Jump to content
IGNORED

aleksandar tijanic


ficfiric

Recommended Posts

  • Replies 445
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • beatakeshi

    31

  • dragance

    29

  • kim_philby

    28

  • Аврам Гојић

    27

Ja imam negde, pokušaću da nađem. Sećam se jednog pikantnog: pred SP 1998. godine zagovarao je smenu Obradovića jer je ovaj ... alkoholičar! Ishod znate.
portudi se, molim te.
Link to comment
I onda se vratio u Bg i postao glavni urednik Sportskog žurnala?
Imalo je smisla, kad god je stavljan na led u NIN-u zbog politike, mogao je da piše samo o košarci.
a i koliko se secam, sportski zurnal je pokrenut kad je zika minovic otisao ili bio na odlasku, a dolazi prlja. ne sumnjam da je lova bila primarni motiv, ali tijanic je vec tad bio na ratnoj nozi sa ostalim medijima, zato i napisah da nije imao gde da pise ovde.
Link to comment
i jedno i drugo, ovde nije vise imao gde da pise jer je politika i sva njena izdanja bila vojkosavlovska, a vi ste uvek davali bolje honorare.sad ponovo citam taj govor, i da me neko negde pozove da pricam studentima, volela bih da umem tako da besedim.ne znam koliko i kako se tijanic pacao u tranzicione medije, na srecu. secam se prica ljudi koji su radili sa njim na osnivanju politike da je umeo da prepozna ko moze sta da radi, bila to olivera kovacevic ili sneki daki. i da je pustio i za danasnje uslove odlicnu emisiju o srpskoj "desnici" koju su pravili tada novinarska nada ceda jovanovic i unuka anja rankovic.
to je verovatno nemoguce naci?
Link to comment

Jel se neko seća naslovnice "Studenta" (ne mislim na bal vampira iz '87, nego malo ranije) i karikaturu M. Mihajlovića gde tadašnji vlastodršci igraju oko Titovog groba i proveravaju da li je zaista mrtav?Mislim da je Tijanić imao neki klizeći start po Mihajloviću tada, sa pozicija odbrane lika i dela neprežaljenog maršala i čestite ekipe koja ga je nasledila, tipa "kako se drznuo" ili nešto slično.Pokušavam da se setim da nije neko drugi pisao tu javnu denuncijaciju M.M. ali ne ide...

Link to comment

sećam se jednom nekog intervjua u vreme nekih izbora, i pita ga novinar kakav bi slogan smislio za sebe, kad bi kojim slučajem bio kandiat za predsednika? i on kaže bez ustezanja "kurčevito - tijanić!"lu rid i aleksandar tijanić, ima tu nešto neobično zanimljivo.

Link to comment
Imalo je smisla, kad god je stavljan na led u NIN-u zbog politike, mogao je da piše samo o košarci.
Sećam se da je svojevremeno, početkom 90-ih pisao kolumne za Koš, a sećam se i pisma čitalaca koji su se žalili na mnogo politike u tekstovima :-)
Link to comment

ja se sećam onog preuzimanja NIN-a oko 9.marta kad je bio vođa ekipe koja je sklonila Teodora, ako se ne varam (naslovnica je bila otprilike "NIN-slobodan"). u to vreme nekako je pisao za zagrebački "Danas" iz njihovih zlatnih dana (Lovrićka, Torbarina, Plevnik...) i Nedeljnu Dalmaciju.mislim, tačno je: umeo je da bude nezgodan, umeo je da se ponaša kao slon u staklari, dobar deo ogorčenja spram njega je direktna posledica njegovog vrlo problematičnog perioda u Koštuničinom kabinetu (više nego u Miloševićevoj vladi)...ali, s druge strane, nema nikakve sumnje da je bio jedna od najznačajnijih novinarskih figura s kraja osamdesetih i početka devedesetih i da je - ma šta ko mislio - ipak bio prilično dobar organizator ("TV Politika", "BK televizija", pa i RTS, ako baš hoćete).

Link to comment
to je verovatno nemoguce naci?
pretpostavljam da nema nigde, mada ko zna, mozda autori cuvaju svoje pionirske korake. secam se detalja kada je isidora bjelica objasnjavala kako je ona bila preteca nacionalno-osvescenih intelektualaca zbog konceptualne zurke sa svastikama u sarajevu i da je to dokaz da su ono sto carsija naziva nacionalistima i desnicarima u stvari pravi antifasisti. legenda kaze da se tada smuvala sa pajkicem. bio je i bojan jovic, neka od milica od macve naslednica, dragos k. naravno, i jos neki miks mladih i starih. sve bi to bilo nalik na friksou, ali su pokrivalice i naracije bile odlicne. pretpostavljam da ih je tijanic doktorovao bar malo, iako je ceda tada davao naznake da ume i sam.
Link to comment
Teska je to dzukela bila ali mu se ne moze osporiti da je ponekad umeo da pogodi sa tim svojim bizarnim i bolesnim provokacijama.
igrom slučaja, na "njegovoj" TV upravo je išao serijal o bori čorbi. nekako, slični su mi. kurčeviti, nekonvencionalni, interesantni, rečiti.......... a onda, poput onog plehanog na vrhu dimnjaka. postanu ljudi za svakoga. uz to, ta mladalačka drčnost postane prostakluk i odsustvo vaspitanja kada se zađe u godine. sada me zanima ko će da ga nasledi. ljilja, možda?
Link to comment
Ja imam negde, pokušaću da nađem. Sećam se jednog pikantnog: pred SP 1998. godine zagovarao je smenu Obradovića jer je ovaj ... alkoholičar! Ishod znate.
i predvidjao katastrofu od rezultata.tijanic je bio pravi novinar-teskas, kao bokser. u svakom njegovom tekstu je obavezno bilo po nekoliko pravilno rasporedjenih recenica koje zakucavaju. ali je u traganju za sto jacim recima cesto pobedjivala njegova sujeta (ili vec nesto trece), pa ce mu ona o djindjicu ostati zauvek deo biografije.pismo koje je milosevicu u "evropljaninu" napisao sa curuvijom je bilo vrlo hrabro. ministrovanje u post dejtonskoj vladi srbije bas i nije.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...