Jump to content
IGNORED

nesto sto ste jeli, a ne znate sta je to.


hoffnung

Recommended Posts

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kobni zelaya

    11

  • keksi krem

    11

  • darling

    10

  • MayDay

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sve se uklapa osim samog izgleda peciva, oblik jeste taj ali malo je drugačije izgledalo nego ovi na slikama, kao kad bi ovima skinuo ovaj gornji glazirani sloj. Ostalo je sve na mjestu, i godine prisutnosti na tržištu, i to da je Evropa Skopje stajala iza ovoga, sad se sjećam i toga, na kraju ovaj raspored boja na Jadran keksu potvrđuje da je to to.
Meni je najveci problem predstavljalo sto nikako, ali nikako nisam mogao da dobijem potvrdu oko imena samog proizvoda...ne postoji nijedan jedini registracioni list jer Evropa Skoplje nema zvanicnu evidenciju svojih proizvoda pre 1992. godine, verovatno je unistena...takodje, italijani ne koriste cokoladne prelive kada je u pitanju ovaj tip proizvoda, i onda mi je bilo veoma cudno jer kazes da je postojala verzila Coko-Lita, mada sada vec ima smisla posto kazes da je keks izgledao kao ovaj sa slika ali bez glaziranog sloja...pretpostavljam da im je Verona dala kompletnu recepturu, a da su onda oni odbacili glazirani deo i pravili dve verzije bez njega gde je jedna bila standardna, a ova druga prelivena kakao prelivom jer su procenili da ce im se tako bolje prodavati...Mislim da je keks koji pravi Balocco blizi tom ukusu koji ti se toliko svideo jer je Verona direktno njih kopirala...s druge strane, Vicenzi pravi malo vise podmazaniji i hrskaviji keks koji vise vuce na francuski nacin proizvodnje ovakvih slatkisa, zato je Balocco malo izmenio sastav kada su poceli da prave svoju verziju jer su zeleli da ipak sve to bude klasicno italijanski...ali Vicenzi stvarno razbija koliko su dobri, narocito oni njihovi Grisbi keksici...
Link to comment

^sad mi se rezurektovo ukus ovog keksa i ne mogu da ga odjebem iz glave.ot. jednom stigla kesa iz uvoza. djarma, osterich, ne znam. ko neka sitna testenina, tarana fazon. to se turi na ulje u tiganj i poklopi. desi se pop efekat i dobiju se testasto žvakavi prstenovi taman da ih moš na mali prst stavit. bio mali al se sećanje urezalo.

Edited by nisam ja
Link to comment
bobe, mislim da je to bio "C.W. Post", bela kesica, manja od one za supe. Kao kombinacija braon secera, zitarica, i kostunicavog voca. Vrlo kratko bilo kod nas da se kupi. Isto, niko se od ljudi u mojoj okolini ne seca toga. A bilo je odlicno.5yzc.jpg
Bravo, tačno i ja to godinama tražim, nigde niko ne zna.
Link to comment

Sarajevo, februar 88 - jul 89, poslastičarnica Egipat u Vase Miskina.Kolač se zvao Zlatni rolat.Homogeni komad slastice, kao ono smeđe u torti (samo "zlatne") boje.Nikad ništa bolje što se kolača tiče nisam pojeo, a niti sam ikada igde van te poslastičarnice i našao isti.Ako neko zna o čemu se radi, zna li i da li se još negde (u Srbiji) može naći? (Ili u Hrvatskoj)

Link to comment
pila sam skoro čokoladno pivo u jednom nerd-baru u zagrebui ne mogu da se setim imena pa to ti je
Ako je nerd-bar u Zagrebu onda to opasno lici na Tolkien's House...a cokoladno pivo koje oni sluze je Young's Double Chocolate Stout

Y2WPC8G.jpg

Sarajevo, februar 88 - jul 89, poslastičarnica Egipat u Vase Miskina.Kolač se zvao Zlatni rolat.Homogeni komad slastice, kao ono smeđe u torti (samo "zlatne") boje.Nikad ništa bolje što se kolača tiče nisam pojeo, a niti sam ikada igde van te poslastičarnice i našao isti.Ako neko zna o čemu se radi, zna li i da li se još negde (u Srbiji) može naći? (Ili u Hrvatskoj)
Nekom logikom ovo bi trebalo da bude Lemon Swiss Roll, mada mislim da se ne radi o njemu u ovom slucaju...inace on ovako izgleda:

CA8bDfU.jpgMW0aMVZ.jpg

Posto su u pitanju bosanci, oni imaju obicaj da prave Vinski Rolat koji obicno ima taj "zlatni" izgled pa su mu verovatno zato i dali takvo ime...on otprilike izgleda ovako:

HWZGdYw.jpg

U njegov biskvit idu jaja, secer, brasno i kakao...dok u njegov krem idu belo vino, slatka pavlaka, zelatin i secer...takodje u krem idu ili zumanca ili zuta prehrambena boja (da se dobije zlatna nijansa)...Nisam siguran da li bas na njega mislis, ali recimo da je poznata poslasticarnica "Kasato" u Zenici nekada pravila ovakav rolat...ne znam kako je tacno izlgedao taj kolac na koji mislis, ali evo jedne slike bas iz poslasticarnice "Egipat" iz Sarajeva gde se vidi njihov cokoladni rolat, pa pokusaj da se setis jel i "zlatni rolat" imao takav izgled i oblik, ali druge boje...

