Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

sta znaci 'patronizujuca'? je l' to romski? los pokusaj postavljanja uzrocno-posledicnog odnosa, takozvano prodavanje muda za bubrege, patronizujes sagovornike (esam ispravno upotrebila?), posto ti nehoticno™ imputiras da je nemoguce da romi zadrze svoj lajfstajl i istovremeno budu gradjani prvog reda (kao ti i ja)
Patronizirajuce, ok.Ovo boldovano ne razumem. Razjasni.Jer rec nije bila o lajfstajlu i gradjanima vec o organizovanju i osvescivanju Roma da postanu gradjani prvog reda.
Link to comment
mozes li navesti primer neke slicne NVO kampanje? poslednja koju se secam imala je naziv "Rom znaci covek", negde pre deset godina.a ne postoji nikakva sistematska kampanja EU u tom smislu, niti je rec Rom izum nekog EU birokrate. terminu je u zvanicnu upotrebu usao 1971. godine, pre nego sto je EU uopste postojala u danasnjem obliku, i ta odluka doneta je na Prvom svetskom kongresu Roma.svima nam se svuda prividja ta prokleta Evropa, ali dajmo, malo citanja, informisanja, upoznavanja sa materijom pre nego sto se nesto napise.
Potpuno ispravna kritika.Ja to vise nacelno, cak sam zeleo da skrenem raspravu na druge primere.
Link to comment
pa jasno je da su imenice zanimanja i nastajale u rodu prema polu koji je u proslosti bio dominantan u tom zanimanjujasan je i feministicki koncept u tom smislu da se ukine taj pojam 'tradicionalno' muskih i 'tradicionalno' zenskih zanimanja (koji se smatra atavizmom patrijarhalnog drustva i moci muskarca), vec da svako zanimanje ima oberodne jezicke varijante
pa nisam ni rekla da je to nejasno nego da mi smeta taj podtekst o kom pricam, a sudeci po sveprisutnom podsmevanju i omalovazavanju za jednu ovako naizgled trivijalnu gramaticku novotariju i dan danas je patrijarhalno drustvo veoma alive&kicking
Link to comment
Cini mi se da bi se mnogi antropolozi zgrozili na boldovanu recenicu.Ona zapravo nehoticno imputira da su Romi manje vredni, i patronizujuca je. Samo fali hirscanski misionar ("drustvo") da im ukaze pravi put i civilizuje ih.
ne mislim da imputira da su manje vredni tj da su 'glupi' da prepoznaju sebe kao ugrozenu grupu i organizuju se a najmanje da je to genetska karkteristika romato sto je takvo cinjenicno stanje (ucesce u politickom zivotu bez nekog realnog efekta, slabo ucesce romske populacija u ngo sektoru) uzroke vidim u nekim drugim, realnim drustveno-istorijskim okolnostima* i procesima a ne kao stvar njihove rasne/narodne inferiornosti.*koliko puta sam pomenula za mlade/male rome koji prose i napustaju skolu u 3.-4. osnovne da su to deca,koja prosto nisu imala mogucnost izbora zbog okolnosti, a ne da je to neka usadjena osobina roma Edited by InvisibleLight
Link to comment
pa nisam ni rekla da je to nejasno nego da mi smeta taj podtekst o kom pricam, a sudeci po sveprisutnom podsmevanju i omalovazavanju za jednu ovako naizgled trivijalnu gramaticku novotariju i dan danas je patrijarhalno drustvo veoma alive&kicking
pa ok, nisam oponirala nego se nadovezala.neces da nazivi zanimanja odrazavaju patrijarhalni odnos snaga? onaj princip 'zna se koji su poslovi exkluzivno i tradicionalno muski pa otud i u tom gramatickom rodu (premijer, sofer, kasapin, lugar..) a koji zenski (spremacica, babica..) poslovi'e pa onda, ako (vise) nema muskih i zenskih poslova - resenje je nazive za te poslove koristiti u oba rodaisto je,s tim u vezi, i problematicno kad ljudi koji imaju kucnu spremacicu kolokvijalno to zanimanje nazivaju 'zena'. izjave tipa 'nacicu zenu da mi pospremi stan dok sam na posl.putu' Edited by InvisibleLight
Link to comment
pa kada je tako. pri tome sumnjam da isidora misli da su romi niza rasa ali eto ne vidi sta je problem da se nazivaju ciganima. deo njihovog polozaja u ovoj drzavi je i to da se u javnom govoru koristi pezorativan termin za tu grupu. kao sto ne kazes starijoj gospodji koju sretnes u prevozu ''bro jutro babo' tako ne bi trebalo ni da rome ciganima. mozda ima neka starija zena kojoj ne smeta da je tako nazoves ali verovatno ih ima znatno vise kojima to smeta. zapravo ne znam sta branis osim prava da se bude nepristojan. bunis se ko grk u apsu (jos jedan zli stereotip) zato sto ti se ne da da vredjas neke ljude.
