Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

11 hours ago, Shan Jan said:

2. Licni primeri: vec sam pisao o ovome, u firmi gde radim se gura veca inkluzivnost zena u timovima gde su manjina (tamo gde su vecina se ne gura veci broj muskaraca). To dotice i moj tim i postoji pritisak da zaposlimo zenske iako nemamo dovoljno dobre kandidate na vidiku. Ovo ugrozava mene licno jer ce mi smanjiti kvalitet saradnika sa kojima radim sada a u buducnosti cu biti penalizovan zato sto sam muskarac.

 

Dete, ovo je bukvalno anksioznost, umishljala sam i ja kojeshta svojevremeno u periodima jako visoke anksioznosti. Na kraju te klepi sa neke druge strane.

Aj u ime svevishnjeg zaposlite konachno tu jednu zenu koju treba da imate i o kojoj prichash mesecima, pa da pishesh neshto shto realno postoji a ne shto ce da bude da se desi da naidje... A ako gospoja bude retardinjo onda ces moci i da nam prenosish konkretne sprdnje iz kanca pa ce nam svima biti zabavnije na ovom usahlom mestu.

Inache dok sam imala par debila u timu, bilo mi je bolje nego kasnije kad su stigli klinci genijalci koje sam istrenirala pa me shef umesto unapredjenja chastio tako shto je hteo da mi smesti otkaz. :Justsaying:

Inache josh ce mnogo vode poteci mutnom Dunavom da mushkarci krenu da budu penalizovani shto su mushkarci upola koliko smo mi gospoje penalizovane shto smo zenskinje as it is. :Justsaying:

  • +1 2
Link to comment

nekakva woke tiranija je izmišljena i ništa ne znači, ali o konkretnim problemima novog doba koji vas muče uvek možemo da prodiskutujemo :sleep:

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Mel said:

Inache josh ce mnogo vode poteci mutnom Dunavom da mushkarci krenu da budu penalizovani shto su mushkarci upola koliko smo mi gospoje penalizovane shto smo zenskinje as it is. :Justsaying:

 

Može neki primer za ovo "penalizovanje" žena?

  • Haha 1
Link to comment
7 minutes ago, JozoMujica said:

 

Može neki primer za ovo "penalizovanje" žena?

 

Pa recimo old boys club efekat - na mom predjashnjem poslu bilo je primera da neko napreduje bukvalno jer pije pivo sa shefom departmana. To se nekako izdestiluje da je mushko drushtvo koje ide u kafanu, zene neshto prosto slabije pripadaju takvom okruzenju iako mnoge vole da popiju pivo.

 

Ili leading roles - tu se bukvano zamishlja mushkarac (ima ono koji % su CEOovi i slichno mushkarci a koji zene). U mojoj jednoj bivshoj firmi su bash gledali da to izjednache i kad se oko naviklo, chak sam i ja uvidela da zene nishta nisu loshije od nabedjenih mushkaraca. Pre toga sam def imala podsvesni bias da je mushkarac veci default za shefovsko mesto, koga nisam bila ni svesna.

 

Ima tu i raznih drugih gender bias-a: za komercijalne role gledash da imash vishe/ dovoljno mushkaraca. Ili sad kod mene u firmi, imali su tim jedna devojka jedan dechko koji ide kod klijenata. Sad kad je momak dao otkaz, gledace da ga zamene drugim mushkarcem, a ne jednom finom gospodjom koja se prilichno nametnula iznutra i odlichan je konsultant, ali... Da su u timu vec bila dva mushkarca, ne bi bio toliki problem, dva mushkarca takodje ponekad shalju klijentima. Ali da shaljesh dve zene, ne ide nikako. Delovacesh neozbiljno chim se one pojave na vratima tako uparene.

 

Imash i one family efekte - ochekuje se overtime, ko ce da vishe rinta  kod kuce - pa zena. Ako nece, muz ce joj davati hard time ili je jednostavno ignorisati ili biti 'nekompetentan' za te domacinske poslove, pa svejedno opet - zena. Onda chak iako bi mogla da iznapreduje, moze da se nadje u situaciji da nije uvek available koliko njen muz. Ili shto bi moj bivshi rekao 'zene vole da vishe ostaju kod kuce sa decom'.

 

I tako. Ima toga puno...

 

Spoiler

Ima ih i pametnih, moja jedna bivsha koleginica je bila ambiciozna i imala muza podjednako uspeshnog kao ona, prvo je kukala koliko on radi overtime, pa kako je ne slusha, radi shta hoce, onda ga je razvela i smuvala jednog kolegu poslushnika, udala se za njega, rodila dete, i napredovala u karijeri. Taj pomaze. Ali ta pamet tek ulazi u zenski rod.

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
53 minutes ago, JozoMujica said:

 

Može neki primer za ovo "penalizovanje" žena?


Kakav primer hoces?

