Jump to content
IGNORED

zakon o radu, posledice, kritike i (retke) pohvale


Ravanelli

Recommended Posts

ovi stariji kod mene u firmi prsli zbo 0.4% na minuli staž i to samo kod sadašnjeg poslodavca, to ih je dosta koštalo.

Ja sam prsao 11% kao da nikad nisam doprineo ničemu.

Mada, javlja mi se teoretsko pitanje - mi starci što smo nekad radili u državnim fabrikama (jer nije bilo privatne svojine praktično već društvena) recimo, ispada da nam se ne priznaje nigde, sada su poluprivatne ili privatne, javna preduzeća ne priznaju, državna uprava ne priznaje jer privreda nije uprava i tako..Izgubih 10% Lazarevih(30) pa ovih još 10% Vulinovih.

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Budja

    166

  • Dagmar

    115

  • Аврам Гојић

    71

  • Indy

    71

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ako ima neko da zna, da ne idem u Pio, ako mi u postojećoj firmi duguju platu za više meseci, a nisu uplaćeni ni doprinosi, da li je to prepreka za odjavu i prijavu u drugu firmu? Podrazumeva se da mi kasnije uplate sve što duguju.

Link to comment

Ugovor o radu sam potpisao 6.10.2009.  na neodređeno.

 

Otkazni rok se pominje samo na 1 mestu 

 

 

Probni rad traje najduže 6 meseci. Za vreme probnog rada poslodavac i zaposleni mogu da otkažu ugovor o radu sa otkaznim rokom od 5 dana.

 

Ne znam šta ovo znači " probni rad" , jer sam već imao više ugovora na određeno pre ovog.

Da li to znači da imam još 5 dana ili koliko da radim u otkaznom roku? Danas sam pismeno podneo otkaz, direktno direktoru, nemam potvrdu da je primio napismeno.

Link to comment

probni radu su bili prvih 6 meseci od kada si potpisao ugovor na neodređeno. ne znam sada kako zakon tretira tu formulaciju, ali po nekom mom shvatanju tada bi trebalo da mogu da te otpuste kao da si na lizingu.

 

5 dana od podnošenja otkaza si slobodan. zapravo da li od tada ili potpisivanja ugovora o sporazumnom raskidu, nisam siguran. 

javi šta je bilo ptošto ovog meseca i ja menjam firmu, pa moram da vidim kako ću sve to uskladiti.

Link to comment

kako si predao direktno? na pisarnici? ako si dao u ruke kako se zna kad si dao ko da nisi. takve stvari se daju uvek uz dokaz o prijemu putem poste ili na pisarnici da ne bi sutra bolo ko dao otkaz?

Link to comment

Posto ti vise nisi na probnom radu kod tebe se ne primenjuje ta odredba vec ono sto pise u zakonu i podzakonskim aktima a odnosi se na otkaz u radnom odnosu.

 

To jest, nisi obavezan da ispostujes bilo kakav otkazni rok.

Link to comment

ovi stariji kod mene u firmi prsli zbo 0.4% na minuli staž i to samo kod sadašnjeg poslodavca, to ih je dosta koštalo.

 

Slušam juče Radulovića, ono što je okačeno sa Radio Beograda. Kaže za minuli rad, njegov predlog je bio da se to ukine kao kategorija skroz ali da se pre toga ono što se to tada računalo kao isplata za minuli rad priključi osnovnoj plati. Dakle od usvajanja zakona, ne bi bilo budućih automatskih povećanja plata od 0,4% po svakoj novoj godini staža, ali nikome ne bi zbog ukidanja minulog rada bila smanjena plata.

 

Kako je ispalo na kraju? Jednostavno su oduzete godine od prethodnih poslodavaca, pa je ljudima smanjena plata za toliko?

Link to comment

pa ta mu je tek varijanta nerazumljiva je li mislio da ljudi za rad na istom mestu j istoj firmi zavisno od godina imaju trajno zamrznutu platu na zatecenom nivou? i da onaj koji je sad mladji zauvek ostane mladji i kad bude imao pun

staz u istoj firmi.

tokom raduleove karijere sto u vladi sto posle primecujem da ne sagledava radne odnose i njihovo mesto u pravnom sistemu tj pristup je improvizatorski ali lepo zvuci

Edited by kapetanm
Link to comment

Slušam juče Radulovića, ono što je okačeno sa Radio Beograda. Kaže za minuli rad, njegov predlog je bio da se to ukine kao kategorija skroz ali da se pre toga ono što se to tada računalo kao isplata za minuli rad priključi osnovnoj plati. Dakle od usvajanja zakona, ne bi bilo budućih automatskih povećanja plata od 0,4% po svakoj novoj godini staža, ali nikome ne bi zbog ukidanja minulog rada bila smanjena plata.

 

Kako je ispalo na kraju? Jednostavno su oduzete godine od prethodnih poslodavaca, pa je ljudima smanjena plata za toliko?

da. ova dvojica sa kojima radim imaju po 20 i kusur godina rada i stradalo im je oko 10% plate. to stvarno jeste puno.

na početku su strašno pizdeli, ja ih tovario da su dede i da treba da odu na kalemegdan da se žale vršnjacima (nemam toliko staža pa me je slabo dohvatilo) i da ne razumeju reformski put kojim je naša zemlja krenula, međutim kada sam sabrao video sam da baš i nije bilo za zajebanciju :isuse:

Link to comment

pa ta mu je tek varijanta nerazumljiva je li mislio da ljudi za rad na istom mestu j istoj firmi zavisno od godina imaju trajno zamrznutu platu na zatecenom nivou? i da onaj koji je sad mladji zauvek ostane mladji i kad bude imao pun

staz u istoj firmi.

tokom raduleove karijere sto u vladi sto posle primecujem da ne sagledava radne odnose i njihovo mesto u pravnom sistemu tj pristup je improvizatorski ali lepo zvuci

Naravno da ne znači da bi onda mlađima ostala trajno zamrznuta plata na zatečenom nivou :isuse: znači da bi bilo ukinuto zakonski obavezujuce automatsko podizanje plate za svaku godinu staža. Mlađima plata ume da raste kako napreduju u karijeri i nevezano za minuli rad.

 

Čovek je hteo da ukine besmislicu zvanu minuli rad, ali tako da zbog toga ne budu oštećena postojeća primanja. I zbog toga između ostalog je prozivan da je nekakav dželat radnika, a onda posle njega bez halabuke prođe zakon sa mnogo gorom odredbom po radnike kada je minuli rad u pitanju.

Link to comment

Zar ne postoji otkazni rok kada se da otkaz? Kod mene u firmi su svi odlazili dve nedelje od otkaza.

 

To je cesto vise do poslovnog bontona nego do onoga sto pise u ugovoru. 

Link to comment

Čovek je hteo da ukine besmislicu zvanu minuli rad, ali tako da zbog toga ne budu oštećena postojeća primanja. I zbog toga između ostalog je prozivan da je nekakav dželat radnika, a onda posle njega bez halabuke prođe zakon sa mnogo gorom odredbom po radnike kada je minuli rad u pitanju.

 

baš smo i ovde detaljno pratili celu tu priču i ovaj detalj nije bio ranije pominjan. nije se pričalo o uključenju trenutnog minulog rada u platu, nego samo o prestanku računanja minulog rada.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...