Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

33 minutes ago, banecare1 said:

spasavaju panicno sta se spasiti moze

Najbolje su panicno spasili ovih 15 000 Rusa koji su poginuli za neto :checks notes: 60 000 km2 obližnje Europe :violina: iz koje se, je li, povlače. Definitivno i neopozivo su ih spasili od života u Rusiji.

A najbolje i najočitije povlačenje iz Europe im je ono kad su se povukli iz europskog grada Hersona na azijsku obalu Dnjepra :fantom:

Edited by Roger Sanchez
  • -1 1
Link to comment
9 hours ago, 3opge said:

 

imas 2 ponudjena odgovora:

A) zato sto se masovno iseljavaju u Tunguziju, Kamcatku i ostale tundrojebine gde su plate ihaj-haj- astronomske

B) zato sto se masovno iseljavaju u Zapadnu Evropu i Ameriku koje propadaju

 

Zacudjujuce ali oba odgovara su tacna. Osoba B ipak vise.

Ali cemu iseljavanje iz ekonomskih tigrova? Ja sam mislio to kada se udje u nato i eu, to se ne propada, demografija cveta...a ono gore od Rusije.

Evo i neumorni Rodzer moze da odgvori jer on ima vise iskustva od ljudi iz Srbije po tom pitanju.

 

Link to comment
8 hours ago, banecare1 said:

rusija se ne okrece na istok. ona se povlaci tamo jer je napadnuta od strane zapada. oni vode reaktivnu politiku. prvo su bili pasivni i kooperativni, kada su se malo pribrali posle haosa devedesetih i videli kuda ih takva politika vodi, poceli su da reaguju agresivnije, ali i dalje to nije neko stratesko planiranje. amerika nikada nije prestala da vidi rusiju kao neprijatelja. umesto da ih asimiliraju u zapadno trziste, kolektivnu bezbednost za borbu protiv raznih mudzahedina, oni su posle pobede u hladnom ratu isli da ih potope.

 

znaju u kremlju  da su busni ko svajcarski sir, nije niko tamo lud da misli da mogu reanimirati sssr pa krenuli iz cista mira u vojnu ofanzivu. spasavaju panicno sta se spasiti moze i naravno da im je bliza evropa od azije jer su evropska kultura sa teritorijama u aziji. 

Ovo ne moze da bude izgovor za napad na Ukrajinu i rat ovakvih razmera ali meni licno jeste neshvatljiv i rigidan stav Amerike. Ne bih da ulazim u to da li vrh, koji odlucuje o nekim doktrinama i strateskim ciljevima jednostavno mator i zivi u nekim drugim vremenima ili je stvar samo u strahu da se ne izgubi dominantna pozicija u Evropi, ali eto gubitnici su svi, steta je nepopravljiva i trajace jako dugo.  

  • +1 3
Link to comment
12 hours ago, Luther said:

 

Zato si ti ovde da nas podučiš. Koliko ljudi živi u tim vukojebinama tipa Kamčatka, Norilsk, Irkutsk i sl? Cenim maksimalno 20% a ni svi oni nemaju za Rusiju velike plate. Niko normalan ne bi tamo boravio i radio da im ne daju bonus plate za nenormalan život. Ako ti se tamo toliko dopada i misliš da su im plate super malo šta te sprečava da im se pridružiš. A pošto  PPP eksperti predviđaju  okretanje Rusije prema Aziji očekujem masovne migracije prema Čukotki, Magdanu i sličnim destinacijama. Jebeš Evropu, Azija je budućnost.

Primer jedan - par (meteorolog/lekar) sredinom 80tih su otisli da zive u Tiski (jedna od najsevernijih naseobina). Imali su mogucnost da dobro rade u struci i da imaju odlicne plate + brneficije. Pocetkom 2010tih se vratili u Kijev da se polako spreme za penziju. "Pro-EU" elementi ih izbacili sa posla krajem 2014, pocetkom 2015 zato sto su "zidovske i ruske svinje". Iselili se za Izrael.

 

Primer 2 - par (rudarstvo i lekar) sredinom 90-tih otisli u mesto nekih 500km od Omska. Rade u struci i imaju odlicne plate. Sin im je pred rat pobegao za Izrael, stan u Kijevu im je opljackan. Oni ce verovatno da se presele za Izrael kad odu u penziju, ili na Krim gde imaju vikendicu.

 

Ovi obrazovani ljudi za tebe nisu normalni. Bilo bi bolje da placu nad gorkom sudbinom i ne rade nista da pomognu sebi.

