Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

Generalno je OK tekst, ali se sluzi sa par pojednostavljenih floskula koje jesu ili mogu biti pogresne:

 

 

 

Najpre, Zakon o radu ne može da podstiče zapošljavanje. Bar ne direktno. Indirektno, možemo govoriti o tome da je ZoR „pojeftinio“ radnika iz ugla poslodavca.

 

Ovo je tacno samo ako uzmemo vrlo usku definiciju podsticaja - da ti drzava da pare da uradis nesto. Naravno da pojeftinjavanje radne snage podstice zaposljavanje, a empirijski je prilicno dokazano da u globalu snizavanje troskova koje drzava namece za sve mnogo vise podstice zaposljavanje nego direktne subvencije drzave. U partikularnom slucaju je uglavnom obrnuto - neki random gazda Pera pre ce sutra zaposliti novog radnika ako mu drzava za to delimicno plati nego ako drzava snizi poreze na plate tih radnika. Medjutim, u agregatnom stanju na duzi rok stvari su drugacije. Kako sto je popust u samoposluzi podsticaj za musterije da kupe ono sto je na popustu a ne nesto drugo, tako je i pojeftinjenje radne snage podsticaj za zaposljavanje.

 

 

 

Nerealno je, takođe, očekivati da će poslodavac rado zaposliti više lica, sada kada mu ona predstavljaju manji finansijski teret – da li je realno da poslodavac zaposli umesto jednog lica koje bi plaćao 40.000, dva lica koja će plaćati po 20.000 dinara? Naravno da nije, zaposliće samo jedno lice koje će obavljati iste poslove kao i do sada, i koje će biti plaćeno 20.000. Dok se ne poveća obim poslova, a ZoR na to ne može da utiče, poslodavac je jedino dobio poklon od države kojim će uvećati svoj profit.

 

Da li je realno ili nerealno, to realno niko ne zna i sve to zavisi od slucaja do slucaja. Postoje slucajevi gde ljudi rade posao za dvoje (ili dvoje ljudi radi posao za jedno i po osobu) jer se poslodavcu ne isplati da zaposli jos jednog. Kako bi reagovali poslodavci na pojeftinjenje radne snage? Neki bi nastavili da izrabljuju za manje pare, a neki bi odlucili da zaposle tog jos jednog. Dalje, ovde tekst pravi dve logicke greske: 1) pretpostavlja da poslodavac uopste ima nekakav profit - mozda ovo snizavanje troskova samo umanjuje njegov gubitak (sto je opet, dobro, pa makar i ne zaposlio jos nekog) 2) pretpostavlja se da ce poslodavac svoj profit da potrosi na, sta ja znam, novi auto svojih vlasnika - sto nije nuzno tacno, poslodavac ce mozda uloziti dodatni profit u prosirenje svojih aktivnosti, sto ce dovesti do - cek - povecanja obima poslova. Mislim, opet, realno, niko ne zna, ali svakako nije jedina realna mogucnost ona koja je napisana u tekstu.

 

 

 

Verovatno i najbanalnija neistina, koja je – krajnje apsurdno – istovremeno tačna samo na nivou o kojem se zvanično ne priča u javnosti. Zakon o radu ne može stimulisati investicije, kao ni otvaranje novih kompanija, kao ni zapošljavanje – sve je to već objašnjeno u tekstu.

 

Opet, logicka greska kao ishod tendencioznog definisanja "podsticaja". Naravno da smanjivanje troskova rada stimulise strane investicije. Pitanje je samo u kolikoj meri.

 

 

 

Međutim, između redova je poruka koja se „stranim investitorima“ šalje veoma jasna i primamljiva: raskrstili smo sa socijaldemokratijom, na delu je najbrutalniji vid liberalizacije tržišta rada, praćen neefikasnom zaštitom prava zaposlenih i najgorim pravosudnim sistemom u Evropi – izvolite dakle, poslužite se našom jeftinom i nezaštićenom radnom snagom. Teško da će to stimulisati ozbiljne investitore. Teško je, međutim, poverovati i da Vlada Srbije želi da privuče ozbiljne investitore, pa se tu krije i relativna istinitost ovakve tvrdnje.

 

Opet tendenciozno. Ako je ovaj ZoR "najbrutalniji vid liberalizacije trzista rada" onda sam ja Ajn Rand licno. Najbrutalniji vid liberalizacije trzista rada bi bio zakon u kome bi pisalo da se radni odnos definise ugovorom izmedju radnika i poslodavca i da se taj ugovor mora postovati. I to bi bilo otprilike to. I naravno da Vlada zeli da privuce ozbiljne investitore, o tome balave u svojim snovima. I naravno da "ozbiljni investitori" nemaju nikakav problem sa eksploatacijom radnika i da bi oni najvise i voleli neki najbrutalniji vid liberalizacije trzista rada (koji se ipak u Srbiji ne dogadja). To su firme koje nemaju problem s tim da im fudbalske lopte siju deca u Pakistanu za neku mizernu satnicu od par centi, pobogu.

 

Ako se zeli efektna kritika teze da ZoR pojeftinjuje radnu snagu i da je to dobro, treba krenuti od cinjenice da ZoR pojeftinjuje neke manje uticajne cinioce cene rada (otpremnine, minuli rad, naknada tokom godisnjeg odmora, trosak otpustanja) a da se pritom uopste ne diraju glavni cinioci cene rada - porezi i doprinosi.

