Jump to content
IGNORED

Ljuto-slatko-kiseli sosovi


Turnbull

Recommended Posts

 

jedino ne razumem kako se ovo - bez steriliziacije, termičke obrade, soljenja ili bilo čega što bi sprečilo razvoj gljivica i bakterija - ne pokvari u roku od odmah?

 

sumnjiv mi recept, pogotovo jer mi je na pamet prvo palo ono što piše u svakoj literaturi:

 

"Važna mera predostrožnosti kod pravljenja biljnih ulja sa belim lukom i svežim biljem: uvek ih čuvajte u  frižideru da ne bi ugrozili vaše zdravlje. Botulizam, vrsta trovanja hranom iazazvana bakterijom koja može dovesti u smrtnu opasnost, povezuje se sa mešavinama ulja i belog luka koje se mogu naći i u prodaji i u kućnoj proizvodnji, a koje nisu čuvane u frižideru."

Link to comment

Izbaciti beli luk pa ga dodavati pre konzumacije?

 

edit: mozda skuvati beli luk?

 

Botulism is destroyed by 10 minutes of boiling so when you make your soup, you will destroy any botulism spores.

Garlic has a tendency to have botulism spores on the surface of the bulbs. When the bulbs are put in a "Low oxygen" environment like olive oil, the spores can multiply. Using a sterile jar and heating the olive oil up to past 250 degrees for a few minutes and washing the garlic bulbs lowers the chances of botulism surviving but does not guarantee it.

The only way to guarantee it is too cook the garlic at above 250 degrees for a few minutes. You could cook it in a pressure cooker or stew the bulbs in hot olive oil at 250 degrees or higher. It would be safe then.

The same for making your own truffle oil. The truffles would need to be cooked in olive oil for a few minutes.

 

Edited by katamaran
Link to comment

nije mi jasan koncept pravljenja zimnice od namirnica koje se mogu nabaviti po istoj ceni cele zime. salatu od šargarepe pravim za jedan obrok. pomisao da u cugu ogulim i izrendam 5 kg šargarepe me užasava. možda sam lenja i nepraktična.

Link to comment

nije mi jasan koncept pravljenja zimnice od namirnica koje se mogu nabaviti po istoj ceni cele zime. salatu od šargarepe pravim za jedan obrok. pomisao da u cugu ogulim i izrendam 5 kg šargarepe me užasava. možda sam lenja i nepraktična.

 

 

to sam se i ja zapitala ali posle mislim da mozda ima neku car kad to sve malo odstoji i kad se ukusi prozmu ali opet bih ja,i zbog toga,napravila mozda 500g do kilu da bude za nekoliko dana..

 

 

 

a moze mozda da se ulje,sirce i so malo skuvaju pa ohlade pa se prelije sargarepa pa se sterilizuje u teglama na 100c sat-dva?

Link to comment

Nije sos ali... usled "trzisnih viskova" danas sam probao da napravim svoju mlevenu ljutu papriku .Vrlo je jednostavno, 3 1/2 sata na 70-75 C u rerni,ukljucen ventilator i povremeno mesanje, posle samleo.Ljutina je izuzetna a kako i nece biti kad sam susio crvene fatalije,morugu i jolokiju

 

UrSrcMP.jpg

 

 

SFFVhQ4.jpg

Link to comment

Izbaciti beli luk pa ga dodavati pre konzumacije?

 

edit: mozda skuvati beli luk?

 

Botulism is destroyed by 10 minutes of boiling so when you make your soup, you will destroy any botulism spores.

 

Garlic has a tendency to have botulism spores on the surface of the bulbs. When the bulbs are put in a "Low oxygen" environment like olive oil, the spores can multiply. Using a sterile jar and heating the olive oil up to past 250 degrees for a few minutes and washing the garlic bulbs lowers the chances of botulism surviving but does not guarantee it.

 

The only way to guarantee it is too cook the garlic at above 250 degrees for a few minutes. You could cook it in a pressure cooker or stew the bulbs in hot olive oil at 250 degrees or higher. It would be safe then.

 

The same for making your own truffle oil. The truffles would need to be cooked in olive oil for a few minutes.

 

 

kolko se secam, temperatura pobije bakterije, ali otrov ostaje

 

opet koliko se secam, ono sto rade u industriji da bi sprecili botulizam u aromatizovanim uljima, prvo ukisele malo povrce, pa ga onda tek stave u ulje

(verovatno kiselina manje menja ukus nego temperatura - kuvan i presan beli luk su dva sveta)

Link to comment

Men se cini da cu beli luk dodoavati pre konzumacije ako uopste budem i pravio.

 

Mada mislim da je prica o botulizmu prenaduvana. Da je bas tako Italijani bi odavno pomrli.

Link to comment

Pravicu danas onu salatu al bez belog luka #pussy

 

Beli luk cu dodavati kad se bude jelo. Prilicno sam siguran da bi sirce sprecilo eventualni razvoj  botulizma al sto rizikovati...

 

edit: po svemu sudeci sargarepa nista manje rizicna bego beli luk jer je low acid. Resice to sirce...

 

http://fsi.colostate.edu/carrot/

Edited by katamaran
Link to comment

Otisao danas do baste nakon duze vremena (osim da uberem paradajz) i nenadano se u zelenilu zazutio fatali. Nisu lose biljcice na kraju (pogotovo sto su poslednjih mesec dana zarasle u korov), ali videcemo da li ce uspeti da izguraju do kraja. Ukenjalo me vreme, kapiram da prosecnih 25 stepeni u Nemackoj u septembru nije bilo nikad. Sledece godine cu sve da uradim bolje i onda ce da rokne zima u avgustu verovatno :lolol: .

 

Da sve ne bude idealno, a i da ostanem u okviru teme -- napravio onaj sos od borovnice, ali nazalost ispalo je da je ona pitaj boga koja vrsta koju dobijam od tazbine ove godine blaga. One koje sam ranije jeo ove godine su bili kao inace (recimo regularna ljuta papricica s pijace), ali ovi sto sam ubrao danas pre kuvanja su prilicno blagi. Nakrkao sam 10 komada unutra, ali nije to to. So it goes.

Link to comment

Ne znam da li kod nas jos ima borovnica po pijacama. Fatali - breskva mi se ne svidja previse. Prvo je bio ko catni a posle je postao sve ljuci a ukus mi nesto ne lezi.

 

Dodao malo Piste u tanjir slatkog kupusa i skroz promenio misljenje  :thumbsup:

 

Zarudele mi se pimenta jolokie  :wub:  Nisu jos skroz zrele al gomila plodova polako ali sigurno dobija i crvenu boju

 

 

 

 

Prvu biljku su mi unistile macke, prvi cvetovi otpali, a opet je uspela da poraste ogromna i da da gomilu plodova  :thumbsup:

Edited by katamaran
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...