  • +1 4
Link to comment
5 minutes ago, x500 said:

Primer jedan - par (meteorolog/lekar) sredinom 80tih su otisli da zive u Tiski (jedna od najsevernijih naseobina). Imali su mogucnost da dobro rade u struci i da imaju odlicne plate + brneficije. Pocetkom 2010tih se vratili u Kijev da se polako spreme za penziju. "Pro-EU" elementi ih izbacili sa posla krajem 2014, pocetkom 2015 zato sto su "zidovske i ruske svinje". Iselili se za Izrael.

 

Primer 2 - par (rudarstvo i lekar) sredinom 90-tih otisli u mesto nekih 500km od Omska. Rade u struci i imaju odlicne plate. Sin im je pred rat pobegao za Izrael, stan u Kijevu im je opljackan. Oni ce verovatno da se presele za Izrael kad odu u penziju, ili na Krim gde imaju vikendicu.

 

Ovi obrazovani ljudi za tebe nisu normalni. Bilo bi bolje da placu nad gorkom sudbinom i ne rade nista da pomognu sebi.

 

Ja napišem da je život u tim vukojebinama nenormalan (što se mene tiče naravno) ti onda falsifikuješ kako sam napisao da su ljudi koji tamo rade nenormalni. Šta će ti takvo laganje, glupo je pošto se trenutno otkriva?

 

A zašto mislim da je život tamo nenormalan možeš recimo videti iz ovog putopisa:

 

 

 

 

Moj favorit je gradić Komsomolsk, gde svima koje trese zlatna groznica "azijskog prosperiteta Rusije" predlažem da se nasele, a posebno pashi. Ima dosta slobodnih stanova.

 

Ja preferiram nešto ovako:

 

 

gde dolazim leti decenijama, a i ovog ću ako zdravlje posluži i okolnosti dozvole

 

Link to comment

Ono sto je interesantno je da je ponekad tesko ukapirati oko cega se ljudi uopste prepiru?

Moskva je severni grad?
Gradovi /naseobine koje su jos severnije od Moskve su jos severniji gradovi?

Niko tamo ne ide da zivi jer je lepo kao u Toskani? Nego zato sto moze da se zaradi i poboljsa situacija u skladu sa svojom sopstvenom situacijom ljudi koji se odluce da tamo zive?
Oni sto zive po severnim norveskim gradovima i naftnim platformama su isto tamo zbog novca?

Mislim ja kapiram da je propaganda protiv Rusije jaka, ali ipak da neko dodje i pocne da pljuje po sistemu platforme rade Oslo se gradi i uaaa Norveska Toksana je lepsa, ja ne znam, bilo bi cudno. Ali za ove sibirske diskusije nista valjda nije cudno.

Link to comment
21 hours ago, slow said:

 

Neke stvari su u geostrateškom smislu neminovne, ekonomska, demografska, politička, vojna, naučna premoć Azije u vrlo kratkom vremenu izmeniće kompletno međunarodni poredak.

 

 

/mod edit/

 

Prvo i osnovno Azija nije nikakav zajednicki organ, ne postoji kao takav. Drugo ne postoji nikakav sukob izmedju Evrope i Kine. Kao trece postoje lako proverljive liste o rangiranju univerziteta, sumiraj koji kontinent ima najveci broj univerziteta u prvih 100. Iz te brojke izbaci i onaj jedan iz Rusije posto to vise nije evropski univerzitet. Sve bakice i dekice iz Evrope su se silno nasekirali sto ce Rusija da saradjuje sa Kinom. Za ruske bakice i dekice vec nisam siguran da im je svejedno.

 

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Lancia said:

Ovo ne moze da bude izgovor za napad na Ukrajinu i rat ovakvih razmera ali meni licno jeste neshvatljiv i rigidan stav Amerike. Ne bih da ulazim u to da li vrh, koji odlucuje o nekim doktrinama i strateskim ciljevima jednostavno mator i zivi u nekim drugim vremenima ili je stvar samo u strahu da se ne izgubi dominantna pozicija u Evropi, ali eto gubitnici su svi, steta je nepopravljiva i trajace jako dugo.  

 

nije mator, to je, mislim negde, i problem

da je mator ne bi imali ovaj rat

Link to comment
1 hour ago, djeneralche said:

Prvo i osnovno Azija nije nikakav zajednicki organ, ne postoji kao takav. Drugo ne postoji nikakav sukob izmedju Evrope i Kine. Kao trece postoje lako proverljive liste o rangiranju univerziteta, sumiraj koji kontinent ima najveci broj univerziteta u prvih 100. Iz te brojke izbaci i onaj jedan iz Rusije posto to vise nije evropski univerzitet. Sve bakice i dekice iz Evrope su se silno nasekirali sto ce Rusija da saradjuje sa Kinom. Za ruske bakice i dekice vec nisam siguran da im je svejedno.

