Jump to content
IGNORED

Dnevni tupan


Аврам Гојић

Recommended Posts

Pogodi tko je?

(Nije Teofil!)

 

Ne znam kako vi, ali ja svakog dana prelistam sve novine. Nije to ni jeftina ni prijatna aktivnost. No, računam: ne pijem, ne pušim, ne drogiram se, ne marim za izlaske, ne kockam se... ovo svakodnevno jutarnje unošenje štamparskog olova u organizam jedini mi je porok. Šta me tera u njega? Mislim, osim želje da u tom mozaiku uticaja i interferiranja saznam ko koga, ko kome i ko s kim. Pa najviše tzv. istraživačko čitalaštvo. Ono se od istraživačkog novinarstva razlikuje u tome što je fokusirano na potragu za inteligentnom formom života u srpskoj javnosti. Ovim mi na pamet ne pada da kažem kako nema pameti u Srbiji, jer je ima i te kako, ali je izuzetno dobro skrivena, ćutljiva i rezervisana, a u pojavnim oblicima moguće ju je uočiti samo vrednim i sistematskim iščitavanjem svega napisanog.

I tu vam je jedan od najozbiljnijih disbalansa danas u Srbiji. S jedne strane, politička i ekonomska situacija je komplikovana i nimalo laka, a s druge strane, javno izrečene zdravorazumske mudrosti manje je nego vode u Sahari.

Zato se, uvek kada je otkrijem u nekim od novina, obradujem kao da sam pronašao tartuf u šumi. Citiram, šerujem, fejvujem i radim sve ono što internet svojim korisnicima dopušta u želji da nadjačam grmljavinu stada i urlike gomile.

A to često izgleda kao potpuno uzaludan napor. Naime, internet i socijalne mreže, koliko god u sebi imaju neslućenog korisnog potencijala, u isto vreme su potpuno destruktivni induktori nekih novih socioloških fenomena. Situacija je ista kao i sa dinamitom. Kada ga je pronašao onaj čije ime danas nose najprestižnije nagrade za mir, književnost, medicinu, fiziku i hemiju, da bi se njime pospešili građevinski i geološki radovi, pronašao je i nešto čime će biti ubijani milioni nedužnih ljudi. Pa se postavilo pitanje da li je skuplja dara ili mera. Isto to se pitam za Tviter i Fejsbuk.

Pošto sam korisnik sa iskustvom, primetio sam da se na socijalnim mrežama razbija jedan novi soj ljudi, to je podvrsta homo interneticusa - homo avataricus. Homo avataricus je, jasno, anoniman i pojavljuje se pod pseudonimom tj. avatarom. Anonimnost ga oslobađa bilo kakve odgovornosti za izrečeno, kao takav, on više ne potpada pod zakone i norme i sloboda mu je nelimtirana.

Izbor avatara pojedinca oslobađa osobina koje je nevoljno nasledio od roditelja, a potom od refleksija sredine u kojoj je odrastao. On sada može iznova da gradi svoj ego i da svoju ličnost redefiniše u pravcu koji u realnom životu nikako ne bi mogao. Homo avataricus je u poziciji da resetuje sebe i da restartuje sopstveni život, a da ga niko u tome ne sprečava i prigovara mu.

U okviru tih fiktivnih sloboda koje internet pruža, svakako na red dolazi i otkriće da one barijere na kojima je zasnovano demokratsko društvo koje odlikuju zakoni i oštre kazne protiv prekršilaca, na mreži ne važe. Svaka zloupotreba slobode je moguća. To je neodoljiv izazov za slabe karaktere. Mnogi u ovome nađu nadomeštaj za svoje nedostatke. Kukavice postanu instant "heroji". Mogu da govore sve čega bi se u realnom životu stideli, mogu da hule, da vređaju, da prete i etiketiraju. Svako agresivno ponašanje biće nagrađeno odobravanjem hora istomišljenika uvek spremnog da nekog linčuje. Homo avataricus o sebi uvek govori u prvom licu množine, po tome se prepoznaje, on kaže: "Mi to dobro znamo, mi mislimo, mi smo te odavno pročitali, nama je sasvim jasno..."

