Jump to content
IGNORED

Regionalna liga?


kud u maglu Simoviću

  

76 members have voted

  1. 1. Da ili ne?

    • Da
      33
    • Da, ali samo sa Grcima, Bugarima i Rumunima
      4
    • Da, ex YU + relevantne balkanske fudbalske zemlje
      22
    • Ne
      17


Recommended Posts

  • Replies 424
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nikodije

    73

  • gone fishing

    27

  • hazard

    26

  • Meazza

    25

Ako taj tekst ima ikakve veze s mozgom, a nije potpuno izmišljen, to zvuči kao da UEFA hoće da napravi ,,treći nivo" ispod LŠ i LE, a to su regionalne lige (pretpostavljam više njih u Evropi). Možda ima smisla, možda ne...mislim da bi uopšte imalo, mislim da bi morali da važi da pobednik regionalne lige ima zagarantovano mesto u grupnoj fazi LE sledeće godine.

 

Meni se više sviđa ideja koju je davno na nekom forumu izneo jedan lik iz Hrvatske, a to je da se LE proširi i organizuje po regionalnim grupama, tj. da prva faza LE bude skup regionalnih liga. Na taj način klubovi ne bi napuštali domaće lige a i rešilo bi se pitanje kalendara.

Link to comment

Ako taj tekst ima ikakve veze s mozgom, a nije potpuno izmišljen, to zvuči kao da UEFA hoće da napravi ,,treći nivo" ispod LŠ i LE, a to su regionalne lige (pretpostavljam više njih u Evropi). Možda ima smisla, možda ne...mislim da bi uopšte imalo, mislim da bi morali da važi da pobednik regionalne lige ima zagarantovano mesto u grupnoj fazi LE sledeće godine.

 

Meni se više sviđa ideja koju je davno na nekom forumu izneo jedan lik iz Hrvatske, a to je da se LE proširi i organizuje po regionalnim grupama, tj. da prva faza LE bude skup regionalnih liga. Na taj način klubovi ne bi napuštali domaće lige a i rešilo bi se pitanje kalendara.

Ja sam shvatio ovako, kako ti navodiš a ja boldovao. Nije to loše, na prvi pogled.

Link to comment

- zašto bi igranje regionalne lige isključivalo domaće prvenstvo, ono bi moglo da se igra uporedo ili kao u basketu po završetku regionalne lige

- ovi manji klubovi jedva imaju love za gostovanja po srbiji zamislite koliko bi ih tek koštalo gostovanje u slo ili cro ili npr spartak gostovanje u bitola moj roden kraj

- ti klubovi def. abi imali kintu za avione već bi se klackali 10 sati i to na dan utakmice pošto nemju ni za hotel

- da li bi uopšte bilo interesovanja u nišu, čačku ili kruševcu za igranje 2 lige sa ekipama za koje nikad nisu ni čuli tipa slaven belupo ili inter zaprešić, gorica ili koper, pelister ili sileks itd

 

Pa to je Catch 22 bilo koje regionalne lige...ali sad se pitaj, da li se u SFRJ igrala jedinstvena druga liga zato što je bila ,,atraktivna" ili zato što je to bila jedna država, pa je fudbalski savez odlučio da tako mora radi promovisanja kvaliteta u prvu ligu?

Link to comment

Ako taj tekst ima ikakve veze s mozgom, a nije potpuno izmišljen, to zvuči kao da UEFA hoće da napravi ,,treći nivo" ispod LŠ i LE, a to su regionalne lige (pretpostavljam više njih u Evropi). Možda ima smisla, možda ne...mislim da bi uopšte imalo, mislim da bi morali da važi da pobednik regionalne lige ima zagarantovano mesto u grupnoj fazi LE sledeće godine.

 

Meni se više sviđa ideja koju je davno na nekom forumu izneo jedan lik iz Hrvatske, a to je da se LE proširi i organizuje po regionalnim grupama, tj. da prva faza LE bude skup regionalnih liga. Na taj način klubovi ne bi napuštali domaće lige a i rešilo bi se pitanje kalendara.