A, tako. OK, ja koristim termin "Cigani" jer sam nepristojan i sa namerom da vredjam tu populaciju, a ti si staljinista koji cezne za vremenima kada su ljudi zbog izgovorene reci gubili glavu. Eto, sada razgovaramo na nacin koji ti zelis i ocigledno jedini koji ti je poznat.
Link to comment
A, tako. OK, ja koristim termin "Cigani" jer sam nepristojan i sa namerom da vredjam tu populaciju, a ti si staljinista koji cezne za vremenima kada su ljudi zbog izgovorene reci gubili glavu. Eto, sada razgovaramo na nacin koji ti zelis i ocigledno jedini koji ti je poznat.
I mene Kim tera da tako pricam sa njim :(
Link to comment
Ovaj, ne.Protivim se sistematskoj kampanji EU, drzave Srbije i trosenju para na NGO koje bi potroile pare na kampanje tog tipa, umesto na resenje klasnog polozaja Roma, kako je to Bergasa primetio.
trebalo bi da su sredstva eu i svjetske banke uglavnom usmjerena na obrazovanje i rjesavanje stambenog pitanja.u teoriji makar.ono sto je meni najvidljivije u cg, a ne znam je li tako i u srbiji, je rad na ocuvanju narodne kulture. sto mislim da treba da ide kao pratnja naporima da se cigani ukljuce makar u osnovnoobrazovni sistem, a nikako kao glavna politika u okviru dekade roma. vazna je kultura, ali je inkluzija vaznija. Edited by morgana
Link to comment
pa ok, nisam oponirala nego se nadovezala.neces da nazivi zanimanja odrazavaju patrijarhalni odnos snaga? onaj princip 'zna se koji su poslovi exkluzivno i tradicionalno muski pa otud i u tom gramatickom rodu (premijer, sofer, kasapin, lugar..) a koji zenski (spremacica, babica..) poslovi'e pa onda, ako (vise) nema muskih i zenskih poslova - resenje je nazive za te poslove koristiti u oba rodaisto je,s tim u vezi, i problematicno kad ljudi koji imaju kucnu spremacicu kolokvijalno to zanimanje nazivaju 'zena'. izjave tipa 'nacicu zenu da mi pospremi stan dok sam na posl.putu'
ima i "naći ću zuzu da mi spremi stan za vikend"
Link to comment
resenje je nazive za te poslove koristiti u oba roda
pa naravno, i pomiriti se s tim da neki od tih naziva mozda zvuce rogobatno na nasem jeziku.mislim da je bolje resenje nego podsmevati se nekom ko insistira na tome i usput misliti - eto zene se kao i obicno bave glupostima umesto ah sustine.
