Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

imaš pravo. ispalo je drugačije od onoga što sam mislio. ispravio.

 

Đavo bi ga znao šta si mislio.

 

Čekaj, zapravo pogađam zašto odbijaš da kažeš koga podržavaš u sirijskom ratu. Ma daj, nije valjda da se bojiš da neko ne prosledi tvoj IP?

Link to comment

Lepo sam te priupitao koja je to drustvena snaga, program, nada, bilo sta, sto moze da tvojimtm pobunjene felahe/helote/radnike/seljake  :isuse: ostavljenim u primitivizmu neshvatljivom za podrucje najbogatije najdragocenijim resursom na Planeti moze da usmeri i organizuje u pobunu sa jasnim politickim ciljevima.

proleterske i/ili seljačke pobune su najčešće bez jasnog programa, i bez definisane političke i rukovodeće strukture. pa volan preuzima ko god može, često na bazi toga da su jedni bolje naoružani ili spremniji od drugih. tako je vazda bivalo.

 

takve pobune ne vode ljudi koji liče na članove nekakvog intelektualnog kružoka. hebiga, nečitali Monteskjea ili Lenjina.

Edited by Gandalf
Link to comment

Pitanje je glasilo:

 

 

Otkrij karte. Koja strana bi voleo da pobedi (a da to bude u domenu realnog)?

 

Po linku koji si mi dao, tvoji favoriti imaju 4000 vojnika.

 

Isto tako i ja mogu da navijam da Mece Dobrići ubede sve učesnike u konfliktu da je rat zločesta stvar. Beži bre.

Link to comment

proleterske i/ili seljačke pobune su najčešće bez jasnog programa, i bez definisane političke i rukovodeće strukture. pa volan preuzima ko god može, često na bazi toga da su jedni bolje naoružani ili spremniji od drugih. tako je vazda bivalo.

 

Na to sam i pokusao da skrenem paznju: ni jedno bliskoistocno drustvo nije dostiglo, nazalost, a znamo i zbog cega, nivo razvoja dovoljan da razvije i pothranjuje pobunu sa jasnim politickim i socijalnim ciljevima.

Sve da si u pravu oko karaktera pobune - a nisi - ona ce bez rukovodece snage ostati zakerija kao sto je uvek bilo.

Problem je sto se tim ljudima dole nije ponudila ni jedna druga alternativa osim religiozne i to u ekstremnom ali itekako primamljivom obliku: s druge strane, ko god je hteo da vidi, i tamo i ovde, mogao je da vidi rezultate do kojih je - iz najboljihtm namera dovela strana intervencija u, recimo, Libiji.\

Haos i bezvlasce prema kojima i najcrnji dani Asadove vladavine izgledaju idilicno i prihvatljivo posle nekoliko godina ratovanja.

Zapad, a kad kazem Zapad, mislim i na nas ovde, potcenjuje znacaj vojnih rezima na BI, ne mislim na Eraserovo i Andurilovo, donekle i tvoje, moralisanje: oni su, Naser, Gadafi, Asad, Sadam, bili jedina poznata alternativa saudijskom modelu uredjenja drzave i u svojim ranim fazama predstavljaju Periklovo doba tih zemalja i to narocito posle kraha iranskog Pahlavi modela ciji je krah jasno pokazao sa koje strane vetar duva i koje snage su jedino sposobne da povedu.

Po svemu: od sirenja obrazovanja, preko ipak pravednije socijalne raspodele bogomdanog prirodnog bogatstva.

Uklanjati ih onako kako ih se uklonilo - bila je greska koju sad placa ceo svet: malo se talambasalo o donetoj demokratiji i zbacenim tiranima, dok je iza ostao haos na kao bajagi iznenadjenje uvoznikatm koji su, jel', ocekivali da ce slobodni i fer izbori da dovedu do idile.

Nisu doveli: samo su se probudili stare nacionalisticki, plemenski, religiozni i ko zna kakvi jos vampiri, sto je samo jos jedan dokaz da to sa demokratijom, pa jos donetom na bombama i ne ide bas tako lako i jednostavno.

 

proleterske i/ili seljačke pobune ne vode ljudi koji liče na članove nekakvog intelektualnog kružoka.

 

To da, evo jednog, prvog koji mi je pao na pamet:

 

Trocki_zpszgxbliak.jpg

 

Kazi da se zajebavas, molim te  :P

Link to comment

Хоће ли ови у Сирији да наставе да се боре?

