Jump to content
IGNORED

Ne možeš ugaziti u isti film dvaput...


Turnbull

Recommended Posts

Ne razumem kako neko voli Blejd ranera, a ne voli Matriks.

 

1) рибе - Шон Јанг у свако доба може да опаје патос оном крампачом што игра Тројство; Жора и Прис су рибетине спрам оних потуљених партизанки у Матрици

 

2) музика - однос Вангелиса спрам Беса против справе, упоредити рок трајања

 

3) атмосфера - она вечита кишурина, рекламе за Атари, кинеска пијаца са сто различитих фаца наспрам 1 типичног распалог америчког града цирка 1992 и једне котларнице

 

4) предложак - 1 ФКД наспрам стрипа (с тим што од Електричних оваца није много остало, у суштини Дик се тамо није баш прославио а Скотов текстописац је умео да извуче шта му треба)

 

5) оригиналност идеја, много важнија ствар у СФу него другде - судбина андроида са кратким роком трајања је првина, можда само дотакнута раније, док у Матрици нема скоро ниједне нове идеје (макљажа у виртуелном по нефизичким правилима, "Косач"; виртуелно благостање док је напољу све порушено, "Конгрес футуролога" од Лема и "Лутка судбине" не сећам се чија), чека се Један (било који колонијални сиже, од Лоренса од Арабије до Дине), јунак који мора да дође до средишта и тамо скења змаја - бар 4000 прича са све Баш Челиком, јунак пада у кому где прелази на следећи ниво - Муад'диб, добар део борбе воде уштекани конзолни ратници (скоро цео рани опус Гибсона)...

 

6) утицај на касније филмове - Блејд Ранер је изродио читаву серију ("Потпуни опозив 2070") и приде је изнедрио читав жанр будућих локација где се оностраност постиже сличним средствима - много људи на улицама, вечита ноћ, киша/измаглица; од Матрице је остао скрин шејвер екраноспаситељ и обичај да се људи уштекавају (много елегантнијим и ситнијим кабловима). Ајде, остао је онај технички трик, bullet time (брзина метка?), који је после примењиван на све стране. А и то је минус, по мени, кад од свега што урадиш имитирају 1 технички штос.

Edited by расејан
Link to comment
  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    36

  • Прслин

    19

  • ToniAdams

    18

  • hoffnung

    12

 

5) оригиналност идеја, много важнија ствар у СФу него другде - судбина андроида са кратким роком трајања је првина, можда само дотакнута раније, док у Матрици нема скоро ниједне нове идеје (макљажа у виртуелном по нефизичким правилима, "Косач"; виртуелно благостање док је напољу све порушено, "Конгрес футуролога" од Лема и "Лутка судбине" не сећам се чија), чека се Један (било који колонијални сиже, од Лоренса од Арабије до Дине), јунак који мора да дође до средишта и тамо скења змаја - бар 4000 прича са све Баш Челиком, јунак пада у кому где прелази на следећи ниво - Муад'диб, добар део борбе воде уштекани конзолни ратници (скоро цео рани опус Гибсона)...

 

6) утицај на касније филмове - Блејд Ранер је изродио читаву серију ("Потпуни опозив 2070") и приде је изнедрио читав жанр будућих локација где се оностраност постиже сличним средствима - много људи на улицама, вечита ноћ, киша/измаглица; од Матрице је остао скрин шејвер екраноспаситељ и обичај да се људи уштекавају (много елегантнијим и ситнијим кабловима). Ајде, остао је онај технички трик, bullet time (брзина метка?), који је после примењиван на све стране. А и то је минус, по мени, кад од свега што урадиш имитирају 1 технички штос.

