Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

6 hours ago, MancMellow said:

E pa te dve stvari ti se ne slažu. Zato što su te nuklearke ujedno i garant integriteta i suvereniteta. Nema šta oni da se plaše nekakvog napada, njih niko ne može da napadne jer se zna šta sledi - fizičko uništenje te strane. Reč je o čistoj borbi interesa, a mi ako dopustimo da to ide preko nas, kao što dopuštamo, ima mnogo lepo da se provedemo. 

 

Kinezi, da, za sada, mogu da trljaju ruke. 

 

Manc to je priča za naivne u koju garant ni sam ne veruješ. U koju svrhu onda Amerikanci razvijaju THAAD & Aegis sisteme, ako Rusi nemaju zbog čega da brinu? Milijarde se u razvoj tog svetog grala bacaju baš nizašta? Ajde Rusi su agresivni i iracionalni, a zašto i Kinezi pizde zbog ovih sistema raspoređenih na dalekom istoku? Jer, mimo odbrambenog/napadačkog imaju nadasve i špijunski karakter. Toliko o potrebi za bafer zonama, čemu uostalom postojanje Severne Koreje i služi.

 

Da, zasad su protivraketni štitovi daleko od učinkovitog ali šta može biti za 20-50 god? Valjda je i ideja da detektuju rano lansiranje i spreče isto prvim udarom, ili bar obore rakete na teritoriji države koja lansira. Ta pretnja u kombinaciji sa agresivnom promocijom revolucija tipa Euromajdana itekakav je razlog za strah, oprez i konstantno ulaganje u oodbranu

 

 

 

Edited by dillinger
Link to comment
7 minutes ago, Roger Sanchez said:

 

 


Ma isti su ko BBC, jel tak?

 

 

Sve su to dve strane iste medalje, istina je negde na sredini, ko poslednji izadje nek ugasi svetlo.

Link to comment
2 hours ago, Tribun_Populi said:

 

Pa nije da se ne slažu. Ne bi njih niko ni napao, nije toliko lud, ali bi prisustvo na njenim granicama mogao koristiti za lansiranje mekih pučeva i obojenih revolucija. Ono, nije da nema 1001 način da se tako nešto odradi. Otud i bafer zona, ne zbog direktnog napada.

 

 

 

Pa to je onda bojazan rezima, a ne drzave. 

Link to comment
1 hour ago, Roger Sanchez said:

 

 


Ma isti su ko BBC, jel tak?

 

Iznenadjujuce kome je prvom palo na pamet da preuzme "kineski model". Ko bi to pomislio...

Link to comment
1 hour ago, dillinger said:

 

Manc to je priča za naivne u koju garant ni sam ne veruješ. U koju svrhu onda Amerikanci razvijaju THAAD & Aegis sisteme, ako Rusi nemaju zbog čega da brinu? Milijarde se u razvoj tog svetog grala bacaju baš nizašta? Ajde Rusi su agresivni i iracionalni, a zašto i Kinezi pizde zbog ovih sistema raspoređenih na dalekom istoku? Jer, mimo odbrambenog/napadačkog imaju nadasve i špijunski karakter. Toliko o potrebi za bafer zonama, čemu uostalom postojanje Severne Koreje i služi.

A rakete u Rumuniji ili Poljskoj kave tacno imaju veze sa tim ko drzi Ukrajinu recimo? Ili, u toj "ne moš ti našeg čoveka zajebat" verziji Ukrajinci ili Belorusi se ništa ne pitaju da li će biti u "Ruskom svetu" ili ne? Šta misliš sutra se dogovore Moskva i Washington da, na primer, Bosna ima biti ccentralizovana u zamenu za recimo priznanje Krima? Samo mi nemoj reći da je nemoguće. Jbg, interesi velikih sila, šta da se radi. "Bafer" nije nikakvo prirodno pravo, to je interes. A interesa ima raznih. 

