Rabari („Рабари“).da ne bude zabune, nemam nista protiv termina 'rom', samo su mi smesne razine do kojih rasprava moze da ode.
pa jeste glupost. svetski kongres roma je doneo jasnu odluku o imenovanju te grupe a rec ciganin ima svoje korene u pezorativnom nazivu za tu grupu i tako je i vekovima koriscena.pazi jedno je u razgovoru sa ortacima pricati vicove o tzigi ali drugo je kurcebecati se da ti se gaze prava zato sto ne mozes pogrdni izraz da koristis u javnom polju a da ne ispadnes grbav. to je nesto ko cackanje nosa ili pustanje gasova.Sent from Bender's iPad using Tapatalk Edited by kim_philby
Link to comment
nemam dokaze, a i nisam sigurna da koriscenje pc govora moze da se vestacki istrgne iz konteksta drustvenih promena. statisticki naravno moze, ali nisam sigurna da to ima nekog sustinskog smisla buduci da ne dolazi samo.svejedno, meni se cini da je u ovom momentu, kad postoji javna diskusija oko termina, koriscenje reci rom neka vrsta stejtmenta. (obratno mislim da ne vazi, uz rec ciganin smo odrasli i ljudi je koriste po automatizmu.) sama rec izrazava drustveni stav onog ko je koristi. e, da li taj stav, kad dostigne neku kriticnu masu, moze sam po sebi da izazove vecu promenu, pa, to mislim da zavisi od toga da li se dostigne kriticna masa. u smislu, ako pera misli da svi cigani kradu, mozda ce biti manje sklon da deli to misljenje okolo - a poznato je da ponasanje, u ovom slucaju suzdrzavanje od rasistickog iskaza, utice na stavove (cak, iznenadjujuce, mnogo vise nego obratno).to je dakle logika kojom se rukovodim, a da li je empirijski tacna, ne znam. zahteva dve premise, da ce pera redje reci da cigani kradu ako zna da je okruzen ljudima koji ne dele to misljenje, i da ce ta promena u njegovom ponasanju uticati na njegov stav. sudeci po psiho-literaturi mislim da obe imaju smisla. ali svakako mislim da je to samo kap u moru nekih sistemskih promena, i da one skoro nikad ne nastaju putem bottom-up mehanizama.
Premisa 1: savim razumna.Premisa 2: Problematicnija. Meni, recimo, izgleda logicna sifrovana komunikacija i namigivanje podtekstom. Tj. svi se slazu da su "Hrvati fasisti" (da malo promenim kontekst) ali ce se to javno uviti u sifru neceg prihvatljivog (Nisu svi Hrvati fasisti, evo moj dobar drugar i komsija j Hrvat). Stavise, trickle down pristup (PC nogovogovor) je u SFRJ zakazao. Nije li sintagma "bratstvo i jedinstvo" primer PR govora toga doba?Zato ja, vise filozofksi, volim da se ne dira sloboda tamo gde ne mora.Jer da nije, kako bi doslo do tako jakog bujanja predrasuda koje su sistematski potiskivane odozgore?
Link to comment

Nemam motivacija da dalje ucestvujem u raspravi. Meni je ocito mnogo manje stalo do toga da se ispostuje™ politicka korektnost, nego sto je nekima ovde stalo da se ista baci pod noge. Pa, bujrum.

Link to comment
Sa tobom se apsolutno slažem, pitanje je upućeno Larssonima, Budjama i ostalim koji se, koliko kapiram, protive upotrebi reči Rom jer je to samo zavaravanje da se nešto konkretno radi.
Ovaj, ne.Protivim se sistematskoj kampanji EU, drzave Srbije i trosenju para na NGO koje bi potroile pare na kampanje tog tipa, umesto na resenje klasnog polozaja Roma, kako je to Bergasa primetio.Prema reci Rom u licnom smislu imam naklonost.Mislim da dobrovoljna upotreba reci Rom govori mnogo vise nego upotreba iste reci kroz nudge (usmeravanje) medija i drzave.
Link to comment
pa svakako odgovor nije zapevati 'evo banke cigane moj' na skupu romskog kongresa i klinacki uzivati u sopstvenoj nekastriranosti.
...sto je jos jedan primer onoga o cemu su Milogled i Larson pricali, i najgora uvreda koja moze da se uputi sagovorniku jer mu imputiras stavove koje nikada nije napisao i time pokazujes da mu nista ne verujes.