У недостатку вести верна публика је почела међусобно да се туче...

Link to comment

Na to sam i pokusao da skrenem paznju: ni jedno bliskoistocno drustvo nije dostiglo, nazalost, a znamo i zbog cega, nivo razvoja dovoljan da razvije i pothranjuje pobunu sa jasnim politickim i socijalnim ciljevima.

ah, yes. I support the heroic resistance of the people who look like and talk like members of my book club! anything less than that is not a true struggle!

 

što se tiče Trockog... bs. fighting vanguard. nije džabe Lenjin imao Dantona za uzor.

Edited by Gandalf
Link to comment

ah, yes. I support the heroic resistance of the people who look like and talk like members of my book club! anything less than that is not a true struggle!

 

Ne izvlaci se: lepo, jasno i glasno sam te pitao da li postoji jedno jedino bliskoistocno drustvo/drzava koje je nije trajno obogaljeno glede kapaciteta za bilo oruzanu pobunu bilo pokusaj smene vlasti mirnim putem?

Obogaljeno koje suficitom drustvene organizacije, gajenom zaostaloscu i primitivizmom, itd, itd, koje masovnim korumpiranjem celokupne populacije kao sto je slucaj u malim zalivskim drzavicama.

Prvo, primitivizam i zaostalost direktno otvaraju vrata uspesima/alternativama koje nude pokreti zasnovani na religioznom ekstremizmu, drugo je jebemliga sta, drustvena jalovost i bahacenje koje ce da traje dok je nafte, bez iole vredne drustvene svesti o tome sta dalje.

Ostalo, bitno, si preskocio, pa nema svrhe da nastavljam.

 

 

što se tiče Trockog... bs. fighting vanguard. nije džabe Lenjin imao Dantona za uzor.

 

Mani se sada Lenjina i Dantona, Trocki je bio odgovor na:

 

takve pobune ne vode ljudi koji liče na članove nekakvog intelektualnog kružoka. hebiga, nečitali Monteskjea ili Lenjina.

 

 

S tim sto si boldovano dodao u medjuvremenu  -_-

Link to comment

Naravno da me nerviraš. Boli tebe i Andurila Q, udaljeni ste odavde osam hiljada kilometara. Vama je rasprava o tome ko će da odnese pobedu u Siriji čisto akademska i principijelna kao da se radi o kompjuterskoj simulaciji.

A nadasve me nervira tvoje neznanje i samopouzdanje koje si sagradio na njegovim temeljima.

 

Odakle mislis da znas gde zivim i odakle sebi uzimas pravo da se time bavis? Pazi da ne postanes stalker poput porucnika vasica...

Link to comment

Ne izvlaci se: lepo, jasno i glasno sam te pitao da li postoji jedno jedino bliskoistocno drustvo/drzava koje je nije trajno obogaljeno glede kapaciteta za bilo oruzanu pobunu bilo pokusaj smene vlasti mirnim putem?

ko snosi odgovornost za to? neprosvećeni i neorganizovani seljaci, ili vlast koja vredno radi na tome da seljaci ostanu neprosvećeni i neorganizovani? ili su pak odgovorni zli imperijalisti?

 

u državi u kojoj svaki glas kontra vlasti automatski znači zatvor ili smrt, kako će tačno da se organizuje opozicija? i kako se smenjuje vlast koja populaciju tretira kao robove? cvećem na tenkove?

 

a boljševici su na vlast došli organizovanjem na terenu i stvaranjem jurišnih odreda (tzv. fighting vanguard), u haotičnoj atmosferi koja im je omogućila organizovanje. Dantonov recept. seljačka buna nije bila.

Edited by Gandalf
Link to comment

Rat u Siriji moze da dovede do katastrofe na Balkanu (tu gde ja zivim) ako islamisti pobede. Ti nemas apsolutno nikakav ulog i mozes da teoretises (odnosno jedes g) do sutra.

 

Sto se tice predsednickih izbora u USA, paradoksalno se i oni skoro pa vise ticu ostatka sveta nego gradjana Amerike za koje se, uveren sam, nista nece promeniti ko god da pobedi.

 

Ja sam sad shvatio da si ti u stanju da sebi u glavi napravis koju god kombinaciju i sve poslozis tako da si ti u pravu. Nisam se ja skolovao za ovakve situacije tako da nastavi sa nekim drugim.

Link to comment
×
×
  • Create New...