Jump to content
IGNORED

Ovde pitamo i sladimo se zajedno sa keksi kremom


Singer

Recommended Posts

au sta napravih :lol:sta ga znam, jos se sa nelagodom secam situacija kada mi dodju rodjaci i donesu secernu tablu, a ja jos moram i da se zahvalim...

Link to comment
490x370_Radiolog.jpg
Pa kad sam ja mogla da jedem šećernu tablu pa da znam?!
pa kao i bilo koja druga čokolada, i ne nije, to je nešto drugo
Znači braon i od kakaa je, samo ne u dovoljnom procentu?
Link to comment
Divka je imala zakon ukus.Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
+1Jača od čaja ili mlijeka i draža od Kraš-Ekspresa ili Vitamalta. Divka je bila carica. Bar šest razreda me je šolja Divke ispraćala u školu, tek u dugom srednje sam je se odreko jer sam počeo da pušim i pijem kafu.Šećerne table su dobre kad nema čokolade, meni je u sjećanju ostala ona koja se zvala Wigwam i ova sarajevska sa čudnim omotom1xv4.jpgJeo sam ih i te kako ali su mi sve ukusom vukle na zagorelo brašno, bilo kakva čokolada mi je bila bolja od njih, ova npr. dgjp.jpg.ovo ne važi za čokoladu koja je bila sa aromom rogača i koju sam samo jednom u životu jeo, ta je bila baš odvratnog ukusa.
Link to comment
Meni ovaj pogranični sav ko da ga je Avdo Sidran pisao. :D
:)E, tek kad sam ovu sliku okačio ovde skonto sam da se ova šećerna tabla sa čudnim omotom zove Moj Hobby, tek sad sam uočio natpis među ovim šarama, ne zajebavam se, svega mi, a pojeo sam ih gomilu.
Link to comment
A inače, ovo je jedna od dve najsnobovskije™ teme na PPP
Sad cu ceo dan da razmisljam koja je druga.
Čokolada
Dupla kruna :0.6:
U vreme Ante Markovica je jedna od domacih fabrika slatkisa proizvodila marcipan. Ako se dobro secam, dolazio je u dva oblika - pastetice punjene dzemom u kartonskoj kutiji sa 10tak komada i valjka punjenog cokoladom ili nugatom koji se prodavao zasebno. Asortiman poput Anthon Berga, recimo.Koji je proizvodjac u pitanju i sta se desilo sa proizvodnjom? Pre desetak godina se pojavio slican proizvod (marcipanske pastetice sa dzemom) koji je pravila firma Ares ako se dobro secam, ali ukus nije bio ni blizu.
Belgijska firma Puratos je proizvodila taj marcipan na koji mislis...inace Puratos je pod kontrolom poznatog belgijskog proizvodjaca cokolada Belcolade.. taj marcipan je na nase prostore uvozio Nebojska Misic krajem 80ih godina i prodavao ga pod licencom...kasnije je to partnerstvo puklo i nastala je pauza od nekoliko godina...onda je 2002. godine Nebojsa Misic preuzeo fabriku "Marcipan" iz Osecine koja je bila deo propale kompanije Podgorka iz Valjeva...kada je zavrsio rekonstrukciju fabrike, pokrenuo je svoju proizvodnju marcipana tri godine kasnije, a on se i dan danas prodaje pod imenom Arex...naravno da je kvalitet ovog sadasnjeg njegovog marcipana daleko ispod onoga koji je bio ranije uvozen iz Belgije, ali sada je ionako prioritet pranje novca...inace Nebojsa Misic je uvek bio i ostao marioneta Miodraga Kostica...
keksi, svi mi (malo) stariji sećamo se proizvoda koji je nosio naziv "šećerna tabla". možeš li nam malo približiti genezu i istoriju te gnusobe?
Prosto i jednostavno, dno dna...secerna tabla je stara koliko i sama cokolada, u svim zemljama su je masovno pravili, a i dan danas se redovno proizvodi...glavno pravilo je da secerna tabla u sebi uopste nema kakao masu, vec iskljucivo kakao prah i to u kolicini od oko 12-15%...vecina ne sadrzi cak ni kakao maslac, vec uskljucivo razne biljne i mlecne masnoce...ove malo "kvalitetnije" imaju kakao maslac i to oko 3-5%, a ostatak cine drugi izvori masnoca...svaka secerna tabla ima minimum oko 70-75% secera, a cesto se dodaju i surutka u prahu, dekstroza, sojino brasno, gomila raznih emulgatora i vestackih aroma...Na nasim prostorima je bilo mali milion tih secernih tabli, a i sada ih ima...uvek pise "kakao proizvod" na omotu i to su proizvodi koji su iskljucivo za izbegavanje...sto je najgore mnoge secerne table imaju jos i gori sastav od ovoga sto sam napisao u prethodnom pasusu, nisu to cista posla...isto tako kada odredjeni keks ima "kakao preliv", radi se bukvalno o istopljenoj secernoj tabli kojom je ukrasen proizvod, a velika vecina nasih keksova se i dalje pravi po ovom principu..postoje i kakao prelivi koji u sebi nemaju ni trunke kakao praha, tu ide industrijska boja zajedno sa secerom, drugim masnocama, emulgatorima, vestacim aromama, itd...Cokolada - Tarkovsky, Bergman, Bresson, Buñuel, Mizoguchi...Secerna tabla - Ed Wood, Tom Six, Nguyen, Seltzer, Friedberg... Edited by keksi krem
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...