 

A sam "matrix" nije dobra ideja? Bio sam u srednjoj školi kada sam ga prvi put gledao na nekom krš vhs-u, nisam imao blage veze šta se desilo. Od tada sam ga gledao sigurno 10 puta i svaki put se divim načinu na koji je urađen - kao da ne stari sa vremenom već uvek kao da je upravo izašao na tržište - fotografija, režija, ceo vizuelni identitet filma kao da evoulira sa vremenom koje prolazi i nikad ne zastareva. Meni je uvek bilo jako cool to što se udarci nisu čuli kao u westernima 70ih već nekako tupo što mi je kao delovalo realno. To nije nešto posebno bitno u ovom kontekstu, al mi palo na pamet. 

 

Što se stavke 6) tiče, ako matrix nije uticao na žanr, onda nijedan film nikad nigde nije, uz svo poštovanje referenci koje si naveo za B runnera mada si u pravu kada kažeš da je bullet time možda i glavni amanet filma. Čak i da se složimo oko toga da njegov uticaj na kasnije filmove nije prevelik, u momentu kada se pojavio bio je mind blowing iskustvo i nešto  totalno revolucionarno i inovantno na polju gde je to jako teško - u sc fi žanru.

 

Sa druge strane gledao sam b runnera ponovo nedavno, nema mesec dana, utisak mi je kao i prvi put pre jedno 10 godina - just dont get it, jednostavno me ne radi, u poređenju sa matrixom mi je neupoediv. Jednostavno ima previše dosadnih momenata i radnje u leru. 

 

I da, gunise sam gledao 100 puta i meni je to jedan od najdražih filmova iz detinjstva (uz warriors i navigatorov let i sl)

 

A Odiseja je golo govno.

 

Da ne bude da sam totalno u off-u, film koji mi je na drugo gledanje ostavio totalno suprotni dojam je Čudesna sudbina Amelije Pulen. Prvi put mi je bio njanjav i patetičan, drugi put mi je bio savršen i prelep. Posle nisam hteo da možda kvarim sa trećim putem, reko bolje da ostane na tome.

Link to comment

Saucesce Symeu na razresetanoj temi :sleep:

Moderatora na lomacu!

 

Moram overiti ponovo jedan od nekad omiljenih filmova,  "Tri musketara" iz 1948. "The Three Musketeers" u kom Gene Kelly glumi Dartanjana a Vincent Price Riseljea pa cu se javiti :) Ah te boje ~

 

Lana-Turner-and-Vincent-Price.jpg

joj lana tarner, nemoj to da mi radiš ovako ujutru

Link to comment

sad mi ubi volju da dalje citam ovaj topik.

 

To ti je demokratija, svako ima pravo da kaže šta misli. Ne vredi ništa što su kilometri eseja ispisani o tome, što su dubina, pozadina i uverljivost nesrazmerno veliki u odnosu na bilo šta iz današnje produkcije na primer - ne vredi, udarci nisu dovoljno tupi da deluju realno. :isuse:

Link to comment
 

 

Moram overiti ponovo jedan od nekad omiljenih filmova,  "Tri musketara" iz 1948. "The Three Musketeers" u kom Gene Kelly glumi Dartanjana a Vincent Price Riseljea pa cu se javiti :) Ah te boje ~

 

Lana-Turner-and-Vincent-Price.jpg

 

To je išlo uvek negde nedeljom pre "Nedeljom popodne", kad sam ja bio mali. Fatalna Miledi de Vinter!

Link to comment

Предлажем да је уфур у било коју од тренутних дискусија на топику (Блејд ранер / Одисеја, Матрикс / Блејд, Матрикс / Одисеја / К(ј)убрик / булет тајм...) буде онтопик део.

 

Food of Gods. Најстрашнији филм свих времена када сам имао 7 година. Просечан треш када сам га коначно пронашао неких 30 година касније.

 

 

Назад на офтопик:

 

Ништа оригинално не постоји у Матриксу, чак ни "булет тајм".

Тај ефекат је прославио режисер Мајкл Гондри средином деведесетих и користио га је у рекламним и музичким спотовима. Ево два најпознатија примера:

 

 

 

Џоел Силвер, продуцент Матрикса, је позвао Гондрија на састанак и довео га пред свршен чин да за неку ситну лову дозволи коришћење "булет тајма" у Матриксу. Гондри сада кука да је преварен, али права истина је да су се том техником играли од настанка филма, пошто је филм у свом пре-дигиталном добу у ствари био фотографија за фотографијом и да је Гондри није ни измислио ни имао права на њу, већ да је у тим годинама словио за њеног најпознатијег експонента.

