Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

Ova politika Kine ide od 80-tih kad su bili mnogo mnogo manji faktor. Da je Kina pocela da preti po komsiluku poput Kremlja od Abhazije i Moldavije pa nadalje, zavrsili bi sa sankcijama kao Sev. Koreja, posebno posto nije vise bilo SSSR-a i potrebe za strateskim balansiranjem ala Kisindzer. Slazem se da je sada situacija drugacija, ali sukob je takodje moguc bez obzira na troskove.

Drugo, demokraticnost Rusije nije glavni faktor nego njena politika prema malim susedima koja ima dugu tradiciju. Kina je u tom smislu vecinom bila vise okrenuta sebi nego daljoj ekspanziji dok Rusija nije dzabe najveca drzava na planeti. Demokratizacija Rusije je pozeljna jer bi se mozda taj odnos promenio i jer bi mogla da postane deo/gradi evropske institucije, dok ovako, tesko mogu da zamislim nekog jakog kremaljskog vodju koji nece koristiti spoljne sukobe da bi ucvrstio vlast. U demokratijama je vlast promenljiva pa taj mehanizam nije toliko vazan i koriste ga uglavnom autoritarni lideri da podriju demokratiju iznutra (GWB, Tramp recimo). Zato im i Putin sluzi kao idol.

Link to comment
7 hours ago, Eraserhead said:

 

Pa povlacim paralelu iz par razloga a najvise zbog toga sto su situacije slicne sa stanovista obicnog coveka koga jase Vucic ili jase Putin. Uz to palalela sa Srbijom cini situaciju razumljivijom.

 

Zapravo ako pogledas Bushovo vreme prema Rusiji su isle poruke saradnje, pa si onda dobio jos blazeg Obamu koju je resetovao resetovane odnose i ismevao Romnija zbog ostrog stava i onda BOOM! pokvareni su odnosi sa tim koji je prema benzinskoj pumpi imao najblazi odnos. Ja sumnjam da je sve to slucajno i verujem da je to rezultat konsolidacije Putinove vlasti koja je presla u fazu latentnog imperijalizma i koja je pravilno procenila da Obama nece reagovati.

 

Na zalost mislim da dolazi vreme raznih Putina. 70 godina mira i ljudi zaborave kako izgleda nestabilnost i sukobi, institucije padaju a autokrate se uzdizu od dalekog istoka do Severne Amerike. Za mene su svi oni neprijatelji normalnog zivota od Putina, preko Orbana, Vucica, raznih FPO, Severnih Liga, LePena itd pa do Trampa. Na ovaj ili onaj nacin svi misle da su veci od institucija i vladavine prava.

 

Jedan od njih se najvise istice po zelji da uzdrma postulate tog sveta i zato ga treba tretirati kao neprijatelja. Ja ne mislim da odnos prema Rusiji treba biti drugaciji sve dok je na njenom celu ova mafijasko neofasisticka klika. Upravo to bi bilo pogresno. Istorijski smo videli sta se desava kada se prema  takvima pokusava zauzeti linija manjeg otpora.

a milo? on poštujr institucije? vladavina prava? 

evo sad imaš sudski proces kojim bi se ponosio sami staljin. i sva ta govna od canu, pravnog fakulteta,univerziteta, studenata, intelektualaca ćute kao ribe..  jer je to najgore društvo nabalkanu a i šire, gore čak i od srpskog i kosovskog..mentori kriminala u ovom delu evrope..

 

Link to comment
ustvari problem sa rusijom/putinom je taj sto su do te mere uspesni, pa se zapad plasi da ce njihova drustva po ugledu na rusko i rusku propagandu krenuti tim putem?
 
Uspješni su u pičku materinu, zato svaki Rus koji je iole uspio u životu odma bježi iz Monte Karla i Londonska u Rodinu.
Link to comment
3 hours ago, MancMellow said:

 

Zato što za to niko ne kaže da je demokratija i slobodni izbori. To se zna šta je, pa ko voli nek izvoli. 

 

 

Pa dobro, to treba da brine koga, neku kuću tj asocijaciju koja izdaje sertifikate za Demokratiju ??

 

Pa ne ko voli, voleće mnogi da ćemo se iznenaditi ko će sve to biti. Voleće oni koji sikću na Trampa što se povukao iz Pariskih protokola, pa sve do desnice...širokom dijapazonu će moralni & politički uzor biti Xi Jinping. A ne Trump ili Oprah a naročito ne Putin. A kad upratiš Kineza na polju dvega drugog, što ne bi i na planu državnog uređenja? Kad 1 partija i 1 doživotni predsednik najbolje obezbeđuju rast & slobodan protok robe i kapitala...

 

Link to comment
2 hours ago, dillinger said:

 

 

Pa dobro, to treba da brine koga, neku kuću tj asocijaciju koja izdaje sertifikate za Demokratiju ??

