Jump to content
IGNORED

Gravity (2013)


Weenie Pooh

Recommended Posts

čitao sam topić i vidim da ljudi imaju utisak da sateliti pa i iss (The International Space Station) stoje u svemiru, zaboga da stoje privukla bi ih zemljina gravitacija i sagoreli bi u atmosferi

- imate toliko vesti pa i filmova gde sateliti koji izgube brzinu kojom kruže oko zemlje završavaju u plamenu

- dakle iss putuje brzinom od 7.71 km/s ili 27,600 km/h, 93 min da napravi krug oko planete

- iss možete videti noću, i njegov prelaz preko našeg neba, u gradu traje oko 1:30 min, možda 2 min na nekoj čistini

- šta se dešava sa klunijem, on kreće u suprotnom smeru od smera kretanja iss, ide u rikverc, čak i ne mora da ide u rikverc ako iz nekog razloga izgubi brzinu a nastavi da se kreće u smeru kretanja iss on će zaostajati i izgledaće kao da se udaljava od nje

 

- grešaka ima milion, šatl koji stoji u mestu, nemoguća misija ako ne koristi rakete ali bi tada brzo potrošio gorivo, onda ona smejurija sa putovanjem do iss pa do kineske stanice koji se kreću navedenom brzinom i uspešnim hvatanjem za iste, zatim propast kineske stanice i njen nekontrolisan ulazak u atmosferu što bi moralo rezultovati kremacijom sandrice

- postoji ugao pod kojim svemirske letelice moraju ući u zemljinu atmosferu, previše mali ugao i odbiće se od nje i otiću u svemir, previše veliki i sagoreće (lepo opisano u filmu apolo 13 koji je remek delo i dokumentarac za gravity)

itd itd

Link to comment
  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    29

  • Indy

    25

  • Weenie Pooh

    23

  • ToniAdams

    12

@gone fishing: Valjda je zanimšljeno da su svi sateliti i sve stanice i šatl kojim se protagonisti voze u istoj ili približno istoj stacionarnoj orbiti, dakle kreću se približno istim brzinama. Naravno da je to ogroman stretch - zašto bi iko pokušao da napravi takav sulud sistem - ali je potreban da bi scenario postojao. Inače bi se film sveo na "Izgubiili smo šatl? OK, mrtvi smo za par minuta max. Hvala na pažnji i laku noć."

 

Ja sam spreman da prihvatim takve kompromise u svakom filmu, ali nepotrebne gluposti kao što je čuvena "drž' me da ne odletim" scena, ili šlemovi koji opušteno lebde u pozadini dok kapsula kao ubrzava prema Zemlji, to su idiotski stilski izbori za kakve ne postoje opravdanja - samo izgovori.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Neki dan gledao deo ŠćiFi filma sa Kristoferom Lambertom (mrzelo me čak da tražim na IMDB-u kako se zove), gde je majstor isto tako prelazio iz svemirskog broda u brod, bez skafandera, zaštitnog odela ili makar ronilačke maske. Prosto je u onom automehaničarskom kombinezonu uzeo dah, odgurnuo se od jednog broda, uleteo u drugi, zatvorio vrata za sobom i duboko udahnuo. TO MAJSTORE!!!

Link to comment

@gone fishing: Valjda je zanimšljeno da su svi sateliti i sve stanice i šatl kojim se protagonisti voze u istoj ili približno istoj stacionarnoj orbiti, dakle kreću se približno istim brzinama. Naravno da je to ogroman stretch - zašto bi iko pokušao da napravi takav sulud sistem - ali je potreban da bi scenario postojao. Inače bi se film sveo na "Izgubiili smo šatl? OK, mrtvi smo za par minuta max. Hvala na pažnji i laku noć."

 

Ja sam spreman da prihvatim takve kompromise u svakom filmu, ali nepotrebne gluposti kao što je čuvena "drž' me da ne odletim" scena, ili šlemovi koji opušteno lebde u pozadini dok kapsula kao ubrzava prema Zemlji, to su idiotski stilski izbori za kakve ne postoje opravdanja - samo izgovori.