 

taj regionalni "treci nivo" je za nase najbolje klubove trenutno puna kapa. kao sto vidimo, nemamo sta da trazimo u evropi, i igranje regionalne bi moglo da pomogne da se kvalitet podigne, kako bismo jednog dana bili spremniji za taj visi nivo, za "drugu ligu". zato uefa i treab da pomogne u tom procesu podizanja kvaliteta, ali i da omoguci plasman u ligu evrope kroz regionalnu ligu kako bi ova imala dodatni takmicarski naboj i smisao.

Link to comment

Ako taj tekst ima ikakve veze s mozgom, a nije potpuno izmišljen, to zvuči kao da UEFA hoće da napravi ,,treći nivo" ispod LŠ i LE, a to su regionalne lige (pretpostavljam više njih u Evropi). Možda ima smisla, možda ne...mislim da bi uopšte imalo, mislim da bi morali da važi da pobednik regionalne lige ima zagarantovano mesto u grupnoj fazi LE sledeće godine.

 

Meni se više sviđa ideja koju je davno na nekom forumu izneo jedan lik iz Hrvatske, a to je da se LE proširi i organizuje po regionalnim grupama, tj. da prva faza LE bude skup regionalnih liga. Na taj način klubovi ne bi napuštali domaće lige a i rešilo bi se pitanje kalendara.

samo nam još to fali, s obzirom na to kako uefa vidi regione :isuse:

-setimo se poludirigovanih žrebova na početku kvalifikacija gde su nas gurali u isti region sa jermenima i gruzinima a nama bi bliže bilo gostovanje u irskoj

Link to comment

Pa to je Catch 22 bilo koje regionalne lige...ali sad se pitaj, da li se u SFRJ igrala jedinstvena druga liga zato što je bila ,,atraktivna" ili zato što je to bila jedna država, pa je fudbalski savez odlučio da tako mora radi promovisanja kvaliteta u prvu ligu?

Koliko se ja sećam, to se menjalo od slučaja do slučaja. Ko je kad hteo da izgura svoju priču tako je posezao za argumentima. Nekad je to bio kvalitet i jedinstvena druga liga, a nekad se zbog ušteda delilo na dve, pa i četiri druge lige. Vremenom je mnogo klubova pogašeno ali sećam se da je bilo 1. lige 4. grupe druge lige, pa 1. i 2. srpska liga, Medjuopštinske lige, Zone, Opštinske lige. Za to je bila potrebna, sećam se, armija sudija kojih nikad nije bilo dovoljno, pa su isti jurcali sa utakmice na utakmicu i rotirali se, ne bi li sve postigli....Na ligama mladjih kategorija do omladinaca reetko kad si mogao da dobiješ pomoćne sudije...samo jedan glavni....

Link to comment

...da bi ove godine partizan ispao odmah, a skendija stigla do plej ofa  :P

 

niko tu nije mnogo iznad ostalih. pa evo, cak i taj dinamo, nominalno najjaci ex yu klub u 6 ls utakmica ne moze da postigne 1 gol. smesno, nema tu ozbiljnog kluba niti pristojne lige, i svima je regionalno takmicenje potrebno.

pa i voša redovno stiže do playoff-a a protivu ganchestera ne zna gde se nalazi

- kada ta škendija nekoga dobije u grupnoj fazi možemo da pričamo o njihovom kvalitetu

Link to comment

pride, po ovome sto ovde pise, ukoliko npr. dinamo, zvezda, partizan ili neko cetvrti izbori plasman u evropu, taj ne bi igrao regionalno takmicenje, ako sam dobro razumeo. e sad, to bi bilo prilicno besmisleno da se igra bez tih klubova.

 

Pa to može da funkcioniše sa protokom od LŠ/LE ka regionalnoj ligi, kao što imamo protok od LŠ ka LE.

 

Liga bi počela nakon što se završe kvalifikacije za LŠ i LE, timovi koji nisu stigli do grupne faze u jednom ili drugom takmičenju bi igrali regionalnu + ekipe koje nisu ni bile u kvalifikacijama. Klubovi koji ispadnu u grupnoj fazi LE ili završe na 4. mestu u svojoj grupi u LŠ bi se onda priključili regionalnoj ligi posle nove godine.