 

Pa ne ko voli, voleće mnogi da ćemo se iznenaditi ko će sve to biti. Voleće oni koji sikću na Trampa što se povukao iz Pariskih protokola, pa sve do desnice...širokom dijapazonu će moralni & politički uzor biti Xi Jinping. A ne Trump ili Oprah a naročito ne Putin. A kad upratiš Kineza na polju dvega drugog, što ne bi i na planu državnog uređenja? Kad 1 partija i 1 doživotni predsednik najbolje obezbeđuju rast & slobodan protok robe i kapitala...

 

e to jeste ono cega se i ja plasim. ali samo da se razumemo, Xi je devijacija i za kineski sistem, ali to je cena takve vrste ovog ogronog razvoja. nije rec o tome da je Xi postepeno "poludeo" pa hoce svu vlast za sebe i zauvek centralizovanim razvojem dolazi do formiranja žižne tačke. I to je on.

Link to comment

Skoro 99 odsto izašlih glasalo za putina, komuniste ili žirinovskog ...

 

Tako će i u Srbiji uskoro, glasaće se samo za autoritativne vođe, pa su boškićeve perspektive zapravo sjajne, biće najjača opozicija, ukoliko već nije ...

 

Mašala ...

Edited by stoka
Link to comment
8 hours ago, Anduril said:

E sad, da se Rusija kojim slucajem demokratizovala tokom devedesetih kao neke druge istocno-evropske drzave (mada je to bilo malo verovatno), danas bi odavno imala uticaj jedne Nemacke u Evropi, SAD i UK uticaj bi bio smanjen posle svih gluposti, a manje evropske drzave ne bi imale razloga da je se plase, nego bi se utrkivale za pozicije u nekoj carinskoj uniji sa Rusijom. NATO bi sa raznim GWB i Trampovima a bez KGB-a na granici, dalje postepeno gubio na vaznosti kao sto je to vec bio slucaj tokom napada na Irak. Ekonomski interesi bi preuzeli primat u odnosu na vojne pre ili kasnije.

Ovako, svi gube osim mozda US i Kine, jedno veliko trziste je zatvoreno, a ogromne pare idu u naoruzanje a sve manje u infrastrukturu, obrazovanje i socijalu - a nije moralo tako. Mada, ko zna, mozda posle Putina dodje neko pametniji, neki ruski Deng. Trebace im kad Kina pocne da stiska centralnu Aziju.

 

E to, bas vidim uspesne demokratije u Rumuniji, Ukrajini, Slovackoj. U celom bivsem istocnom bloku jedino se preslo u cist kapitalizam ali demokratizacija ide tu mnoogo teze.

 

Ali su zapadu za razliku od Rusije dali potpunu kontrolu nad trzistem i prodali sve sto je vredelo. Od kada je Reagan izjavio da su "pobedili" u hladnom ratu oni svoju spoljnu politiku prema Rusiji vode kao prema pozarenoj strani a ne kao prema nekome sa kojim zelis dobre odnose.

 

A taj uticaj Nemacke koji bi imala Rusija je koji, bas me zanima (ili mislis na uticaj koji imaju na EU clanice?)  Evo zivim u toj drzavi vec 30 godina ali nisam primetio da sto se tice spoljne politike imaju uopste svoj stav jer se on 100% poklapa i stize iz US.

Telefon kancelarke prisliskuje NSA i nikom nista.  Nego to nije ovde tema bilo bi off-topic, jelte...

 

Link to comment
1 hour ago, MancMellow said:

e to jeste ono cega se i ja plasim. ali samo da se razumemo, Xi je devijacija i za kineski sistem, ali to je cena takve vrste ovog ogronog razvoja. nije rec o tome da je Xi postepeno "poludeo" pa hoce svu vlast za sebe i zauvek centralizovanim razvojem dolazi do formiranja žižne tačke. I to je on.

 

Ne znam čega je cena ali stvari se, kao i u Rusiji, razvijaju posve suprotno od (zapadnjačkih) očekivanja, ekonomske i svake druge logike - imaš dakle lajt maoizam u vreme najvećeg bogatstva i nakvasale srednje klase. I nije ovo slučajno i nije od juče, Xi temeljno čisti kokurenciju od kad je došao u sedlo. A ne postoji lider kome se više raduju u svakom delu planete, jer kad danas prvi Kinez dolazi znači dolazi prosperitet.

 

Čini mi se da je  to jedno 20 puta veći izazov za liberalnu demokratiju od Putina. 

Link to comment
2 minutes ago, ZerrorR said:

Ja živim za dan kad ce kod nas instalirati kamere na biracka mesta.

 

+1, i u Crnoj Gori :fantom:

Edited by dillinger
Link to comment
  • Krošek pinned this topic
  • Krošek unpinned this topic
  • Redoran locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...