Link to comment

Pa dobro, to identifikovanje sa velikom silom umesto sa drugim malim istocno-evropskim drzavama je oduvek bio poseban specijalitet. 

Imali smo srecu sto nas Staljin nije zgazio 1948./49. i posle jos 40 godina.

Mozda bi tada taj sentiment identifikacije sa drugim malima bilo malo prisutnije sto je zapravo jedan od kohezionih faktora u Evropi.

 

U Evropi su svi mali u poredjenju sa SAD i Rusijom - ovo je ujedno i jedan od razloga zasto mislim da Srbiji nije mesto u EU.

Ne radi se samo o autoritarnim tendencijama (koje imamo i u drugim istocno-evropskim drzavama) nego masovna identifikacija sa jednom autoritarnom velikom silom koje je malo teze naci. Mozda kod Bosnjaka koji gotive Erdogana...

Edited by Anduril
Link to comment
Pa to je onda bojazan rezima, a ne drzave. 
Koren problema leži u činjenici da bi promena režima, na način na koji se to obojenim ®evolucijama radi, izazvala haos u državi. Cost-benefit analiza i neki racio govore da to ne vredi nikome drugome u belom svetu, sem onima koji to iniciraju. Ponajmanje građanima odnosne države.
Link to comment
59 minutes ago, Tribun_Populi said:
5 hours ago, MancMellow said:
Pa to je onda bojazan rezima, a ne drzave. 

Koren problema leži u činjenici da bi promena režima, na način na koji se to obojenim ®evolucijama radi, izazvala haos u državi. Cost-benefit analiza i neki racio govore da to ne vredi nikome drugome u belom svetu, sem onima koji to iniciraju. Ponajmanje građanima odnosne države.

Ova ruska vlast tako radi, sto se videlo i na ovim izborima, da "normalna" smena rezima je de facto nemoguca.  Nemoguce je uopste baviti se normalnom opoziionom politikom. I to ne sa nekog ne znam kog stanovista, nego ak ni sa stanovista fakticki ruskog naionalizma. Ali demokratskog. Nemoguce. I tako dolazimo do poistovecivanja rezima sa drzavom. 

Link to comment
Quote

Putin je posle pobede izjavio je da je Rusiji neophodan iskorak napred u razvoju zemlje u svim oblastima i najavio da nema nameru da bude "do sto godina na vlasti".

 

Od nekle mi je ovo poznato.

 

Edited by Anonymous
Link to comment
7 hours ago, MancMellow said:

A rakete u Rumuniji ili Poljskoj kave tacno imaju veze sa tim ko drzi Ukrajinu recimo? Ili, u toj "ne moš ti našeg čoveka zajebat" verziji Ukrajinci ili Belorusi se ništa ne pitaju da li će biti u "Ruskom svetu" ili ne? Šta misliš sutra se dogovore Moskva i Washington da, na primer, Bosna ima biti ccentralizovana u zamenu za recimo priznanje Krima? Samo mi nemoj reći da je nemoguće. Jbg, interesi velikih sila, šta da se radi. "Bafer" nije nikakvo prirodno pravo, to je interes. A interesa ima raznih. 

 

Naravno da je interes, i to vitalni. Što su antibalističke rakete bliže ruskoj teritoriji njihova efektivnost je veća, mogu da obore nuklearne rakete u ranoj fazi leta, dok one nisu postigle odgovarajuću brzinu i visinu. Idealan antibalistički štit bi bio na teritoriji Finske, Baltika, Belorusije i Ukrajine. Samo takav scenario ne bi bio moguć ni za vreme Jeljcina, u vreme najvećeg raspada, svaki pokušaj takvog razmeštaja antivalističkog sistema izazvao bi direktnu kopnenu intervenciju. To je crvena linija preko koje se ne prelazi bez posledica, kao u vreme Kubanske krize.

