Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

ali ih ima jako blizu ili ih je bar bilo do prije par mjeseci nisam baš pratio da li su ih otjerali 

 

ne baš jako blizu. nema ih u gradu a on piše o nusri i id zajedno, lupeta. tj ne lupeta zna i on al eto.

Link to comment

Onako, na forumu smo, napolju pada kisa...

Na stranu sto si od celog mog posta izvadio sam deo o podvikivanju malim istocnoevropljanima.

Nigde primedbe na mogucu rusku percepciju sirenja NATO na istok kao pretnje, na primer.

Ili, ruska percepcija nije iste vrednosti kao zapadna?

 

A kad smo kod malih istocnoevropskih naroda, slobodno si mogao da zavrsis recenicu, mada 'ladno mogu i ja umesto tebe: oni su, jadni, najebali od Rusa, pa sad, eto, mogu da galame sve se bojeci Rusije.

Istorijiski balast je ogroman, nema zbora i tesko je utvrditi konacni skor, nema ga, obaska sto bi ga danas bilo suludo pokusavati izvesti, ali ako iko, mali istocnoevropljani su do danas mogli i morali da nauce da je podrska Zapada, sa ili bez NATO, nesto daleko i uslovljeno masom cinilaca.

Da su cesto do sada, oslanjajuci se (samo) na podrsku Zapada, ostajali na vetrometini.

Da je Zapad na zapadu, a da sa Rusijom valja ziveti u neposrednom komsiluku.

I da se za tako nesto moraju da prave kompromisi, a da hladnoratovski vokabular i kmecanje o ruskoj opasnosti koja samo sto nije, nikom dobra doneti nece.

Pa naravno da mi je poznata ta kremaljska (a ne nuzno i ruska) percepcija samo sto je ja a i mnogo ljudi u Rusiji ne delimo.

Kada sagledavam politicku situaciju drzim se dva elementa:

- objektivnih cinjenica koje mi kazuju da je Rusija nuklearna sila, da trosi 4-5% gdp i vise na vojsku, a da se Evropa (posebno istocna Evropa) u poslednjih 25g demilitarizovala i da trosi max 1-2%.

- iz moje perspektive politicki odgovornog gradjanina a da zivim u Rusiji, ne vidim zasto bi se mnogo brinuo o istocnoj Evropi - mnogo vise bi se brinuo o nacionalistickoj retorici i politici koja pokriva kremaljski lopovluk nad resursima najbogatijom drzavom na planeti.

- sa druge strane, da zivim u istocnoj Evropi, naravno da bih bio zabrinut posto Kremlj od samog kraja Sssr sistematski destabilizuje susedne drzave na stetu gradjana kao sto sam ja. Srbije devedesetih je jos jedan primer.

 

Prema tome, rasudjujem iskljucivo na osnovu cinjenica i moje perspektive/politickog polozaja (i meni slicnih), a izbegavam da se bavim velikim sahovskih igrama ljudi koji ne rade protiv mojih interesa.

Link to comment

interesantan identitetski shift, ako je rasprostranjen

 

http://katehon.com/article/revival-greek-identity-syria-interview-operation-antioch

 

 


REVIVAL OF GREEK IDENTITY IN SYRIA: INTERVIEW WITH OPERATION ANTIOCH

As stated from the Operation Antioch (OA) Facebook group, the “OA is a grassroots movement, which supports the notion that the Greek Orthodox and Catholic people of the Levant constitute a distinct Hellenic ethnos.” The Antiochians are an Arab-speaking Christian people, also known as Rum, who reside within the Levantine region, aka Syria, Lebanon, Palestine and the Hatay region in Turkey. They are members of the Greek Orthodox Church of Antioch or the Melkite Greek Catholic Church. Greek historian Pavlos Karolidis says that they are the descendents of Greek settlers from Macedonia who migrated to the Levantine during the Byzantine Empire era.
 
