Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

kljucni problem je mirna tranzicija. nakon svega, koliko je moguca mirna tranzicija u npr. Egiptu, za 5 ili 10 godina?

Edited by Gandalf
Link to comment

Хвала. 

Значи то је то, срећа и стабилност сунитске већине има да се наплати мањинама њиховом срећом и стабилношћу. Познато звучи. 

Meni taj Gandalfov scenario totalno deluje kao jedino prakticno ostvarivo resenje (tj. delovalo je) ... ne zvuci lepo kad se formulise ali ocigledno da i resenje sa sekularnim diktatorom nije odrzivo

Jbga, u svakoj mogucoj opciji neko bude zajeban .... 

Naravno mene ne pogadja licno situacija na bliskom istoku ... ja sam srecan da sam sto manje u dodiru sa celom tom nazadnom ideologijom zvanom Islam

Link to comment

 

kljucni problem je mirna tranzicija. nakon svega, koliko je moguca mirna tranzicija u npr. Egiptu, za 5 ili 10 godina?

 

 

Pa ok to i kazem: ocigledno je da se pojavljuju brojne prepreke, kako unutar- tako i spoljnopoliticke tom scenariju tranzicije ka demokratiji koji pominjes 

Link to comment

Pa ok to i kazem: ocigledno je da se pojavljuju brojne prepreke, kako unutar- tako i spoljnopoliticke tom scenariju tranzicije ka demokratiji koji pominjes

na žalost, neće biti evolucije. biće revolucije.
Link to comment

Meni taj Gandalfov scenario totalno deluje kao jedino prakticno ostvarivo resenje (tj. delovalo je) ... ne zvuci lepo kad se formulise ali ocigledno da i resenje sa sekularnim diktatorom nije odrzivo

Jbga, u svakoj mogucoj opciji neko bude zajeban ....

Naravno mene ne pogadja licno situacija na bliskom istoku ... ja sam srecan da sam sto manje u dodiru sa celom tom nazadnom ideologijom zvanom Islam

Тако се многих на овом континенту није тицало што се стабилан и просперитетан систем ту већину у једној великој земљи прави тако што се мањина тера кроз оџак.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Pa, mislim, jedna je upravo u toku i, ono, nesto joj i ne ide najbolje :D

Tako biva. Nekada uspe, nekada ne. Nekada traje dugo, i ispadne prilicno krvavo.

 

Retko ispadne onako kako su se nadali. Jebi ga, pucina grdna povremeno zaboravi da je najbolji izbor cutati i trpeti, i uzdati se u mudrost i dobrotu gospodara.

 

Sent from my MotoG3 using Tapatalk

Edited by Gandalf
Link to comment

Jedno malo upozorenje: ispostavilo se da je gadna stvar kod revolucije to sto gnev pucine biva usmeren od strane malog broja ljudi koji uvek imaju svoju posebnu agendu, pa tako umesto vere u mudrost i dobrotu gospodara, verujes i uzdas se u dobronamernost ideologa-predvodnika...

Link to comment

Tako biva. Nekada uspe, nekada ne. Nekada traje dugo, i ispadne prilicno krvavo.

 

Retko ispadne onako kako su se nadali. Jebi ga, pucina grdna povremeno zaboravi da je najbolji izbor cutati i trpeti, i uzdati se u mudrost i dobrotu gospodara.

 

 

Ne, nisam to mislio. Ja recimo ne mislim da je to sve jedno isto™ - Egipat, Libija, Sirija, itd. Odnsno ne mislim da ima one size fits all resenja. Konkretno za 1 Fertile Crescent (minus Egipat, donekle) mislim da je najbolje potegnuti za "evropskim" resenjem - razgranicenje i mirno preseljenje (ok, nije uvek bilo "mirno", ali se moze kad se hoce). Pa onda izgradnja institucija svako za sebe.

Edited by MancMellow
Link to comment

Konkretno za 1 Fertile Crescent (minus Egipat, donekle) mislim da je najbolje potegnuti za "evropskim" resenjem - razgranicenje i mirno preseljenje (ok, nije uvek bilo "mirno", ali se moze kad se hoce).

asadisti već pet godina vredno rade na preseljavanju neposlušnih, ali takvo preseljenje obično ne stvara zahvalnost i zadovoljstvo među usrećenima. naprotiv, kako god da se završi, ostaće ogroman broj ljudi koji će čekati priliku da naplate (uz odgovarajuću kamatu).

 

zaboravih gde sam čitao, neki palestinac je pisao kako žene u izbegličkim kampovima ne rađaju muzičare.

Edited by Gandalf
Link to comment

asadisti već pet godina vredno rade na preseljenju neposlušnih, ali takvo preseljenje obično ne stvara zahvalnost i zadovoljstvo među usrećenima. naprotiv, kako god da se završi, ostaće ogroman broj ljudi koji će čekati priliku da naplate sa kamatom.

 

Pa pazi, uvek neko ceka taj "jedan dan" koji ce doci jednom, nekad. Ali nije to toliki problem. Jednom kad se povuku nove granice, pa jos ako su drzave skoro sasvim monoetnicke ili monoreligijske, to se bez nekih vecih tumbanja na svetskom nivou uglavnom na kraju svede na  ono od cega ziveti. Na kraju krajeva, vazniji su ljudi od teritorija posebno posle vec petogodisnje klanice. Zasto terati one koji hoce da zive u sekularnoj drzavi u neki islamisticki demokratski eksperiment ili obrnuto. Rat traje vec predugo, zrelo je™ za jedno sveobuhvatnu mirovnu konferenciju na kojoj bi se nacrtale nove granice, nezadovoljnima u okruzenju isplatit u nekim drugim uslugama i da se to zavrsi vise. Jer, da se razumemo, i Asad i druga strana zele vlastu celoj Siriji, a to direktno vodi jos vecoj i trajnijoj nestabilnosti nego ovo o cemu ja pricam. Jednostavno razlike su nepomirljive. 

Link to comment

zrelo je™ za jedno sveobuhvatnu mirovnu konferenciju na kojoj bi se nacrtale nove granice, nezadovoljnima u okruzenju isplatit u nekim drugim uslugama i da se to zavrsi vise.

nisam baš siguran da će to držati vodu, ali videćemo -> nepostojanje spoljnog faktora koji može da posluži kao garancija i može da pripreti neposlušnima. jedini koji to mogu su Ameri. ali ova administracija nije želela da se trti Sirijom, videćemo šta će biti u utorak (Tramp kao predsednik = zaboravi bilo kakvu iole smislenu američku ulogu).

Edited by Gandalf
Link to comment

Au bre, pa ja konacno skontao :D : Gandalf se romanticno primio na price pomodnih novinarki i on bi da dozivi, posto-poto, svoju revoluciju.

Kakva bre revolucija, to ne ide tako lako, retko je i kvalitetno, 2 u nesto vise od 2 veka, pa i to smo jedva izgurali.

Ovde se radi o jednom malom, prljavom gradjanskom ratu i jednom malom prljavom diktatoru kakvih je bio pun 20. vek i koji je sticajem medjunarodnih okolnosti postao vazniji nego sto zaista jeste i to samo kao tacka preseka razlicitih interesa koji sa samom Sirijom nemaju mnogo veze.

revolucija koju su, kao i toliko toga devalvirali, te zelena, te meka, te cvetna, te karanfil, te ovo te ono: naseo si Gandalfe, Revolucija je nesto sasvim drugo, ako bog da nacekacemo se.

Link to comment
×
×
  • Create New...