Jump to content
IGNORED

Ljuto-slatko-kiseli sosovi


Turnbull

Recommended Posts

evo da se zapljunem svojim prvim sosom, nedeljama mi u frizideru stoje neke vec polutrule dzinke sa pijace, kupio po 60 din kg znaci mozete da zakljucite sami kad je bilo. operem, ocistim od trulezi, iseckam pa u tiganj da se tiho pece/pirjani. posle jedno sat, ubacim u blender, dodam saku suncokretovog zrnevlja (ne znam zasto, mislio sam da ce da hrska), naspem ulja maslinova, jedan cen bela luka, i onda bzzzzzz dok se to nije pulverizovalo. vidim ispade skoro pa neki ajvar, sto mi nije bila namera, tek vratim to na ringlu i krenem da dodajem vodu da ga ucinim blizim sosu. probam, ljutine videlo nije, i onda ajd spasavaj cime mozes, ostaci neke chilule kojoj je istekao rok trajanja u proslom milenijumu, ok ljutina se javila, takodje posoliti, ali treba malo da kisi, da li da sipam sirce, limun ili nesto trece, hm, dilema da li ce da prokisne od toga, na kraju se uhvatim za onu shrirachu iz frizidera i poskropim malo nje, taman da se pojaca i ljutina i kis. enivej, skroz je blago, ili sam ja posandrcao jer sam veceras nesto prckao po onom kimciju iz prosle epizode, pa mi je nepce poremeceno. ukratko, svidja mi se, kao neki tecni ljuti ajvarcek pulverizovan do besmisla. tu i tamo neki komad suncokreta se namesti pod zub, kao i ostatak kozice od paprike koja se presusila cekajuci me da je iskoristim, i odbila da se uglatki.

 

mozda ponesem na sledeci forumski tulum ljakseu da mu se nadje uz travaricu.

Edited by yolo
Link to comment
saku suncokretovog zrnevlja (ne znam zasto)

 

+1

 

Po meni termicka obrada uopste nije neophodna. Mislim da je glavni razlog sto se praktikuje da bi sos duze trajao. Ja sam uglavnom pravio sosove cisto uz pomoc secka.

 

Inace mi je super ovo podesavanje ukusa u hodu. Jednom sam eksperimentisao pa mi se nista nije svideo rezultat pa se ubih od doradjivanja. Na kraju mi je dobio jedva prolaznu ocenu na kasiku al sto je bila piletina kad sam je premazao sa njim  :wub:

 

Veceras ponovo klopao onu savrsenu prostotu uz veceru : dzinke+beli luk+persun + sirup od sirceta, secera i soli.

Edited by katamaran
Link to comment

ec3ec70555af58431c99680fa4070ceb.jpg37ae4a6da0cd375af3483fb7652fd975.jpg369df70435b9117bc7412a0bf2a8cc39.jpg

 

Dobro, ne izgleda bas na prvu da ima deponijski kvalitet

 

pa ovo izgleda ne samo jestivo, nego i primamljivo, a ti ga opisa kao da je stvarno zreo za otpad. još sa onom oholepkovačom...

Link to comment
  • 2 weeks later...

Napravio novi sos

 

Ove papricice (cubana deep orange)

 

Cubana-Darkorange.jpg

 

Dodao beli luk, rendanu sargarepu i malo sirupa od sirceta, secera i soli. I izgled i ukus  :wub:

 

Jedino ga bas malo ispalo.

Edited by katamaran
Link to comment

U malo sirceta promesas secer i na kraju malo posolis. Ukrao iz onog fenomenalnog recepta za thai slatko-kiselo ljuti.

 

edit: ovog

 

Edited by katamaran
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ne  mogu da sacekam kraj januara da krenem sa setvom :)

 

Bocnuo za novu godinu 2 semenke bishops crown i za sada ne daju znake zivota  :cry:  Zaboravio sam da ih natopim u kamilici pa mozda zato toliko spora germinacija. Danas sam stavio jos nekih 5 puta po dve semenke (razne vrste) da se natapaju pa cu ih sutra posaditi. Valjda ce bar nesto da ispadne od toga.

Edited by katamaran
Link to comment

e nisam vam rekao da sam upoznao lika koji gaji ove prezajebane sorte u beogradu, tj negde na obodu - neke nage, scotch bonneti itd - ako bude nesto trebalo imamo direktnu vezu. koliko znam od njega uzimaju papricice ovi ortaci sto su zapoceli biznis sa ljutim sosovima, bejahu na EAT BELGRADE-u onomad u supermarketu. meni sve to preljuto, mada sam probao skembice kada ih je sobaja kuhao u MH sa svezom papricicom od njegove fele i bilo je fantasticno, ali pretpostavljam da je to bio 1 chilly na ceo lonac sa 30-40 porcija.

 

moram da vidim gde mi je semenje onih izraelskih jalapenosa, sem ako mi ih nije kucna pomocnica bacila u djubre.

 

a da, i nisam rekao da mi je od sve zimnice najbolje ispao onaj ukiseljeni lazni jalapeno iz bloka 70 sto smo se sprdali onomad. ljudi su kusali kasikom koliko je bilo dobro, nije bilo ljuto-preljuto ali je imalo zing, ma milina. obe tegle odose za 2 vecere... sad da zapocinjem neki biznis, to bi radio.

Edited by yolo
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...