PA: How and why did Operation Antioch start?
 
OA: Operation Antioch is the direct result of two things. The failure of Arabism and the ongoing Rûm Genocide in Syria at the hands of Islamic Terrorists funded and supported by Turkey and Saudi Arabia, as well as their Western Allies. Our Activist network was born out of an evolving dialogue between several Levantine Rûm living in the Levant and a Greek-American Activist on the history, identity, and current situation of Levantine Rûm. Operation Antioch came “online” in late 2013 with a demonstration outside the Turkish Consulate in California, to protest Turkish support of Terrorism inside Syria. The demonstration, which was a coalition effort of Greek, Armenian, and Assyrian-Americans, was follow by OA Activists participating in a rally in Israel against the mistreatment of Christians throughout the Levant.
 
PA: Why is it important that there is a revival of Antiochian Greek identity and language? How was this identity originally destroyed or attacked?
 
OA: The revival of Antiochene Hellenism is about social justice and equality. It is a cultural revival, which embraces the region’s pre-Arab heritage and legacy. We believe that embracing this Hellenic heritage will bring about a much needed philosophical realignment back towards stability and tolerance, which the Levant so desperately needs at a time when extremism and religious bigotry flourishes across the region. For Rûm-Christians, it’s about the right to exist within our indigenous homeland. It is about fostering unity between all Levantine Greek Orthodox and Melkite-Greek Catholic communities, as well as promoting solidarity between all Greek Orthodox Christians. The adoption of Arabic by the Antiochenes began gradually after the Arab conquest, while the Arabization of our ethnic identity did not intensify until the Ottoman Caliphate. The Arabization of our ethnic identity truly began with the division of our Patriarchate into today’s Antiochian-Greek Orthodox and Melkite-Greek Catholic Churches. This was further cemented with the Arabization of the Antiochian-Greek Orthodox Patriarchate in 1899. These two events laid the foundation for Western Missionaries to nurture the concept of an “Arab” ethnicity amongst Antiochene intellectual circles in the 19th and 20th centuries.
 
PA: How has the ongoing Syrian War affected the Antiochians?
 
OA: The ongoing Syrian War has devastated our people. Since the conflict began, we have been labeled “sympathizers” and “infidels” by Islamofascists, and marked for extermination by such terrorist organizations as the FSA, al-Nusra, and Daesh. Numerous Rûm-Syrian villages have been abandoned by our brethren, forced to flee for their lives. Our religious leaders have been abducted and murdered, our churches desecrated and destroyed. Even the cultural sites of our ancestors, dating back to the Hellenistic period have been targeted for destruction. Those of us brave enough to remain, live in constant fear, as terrorists have even gone as far as to poison traditional Rûm beverages. Forced to endure inhuman living conditions, without food or water, our brethren are forced to depend on humanitarian aid from the Syrian State and International Organizations. Our only refuge has become Wadi al-Nasara, as our people become the victims of a coordinated Genocide against all Syrians of Rûm, Aramean/Assyrian, and Armenian descent. For us, our very existence is at stake.
 
PA: Although of a different historical heritage, is there any relations or communication between the Antiochian Hellenes and Greek speaking Muslims in Syria and northern Lebanon?
 
OA: There is no official relations or communication between the general Rûm-Christian community and the Greek-speaking Muslim community of Syria or Lebanon. Unfortunately, traditional attitudes still prevail in both communities. However, Operation Antioch hopes to change this. We have Muslim supporters, and even some from within the Muslim Cretan Community. Our activist network fully supports the notion of a shared ethnic brotherhood between Levantine Rûm-Christians and Muslim Cretans.
 
PA: Do you have any communication or support from the Greek and Cypriot Governments?
 
OA: We have absolutely no communication or support from either the Greek or Cypriot Governments.
 
PA: Have you made attempts to open communication with the governments of Cyprus and Greece? Is there anything they can do to help your project?
 