 

Recimo da regionalna liga ima ta 24 kluba, neka budu 4 grupe po 6, to je 10 utakmica na jesen u reg. ligi. Druga grupna faza recimo da ima 16 klubova. Za prve dve ekipe u svakoj grupi iz prve faze je garantovan prolaz, to je 8 klubova. Sada, nema šanse da bude više od 8 klubova iz regiona u LE i LŠ zajedno - a ako kojim slučajem ima, to verovatno znači da su bar jedan ili dva dovoljno jaki da idu dalje, pa neće svih 8 ispasti na jesen. Dakle tih 8 iz prve faze + ovi što ispadnu iz LE/LŠ + koliko već treba najbolje plasiranih iz grupa u prvoj fazi da se popuni do 16. 4 grupe od po 4, 6 utakmica, taman da se završi 1/16 i 1/8 finala LE i 1/8 finala LŠ. Ako je iko iz regiona dogurao dotle pa ispao (za LŠ nema šanse, ali evt. u LE) oni dolaze onda u 1/4 finale reg. lige, gde je garantovano mesto za 4 osvajača grupe u drugoj fazi + ovi što su ispali iz LE/LŠ na zimu/proleće + koliko već treba drugoplasiranih po grupama iz druge faze da se popuni 8 ekipa. Na taj način bi bili garantovani maltene bar neki mečevi ex. velike četvorke...

 

Primer:

 

1. Recimo da u nekoj sezoni 5 ekipa iz regiona ode u grupne faze, 1 u LŠ i 4 u LE. 

2. Dok oni igraju LE/LŠ, igra se prva faza reg. lige sa 24 kluba.

3. Od ovih 5 u Evropi jedan prođe dalje, ostala 4 ispadnu.

4. Formira se druga faze regionalne lige, 8 (dva prvoplasirana iz svake grupe) + 4 (ispali iz Evrope) + 4 (da se popuni do 16, u ovom slučaju onda svaki 3.-plasirani iz grupe u prvoj fazi regionalne)

5. Dok ovaj jedan klub igra dalje u Evropi, ovih 16 igraju svoju drugu fazu regionalne, za to vreme taj jedan klub ispadne

6. Četvrtfinale regionalne, 4 (osvajači grupa u drugoj fazi) + 1 (poslednji ,,ispadač" iz Evrope) + 3 (da se popuni do 8, u ovom slučaju najbolja 3 drugoplasirana tima iz druge faze regionalne)

7. I onda ide dalje, pobednik regionalne ima zagarantovano mesto u grupnoj fazi LE sledeće godine.

 

To bi možda moglo da funkcioniše...

Link to comment

pa i voša redovno stiže do playoff-a a protivu ganchestera ne zna gde se nalazi

- kada ta škendija nekoga dobije u grupnoj fazi možemo da pričamo o njihovom kvalitetu

 

ne kazem da skendija ima neki veliki kvalitet, samo hocu da kazem da nisu oni bas toliko slabiji od partizana ili zvezde npr. da bi moglo o njima da se prica sa sprdnjom. opet kazem, ove godine su igrali plej of, nesto sto je za zvezdu apsolutno nedohvatljivo, osim ako nije prvak drzave.

Link to comment

^^ to je još 6 dodatnih termina na već postojećih 15 koje je uefa rezervisava za sebe, gde planiraš da uguraš još 4 termina u periodu sep-dec

Edited by gone fishing
Link to comment

hazard, dobre ideje i progresivno razmisljanje, nisam siguran da li u ovdasnjim regionalnim fudbalskim forumima ima mogucnosti za takvo sagledavanje :)  kreativnosti tog tipa bice potrebne ako stvari iz ovog teksta budu stajale tako, tj. da onaj ko igra evropu ne igra regionalnu ligu. ovo sto predlazes, tj. ukljucivanje takvih klubova u kasnije faze takmicenja je dobra ideja

Link to comment

^^ to je još 6 dodatnih termina na već postojećih 15 koje je uefa rezervisava za sebe, gde planiraš da uguraš još 4 termina u periodu sep-dec