 

Prvo, Azija jeste jedinstvena po pitanju saradnje sa Rusijom, sem možda američkih kolonija Japana, Južne Koreje i Tajvana. Najveće zemlje: Kina, Indija, Pakistan imaju razvijene ekonomske odnose sa Rusijom i ne pada im na pamet da uvode sankcije iako im je USA to sugerisala. Što je zanimljivo, ove tri zemlje nemaju baš idealne odnose međusobno ali sve tri imaju razvijenu vojnu saradnju sa Rusijom i učestvuju u velikim vojnim, infrastrukturnim i energetskim projektima.

Drugo, slažem se da ne postoji nikakav sukob između Evrope i Kine. On se veštački indukuje od strane USA zato što Americi smeta sve veća ekonomska kineska saradnja sa Evropom, posebno projekat Pojas i Put. Rat u Ukrajini između ostalog služi da prekine te veze i pojača kontrolu NATO-a nad Evropom, udalji Rusiju od Nemačke i sabotira prodor kineskog kapitala u Evropu.

Treće, lista univerziteta koji su prvi su samo jedan deo priče oko naučnog i tehnološkog razvoja. Broj inženjera i stručnjaka prirodnih nauka koji godišnje diplomira u Kini prevazilazi broj istih tih akademaca u Americi. Pored toga, na katedrama u Americi prirodnog i tehničkog usmerenja dobar deo čine baš profesori i studenti azijskog porekla. Broj amerikanaca koji se opredeljuju za te fakultete godinama se smanjuje. Ti profesori azijskog porekla sa američkih univerziteta dobrim delom su gostujući profesori kineskih univerziteta i već decenijama prenose znanje i know-how u maticu. Isto to se dešava na relaciji Kina-Tajvan, i pored zaoštrene retorike. Indiju po pitanju informatike da i ne spominjem. Ne postoji veća IT američka firma u kojoj Indusi ne zauzimaju top pozicije u menadžmentu. i tako dalje i tako redom.

 

Link to comment
2 hours ago, Lancia said:

Ovo ne moze da bude izgovor za napad na Ukrajinu i rat ovakvih razmera ali meni licno jeste neshvatljiv i rigidan stav Amerike. Ne bih da ulazim u to da li vrh, koji odlucuje o nekim doktrinama i strateskim ciljevima jednostavno mator i zivi u nekim drugim vremenima ili je stvar samo u strahu da se ne izgubi dominantna pozicija u Evropi, ali eto gubitnici su svi, steta je nepopravljiva i trajace jako dugo.  

Ajde objasni mi kada je to rusija saradjivala, a zapad bas natezao.

Uprkos agresiji na Gruziju 2008, obama restartuje odnose sa Rusijom. Evo recimo 2010 i 11 su odnosi bili na vrhuncu. Medvedev u višednevnoj poseti americi, obilazi tehnološke gigante, da bi po uzoru na njih napravio rusku silikonsku dolinu. Ugošćava ga i Švarcineger. Kasnije ima i veoma srdačne razgovore sa obamom. Švarcineger kasnije uzvraća posetu sa raznim biznismenima. 2011 potpisuju i novi START, amerika ih podrzava da se posle 19 godina vrate u WTO. Rusija je tada vrlo tesno saradjivala sa NATOm, dobijajući dnevne izveštaje o NATO akcijama, čak je i rusija otvorila svoj vazdušni prostor za neke od NATO akcija - tipa u afganistanu....
https://rtv.rs/sk/svet/medvedev-sa-svarcenegerom-i-u-silikonskoj-dolini_196686.html
https://www.slobodnaevropa.org/a/medvedev_sad_/2080999.html
https://www.politika.rs/sr/clanak/152197/Medvedev-nudi-posao-Svarcenegeru

Pokušavam da nadjem da li je ijedan zapadni medijum tada pisao nešto negativno o rusiji. Eto recimo, guardian koji je svi znamo kakav - tada izbacuje ovakav članak
https://www.theguardian.com/business/2010/jun/23/dmitry-medvedev-silicon-valley-visit

NY times
https://www.nytimes.com/2010/04/11/business/global/11russia.html

Anyway, onda se putin vratio na vlast krajem 2011, desili su se veliki protesti u rusiji (Snow revolution), za koje je Putin bio uveren da su CIA maslo (po ugledu na obojene revolucije za koje je takodje verovao da dolaze iz CIA kuhinje, onda dolazimo i do ukrajine 2014...

