Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

20 minutes ago, radisa said:

Podseti me...

 

Eve:

 

On 17.12.2019. at 18:04, namenski said:

Ma kakav Tolkin: dobar pisac, sa odlicno napisanim Gospodarom, jednom sto ce reci decjom knjigom, knjigom za jedno citanje.

Obaska sto je sticajem drustvenih i kulturno socijalnih okolnosti postala rodonacelnik takozvane epske fantastike, najbesmislenijeg i najstetnijeg zanra ukoliko se u prici o dobroj knjizevnosti uopste ima smisla baviti takozvanim zanrovima i slicnim glupostima.

Knjiga koja je, pored ostalog, i ekstremno socijalno-politicki podmukla: sva zla dolaze sa Istoka, sa sve hordama divljih Orka i podmuklih politicara, a svi lepi, dobri, plavi i plemeniti zive i rade na Zapadu.

Dok Okrug, gle slucaja, predstavlja sliku i priliku Britanije, izdvojene ali naseljene cvrstim momcima, pomalo osobenjacima...

 

Link to comment
20 minutes ago, radisa said:

Ja se ne sećam da je u knjigama spominjana boja kože Uruk-Haia (možda i grešim, nisam onavljao gradivo neko vreme, zaboravi čovek)...

 

To kako ih je PJ slikao u filmu je drugi par čarapa, a ja inače nisam stekao utisak ni u filmu da su crni, nego samo prljavi i neurednii....

 

U knjigama imaju crnu krv, to se dobro sećam. Ali ne sećam se drugih opisa

 

Link to comment
8 minutes ago, Filozof manijak said:

 

Eve:

 

 

Svako može da tumači onako kako mu se sviđa...

 

Kao što rekoh Crvenkapa je erotska bajka... Kao i Trnova ružica i Pepeljuga...

 

Trnova ružica pogotovo... Pa,jbt, nabola se na vreteno™ na 16. rođendan... Može li eksplicitnije?

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Patty Lee said:

Kritičari knjige su mislili da Orci generalno treba da predstavljaju Japance, da je knjiga na liniji ratne propagande... tako da kako god okreneš, Tolkin=rasista.

Ma nije on covek rasista... :D 

Nego, svaka knjiga ima svoje vreme i mesto: Gospodar se pojavio, prvo izdanje, cini mi se negde polovinom '50-ih...

Prvo s/h izdanje pojavilo se 1981, reprezentativno, zasluzeno, izdavac od ugleda i renomea, Nolit i savrsen prevod, dok je sama knjiga bila na spisku (nazalost poduzem) knjiga koje neprevedene cekaju, da ne nabrajam...

Tolkin-Gospodar-prstenova-Nolit-1981.jpg

Prosla je poprilicno nezapazeno i takva ostala do eksplozijetm izazvane filmom sa sve cini mi se bezbroj potonjih izdanja na srpskom i ulaskom u modu, lozenjem, secenjem vena...

Sa, BTW, za nase prilike uobicajenim zakasnjenjem od, pa tako, 20-ak godina...

I, da se ne lazemo - smrduckala je: zapad plav(kast), Okrug bez greske glumi Englesku, izdvojenu, ususkanu, osobitu, karaktere, likove da ne pominjem, sve go Engleztm, sredinatm onako, kontinentalna :D, ali Istok - boze me sacuvaj.

To divlje, to srlja, pijano, beslovesno, sve u svemu orkasto do koske: kolektivno, hordasto, autoritarno :D, u odnosu na plemenitu individualnost Zapadnjaka...

Da ne bude zabune: radi se o dobroj knjizi, ali nista vise od toga, samo da nije povukla nogu glede takozvane epske fantastike, inace jednom od najvecih kulturnih zala ali i slike, odraza epohetm koje je metastaziralo do neslucenih granica, sto je ponajmanje Tolkinova krivica naravno...

Zavrsilo se, ako jeste - Hari Poterom... :cry:

I - videh negde: filmom u kome je Aleksandar Makedonski Veliki - плавушан ko da su ga nedajboze pravili oni kaligulini Skandinavci sa plaze... :sleep:

  • +1 3
Link to comment

nisam čitao Ilijadu u originalu, pa me zanima da li je Homer uz Ahileja dodavao epitet plavokosi, osim onog hitronogi?

 

 

A onda u nekoj današnjoj seriji Ahileja interpetira crni glumac. 

Edited by Filozof manijak
Link to comment
3 hours ago, Filozof manijak said:

A onda u nekoj današnjoj seriji Ahileja interpetira crni glumac. 

 

Pa ono, vec neko vreme se mogu cuti interpretacije da stari Grci zapravo nisu bili beli, da je to kasnija uzurpacija i prisvajanje istorije od strane belaca... :isuse:

Link to comment
26 minutes ago, Radoye said:

Pa ono, vec neko vreme se mogu cuti interpretacije da stari Grci zapravo nisu bili beli, da je to kasnija uzurpacija i prisvajanje istorije od strane belaca... :isuse:

:D 

Ovo je vec ekstrem: jedno stoji, niti su stari Grci bili плавушани niti stare Grkinje плавушетм...