 

Iskustvo iz inzenjeringa. Uz fakultete i institute mesto sa najvise znanja i struke. 

 

U funkciji nekog ko proverava da li je sve (projekat) formalno uradjeno i odobrava isplatu faktura susret sa likovima koji su mislil da pritiskom na sefa mogu da nateraju nekog da potpise fakturu iako posao nije doveden do kraja, gotovo eksplicitno uvredjeni sto ih zensko kontrolise i odobrava isplate. Moj susret sa raznim mentalitetima naseg naroda - covek sa doktoratom i ne iz praistorije. Pre toga radila sa covekom koji je Jevrejin iz Vojvodine, odselio se za Englesku. Nebo i zemlja.

 

bukvalno kradja i preuzimanje uradjenog, koriscenje pod svojim ili neciji drugim imenom ( jer bildovanje CV, nove pozicije, putovanja + dnevnice) iduci logikom da nece da se bune da ih ne bi obelezili kao napadne (muskarace), zaobilazenje kod napredovanja, pozivanje na disciplinske razgovore bez razloga da se zaplasi. 
 

Pri tom se cuti i ceka se da li ce lajavac da zavrsi u supi.


Pa procena kakva su ti ledja da se vidi kolike svinje mogu da budu bez posledica po njih - citaj ima li mocan tata ili muz.


Deljenje one vrste komplimenata koji se po pravilu dele sa onima s kojima si u vezi ili braku umesto onog sto ti sleduje nakon dobro uradjenog posla i eksplicitno saopstavanje koje su granice i limiti kapitalizacije profesionalnog za gospodicne do penzije sa cinicnim podtekstom zali se upravi vodovoda.

 

Sad je “pa sta” izaslo u etar manje vise mnogima pa se nesto kao iznenadjuju.

 

I onda kad se sve to prodje, kad se izvuces traze te da se povezu ponovo da im se zavrsi posao i nadje precica jer eto drugari smo. Ono bilo sala komika.

 

1 hour ago, Shan Jan said:

Ima istine u tome... delom :D  Prihvatam da verovatno preuvelicavam problem, ne prihvatam da je problem izmisljen.


Imas li koleginicu koja ima isto resenje i opis posla i ne radi ono sto u njemu pise nego to uvaljuje bas tebi?


Nekad kad vas citam dodje mi da se prekrstim onako ateisticki. Od kada vi racunate vreme? 
Kad vratim godine unazad i to sto sam fizicki pretovarila preko ledja u nenormalnim godinama.

 

Da ne pisem o frustriranom seronji koji je predavao filizofiju pa nas podigne redom da nam saopsti da smo mi obicne bubalice (odeljenje matematicki smer onaj sa deset matematika), a nasi drugari prirodno pametni. Sa onim, "je li mala koliko moras da ucis za ove ocene?".

 

 

Edited by Moonwalker
  • +1 7
Link to comment
1 minute ago, Mel said:

 

Pa recimo old boys club efekat - na mom predjashnjem poslu bilo je primera da neko napreduje bukvalno jer pije pivo sa shefom departmana. To se nekako izdestiluje da je mushko drushtvo koje ide u kafanu, zene neshto prosto slabije pripadaju takvom okruzenju iako mnoge vole da popiju pivo.

 

Ili leading roles - tu se bukvano zamishlja mushkarac (ima ono koji % su CEOovi i slichno mushkarci a koji zene). U mojoj jednoj bivshoj firmi su bash gledali da to izjednache i kad se oko naviklo, chak sam i ja uvidela da zene nishta nisu loshije od nabedjenih mushkaraca. Pre toga sam def imala podsvesni bias da je mushkarac veci default za shefovsko mesto, koga nisam bila ni svesna.

 

Ima tu i raznih drugih gender bias-a: za komercijalne role gledash da imash vishe/ dovoljno mushkaraca. Ili sad kod mene u firmi, imali su tim jedna devojka jedan dechko koji ide kod klijenata. Sad kad je momak dao otkaz, gledace da ga zamene drugim mushkarcem, a ne jednom finom gospodjom koja se prilichno nametnula iznutra i odlichan je konsultant, ali... Da su u timu vec bila dva mushkarca, ne bi bio toliki problem, dva mushkarca takodje ponekad shalju klijentima. Ali da shaljesh dve zene, ne ide nikako. Delovacesh neozbiljno chim se one pojave na vratima tako uparene.

 

Imash i one family efekte - ochekuje se overtime, ko ce da vishe rinta  kod kuce - pa zena. Ako nece, muz ce joj davati hard time ili je jednostavno ignorisati ili biti 'nekompetentan' za te domacinske poslove, pa svejedno opet - zena. Onda chak iako bi mogla da iznapreduje, moze da se nadje u situaciji da nije uvek available koliko njen muz. Ili shto bi moj bivshi rekao 'zene vole da vishe ostaju kod kuce sa decom'.