OA: We have not attempted to open communication with either the Greek or Cypriot governments. Although support from either government would be helpful, especially official recognition of our people as ethnic Greeks, and heirs of the Seleucid & Romaiic Empires. History has taught us that Greece has consistently failed to protect or assist ethnic Greeks living outside of its borders
 
PA: The movement to reclaim our ethnic Rûm identity is not a political struggle, but a cultural revival. It is an attempt to embrace a heritage and legacy, which is indigenous to the Levant, yet sorely forgotten. It doesn’t mean we aren’t proud of being Syrians. In fact, it’s quite the opposite. The ‘Arab’ identity is one that has been forced upon the indigenous peoples of the Levant for over a 100 years. Fostered inside a naïve Christian intelligentsia by Western Missionaries. It is foreign and culturally alien to the Levant. In reality, Arabism is nothing more than secular Islamism.

 

 

a da postoje muslimani u Siriji kojima je maternji jezik grčki, to nisam znao  :blink: (znam da ima takvih grupa u Turskoj, ugl. na crnom moru)

Link to comment

Oni u Turskoj su etnicki Grci koji su izbegli proterivanje i razmenu stanovnistva pocetkom 20. veka tako sto su se konvertovali u islam. Ovi u Siriji su etnicki Grci iz Grcke (najvecim delom sa Krita, ima i od drugde) ciji su se preci konvertovali pre nekoliko vekova pa su odbili da se vrate na pravoslavlje, i onda su etnicki razmenjeni za pravoslavne Grke iz Turske i na kraju zavrsili u Siriji.

Link to comment

Oni u Turskoj su etnicki Grci koji su izbegli proterivanje i razmenu stanovnistva pocetkom 20. veka tako sto su se konvertovali u islam. 

 

mislim da nisu samo ti, nego Grci koji su pre par vekova prešli na islam ali nisu se lingvistički asimilovali među Turke

 

čitao sam jedanput intervju (većinom su to pontski Grci, taj tip koji je pričao bio je pontski Grk), kaže čovek ,,Turci me gledaju sumnjičavo jer govorim grčki, i ako sam musliman, a Grci me gledaju sumnjičavo jer sam musliman, i ako govorim grčki"

Link to comment

za vreme gradjanskog rata u libanu postojala je medju maronitskim falangistima ideja po kojoj oni nisu arapi nego u stvari fenicani. nebitne stvari.

 

uzasno je komplikovano hriscanstvo na levantu, cak se koriste i razlicite verzije biblije, ali u pravoslavnim crkvama arapski je, pored grckog, liturgijski jezik. cesto dolazi i do situacija gde ide liturgija na arapskom a onda ljudi zapevaju kirije eneisen.

Link to comment

za vreme gradjanskog rata u libanu postojala je medju maronitskim falangistima ideja po kojoj oni nisu arapi nego u stvari fenicani. nebitne stvari.

 

Pa mislim da nisu nebitne stvari. Arapski identitet među bliskoistočnim hrišćanima je proizvod 19. i 20. veka i doba nacionalizma - već smo pisali ovde o tome, dobar deo (ako ne većina a svakako bar pola onih najuticajnijih) ideologa arapskog nacionalizma bili su baš hrišćani, jer su želeli da stvore sekularni identitet koji bi mogli da prihvate i dele sa svojim muslimanskim komšijama i političku zajednicu koju bi osećali kao ,,svoju", umesto da budu i dalje građani 2. reda kao pod Osmanlijama i prethodnim muslimanskim državama. I hrišćani su taj sekularni arapski identitet s entuzijazmom prihvatili. Međutim, posle 100njak godina, izgleda da je sekularnom arabizmu tj. sekularnom arapskog nacionalizmu istekao rok trajanja. Država koje je stvorio završile kao neuspešne, najčešće u krvi a zamena je došla u vidu islamizma. Mislim taj islamizam je postojao od početka (muslimanska braća osnovana su 30ih godina prošlog veka) ali je tek u poslednjih 15ak godina postao dominantan. Sad, hrišćanima je to strano i oni tu ne mogu da se nađu kao što bi i očekivali (to je od čega su u 19. i 20. veku pokušavali da pobegnu), ali preko toga pošto su bili jako bliski i isprepleteni sa diktatorskim sekularnim režimima koje islamisti mrze, sada su meta i iz verskih i iz političkih razloga. Uopšte nije čudno da se sada neki okreću od arapskog identiteta uopšte, koji postaje ponovo tesno povezan (ako ne i ekskluzivno povezan) sa islamom. Pan-arabizam ako nije još uvek skroz mrtav, umire u mukama u Siriji i Iraku. Ono što je od njega možda ostalo.

