Jump to content
IGNORED

Tesla u raljama politike


Takeshi

Recommended Posts

Pridružujem se Tolkinu u pljuvanju alegorija.

 

Jebi ga, sad ne znam šta da kažem. Kud ću protiv Tolkina. Ja volim alegorije.

Edited by slow
Link to comment
  • Replies 578
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fonTelefon

    51

  • Indy

    45

  • Аврам Гојић

    37

  • Caligula

    34

Top Posters In This Topic

Posted Images

Šta bi, jesi li proverio kod svojih izvora, dobro obaveštenih patriota, o tome kako mu je udba smestila putem mučkog komuno-agenta-sestrića da se izlaje trpajući Hrvate i Srbe u isti koš u jeku najvećih stradanja Srba, a što su novine objavile 1936. godine?

 

I kako to uopšte logički povezujete? Je li to taj Teslin futurizam o kome ne raspravljamo?

Link to comment

Inace, preuzimam rizik da kazem da me malo nerviraju ovi dezulovicevski komentari (a daleko od toga da je on jedini koji fura tu pricu) koji se otprilike svode na to da je sramota da bilo Srbi (ili Hrvati ako im se hoce) na bilo koji nacin iskazu da Teslu smatraju svojim. Odvratno je kad se sva prica o Tesli svodi na to, ali su mi besmisleni i ovi moralni policajci koji samo gledaju koga da zaskoce pricom o tome kako njegov genij prevazilazi smisao postojanja etnickih torova ili kako svi moramo da imamo doktorat iz fizike da bismo bili kvalifikovani da zborimo o Nikoli. A ponekad mi, ne znam zasto, takvi nastupi odaju i utisak neiskrenosti.

+1

U zadnje vreme zanemaruje ono sa čim se s pravom ponosio, novinarstvo, pa krene sa stereotipima.

Na primer, ovo ukazuje da nije ispratio raspravu koja se ovde vodila.

 

Prevrtao bi se stari Tesla u grobu da ima gdje: kretenska rasprava u hrvatskom Saboru zgodno se, naime, poklopila s kretenskom raspravom u Beogradu, oko toga treba li na Teslin rođendan 10. srpnja – što se u Srbiji, jasno, slavi kao Dan nauke – urnu s njegovim pepelom izmjestiti iz muzeja na Vračaru, i usprkos posljednjoj volji samoga Tesle, i volji njegovih nasljednika, sahraniti u porti obližnjeg hrama Svetoga Save, sa sve pravoslavnim opelom, episkopima, sveštenicima i tamjanom. Oni koji brane velikog znanstvenika u raspravi koriste pri tom potpuno isti rječnik kao hrvatski mediokriteti, pa i liberalna štampa i Vladini stručnjaci ne propuštaju podsjetiti kako je Tesla “najveći srpski brend”.

U ovom tekstu je to još očitije.

 

Primitivna i zaostala Srbija, dvostruko nižeg standarda od Hrvatske, za kulturu će ove godine izdvojiti, recimo, više od milijardu eura - za trećinu više od uljuđene, europske Hrvatske, a u budžetskim postocima i cijela tri puta više.

Edited by bergasa19
Link to comment

zapravo, koriste je za svakoga ko ima pasoš US of A. jednostavan je to svet. ako živiš u Americi i imaš pasoš, ili čak i ako nemaš pasoš ali si se uklopio u zakonski sistem, ti si Amerikanac. sa time se obično slažu i oni koji su predmet takvog tituliranja.

 

Не бих се сложио, ти то причаш из искуства живота у Америци или онако напамет?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Italian_American

http://en.wikipedia.org/wiki/Serbian_American

http://en.wikipedia.org/wiki/Irish_American

 

 

pa nije to baš isto....Amerika je ideja, ne samo zemlja. i ta ideja je jača od naših etničkih askripcija, ma koliko se neki ovde gicali.

 

 

Познато ми је Теслино размишљање о нашим етничким аскрипцијама. Можеш ли да препоручиш литературу везано за његов доживљај америчког идентитета?

 

Je ли био регистровани члан партије, je ли јавно подржао неког председничког кандидата? Teшко је замислити америчку идеју без учешћа или макар похвале демократије. Пре бих рекао да је Тесла био Србин и грађанин света, јако сличан савременој емиграцији која живи, ради и зарађује амерички лебац, навија за Русе и моли се силаску не знам каквог месије у Србију.

Link to comment

Pa da, povodom

 

 

јако сличан савременој емиграцији која живи, ради и зарађује амерички лебац, навија за Русе и моли се силаску не знам каквог месије у Србију.

 

empirijski je utvrđeno tokom poslednjih desetljeća da je srpska dijaspora ovakve konfiguracije prilično odmogla demokratizaciji i normalizaciji društva, čast izuzetcima naravno.

 

Meni Tesla nije delovao tako. Uzgred članstvo u partiji i glasanje nisu odlika ni "rođenih" amerikanaca...

 

Postoje citati, onaj iz 1919. gde veli da mu je državljanstvo USA u sefu dok su diplome i nagrade u starim sanducima, takođe postoje indikacije, nevezane za taj intervju, da je često govorio prijateljima da mu to državljanstvo znači više od svih diploma i nagrada, ali da budemo pošteni tu je i onaj iz 1892. izrečen u Beogradu, gde je rekao da ako ikako uspe da ostvari neki od svojih ideala, u korist čitavog čovečanstva, najushićeniji bi bio što je to delo jednog srbina. On je možda bio srpski patriota, ali i mundijalista, i amerikanac. Mislim da mu je bilo vrlo jasno da bez te zemlje ne bi bio to što jeste.