  • Haha 1
Link to comment

@slow

Pricas o procesima gledajuci ih iz etnicke pozicije a ta pozicija je potpuno nebitna za te iste procese. Primer, poreklo odredjenog broja ljudi iz top menadzmenta u IT firmama u Americi je potpuno nebitna informacija da bi se sagledao proces naucne premoci azijskog kontinenata, sada ili ikada u buducnosti. Znas i sam to. Sto se tice drugi stvari koje si naveo, to je ponovo slucajan skup informacija koje nista ne govore o procesu koji navodis jer je moguce navesti potpuno suprostavljene primere, npr Pakistan trenutno prodaja ogromne kolicine raketa Ukrajini. Odnos Azije i ostatka planete, Rusija nema nikakav uticaj na to.

Edited by djeneralche
  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, Spooky said:

Ajde objasni mi kada je to rusija saradjivala, a zapad bas natezao.

Uprkos agresiji na Gruziju 2008, obama restartuje odnose sa Rusijom. Evo recimo 2010 i 11 su odnosi bili na vrhuncu. Medvedev u višednevnoj poseti americi, obilazi tehnološke gigante, da bi po uzoru na njih napravio rusku silikonsku dolinu. Ugošćava ga i Švarcineger. Kasnije ima i veoma srdačne razgovore sa obamom. Švarcineger kasnije uzvraća posetu sa raznim biznismenima. 2011 potpisuju i novi START, amerika ih podrzava da se posle 19 godina vrate u WTO. Rusija je tada vrlo tesno saradjivala sa NATOm, dobijajući dnevne izveštaje o NATO akcijama, čak je i rusija otvorila svoj vazdušni prostor za neke od NATO akcija - tipa u afganistanu....
https://rtv.rs/sk/svet/medvedev-sa-svarcenegerom-i-u-silikonskoj-dolini_196686.html
https://www.slobodnaevropa.org/a/medvedev_sad_/2080999.html
https://www.politika.rs/sr/clanak/152197/Medvedev-nudi-posao-Svarcenegeru

Pokušavam da nadjem da li je ijedan zapadni medijum tada pisao nešto negativno o rusiji. Eto recimo, guardian koji je svi znamo kakav - tada izbacuje ovakav članak
https://www.theguardian.com/business/2010/jun/23/dmitry-medvedev-silicon-valley-visit

NY times
https://www.nytimes.com/2010/04/11/business/global/11russia.html

Anyway, onda se putin vratio na vlast krajem 2011, desili su se veliki protesti u rusiji (Snow revolution), za koje je Putin bio uveren da su CIA maslo (po ugledu na obojene revolucije za koje je takodje verovao da dolaze iz CIA kuhinje, onda dolazimo i do ukrajine 2014...

Meni je dovoljno da je USA i to vreme zadrzala Rusiju kao glavnog neprijatelja, jasno mi je sta pises, ali takav generalni stav nije smeo zvanicno da bude objavljen, sve i da to misle.

To je meni kao kad bi nas dvojica ovde na forumu sasvim lepo komunicirali, zezali se, razmenjivali linkove za muziku, filmove i salvete a da tebi u potpisu stoji, Lancia je seronja.

Link to comment
1 hour ago, Lancia said:

Meni je dovoljno da je USA i to vreme zadrzala Rusiju kao glavnog neprijatelja, jasno mi je sta pises, ali takav generalni stav nije smeo zvanicno da bude objavljen, sve i da to misle.

To je meni kao kad bi nas dvojica ovde na forumu sasvim lepo komunicirali, zezali se, razmenjivali linkove za muziku, filmove i salvete a da tebi u potpisu stoji, Lancia je seronja.

Šta to uopšte znači. Buš je za "Ose zla proglasio Avganistan, Irak, Iran i Severnu Koreju. Putin je tad podržao američke ratove donekle - od 2009. čak ustupajući im vazdušni prostor. Obama je rekao da je vreme za veliki restart rusko-američkih odnosa, Hilari i Lavrov su pritisnuli simbolično reset dugme 2009. 2010. je medvedev učestvovao na Nato Samitu u Lisbonu (formalno su se istovremeno održali NATO samit i NATO-Rusija savet da bi i formalno bio pozvan).... Rusi pronalaze gomilu prijatelja medju evropljanina, od Berluskonija do Merkelovke čiji ministar inostranih poslova piše traktove o nezamenljivom mestu rusije u budućem pan-evropskom sigurnosnom modelu. Nato je delovao kao starac pred smrt kome je tad jedina funkcija bila ta borba protiv terorizma posle 7/11 i sve je tjesnije saradjivao sa Rusijom.

Gde ti tu vidiš ikakvo neprijateljstvo, a tek "zadržavanje Rusije kao glavnog neprijatelja"?

Edited by Spooky
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
×
×
  • Create New...