Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

A setimo se i Avganistanskog rata i americkog pomaganja Talibanima posle cega su oni dosli na vlast.

U medjuvremenu je svet (izgleda) otisao u kur@c...

Link to comment

A setimo se i Avganistanskog rata i americkog pomaganja Talibanima posle cega su oni dosli na vlast.

Sete se svi, ali obavezno zaborave jedno: boleo je Amerikance kurac i za talibane i za Avganistan, primarni i jedini motiv njihovog mesanja bio je da se tera kontra CCCP-u.

Ovo tek da ne bude zabune oko humanih i ostalih demokratskih™, da ne kazem propagandnih i medijskih motiva svake intervencije, pa tako ti isti talibani, ocas posla, od boraca za slobodu postanu...

Edited by namenski
Link to comment

U medjuvremenu je svet (izgleda) otisao u kur@c...

 

Obamini sukobi s Putinom oko stvari koje Putinu nisu bitne kao sto su ljudska prava ili suverenitet okolnih zemalja postaje secanje na neka srecnija vremena.  -_-

Link to comment

Obamini sukobi s Putinom oko stvari koje Putinu nisu bitne kao sto su ljudska prava ili suverenitet okolnih zemalja postaje secanje na neka srecnija vremena.  -_-

Da je Kilari izabrana, odma bi bacila atomke Putinu pa kom opanci a kom obojci.  :cry: Ovo sto pozivimo pod Trampom, to ti je cist car.  :happy:

Link to comment

Da je Kilari izabrana, odma bi bacila atomke Putinu pa kom opanci a kom obojci. :cry: Ovo sto pozivimo pod Trampom, to ti je cist car. :happy:

Samo kad smo Treci svetski rat izbegli.

Link to comment

Ko je pomagao Talibane tokom avganistansko-sovjetskog rata? Kako su dosli na vlast u Avganistanu?

A setimo se i Avganistanskog rata i americkog pomaganja Talibanima posle cega su oni dosli na vlast.

Talibani nisu postojali u vreme sovjetske okupacije Avganistana.

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Link to comment

Znam, bili su freedom fighteri.

Nisu postojali. Mislim ništa novo na forumu da se piše o nečemu o čemu se ne zna, ali prosto je ozbiljna neistina da su talibani postojali osamdesetih prošlog veka.

Talibani su projekat ISI-ja pre svega.

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Link to comment

Nisu postojali. Mislim ništa novo na forumu da se piše o nečemu o čemu se ne zna, ali prosto je ozbiljna neistina da su talibani postojali osamdesetih prošlog veka.

Talibani su projekat ISI-ja pre svega.

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

 

Jebote, zameni "talibani" sa mudzahedini, kao da to menja poentu.

Link to comment

Više nego što možeš da zamisliš. Postoje knjige, tekstovi, emisije i o sovjetskoj okupaciji i o građanskom ratu od'92 do '96 i war lordovima Avganistana, i o usponu talibana. Samo to se ne uklapa u matricu koja je ovde dominantna i vrti se za bilo koji događaj u svetu.

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Link to comment

Više nego što možeš da zamisliš. Postoje knjige, tekstovi, emisije i o sovjetskoj okupaciji i o građanskom ratu od'92 do '96 i war lordovima Avganistana, i o usponu talibana. Samo to se ne uklapa u matricu koja je ovde dominantna i vrti se za bilo koji događaj u svetu.

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

'ajde kad stignes malo o tim knjigama, tekstovima i obavezno emisijama o sovjetskoj okupaciji, gradjanskom ratu, gospodarima rata u Avganistanu, itd, itd...

Sa naglaskom, ako moze, na ideoloskutm evoluciju bas u pravcu militantnog islama, a ne recimo takozvanih zapadnih, demokratskihtm vrednosti.

Mislim, izistinski me zanima kako su to borci za slobodu i ratosiljanje od sovjetske okupacije, potpomagani od strane SAD, postali bas to sto su postali. 

 

 

Edit: i da, mani me slucajno imputacije teorije zavere i Amerike koja bi da uvali Islam, ovo tek za svaki slucaj  :)

Edited by namenski
Link to comment

Mislim da je mnogo bolje uzeti i pročitati knjige Haleda Hoseinija. Lovac na zmajeve, pa hiljadu čudesnih sunaca. Već kroz te zaista sjajne knjige može da se stekne slika i o Rusima i mudžahedinima i talibanima. Bolje nego da pišem analize.

 

Ono na šta sam skrenuo pažnju je da je iz mnogo razloga pogrešno izjednačiti talibane i mudžahedine. Prvi su projekat ISI-ja, i radikalne arapske struje koja je najbolje oličena u Bin Ladenu. Drugi su bili borci protiv sovjetske okupacije. Različite grupacije i različitih lidera, koji nisu uspeli da uspostave funkcionalnu državu. Uvek je neko bio nezadovoljan podelom kolača i okretao svoju vojsku na Kabul. U Avganistanu se posle sloma okupacije između ostalog vodila i proxy borba između Irana i Saudijske Arabije, plus kao što sada ima u Siriji treći i četvrti poput Katara i Turske, tamo je maksimalno mešetario Pakistan.

Ako su Sovjeti pokrenuli zlo osamdesetih, Pakistan (ili preciznije obaveštajna služba zajedno sa radikalnim snagama) je svojim delovanjem doveo do perverzije stanja u Avganistanu.

 

Treba imati na umu da je Avganistan bio siromašna sredina, daleko iza Irana. Vladari u dvadesetom veku su se ugledali na Ataturka​ i na Iran. Reforme su bile uslovljene dogovorima sa plemenskim vođama, koje su imale znatan uticaj. Avganistan je većinski bio od ruralnog​ stanovništva. Mislim tri četvrtine je živelo van Kabula i ostalih gradova. I tako dalje.

 

 

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Link to comment

Prvi su projekat ISI-ja, i radikalne arapske struje koja je najbolje oličena u Bin Ladenu. Drugi su bili borci protiv sovjetske okupacije. 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

 

 

Do jaja objašnjeno, prvi se ni protiv čega ne bore, a drugi nisu ničiji projekat.

Link to comment
×
×
  • Create New...