 

Inače, većina hrišćana na bliskom istoku i nije arapskog porekla - naročito ne oni u Libanu, Siriji, i Iraku. Kao što i Kopti u Egiptu imaju vrlo malo arapskog porekla (skoro neznatnog) već vuku poreklo skoro potpuno od starih egipćana i ako su pre par stotina godina prestali da govore koptski (egipatski) i prihvatili arapski.

Link to comment

mislim da nisu samo ti, nego Grci koji su pre par vekova prešli na islam ali nisu se lingvistički asimilovali među Turke

 

Ima i tih u jednom odredjenom procentu, koji je identican nekadasnjem procentu takvih sirom Grcke, pre humane razmene populacija, jel'te.

 

Kao sto ih je bilo i po Srbiji (muslimana poreklom Srba) do Karadjordja, pa su proterani u Bosnu i sad se zovu Bosnjaci zajedno sa onima koji su tamo autohtoni.

 

Svega ima.

Link to comment

za vreme gradjanskog rata u libanu postojala je medju maronitskim falangistima ideja po kojoj oni nisu arapi nego u stvari fenicani. nebitne stvari.

 

 

Ta ideja je jos uvek itekako ziva. Medju maronitima pogotovo. Oni ljudi sebe ne smatraju arapima.

Link to comment

Pa naravno da mi je poznata ta kremaljska (a ne nuzno i ruska) percepcija samo sto je ja a i mnogo ljudi u Rusiji ne delimo.

Kada sagledavam politicku situaciju drzim se dva elementa:

- objektivnih cinjenica koje mi kazuju da je Rusija nuklearna sila, da trosi 4-5% gdp i vise na vojsku, a da se Evropa (posebno istocna Evropa) u poslednjih 25g demilitarizovala i da trosi max 1-2%.

- iz moje perspektive politicki odgovornog gradjanina a da zivim u Rusiji, ne vidim zasto bi se mnogo brinuo o istocnoj Evropi - mnogo vise bi se brinuo o nacionalistickoj retorici i politici koja pokriva kremaljski lopovluk nad resursima najbogatijom drzavom na planeti.

- sa druge strane, da zivim u istocnoj Evropi, naravno da bih bio zabrinut posto Kremlj od samog kraja Sssr sistematski destabilizuje susedne drzave na stetu gradjana kao sto sam ja. Srbije devedesetih je jos jedan primer.

 

Prema tome, rasudjujem iskljucivo na osnovu cinjenica i moje perspektive/politickog polozaja (i meni slicnih), a izbegavam da se bavim velikim sahovskih igrama ljudi koji ne rade protiv mojih interesa.

 

Ovde porediš različite vremenske epohe. Ruski (vojni) budžet je pre 25 godina otišao u podrum, činjenica da sada troše više nego komšiluk je posledica toga što im je vojska zastarela pa pokušavaju da uhvate korak. Dobar deo opreme je za staro gvožđe. Drugo, evropske države troše 1-2% jer imaju SAD vojsku u Evropi. Da njih nema i da postoji samo evropska vojska morali bi da troše više. 

Link to comment
×
×
  • Create New...