 

I tako. Ima toga puno...

 

  Hide contents

Ima ih i pametnih, moja jedna bivsha koleginica je bila ambiciozna i imala muza podjednako uspeshnog kao ona, prvo je kukala koliko on radi overtime, pa kako je ne slusha, radi shta hoce, onda ga je razvela i smuvala jednog kolegu poslushnika, udala se za njega, rodila dete, i napredovala u karijeri. Taj pomaze. Ali ta pamet tek ulazi u zenski rod.

 

 

Hm... ja sam 20 godina radio u kolektivu, svi šefovi osim mene su bile žene, direktorke službe su se samo smenjivale...

U pitanju je bio državni posao, valjda tog favorizovanja muškaraca ima tamo gde je bitan profit.

 

Ja inače više volim da radim sa ženama i uvek bih pre izabrao koleginicu nego kolegu ako je nivo stručnosti isti.

  • +1 3
Link to comment
Just now, JozoMujica said:

 

Hm... ja sam 20 godina radio u kolektivu, svi šefovi osim mene su bile žene, direktorke službe su se samo smenjivale...

U pitanju je bio državni posao, valjda tog favorizovanja muškaraca ima tamo gde je bitan profit.

 

Ja inače više volim da radim sa ženama i uvek bih pre izabrao koleginicu nego kolegu ako je nivo stručnosti isti.

 

Right, pa zaboravila sam da kazem da je moje radno iskustvo (sem 6 meseci u Srbiji na pochetku karijere) nekih 15+ godina shto na zapadu shto sad iz SR ali za ofis moje usvojene zemlje, pa se ovo odnosi na to moje iskustvo/perspektivu.

Nekad davno kad sam tek pochinjala da radim napolju, bila je neka inicijativa da se medju univerzitetske profesore uvede vishe zena. Cela ta diskusija je meni, kao nekom ko je doshao iz Srbije, gde mi je shefica bila zena (profesorka na univerzitetu), bila bukvalno bizarna. Kad je moj tadasnji shef a ujedno i shef departmana krenuo da nam objashnjava kako su opet morali 5 mushkaraca da zaposle jer jednostavno nije bilo zadovoljavajucih kandidata zenskinja, a teraju ga, bilo je nadrealno.

Za to vreme moja shefica u SR je ubijala, a vidim i sad, vrlo sposobna inteligentna i ambiciozna, samo da je gledash i respect. Ali mi smo imali komunistene.

  • +1 1
Link to comment
40 minutes ago, JozoMujica said:

 

 

 

Ja inače više volim da radim sa ženama i uvek bih pre izabrao koleginicu nego kolegu ako je nivo stručnosti isti.

- 1

 

Kakav paradoks :D

Link to comment

Pa da, ja doduse nisam radio na zapadu ali sam radio za zapadnjake u Africi, meni oni imaju daaaaaleko vise predrasuda nego sto je u nasem poslovnom svetu.

 

Sto se tice pozitivne diskriminacije - zlo se zlom ne ispravlja, posebno ne tako sto ces kaznjavati lose ponasanje pojedinaca kaznjavajuci celu grupu. Nit su svi muskarci govna nit su svi imali bolje zivote od vecine zena (ili manjina ili cega god drugog, dodati po nahodjenju). Ne verujem da moram ovo da crtam. 

 

Takodje, puno ovoga na sta se zale forumasice kako se muski ponasaju prema njima, da im otkrijem, tako se ponasaju i prema drugim muskarcima. Ima govana gde god hoces i gledaju kako da te nasamare, iskoriste, preuzmu zasluge, you name it. Sa time se borim ceo zivot. Ima i zena govana medju zaposlenima i sefovima, suprise, suprise.

  • +1 1
Link to comment
46 minutes ago, JozoMujica said:

Ja inače više volim da radim sa ženama i uvek bih pre izabrao koleginicu nego kolegu ako je nivo stručnosti isti.

 

Potpuno mi je svejedno (uvek bilo) i ko je i sta je i odakle je dok god je normalan iksan sa elementarnim osecajem za fair play.

Edited by Moonwalker
  • +1 4
Link to comment
8 minutes ago, Shan Jan said:

Takodje, puno ovoga na sta se zale forumasice kako se muski ponasaju prema njima, da im otkrijem, tako se ponasaju i prema drugim muskarcima. Ima govana gde god hoces i gledaju kako da te nasamare, iskoriste, preuzmu zasluge, you name it.

 

Ja to nisam pisala kao pojedinacnu akciju nekog bolida vec kao sistemsko ponasanje, precutni dogovor.

 

Edited by Moonwalker
Link to comment
20 hours ago, brusli said:

Npr crnac gej koji glumi Napoleona.

 

Ili još gore - beli hetero glumac koji glumi Napoleona kako bombarduje piramide

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...