Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

On 23.3.2023. at 16:12, pasha said:

Pao je dogovor da Rusija do 2030 izveze 100 milijardi m3 gasa i 100 miliion tona tecnog prirodnog gasa(oko 140 milijardi m3 gasa). Ako se deo ovoga ostvari Rusija je zamenila celokupni izvoz gasa u Evropu sa Kinom.

 

During the Q&A Putin said they’d essentially pretty much fully agreed on that second gas pipeline from Russia to China.

The target here, Putin says, is to deliver circa 100 billion cu. meters of natural gas to China by 2030.

https://www.msn.com/en-au/news/other/finding-for-the-right-words-xi-backs-putin-in-ukraine-plays-wait-and-see-on-energy/ar-AA18WSGO


Jel mozes malo da pojasnis matematiku ovde - Rusija je izvozila 185 bcm gasa godisnje izvan bivseg SSSR od cega 10 bcm godisnje Kini a ostatak Evropi.

https://www.reuters.com/business/energy/russian-pipeline-gas-exports-europe-collapse-post-soviet-low-2022-12-28/
Kako 100 ili cak 240 bcm (sa tecnim sto je upitno zbog tehnologije) ukupno do 2030, dakle 40 bcm godisnje u najboljem slucaju, moze da nadomesti 175 bcm godisnje, tj. 175 x 6 do 2030?

Zar ne fali tu mala sitnica od par stotina bcm? 

Link to comment
18 minutes ago, vememah said:

Ne ume čovek da se izrazi, nije to izvoz do 2030, već godišnji izvoz koji planiraju da dostignu najkasnije 2030.


Ovde kazu nesto drugo:

The target here, Putin says, is to deliver circa 100 billion cu. meters of natural gas to China by 2030.


Za godisnji izvoz od 100 bcm bi bilo potrebno nekoliko gasovoda iz razlicitih nalazista.

 

Nego, kao sto sam najavljivao, brat Xi bez Putina poceo da okuplja ekipu u centralnoj Aziji: https://www.msn.com/en-us/news/world/xi-snubbed-putin-after-their-summit-calling-a-meeting-of-central-asian-countries-as-part-of-an-audacious-power-play/ar-AA18Zdrl

 

Kao sto vec rekoh, Kini imperijalna Rusija ne odgovara. Naprotiv, Rusija je jedina od zapadnih drzava koja jos uvek drzi deo istorijske kineske teritorije posle cerupanja tokom 19. veka na dalekom istoku. 

 

 

Edited by Anduril
Link to comment

Hajde sto ja ne znam da se izrazim ali sto vi ne umete da citate engleski, to je cudo jedno. Ocekivao sam da takvii podrzavaoci zapada barem osnove engleskog znaju. Mnogo ste me razocarali.

Mislim ipak da su komentari vezani za nesto drugo.

 

Rusija ce po dogovru sa Kinezima izvoziti prema Kini i Aziji vise gasa nego li pre 2022 u Evropu. Inace deo gasa u Evropu ne ide samo u EU i to i dalje radi...Sa druge strane u Nemackoj se ocajnicki pokusavaju naci alrterntive sa stednjama, vodonikom...svaki dan o tome slusam.

 

Sto bi se reklo, svuda se pobedjuje, west is best.

Edited by pasha
  • Tužno 1
Link to comment
Quote

Putin said after the meeting that Russia’s pipeline exports to China will total at least 98 Bcm/yr already by 2030. (...)
Russia is now the fourth largest LNG exporter to China and expects supplies to increase, Putin said. He mentioned a figure of 100 million metric tons per year by 2030, but Russian officials say that this is how much LNG Russia plans to export to all markets by that time, not just to China.

https://www.energyintel.com/00000187-093a-dafa-a3e7-0f7f00fc0000

 

Predviđeno je da samo dodatni POS2 prenosi 50 bcm godišnje.