Link to comment

To je išlo uvek negde nedeljom pre "Nedeljom popodne", kad sam ja bio mali. Fatalna Miledi de Vinter!

 

Lana-Turner-and-Gene-Kelly.jpg

 

U moje vreme - letnji bioskop prepodne, svake godine ^_^

Link to comment

A sam "matrix" nije dobra ideja? Bio sam u srednjoj školi kada sam ga prvi put gledao na nekom krš vhs-u, nisam imao blage veze šta se desilo. Od tada sam ga gledao sigurno 10 puta i svaki put se divim načinu na koji je urađen - kao da ne stari sa vremenom već uvek kao da je upravo izašao na tržište - fotografija, režija, ceo vizuelni identitet filma kao da evoulira sa vremenom koje prolazi i nikad ne zastareva. Meni je uvek bilo jako cool to što se udarci nisu čuli kao u westernima 70ih već nekako tupo što mi je kao delovalo realno. To nije nešto posebno bitno u ovom kontekstu, al mi palo na pamet. 

 

Па тај визуелни идентитет је отприлике и све што има ново и оригинално.

 

Прц је напросто што сам ја (већ тада био) мало матор да би ми Матрица била нешто ново. До тог тренутка сам прочитао вероватно гигабајт СФа, и по мени је главна вредност овог филма прилично успешна синтеза (и добро визуелно паковање) идеја које су кружиле већ годинама - за неку нову генерацију која се са њима још није срела. Отприлике као што се добри вицеви могу поново причати кад прође седам година од времена кад су их сви знали, само треба мало да се преобличе у нови контекст. Пошто не гледам борачке филмове, не знам да ли је идеја да филм са тучњавом мора да има своју кореографију оригинална или је (и) то мазнуто из хонконшке или јапанске новије традиције. Мени је то било релативно ново, и део тог визуелног паковања, али мене то не ради као што ме ради кад се Харисон и Хауер вребају кроз ону полуразрушену зграду.

 

Знаш шта ми је прво пало на памет кад је филм почео, са свим оним чаурама пуним тела? Уводна сцена у "Речни свет" (Riveworld) из 1971.

Link to comment

puštali su često i verziju iz 70-ih, gde d'artanjana igra majkl jork, lejdi de winter fej danavej, a rišeljea heston. i bila su dva nastavka, tri i četiri musketara

Edited by MocaVukotic
Link to comment

To ti je demokratija, svako ima pravo da kaže šta misli. Ne vredi ništa što su kilometri eseja ispisani o tome, što su dubina, pozadina i uverljivost nesrazmerno veliki u odnosu na bilo šta iz današnje produkcije na primer - ne vredi, udarci nisu dovoljno tupi da deluju realno. :isuse:

 

А, то сам заборавио - тај део је ОК, чак и она тучњава у метроу и оно клизање кроз шупаљ зид, то је добро урађено, са мером. Чак су некако решили да они прашинарци (јахачки мантили за заштиту од прашине и ветра) неким чудом не сметају тучи.

 

Мера је изгубљена тек у другом делу, кад негде на пола оне макљаже на камиону почињем да се врпољим и размишљам о одласку на веце док они то заврше.

Link to comment

А, то сам заборавио - тај део је ОК, чак и она тучњава у метроу и оно клизање кроз шупаљ зид, то је добро урађено, са мером. Чак су некако решили да они прашинарци (јахачки мантили за заштиту од прашине и ветра) неким чудом не сметају тучи.

 

Мера је изгубљена тек у другом делу, кад негде на пола оне макљаже на камиону почињем да се врпољим и размишљам о одласку на веце док они то заврше.

 

haha, nisi me razumeo, moj post se odnosio na Odiseju. :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...