Link to comment
Realna je i meni, ali ona ne može da bude početni korak jer nema na šta da se osloni.
na moju srecu, borba za zenska prava ne pocinje sada. ali slazem se da nema na sta da se osloni, u ovom drustvu nema zena koje se dovoljno dobro bore za zenska prava. osim par casnih izuzetaka, nema intelektualki na javnoj sceni. a posto nam je drustvo tako kako je, ta prava necemo dobiti na tacni. a posto smo mi takve kakve smo, ta prava necemo dobiti.
jel mnogo trazim ako trazim da me otsad zovete lepi? zbog novih forumasa.
idi na moderaciju, trazi novi nik.
Link to comment
Protivim se sistematskoj kampanji EU, drzave Srbije i trosenju para na NGO koje bi potroile pare na kampanje tog tipa, umesto na resenje klasnog polozaja Roma, kako je to Bergasa primetio.
Ja se ne protivim, upravo su evropske zemlje te koje su najviše proganjale Rome, neka sad troše novac i na politički korektan govor.+Mislim da nijedan sudija u Srbiji ne bi smeo doneti oslobađajuću presudu za krivično delo uvrede za to što je neko Roma nazvao Ciganinom. Edited by halloween
Link to comment
pa ok. borba za sopstvena prava - kad ugrozena grupa ima samosvestono sto marks naizva klasa po sebi i klasa za sebe (samoosvesccena klasa), a moze i grupa koja prepoznaje svoj polozaj i ima ako ne strategiju ono bar zelju da poboljsa taj polozajnazalost to je kod roma na jako niskom stupnju i mnogi sebe zovu cigani,daprimeri koja npr govore kako je svaka pomoc uzaludna jer 'oni su takvi' su cisto rasisticki (npr znam za neke rome iz mog grada koji su dobili ogromnu soc.pomoc, oni to sve prodali i nastavili da zive po starom, u starim uslovima a pare popili i pojeli), jer nista se ne moze promeniti brzo, drustvo treba sistematski da radi na tome decenijama a od toga ni naznake
Cini mi se da bi se mnogi antropolozi zgrozili na boldovanu recenicu.Ona zapravo nehoticno imputira da su Romi manje vredni, i patronizujuca je. Samo fali hirscanski misionar ("drustvo") da im ukaze pravi put i civilizuje ih.
Link to comment
Protivim se sistematskoj kampanji EU, drzave Srbije i trosenju para na NGO koje bi potroile pare na kampanje tog tipa, umesto na resenje klasnog polozaja Roma, kako je to Bergasa primetio.
mozes li navesti primer neke slicne NVO kampanje? poslednja koju se secam imala je naziv "Rom znaci covek", negde pre deset godina.a ne postoji nikakva sistematska kampanja EU u tom smislu, niti je rec Rom izum nekog EU birokrate. terminu je u zvanicnu upotrebu usao 1971. godine, pre nego sto je EU uopste postojala u danasnjem obliku, i ta odluka doneta je na Prvom svetskom kongresu Roma.svima nam se svuda prividja ta prokleta Evropa, ali dajmo, malo citanja, informisanja, upoznavanja sa materijom pre nego sto se nesto napise.sa ostalim sto si napisao se delimicno slazem, samo jos falimo i mi da Romima pricamo kako ce sebe da zovu medju sobom. medjutim, Rom izlozen akademskoj materiji o terminima Rom i Ciganin, po mom iskustvu, vise nikada rec Ciganin nece reci, kada shvati sa cim je ona skopcana. dakle, Rome u skole, i resen problem. ali to je drugo, dosta ozbiljnije pitanje. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
jeste imali kao klinci izrazito negativne stavove prema ciganima?
Нисам их имао у блиском окружењу па вјероватно зато и нисам имао некакав посебан став као дијете. Штавише, пошто сам тамније пути, многи рођаци су ми тепали као "циганче наше". :happy: Ипак, кад је у комшилук требало да се доселе нови људи, прича у кући је била "само да не буду неки Цигани".
Link to comment
Cini mi se da bi se mnogi antropolozi zgrozili na boldovanu recenicu.Ona zapravo nehoticno imputira da su Romi manje vredni, i patronizujuca je. Samo fali hirscanski misionar ("drustvo") da im ukaze pravi put i civilizuje ih.
sta znaci 'patronizujuca'? je l' to romski? los pokusaj postavljanja uzrocno-posledicnog odnosa, takozvano prodavanje muda za bubrege, patronizujes sagovornike (esam ispravno upotrebila?), posto ti nehoticno imputiras da je nemoguce da romi zadrze svoj lajfstajl i istovremeno budu gradjani prvog reda (kao ti i ja)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...