 

Po mom zamišljenom sistemu je 10 termina za regionalnu ligu na jesen. 6 ima termina za LE/LŠ, ti se poklapaju, i onda fale još 4. Mislim da nije problem uglaviti 4 negde, malo se ispomera raspored domaćih liga, malo ima neka ,,dupla nedelja" (gde se igra recimo i utorkom i četvrtkom regionalna, ne samo jedan od ta dva dana). Ako je baš tolika frka, mogu da se igraju 6 grupa po 4, onda ima tačno 6 termina i sve poklapa sa evropskim, samo je matematika za prolaz dalje malo drugačija.

 

Na proleće ima 4 termina koji se poklapaju sa UEFA terminima (1/16 i 1/8 finala LE), uglaviti još dva zaista ne bi trebalo da bude problem. Od četvrtfinala se opet sve poklapa sa evropskim takmičenjima. Ima mesta za pronalazak termina tako što bi se smanjile domaće lige za 2 ili 4 kluba (generalno lige u regionu imaju previše klubova u najvišem delu takmičenja, ako bi došla regionalna verujem da bi se prihvatilo smanjenje prvih liga) i/ili tako što bi se igrao normalni dvokružni sistem umesto ovih plejofa/plejauta. U Srbiji sada imamo sistem gde u ligi od 16 klubova imamo 37 kola, što je nepotrebno, nema svrhe da ih bude više od 30.

Link to comment

hazard, dobre ideje i progresivno razmisljanje, nisam siguran da li u ovdasnjim regionalnim fudbalskim forumima ima mogucnosti za takvo sagledavanje :)  kreativnosti tog tipa bice potrebne ako stvari iz ovog teksta budu stajale tako, tj. da onaj ko igra evropu ne igra regionalnu ligu. ovo sto predlazes, tj. ukljucivanje takvih klubova u kasnije faze takmicenja je dobra ideja

 

Hvala :) samo sam primenio postojeći UEFA sistem sa vezom između LE i LŠ na moguću regionalnu ligu...i mislim da je logično da bi oni uradili isto.

 

Ako govorimo o regionalnoj ligi, mislim da bi ona imala smisla ako bi se izbeglo u suštini sve što smo videli da je loše kada je pitanju Jadranska liga u košarci:

 

1) Da klubovi ne napuštaju svoje nacionalne lige dok traje regionalna, tj. da se ona igra uporedo;

2) Da to bude deo pan-evropskog rešenja, tj. jedna od nekoliko regionalnih liga za manje zemlje, gde bi se tačno znalo za šta se igra i koja je prohodnost u evrokupove sledeće sezone, a ne da se to menja od sezone do sezone i da se ne zna u sred sezone šta će biti nagrada na kraju;

3) Da bude pod okriljem UEFA tj. van potpune kontrole lokalnih fudbalskih radnika™, da postoji neka spoljašnja kontrola, da to bude liga gde na kraju UEFA određuje pravila, sistem takmičenja i sudije - dakle da ne bude nikako liga koju bi kontrolisali ,,naši" fudb. savezi ili privatna liga u vlasništvu klubova (ili nekog trećeg) - UEFA nije savršena po pitanju korupcije i organizacije, ali je miljama ispred naših saveza, a po pitanju regularnosti takmičenja je svetlosnim godinama ispred.

Link to comment

4x6 sistem donosi previse nebitnih utakmica, ako ce da bude 24 kluba, onda je 6x4 svakako bolje. taman bi se igralo u tim uefa terminima, i svaka utakmica imala bi neku tezinu. u drugu fazu bi islo 16 klubova, to znaci prva dva iz svake grupe, + cetiri najbolja treceplasirana. ukoliko bi, recimo, dinamo i zvezda igrali evropu, onda bi dalje isli prva dva iz svake grupe, + dva trecepelasirana + zvezda i dinamo koji bi se prikljucili. cak i da dinamo i/ili zvezda prezime u evropi, opet bi mogli da igraju top16™ fazu regionalne lige, jer na prolece ima mnogo vise termina, pa bi moglo nekako da se iskombinuje

Edited by Nikodije
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...