U uslovima ovakve patološke javne komunikacije, koja obiluje iracionalnošću, histerijom i destrukcijom, postojanje glasova razuma, inteligencije i pristojnosti postaje dramatično važno. Utišavanje razularenih gomila i vraćanje društvenih i političkih dijaloga u okvire demokratskog, razložnog i uljudnog od sudbonosne je važnosti za dalji razvoj države i društva. Vlast bi tome morala da da odlučujući doprinos, mada ni uloga opozicije i intelektualaca nije nimalo zanemarljiva. Kao i one tihe i nevidljive pameti koju Srbija poseduje, ali nikako da čuje.

Edited by Sir Oliver
Link to comment

Cviljenje za putinizmom, za neke je Vučić previše demokratičan i tolerantan.

 

Super je ova Tadijeva ekipa, trebalo je da vladaju još 100 godina

Link to comment

bolje, vala, da se puca heroinom u zenicu.

al lepo od njega što je konstatovao da pamet ćuti dok budale buče. u jednom od 348 tekstova koje je ištancao u poslednjih par meseci.  :0.6:

proktobloger se još jedared spektakularno samoustrelio u stopalo :wub:

Edited by Joshua
Link to comment

Dolazim ja 199X. u prvi razred gimnazije, kad ono na prozoru učionice veliki poster nešto fazon MUP Srbije, štiti te, čuva, voli prijavi se u policijsku akademiju čuda muda ne sećam se šta je pisalo, ali će mi zato večno biti urezana slika na posteru - dotični u plavoj uniformi na bukoliko zelenoj pozadini, nasmejan, prijazan ali ipak čeličan.

 

Jedno godinu dana sam lomio mlađani mozak oko retardiranosti toga da te neko poziva da upišeš pandursku srednju u prvom razredu gimnazije, šta, kao možda ovi što odustanu od gimnazije su pravi materijal za pandure?

Posle sam skapirao da je poster (na prozor!) okačila profanka koja se ložila na dotičnog.

Link to comment

Priča kaže da je MUP bio klijent Šaperovog Mekkena i da je baš nekako u vreme protesta 96/97 trebalo da se odradi kampanja za upis u tu Policijsku akademiju. Lukavi Šaper nagovorio svog druga da im pozajmi lice za poster, što je ovaj rado i učinio. Tako da, dok su nas panduri vijali i tukli po ulicama Beograda, sa fasada i izloga nas je gledalo umilno Krletovo lice koje nas poziva (parafraziram): BUDI I TI JEDAN OD NAS!

Link to comment

A na Palmi i drugim kanalima je išao njegov hit "Čekaj me, čekaj, ja ću doći"....

 

off.

 

nikad nisam baš razumeo tu pesmu, ili, što je još gore, jesam.

 

šta je poenta? "e čuj, biću s tobom, samo moram prvo da se jebem sa još petoricom, da se malo iživim, kako bih mogla da ti podarim sve što zaslužuješ, a ti mi do tada budi ortak i čekaj me ko kuče na kiši".

 

ko želi da sluša pesme o tome, ne razumem?

Edited by Грешни Василије
Link to comment

A na Palmi i drugim kanalima je išao njegov hit "Čekaj me, čekaj, ja ću doći"....

 

off.

 

nikad nisam baš razumeo tu pesmu, ili, što je još gore, jesam.

 

šta je poenta? "e čuj, biću s tobom, samo moram prvo da se jebem sa još petoricom, da se malo iživim, kako bih mogla da ti podarim sve što zaslužuješ, a ti mi do tada budi ortak i čekaj me ko kuče na kiši".

 

 

Deluje mi da su tu pesmicu Krle i Šaper smislili samo da bi mogli da upriliče spot sa svim svojim bivšim devojkama. Što su i učinili i bravo za njih. Ono što mi nije jasno jeste zašto su te devojke pristale da budu snimane.

Edited by Apdajk
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...