Edited by hazard
Link to comment
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jel neko zna šta je sa godišnjim odmorima?

 

U zakonu piše da radnik stiče pravo na godišnji odmor posle jednog meseca rada kod poslodavca. Jel to srazmerni deo, tj 1/12 ili stiče pravo na ceo odmor?

Zatim, šta sa članom  72 u kome se kaže:

Zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora iz člana 69. ovog zakona (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ili u kojoj mu prestaje radni odnos."

Jel to znači da ako je neko počeo da radi u martu ove godine ima pravo na 9/12 odmora, a šta ako traži odmor u oktobru, jel tada treba da mu damo odmor samo za 7 meseci?

Link to comment

Zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora iz člana 69. ovog zakona (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ili u kojoj mu prestaje radni odnos."

Jel to znači da ako je neko počeo da radi u martu ove godine ima pravo na 9/12 odmora,

 

trebalo bi (tj tako je barem kod mene, u svetu™ )

 

a šta ako traži odmor u oktobru, jel tada treba da mu damo odmor samo za 7 meseci?

 

a ovo ne razumem?

Link to comment

Necu da budem neskroman za forum, ali covek je, uz par dodataka, napisao ono sto o cemu je bar 4-5 forumasa vec mesecima pisalo na forumu, a u politici je o tome govorio (u tom smislu ispravno) - Radulovic. Ovo je ili izgradnja kuce od krova, ili izgradnja kuce na kojoj fale dva zida. Za razliku od prethodne vlasti koja je pravila  gomilu gluposti, ova vlast direktno sluzi za to da porobi i samu zemlju i sve ljude u njoj. 

Link to comment
  • 1 month later...

Počelo je, počelo...

 

Zaposleni u NKC-u uhvaćeni u krađi
Autor A. S. Izvor Južne vesti | Niš
490x370_NKC.jpg
Pokušali da iznesu stvari iz magacina NKC, arhivska fotografija

Dvoje radnika Niškog kulturnog centra snimljeni su sigurnosnim kamerama dok su pokušavali da iznesu robu iz magacina ove ustanove.

Kako je za Južne vesti potvrdila direktorka NKC-a Bojana SImović, zaposleni su uhvaćeni u krađi 19. septembra u ranim jutarnjim časovima.

U tom magacinu se nalaze razne stvari, počev od higijenskih pa do klima uređaja. Šta je bio njihov cilj, šta su hteli da iznesu, zaista ne znam. Uglavnom, to se desilo rano ujutru kada je obezbeđenje predalo smenu našem portiru i kada je osoblje došlo na posao - kaže direktorka
Simović
.

Direktorka dodaje da je jedna koleginica koju su snimile kamere u pokušaju krađe toga dana bila raspoređena u galeriju NKC-a na Bulevaru Zorana Đinđića, a ne u magacin gde je i snimljena.

Imali smo situacije da su ranije i našim kolegama nestajale stvari koje su njihovo lično vlasništvo, simptomatično baš u smeni kada rade ljudi koji su sada i snimljeni. Mi smo obaveštavali policiju o svemu tome, ali smo i sami preduzeli neke korake - kaže direktorka.

Ceo slučaj je predat, kaže Simovićka, niškoj policiji, a novinari su se, na zahtev portparola PU Niš, za detaljnije informacije obratili pismenim putem i odgovor se očekuje narednih dana.

Što se tiče Niškog kulturnog centra, prema rečima direktorke, dvoje radnika je dobilo upozorenja pred otkaz.

 

0

Link to comment
  • 1 month later...

Ovo je Vesna Pešić bila najavila na tviteru:

 

 

Novi zakon o radu posle samo 4 meseca?

 

 

U Ministarstvu za rad i socijalna pitanja nedavno je održan sastanak sa većim brojem profesora koji se bave radnim pravom, a to je praktično označilo početak rada na novom setu zakona - o radu, sindikalnom organizovanju i zapošljavanju.

 

Prema pisanju Politike, samo četiri meseca od usvajanja toliko osporavanog zakona o radu pristupilo se izradi novog.

Potpuno nov zakon biće onaj koji je u radnoj verziji nazvan zakonom o socijalnom dijalogu i socijalnom pregovaranju. Zamisao je, dodaje list, da u taj zakon bude ugrađen i postojeći Zakon o štrajku, jer je sam štrajk direktna posledica kršenja kolektivnog ugovora.

Nov bi bio i zakon o socijalnom preduzetništvu, kao i zakon o zapošljavanju.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Ne verujem, mislim da ne dobijam topli obrok, prevoz i možda još nešto za te dane. Ranije je osnovica bila tromesečni prosek plate pa se dešavalo da u mesecu kada idem na g.o. dobijem veću platu nego kad radim.

Link to comment
  • 3 months later...

Zaposlen sam na neodređeno vreme, hteo bih da dam otkaz i pređem u drugu firmu.

 

Pitanje, da li mi za ova 3 meseca u 2015. sleduje neki godišnji odmor koji bih provukao kroz otkazni rok ili ne, jer sam čuo različite priče, da treba da prođe 6 meseci ali i da već od 1. januara u godini može da se koristi godišnji odmor za tu godinu?

Link to comment

Nema više 6 meseci, pravo na odmor stičeš već posle mesec dana rada. Za tri meseca imaš četvrtinu odmora koji ti sleduje po ugovoru/pravilniku o radu/kolektivnom ugovoru, zavisi od firme kojim je aktom to regulisano.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...