Drugo, što se tiče režima u gore navedenim zemljama, oni nisu problem (Finska npr) dok je zemlja neutralna i dok nije lansirna rampa i poligon za drugu nuklearnu supersilu. Sa istorijskim iskustvom brojnih invazija na svoju teritoriju i dvadeset miliona poginulih u WW2 Rusija tu ne misli tu da pravi nikakve kompromise, oni će na svaku evetualnost razmeštaja raketnih snaga na svojim granicama odgovoriti žestoko. Rizik je preveliki za njih, sve dok postoji i promil šanse da ih neko zbriše sa lica zemlje nekažnjeno i bez uzvratnog nuklearnog udara.

 

 

Edited by slow
Link to comment

Ne treba zaboraviti da je u Rusiji mir već 73 godine, zahvaljujući nuklearnom arsenalu i strahu suprotne strane da ih ne pretvore u prah i pepeo, što je najduži period mira u njihovoj istoriji i nevođenja rata na ruskom tlu. Svako ko to pokušava da ugrozi dobiće žestok odgovor, tu ne postoji razlika ni zmeđu Jeljcina, Brežnjeva ili Putina, bilo koga na vlasti. Ako Navalni kojim slučajem bude u Kremlju za desetak godina isto će se ponašati, to je jednostavno pitanje života i smrti cele zemlje, ne nešto oko čega je moguć neki dogovor i kompromis.

Edited by slow
Link to comment
13 hours ago, Eraserhead said:

 

Volim kako Srbi tu istocnu Evropu jos uvek dozivljavaju kao da je 1978. Sada oni idu po raznim Rumunijama, Poljskama i Slovackama u potrazi za poslom ali i dalje imaju isti high horse stav.

 

1978 sam se rodio (u Nemackoj) a izmedju 90-95 su Rumuni nadnicili za 5 maraka u Srbiji... Bio sam u Rumuniji 3 puta u zadnje dve godine jer je Microsoft (za koji radim) otvorio tamo novi support line kako bi iskoristili jeftinu radnu snagu... Devojka mi je iz Poljske (istocni deo, 50 km do ukrajinske granice, grad Psemisel 30,000 stanovnika) tamo sam bio i cesce, tako da znam kako je njima nakon skoro 30 godina u EU...

 

Anyway, u mom postu nisam direktno misleo na primanja, vec nivo demokratije kao sto sam i napisao. U Slovackoj imas premijera sa bliskim odnosima sa Italijanskom mafijom, Poljska nova vlada bukvalo udarila na pravosudje i medije te je u stalnoj svadji sa EU. Madjarska ima pola fasistu koga osudjuje cela Evropa sem austrijskog kolege (ups, pa in bese ultra desno)  a sve to nije bilo 78 vec  sada... A ti isti istocno evropljani beze u Englesku, Nemacku, Holdaniju zbog boljih zarada i sta sad?

 

Ali ti nebi ostao ziv da sve i svasta ne svedes na "srpsko"  ovo, ono, te pogled, sve ti srpsko smeta, sve je srpsko nakaradno. Ja tebe vec odavno ne shvatam ozbiljno... Tako da, mozes iz US of A da pises do mile volje sa ne znam ni ja kakvim ciljem i tako umisljeno da znas ceo svet u prste ovde edukujes zaostale Srbe... If that makes you a happy day, fair enough... 

Link to comment

@assignmentNe potresaj se, on je samo moderan i sledi liniju: fasizam, o kome neprekidno gusla, ne bi prepoznao ni da ga udari po nosu, ali je zato pun i prepun svoje misije izvodjenja na put nas nepodobnih, zabludelih i na sve druge nacine neopodobnih.

 

Nije njemu do toga da nas privede demokratiji, gurne nam njuske u nju kao stenetu u tanjir s mlekom: on mora, svuda i na svakom mestu, da demostrira svoju pravovernost.

Link to comment
  • Krošek pinned this topic
  • Krošek unpinned this topic
  • Redoran locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...