 

Quote

The 2,600-km pipeline [Power-of-Siberia 2] could carry 50 billion cubic metres (bcm) of gas a year

https://www.reuters.com/business/energy/does-china-need-more-russian-gas-via-power-of-siberia-2-pipeline-2023-03-22/

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment

Ok, hvala, znaci planira 100 bcm ukupno godisnje sa sve LNG-om. Pos2 je mozda 50 godisnje, Pos1 10 i ostatak jos lepe LNG zelje. U svakom slucaju, daleko od 185 godisnje cak i u ovom optimisticnom Armata scenariju. Inace, planovi su pre rata bili do 2030 daleko preko 200 bcm godisnje: 

 

Edited by Anduril
Link to comment
9 minutes ago, Anduril said:


Ovde kazu nesto drugo:

The target here, Putin says, is to deliver circa 100 billion cu. meters of natural gas to China by 2030.

 

Nego, kao sto sam najavljivao, brat Xi bez Putina poceo da okuplja ekipu u centralnoj Aziji: https://www.msn.com/en-us/news/world/xi-snubbed-putin-after-their-summit-calling-a-meeting-of-central-asian-countries-as-part-of-an-audacious-power-play/ar-AA18Zdrl

 

Kao sto vec rekoh, Kini imperijalna Rusija ne odgovara. Naprotiv, Rusija je jedina od zapadnih drzava koja jos uvek drzi deo istorijske kineske teritorije posle cerupanja tokom 19. veka na dalekom istoku. 

 

 

 

Ako im ne odgovara sto ih Kinezi podrzavaju? Evo drug Ksi nije imao problem da kmapuje u Moskvi 3 dana sa raznim dogovorima i pored zapadnog udara sa MKS, nije imao problem sa time...Kina bez Rusije ne moze, Rusija bez Kine moze...upravo pomenuti tvoj primer iz istorije to dokazuje.

Ali to trenutno nije problem, Kina je zemlja koja se demografski nece siriti, stavie..Mozda problemi izbiju kada se plamicak zapada do kraja totalno ugasi..ipak nismo jos tu ali nismo ni daleko. Ali tada postoje stare ruske opcije sa Indijom i Vijetnamom...Samo se opusti i uzivaj u narednom periodu. I da znas da je Rusija jedina evropska imperija koja je opstala a to nije slucajno...

  • Tužno 1
Link to comment
6 minutes ago, vememah said:

 

Zavrsen je vec "Snaga Sibira 1" koji treba da prenosi prema Kini 40 milijardi m3 i jos oko 10ak na ruski Daleki istok za TPG i koriscenje u druge svrhe.

Treba da se grade jos dva gasovoda ili nadgradnje. Jedan ide preko Kazahastana a drugi ide ili direknto preko Altaja u Kinu ili preko Mongolije(verovatnije). To su samo gasovodi, dakle cevi. Postoje komponenta TPG sa brodovima...

Link to comment
3 minutes ago, fikret selimbašić said:

Hoće li gas za Kinu ići po cijeni koju plaća EU ili je napravljen neki prijateljski popust?

 

Sigurno im nece oduziati imovinu sa nekavim energetskim paketima. Zanimljivo da EU vise nema nikakve takve zahteve prema trecim stanama ili ja nisam primetio. Otisli energetski paketi sa gasom sada samo vodonik, bicikli, trotoar, kao 3 energetska paketa.

Link to comment
6 minutes ago, pasha said:

 

Ako im ne odgovara sto ih Kinezi podrzavaju? Evo drug Ksi nije imao problem da kmapuje u Moskvi 3 dana sa raznim dogovorima i pored zapadnog udara sa MKS, nije imao problem sa time...Kina bez Rusije ne moze, Rusija bez Kine moze...upravo pomenuti tvoj primer iz istorije to dokazuje.

Ali to trenutno nije problem, Kina je zemlja koja se demografski nece siriti, stavie..Mozda problemi izbiju kada se plamicak zapada do kraja totalno ugasi..ipak nismo jos tu ali nismo ni daleko. Ali tada postoje stare ruske opcije sa Indijom i Vijetnamom...Samo se opusti i uzivaj u narednom periodu. I da znas da je Rusija jedina evropska imperija koja je opstala a to nije slucajno...


Tapsanje po ramenu kao Ameri Britance pisle Sueza. Rusija Kini treba kao vazal a ne imperija sto znaci kontrolisano i delikatno balansiranje kao sto rade i sada. Plus, svesni su koliko Putinu znaci propaganda i slike - Armate i Potemkinova sela imaju dugu tradiciju u Rusiji, a Kinezi su mnogo prakticniji od toga.