Link to comment
...osto ti nehoticno™ imputiras da je nemoguce da romi zadrze svoj lajfstajl i istovremeno budu gradjani prvog reda (kao ti i ja)
Šta je po tebi "romski lajfstajl"? Mislim da je to uglavnom projekcija ljudi koji se silno brinu o Romima, ali se drže podalje od njih.Romi valjda žele da žive kao sad (zadrže svoj stil života), a mi samo treba da ih prihvatimo kao ravnopravne i zovemo ih Romima Moglo bi se reći da ljudi koji drže luna parkove ili cirkuse žive romski stil života. Samo, oni i nisu građani drugog reda. Oni koji žive ispod mosta i kopaju po konternerima ne rade to, jer tako hoće, već što moraju. Iluzorno je insistirati da ih ljudi prihvatiei kao ravnopravne ako žive takvim životom. Po meni je logično da im se pomogne da žive bolje, a ne da se priča kako je to njihov stil života.Termin Ciganin jeste uvredljiv. Nekad je on bio neutralan, ali od kad sam ja rođen nije. Vremenom je Rom preuzeo to neutralno značenje, a za Ciganina osta vezano ono loše. Cigani su vazda prljavi, ružni, kradu sve, pa i decu, ciganišu, svađaju se kao Cigani, ... Neki ga i dalje ne koriste/smatraju kao uvredu, ali dobar deo ga koristi/oseća kao uvredu.Ovde neki pomenuše drugare Rome. Rekoše da su za sebe govorili da su Cigani. Govorio je i ovaj s kojim sam se ja družio. Njemu u šali sam mogao da kažem da se ponaša kao Ciganin. Sumnjam da bi mu bilo svejedno da to kažem za nekog drugog. Kapirate? Drugara Hrvata možete da zovete Ustaša, a on vas Četnik. Teško da bi vam se prijateljstvo održalo da druge Hrvate zovete ustašama, a on sve Srbe četnicima. Valjda vam je jasna analogija.Što se tiče rodne ravnopravnosti profesija nazivi su najmanji problem. Meni je besmisleno da se troši vreme i novac na izmišljanje novih reči. Bezobrazno je ako neko na tome zarađuje.Istovremeno žene su itekako obespravljene. Uopšte nije retko da imaju manje zarade, a o tome da se podrazumeva ko kuva kafu i da ne pričamo.O ravnopravnosti pri zapošljavanju smešno je govoriti. U startu se polazi da su one lošije rešenje. Ako ih pozovu na razgovor obavezno pitanje je da li ima decu. Odgovor DA često znači gubitak šanse za dobijanje posla. Podrazumeva se da će ona da izostaje ako dete bude bolesno, a i ako dođe biće neispavana. Odgovor NE proizvodi pitanje da li planira da ima decu. Odgovor DA, je najčešće gubitak šanse da se dobije posao. Odgovor NE pruža šansu. Međutim ženskom se ne veruje, pa se nikad ne daje ugovor na neodređeno vreme ili eventualno potpisuje ugovor koji štiti poslodavca.Naravno, sve to je nebitno. Bitno je da se izmisle nove imenice i da se namiri kvota u skupšitini. Drugim rečima, da se borkinje za prava žena izbore za sebe. :puke: Edited by duma
Link to comment

Nijedan termin nije pogrdan sam po sebi (osim psovki i ociglednih uvreda), vec asocijacije koje izaziva. Ako nekoga termin "Ciganin" asocira na osobu koja hoda u prnjama, spava u kontejneru, smrdi, prosi, krade i stoga ne zasluzuje da se smatra ravnopravnim ljudskim bicem, ne vidim kako ce mu asocijacije i shvatanja biti drugaciji ako upotrebi izraz "Rom".Znaci, ja jebeno ne verujem oko cega se raspravlja na 20 strana.

Link to comment
Ima li neka rudarka ovde? Ili drvosečkinja?Očigledno da neka zanimanja (uglavnom) jesu predodređena za muškarce.
monstrum, zločinac, zlikovac, zlostavljač, okupator, uzurpator, silovatelj...kasapin, drvoseča, ložač, kovač, ...Da li se traže ženski oblici? Koji su predlozi?P.S.Neke imenice su zaživele za oba roda.Ubica je itekako zaživeo u oba roda. Isto važi za izelica, pijanica, usedelica, spavalica.Nastavak ica je uglavnom vezan zaženski rod, ali se prima i kod muškog. Izgleda je pravi put da učitelj postane učiteljica, doktor doktorica, profesor profesorica. Dobro, to bi stvorilo malo nelagodnosti, ali kako neko reče zakon, ustav, ...Umesko da se svima doda ica gura se profesorka i doktorka. :isuse:P.S.Može li ovo za univerzalni nastavak ICA da se patentira, da mi neko ne ukrade ideju i proturi kao svoju? Edited by duma
Link to comment
Umesko da se svima doda ica gura se profesorka i doktorka. :isuse:P.S.Može li ovo za univerzalni nastavak ICA da se patentira, da mi neko ne ukrade ideju i proturi kao svoju?
slobodno je patentiraj, neces se leba najesti od nje. Edited by cmrlj
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...