Jump to content
IGNORED

Televizori


luba

Recommended Posts

Drago mi je da je postavljeno ovo pitanje, već mesecima se uzdržavam da ga i sam postavim, ne želeći da ispadne da solim pamet ili trolujem.

 

 

 

Ne mogu da govorim o modelima iz niže klase (pošto sa njima nisam imao iskustva), ali u srednjoj i višoj klasi Samsungovi modeli su superiorni na odnosu na njihove pandane iz LG-a, uglavnom zato što koriste VA panele, a svi LG-ovi LCD televizori koriste IPS panele. Razlika je ogromna, jer Samsungovi televizori imaju mnogo bolji kvalitet  prikaza crne boje, sivih nijansi, i kontrasta što je direktan rezultat kvaliteta VA panela u njima.

 

 

Čak lično ne bih mogao da preporučim ni LG OLED televizore, barem ne trenutnu generaciju, jer izmedju ostalog imaju veliku manu, nisku tzv. pokretnu rezoluciju (motion resolution), tako da kad prikazuju  neki pokretni 4k sadržaj  (na primer, film ili igricu) prikazuju ga ili u 3840*300 rezoluciji ili u 3840*600 (ali sa artefaktima). Ni jedno ni drugo nije zadovoljavajuće jer bi pokretna rezolucija morala da bude 3840*2160, pogotovo u tako visokoj cenovnoj klasi.

S tim što su uglovi gledanja na VA panelu smehotresni, ako nisi u sredini u sweet spotu, bolje i da ne gledaš

Link to comment

S tim što su uglovi gledanja na VA panelu smehotresni, ako nisi u sredini u sweet spotu, bolje i da ne gledaš

 

 

Ne moraš neophodno da budeš u sredini, pošto neki model (kao moj) imaju ono ogromno postolje za tv na kome možeš dosta dobro da ga rotiraš, tako da sasvim dobro pokriva sobu prosečne veličine. Naravno, onaj ko ga stavlja na zid to ne može da uradi, tako da jeste problem, mada po meni, ne toliko u uniformnosti slike, koliko u gubitku kvaliteta kontrasta i crne.

 

 

Ima tu još nekih razlika u panelima koje sam ja primetio kroz svakodnevno korišćenje i jednih i drugih modela, npr. preterana zasićenost crvene boje kod VA panela (dobrim delom rešivo kalibracijom, ali ne i za prosečnog korisnika), i svetljenje IPS ekrana (pogotovo u mraku).

Edited by Jeremija
Link to comment

To definitivno, kod Samsunga su neke aplikacije dosta dobre (Youtube, HBO GO), a neke poprilično zastarele (browser, Facebook). Browser ima dosta ograničenu funkcionalnost, barem što ste tiče modernijih plug-inova, probao sam u njemu da pokrenem D3 GO, ali nema šanse.

Edited by Jeremija
Link to comment

Ne znam sad nešto opširno da ti kažem pošto fala svevišnjem imam samsung gde sve radi ko sat (:fantom:), ali smarao sam kuma da instalira plex pošto se ja kunem u njega (kodi mi ne treba, mrzim strimovanje) da bi on batalio posle 2 dana jer je kaže popriličan shit. Znam od konkretnih stvari da recimo nema +/- na titlovima, što je dosta bitan i nelogičan propust (ili makar on nije umeo da nađe)

Edited by Ruxin
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...