 

- poenta je da ima gledaoca koji misle da sateliti stoje u mestu i da u svemiru ne deluje sila gravitacije zemlje, da nema gravitacionog bunara zemlje nebvi bilo ni meseca a ni nas da komentarišemo ovaj film, mesec bi bila još jedna beživotna kamena lopta u orbiti oko sunca

- evo objašnjenja za drž me momenat, valjda se oni bolje razumeju u fiziku od nas

 

The best explanation I've heard is that they were traveling in an arc. They still had a slight amount of momentum because of the centrifugal force. The movement was slight, but you can see it in one pulled back shot.

 

And Clooney's character was no feather. He still had mass which means he has inertia. He realized that the ropes weren't going to overcome the inertia of two people (traveling in an arc).

 

I was bothered by the scene too. It was obviously drawn out for the purpose of drama, but at least there is a plausible explanation of the physics.

.

.

It was centrifugal force. It's not immediately apparent, but if you look at Stone's upward swing before she captures him and then do a rough estimate of the physics of that situation in your head, you'll see that there's no way they would come to a perfect stop. They would keep swinging, albeit slowly. Movement is in all directions.

.

.

It could have definitely been sold better and more visually, but when Matt is hanging on, you do actually see the stars moving behind him, which shows that he is swinging.

 

That's also the only force which could be responsible, and Ryan was swinging in a very wide, very obvious full-screen arc just seconds earlier, so it honestly doesn't take much thought to figure it out.

 

I wondered about it at first too, but caught on to what had happened just a moment later. There aren't many possibilities. I think a lot of people just WANT to write it off as an error so they don't bother trying to figure out what that force was pushing Matt away.

 

 pogledao scenu ponovo, definitivno se kreću svo vreme, vidi se po zvezdama iz kovalskog, moguće da je tačno objašnjenje kom. sa imdb-a ^_^

Link to comment

To je zanimljiv komentar. Možda je stvarno malo miscast? Sandra svakako nije.

 

@Razz, "ronilačka maska"... idi bre  :rolf:

čim sam mu čuo glas (lice se nije dobro ni videlo) odmah mi je puko film. više mi se nije gledalo.

Link to comment

- poenta je da ima gledaoca koji misle da sateliti stoje u mestu i da u svemiru ne deluje sila gravitacije zemlje, da nema gravitacionog bunara zemlje nebvi bilo ni meseca a ni nas da komentarišemo ovaj film, mesec bi bila još jedna beživotna kamena lopta u orbiti oko sunca

- evo objašnjenja za drž me momenat, valjda se oni bolje razumeju u fiziku od nas

 

 pogledao scenu ponovo, definitivno se kreću svo vreme, vidi se po zvezdama iz kovalskog, moguće da je tačno objašnjenje kom. sa imdb-a ^_^

 

Ma daj, nije inercija nego centrifugalna sila :lol: Nije šija nego vrat - kako god je nazoveš, njihovo očigledno kretanje direktno od središta može ili da se momentalno anulira sajlom (i snagom Sandricinih™ moćnih prstića) ili da se ne anulira. Ako se anuliralo, kao što vidimo u toj glupavo produženoj sceni, ne može onda neka eventualna minimalna rotacija na to značajno da doda. Da li je Clooney možda od nje otplovio po tangenti? Jeste penis, odleteo je direktno "nagore", odnoso u smeru u kom su se originalno kretali. Objašnjenje je užasno. 

 

@Indy: Bila je neka serija, Defying Gravity mislim da se zove, gde astronautice demonstriraju za neki edukacioni filmić deci na Zemlji kako imaju specijalan svemirski sprej kojim prskaju kosu da bi im frizure padale kako je predviđeno čak i u bestežinskom stanju :isuse:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...