axRlsfe.jpg

Znaci ti verovatno trazis taj vinski rolat (osim ako gresim pa mislis na swiss lemon cake, ali sumnjam) i ne verujem da ces naci neku poslasticarnicu u Srbiji ili Hrvatskoj koja ga pravi bas po istom principu kao bosanci, jedino ako te put nanese u Sarajevo, Mostar ili Zenicu pa tamo da vidis u njihovim poslasticarnicama...Steta, da je u pitanju neki industrijski slatkis lako bi tih pomogao, ali kad su u pitanju ovakve stvari onda jedino mogu da se oslanjam na instikt...ako neko odavde obilazi nase poznatije poslasticarnice mozda ima neku predstavu da li postoji bas ovo sto trazis...

Edited by keksi krem
Link to comment
...ali recimo da je poznata poslasticarnica "Kasato" u Zenici nekada pravila ovakav rolat...
... i čuvenu Havanu tortu od badema

havana02.jpg

Najbolji kolač koji sam ikad jeo, ali samo ta kod starog Ćazima. Nigde drugde ni nalik. :thumbsup: za ovo podsećanje.

Znaci ti verovatno trazis taj vinski rolat (osim ako gresim pa mislis na swiss lemon cake, ali sumnjam) i ne verujem da ces naci neku poslasticarnicu u Srbiji ili Hrvatskoj koja ga pravi bas po istom principu kao bosanci, jedino ako te put nanese u Sarajevo, Mostar ili Zenicu pa tamo da vidis u njihovim poslasticarnicama...
Tužna istina. Jedino sam vinski rolat i to odličan jeo u Herceg Novom. Doduše to je nekad i bila Bosna :) Edited by francuski sobar
Link to comment
Ako je nerd-bar u Zagrebu onda to opasno lici na Tolkien's House...a cokoladno pivo koje oni sluze je Young's Double Chocolate Stout

Y2WPC8G.jpg

kafić si pogodio, nažalost ne i pivo. ovo tvoje sam prvo naručila, al ga nije bilo, pa su mi doneli jedino drugo čokoladno. ne mogu da se setim imena, al se sastoji od dve reči, od kojih je druga chocolate
Link to comment

Keksi, nije ništa od onog gore. Pokušaću da nađem sliku ili da slikam nešto što najviše liči. Ceo rolat je potpuno homogen, nema patišpana, testa niti ičega. Kao da je čitav napravljen od fila, samo što je smesa homogenija, čvršća.Jebem mu mater, popizdeću. Nigde to više nisam video nakon toga a ušao sam makar u jedno dvesta poslastičarnica.

Link to comment
parfe+kocke+kola%C4%8Di038.jpgNešto malo tamnije od ovog.cokoladni-rolat-24.jpgOtprilike kao ovaj unutrašnji, homogeni deo.Hladni%20rolat%20od%20mesa_468x260.jpgSlično ovome, samo što je boja tamnija, kao na gornjoj slici (bez ovih žutih delova).
Link to comment

e, jesi im objasnio :s_d: ko nije probao nece znatisumnjam da ces igdje to vise naci, osim na izvornom mjestu. 'egipat' je bio poznat po specificnim slatkisima. mozda negdje u makedoniji, s obzirom na to da su vlasnici bili braca ristovski. btw, kazu da su se vratili, dakle imas sanse.

Link to comment
kafić si pogodio, nažalost ne i pivo. ovo tvoje sam prvo naručila, al ga nije bilo, pa su mi doneli jedino drugo čokoladno.ne mogu da se setim imena, al se sastoji od dve reči, od kojih je druga chocolate
E pa onda je u pitanju belgijski Floris Chocolat, malo losija verzija onog prvog navedenog...

mm2z51Q.jpg

Keksi, nije ništa od onog gore. Pokušaću da nađem sliku ili da slikam nešto što najviše liči. Ceo rolat je potpuno homogen, nema patišpana, testa niti ičega. Kao da je čitav napravljen od fila, samo što je smesa homogenija, čvršća.Jebem mu mater, popizdeću. Nigde to više nisam video nakon toga a ušao sam makar u jedno dvesta poslastičarnica.
Cudno mi je onda sto su ga zvali "rolat" ako uopste nije urolan, a jos vise ako nema ni testo...i zasto onda "zlatni" ako je bio braon boje, uopste nema logike...Ako je ceo napravljen od fila, onda to jedino moze biti Parfait, jedan od najlegendarnijih klasicnih francuskih kolaca...pretpostavljam da si jeo cokoladni parfe, evo kako otprilike izgleda...

KycoQTb.jpgEBKayJm.pngeuQRbBS.jpg

Ukoliko si na njega mislio, on se pravi od cokolade, slatke pavlake, jaja (ili samo zumanca) i secera...neko dodaje i zelatin, a takodje moze biti dodato malo meda ili nekog alkohola (uglavnom brendi)...Kod njega je pre svega bitno koja se cokolada koristi, a najukusniji se naravno prave po vrhunskim restoranima jer sefovi znaju koju cokoladu da nabavljaju, mada mozda ni na njega nisi mislio...

Edited by keksi krem
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...