Link to comment
11 minutes ago, Anduril said:

Ok, hvala, znaci planira 100 bcm ukupno godisnje sa sve LNG-om. Pos2 je mozda 50 godisnje, Pos1 10 i ostatak jos lepe LNG zelje. U svakom slucaju, daleko od 185 godisnje cak i u ovom optimisticnom Armata scenariju.

 

Mnogo me zabrinjava tvoje nepoznavanje engleskog,

 

Quote

Putin said after the meeting that Russia’s pipeline exports to China will total at least 98 Bcm/yr already by 2030. (...)

 

Ali sada mi je jasno zasto imas takve stavove. Ti ne razumes napisano.

Link to comment
6 minutes ago, Anduril said:


Tapsanje po ramenu kao Ameri Britance pisle Sueza. Rusija Kini treba kao vazal a ne imperija sto znaci kontrolisano i delikatno balansiranje kao sto rade i sada. Plus, svesni su koliko Putinu znaci propaganda i slike - Armate i Potemkinova sela imaju dugu tradiciju u Rusiji, a Kinezi su mnogo prakticniji od toga.

 

Mozda Putinu sve to treba ali Kinezima u narednih 50 godina treba mnogo energije i sirovina jer su vec sada najveca ekonomija(iako ce SAD to negirati i pozivati se na nominalni BDP ali potrosnja energije dosta toga govori) koje mogu da dobiju lagano preko granice bez da grade mornaricu i stite morske puteve...Putin je tu manje bitan, njima Rusija treba i posle Putina...a Rusija je shvatila da je Azija buducnost, uostaloma kao i SAD sa okretanjem(pivotom) na Tihi okean...

Edited by pasha
  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, pasha said:

 

Mnogo me zabrinjava tvoje nepoznavanje engleskog,

Ali sada mi je jasno zasto imas takve stavove. Ti ne razumes napisano.


Kvotovao sam citat koji si preneo na koji se to odnosilo, tako da ti ocigledno imas problema.

 

Inace, kad se zavrsi ovo oko Ukrajine na jedan ili drugi nacin, bice zanimljivo videti sta ce biti u centralnoj Aziji gde bi ruski interesi trebali da budu jos jaci od Ukrajine. Kina im sirenje tamo nece tek tako dozvoliti, kao i obratno. Sa druge strane Zapad nema tolike interese u regionu i do sada nisu imali nesto protiv Rusije po raznim Kirgistanima. Cak naprotiv. Mozda ce neko posle Putina da vidi siru sliku od Ukrajine jer ovoliku stratesku glupost je tesko dostici.

Edited by Anduril
Link to comment
1 hour ago, Anduril said:


Kvotovao sam citat koji si preneo na koji se to odnosilo, tako da ti ocigledno imas problema.

 

Inace, kad se zavrsi ovo oko Ukrajine na jedan ili drugi nacin, bice zanimljivo videti sta ce biti u centralnoj Aziji gde bi ruski interesi trebali da budu jos jaci od Ukrajine. Kina im sirenje tamo nece tek tako dozvoliti, kao i obratno. Sa druge strane Zapad nema tolike interese u regionu i do sada nisu imali nesto protiv Rusije po raznim Kirgistanima. Cak naprotiv. Mozda ce neko posle Putina da vidi siru sliku od Ukrajine jer ovoliku stratesku glupost je tesko dostici.

 

Kakvu stratešku glupost? Jedina glupost je što od pada Berlinskog zida Rusija pokušava da se pozicionira kao ravnopravni igrač u jedinstvenom evroazijskom prostoru od Vladivostoka do Pariza i što su naivno verujući drugima na kraju doživeli gorak poraz od atlantista. Uludo bačenih 30 godina. Samo što oni ovde nisu najveći gubitnici. Nemačka i dobar deo Evrope postaće periferija u svakom smislu, od političkog, ekonomskog do vojnog i naučnog. Rusija ima energente i resurse ,većim delom je u Aziji, izlazi na Pacifik. Ako ne bude u centru biće u prvom krugu oko centra razvoja 21 veka. 

 

 

  • +1 3
  • Haha 1
Link to comment
×
×
  • Create New...