Sto im, naravno, nije smetalo da postave standardetm lepote ljudskog tela, njegove vrednosti i znacaja, i - da vidis cuda - ne ostave materijala za kasniju arijevstinu koja se vezuje za plavo, visoko, dugonogo :D...

Heydrich-0147.jpg

:tongue:

 

Naravno, praaaavi arijevci poput...

Goebbels-19341.jpg

... ce uvek naci, kao sto i nadju umetnike i umjetnike koji ce mit da prilagode po potrebama, poput recimo Brekera:

Breker-0258.jpg

 

... i njegovog Der Sieger-a:

Breker-Der-Sieger.jpg

 

Karikature grckog ideala, koji doduse moze svakog trenutka da zajase plemenite konje i povede u boj jahace cije se bujne plave kose oko plemenitih muzevnih muzjackih glava...

 

A ne kao oni zaguljeni, svadljivi stari Grci...:sleep:

 

 

 

Link to comment

Ja vec godinama samo epsku fantastiku i SF citam. Uz manji upliv horora, odnosno dela o mitologiji. Dosta opustenije za citanje (sto mi je glavna premisa, sto sam stariji), nego kada sam pokusavao da savladam pojedine filozofe, pa i dela realizma i tome slicnog. 

Na to su se nadovezale i igre sa slicnom tematikom. Taman da se medjusobno fino dopune.

 

Za Tolkina stoji da su pojedine stvari bile odraz vremena u kome je nastao, no to vazi za mnoge umetnicke oblasti (narocito za knjizevnost).

Ovo vestacko ubacivanje rasnog diverziteta je meni smehotresno. Mos misliti, cudo jedno sto su u delu pisca iz Poljske svi lekovi bele puti (da uzmem Witchera kao primer).

  • +1 2
Link to comment
6 hours ago, Time Crisis said:

Cela grčka mitologija je manje-više 'epska fantastika', ništa novo

 

Pa ono, svaka mitologija je manje-vise 'epska fantastika', od Gilgamesa na ovamo - i Grko-Rimljani, i Germani (Beovulf i ostali Zigfridi i Brunhilde) pa na kraju krajeva i nasi deseterci sa brkatim Markom, Musom sa tri scra, vilama Ravijojlama i krilatim Jabucilima. :) 

 

5 hours ago, namenski said:

:D 

Ovo je vec ekstrem: jedno stoji, niti su stari Grci bili плавушани niti stare Grkinje плавушетм...

 

 

Jbg jeste ekstrem ali je fakat da danas ako se naglas pobunis kad neko ustvrdi tako nesto (npr. da je Ahilej bio crnac, ili Kleopatra crnkinja i tako vec to) odmah dobijes etiketu rasiste i belog supremaciste. U takvim vremenima zivimo...

Link to comment
2 minutes ago, Radoye said:

 

Pa ono, svaka mitologija je manje-vise 'epska fantastika', od Gilgamesa na ovamo - i Grko-Rimljani, i Germani (Beovulf i ostali Zigfridi i Brunhilde) pa na kraju krajeva i nasi deseterci sa brkatim Markom, Musom sa tri scra, vilama Ravijojlama i krilatim Jabucilima. :)

 

 

To da, mada rekao bih nijedna nije toliko poznata/čitana/uticajna kao grčka :)

Link to comment
10 hours ago, Radoye said:

 

Pa ono, vec neko vreme se mogu cuti interpretacije da stari Grci zapravo nisu bili beli, da je to kasnija uzurpacija i prisvajanje istorije od strane belaca... :isuse:

 

Ne znam za ovo ali jeste dokazano nesto drugo: da antičke statue nisu sve bile bele, vec da su imale boje, a i da su subjekti na njima (mogli biti) razlicitih boja koze, sto ima smisla. Bila sam na jednoj odlicnoj izložbi o tome. Insistiranje na njihovoj belini jeste doktrina od kraja 19. veka koja je poslužila lepo kasnije..

 

https://buntegoetter.liebieghaus.de/en/

Edited by I*m with the pilots
  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, Radoye said:

 

 

 

 

Jbg jeste ekstrem ali je fakat da danas ako se naglas pobunis kad neko ustvrdi tako nesto (npr. da je Ahilej bio crnac, ili Kleopatra crnkinja i tako vec to) odmah dobijes etiketu rasiste i belog supremaciste. U takvim vremenima zivimo...

 

Dobiješ etiketu, zato što neretko rasisti tako reaguju na te tvrdnje. Ako ne želiš da budeš u njihovom društvu, mislim da je najbolje suzdržati se od komentara, na kraju ne moraš imati komentar na sve, što je boles modernog vremena od koje sam i ja bolovao dugo (videti moj potpis - ovo tvoje komentarišem zato što imaš dobar muzički ukus i samim tim cenim da si OK inače :D )

Edited by Indy
  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...