 

Uglavnom, Tesla je sada mrtav, njegova osećanja tada ne znače ništa u vremenu današnjem, pošto ništa nije isto, možda bi on sada sa ponosom govorio da je hrvat, možda bi sa gađenjem gledao na čitavu ratnu deceniju i još više prigrlio svoje američko državljanstvo, možda, možda. Ne znamo. Ono što znamo, što se uklapa u neku njegovu opštu sliku a zgodno i u papire, je gde je rođen, u kojoj porodici, kada je i zašto otišao odavde i gde, i kada je uzeo američko državljanstvo i kakav je odnos prema njemu imao. Imputovati mu više od toga nije lepo. Tehnički gledano Tesla je bio amerikanac, imenom i prezimenom i krvlju srbin,  verom pravoslavac, ali ipak amerikanac. E pošto su amerikanci takvi kakvi jesu oni rado govore o Tesli kao o srbinu, pošto poštuju ono što je on izrekao, oni ga ne svojataju, pošto ne moraju, podrazumeva se i to. Amerikanac srpskog porekla je praktično isto kao i srbin sa američkim državljanstvom, samo što je tamo normalnije reći prvo, što nikako ne umanjuje ovo drugo. A insistiram pomalo na tome zato što koliko je njegovo poreklo i porodica i mesto i način odrastanja uticalo na njegov razvojni put i veličinu toliko je sve to što se tamo desilo i kako se desilo i kako su ga primili i kakve šanse dali. Jedno ne ide bez drugog, čitav taj sklop je potreban da bi Tesla bio Tesla. I baš u tome se razlikuje od klasičnog gore pomenutog dijasporca koji jede američki mlohavi leb dok navija za ruse i nada se novom mesiji za srbe, a sada često pokušava čak i da bude taj mesija. Takve bi poslao kod rusa na kazan pa neki ih izbliza vole, a srbiju bolje da manu. Teslu porediti sa takvima je uvreda prve vrste.

Link to comment

Емпиријски је доказано да је дијаспора, сачињена од непријатељске емиграције и економских избеглица, без права гласа спречила демократизацију и нормализацију Србије? Претпостављам да иста емпирија доказује постојање Бигфута? :)

 

Чланство у партији и гласање можда нису одлика дела "рођених" Американаца али зато јесу веома снажна одлика натурализованих ;)

 

Aко си мислио на ову изјаву из 1919:

On this occasion I would contradict the widely circulated report that the structure was demolished by the Government which owing to war conditions, might have created prejudice in the minds of those who may not know that the papers, which thirty years ago conferred upon me the honor of American citizenship, are always kept in a safe, while my orders, diplomas, degrees, gold medals and other distinctions are packed away in old trunks.

 

Ту се правдао пред америчком јавношћу. Мало контекста: завршио се Први светски рат, он бивши поданик непријатељске државе (Аустро-Угарске) је изградио неки тамо Sci-Fi Death Tower који је затим срушен од стране власти. Можеш замислити какве су теорије завере смишљали амерички таблоиди, ХААРП пре ХААРП-а.    :kralj:

Edited by cirus
Link to comment

 

 

empirijski je utvrđeno tokom poslednjih desetljeća da je srpska dijaspora ovakve konfiguracije prilično odmogla demokratizaciji i normalizaciji društva, čast izuzetcima naravno.

 

Nadam se da ovde nisi bio ozbiljan, posto je inace tvrdnja stvarno bez veze.

Link to comment

Pa da, povodom

 

 

empirijski je utvrđeno tokom poslednjih desetljeća da je srpska dijaspora ovakve konfiguracije prilično odmogla demokratizaciji i normalizaciji društva, čast izuzetcima naravno.

.....

 

наравно, српска дијаспора је гласала и бирала све саме идиоте и сецикесе у Србији, како да не, оће то мало када курцу порасте мозак.

Link to comment

Kada već moram da se pravdam, hoću, rekoh "ovakve konfiguracije" misleći na bold, jede američki hleb, navija za ruse i moli se za mesiju za nas koji su ostali ovde. Takvi bez greške uvek nekako podržavaju neke miloševiće, koštunice i vučiće (EDIT: mada više razne Šešelje i slično). Ukoliko sam ikoga uvredio izvinjavam se, nije mi bila želja. Da napomenem još da sam čak i od tih na koje sam mislio izuzeo one koji nisu takvi - "čast izuzetcima". No dobro.

EDIT:zorge, nisu oni te glasačke moći ali imaju lovu, stvaraju opcije ovde koje možda ne bi imale snage same da izniknu, i daju im vetar.

 

@cirus: a znači to je dnevnopolitička izjava, i verovatno to što je pre rata u kasnom 19. veku govorio prijateljima istu stvar, to je čista kurtoazija, ali MI znamo šta je on tačno mislio i šta mu je u srcu bilo?

Edited by Vapad
Link to comment

vratimo se na osnovnu temu

 

imam jednu teoriju, mislim da je plauzibilna, da je vlasnik firme Tesla i pronalazač Elon Musk u stvari Srbin. Takav genije ne može biti genije ako nema srpske korene. A nije džabe ni izabrao takvo ime za firmu. Jeste da svi tvrde da je poreklom Holanđanin sa roga Afrike ali ja u to uopšte ne verujem.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...