Jump to content
IGNORED

Regionalna liga?


kud u maglu Simoviću

  

76 members have voted

  1. 1. Da ili ne?

    • Da
      33
    • Da, ali samo sa Grcima, Bugarima i Rumunima
      4
    • Da, ex YU + relevantne balkanske fudbalske zemlje
      22
    • Ne
      17


Recommended Posts

Moguce je, ali u paralelnom univerzumu, nek konsultuju Hokinga u kom.

 

Trenutno direktno u LS ide sampion lige koja je 12. na UEFA listi i to je to, svi ostali u kvalifikacije, a kao oni ce da proguraju da direktno ide sampion regionalne lige ciji je najvise rangirani clan tek 17. (Hrvatska), a svi ostali su ispod 25. mesta (Srbija 28., pa na nize). Oce, ali malo sutra.

Možde će regionalna liga biti bolje rangirana na UEFA listi ?

Link to comment
  • Replies 424
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nikodije

    73

  • gone fishing

    27

  • hazard

    26

  • Meazza

    25

 isto vazi i za ostalu boraniju u evropi, kavkasku, balkansku, balticku... umesto da cezljivo gledaju ka barseloni i realu i bivaju smoreni zbog toga sto im neko™ ne dozvoljava da igraju u madridu i dobiju pola tuceta golova, neka se okrenu sebi i svom okruzenju, i kroz ravnopravno takmicenje sa sebi slicnim klubovima polaku dizu kvalitet i napreduju.

 

Za to se slazem, ali mora da postoji "svetlo na kraju tunela" - zasto napredujes kroz regionalnu ligu? Sta je cilj? Sta je motivacija? A motivacija treba da bude jednog dana i ti budes dovoljno dobar da igras LS sa velikima, da mozes da im izadjes na crtu i da ih dobijes a ne samo da se vratis kuci sa 7 golova u mrezi. Zato LS ne sme biti zatvorena skroz i zato mora da postoji prohodnost za njoj. Da neko moze da kaze, ok, regionalna liga (balkanska, jadranska, kavkaska, centralnoevropska, balticka, koja god) ce omoguciti da za 10, 15, 20 godina imamo jedan ili dva kluba koji ce moci da takmice u LS, pa da mozda budu bolji ili jednako dobri kao 4. tim iz Italije ili Spanije.

Link to comment

Možde će regionalna liga biti bolje rangirana na UEFA listi ?

 

Ako bi stvarali "regionalni koeficijent" od domacih trenutnih, on bi mogao samo da bude nizi od hrvatskog. Uzme se neki prosek na osnovu broja klubova. Medjutim sve zemlje daju po 4 kluba, tako da bi fakticki dobili prosek 5 koeficijenata, a s obzirom da je su BiH, Makedonija, i CG 39., 40. i 44., taj koeficijent ne da bi bio nizi od hrvatskog, bio bi znatno nizi. 

 

Mogla bi jedino reg. liga da se doda kao "nova" na listu, pa da kroz 5 godina vidimo kakav bi joj bio koeficijent (samo na osnovu rezultata timova koji idu u evrotakmicenja kroz reg. ligu, ne i ovih sto bi i dalje isli preko nac. prvenstava i kupova), on bi mogao da bude veci od hrvatskog recimo, ali u svakom slucaju ne postoji rezon da se reg. ligi u startu da zagarantovano mesto u LS.

Link to comment

Pa mislim mogu i da izmisle koeficijent, ali kako ce to da proguraju?

 

Reg. liga bi imala trziste od oko 20-21 mil. stanovnika (ex-SFRJ bez Kosova), zasto bi Rumunija (~20 mil., 15. na listi), ili Poljska (~39 mil., 18. na listi) prihvatila da bude "preskocena" od strane reg. lige cije jedan sastavni deo otprilike na njihovom nivou a svi ostali daleko ispod?

 

Nije ovo vise 2005., kada je Srbija (SCG) bila negde oko 20. mesta.

Link to comment

Za to se slazem, ali mora da postoji "svetlo na kraju tunela" - zasto napredujes kroz regionalnu ligu? Sta je cilj? Sta je motivacija? A motivacija treba da bude jednog dana i ti budes dovoljno dobar da igras LS sa velikima, da mozes da im izadjes na crtu i da ih dobijes a ne samo da se vratis kuci sa 7 golova u mrezi. Zato LS ne sme biti zatvorena skroz i zato mora da postoji prohodnost za njoj. Da neko moze da kaze, ok, regionalna liga (balkanska, jadranska, kavkaska, centralnoevropska, balticka, koja god) ce omoguciti da za 10, 15, 20 godina imamo jedan ili dva kluba koji ce moci da takmice u LS, pa da mozda budu bolji ili jednako dobri kao 4. tim iz Italije ili Spanije.

 

za pocetak bi bilo dobro da neki od balkanskih klubova bude na nivou bilo kog prvoligasa iz liga petica, a zasad smo jako daleko od toga. mozda bi eventualno dinamo mogao da igra francusku ligu i da izbori opstanak u njoj. o mestu u ls ne mozemo ni da razmisljamo, to je smesno, ako reg. liga dobije jedno mesto u ligi evrope, bice super.

Link to comment

 i po dosadasnjem, platinijevom, sistemu takmicenja, gde su prvaci malih zemalja imali solidnu sansu da dodju do lige sampiona - mi se nismo uopste proslavili. u 7 godina koliko to traje, imamo samo jedan plasman partizana tamo, a u poslednjih 6 godina partizan i zvezda nisu stigli cak ni do poslednjeg kola kvalifikacija. 

 

Da se osvrnem samo na ovo, zaboravih. Na stranu srpski fudbal koji je izgubljen slucaj, meni se cini da se generalno sampioni malih zemalja nisu proslavili u tom sistemu. Eno Dinamo, skoro svake godine su u LS, a jedino sto je interesantno pratiti kada su oni u pitanju je da li ce oboriti sopstveni rekord u negativnoj gol razlici. Nek me neko ispravi ako gresim, ali bar u protekle 4 sezone nijedan tim koji je prosao kroz "rutu sampiona" u LS nije otisao u 1/8 finala...transfer u LE je maksimum. U cemu je stvar ne znam (ja sam mislio tada da ce posle par godina biti dosta bolje po tom pitanju), da li je 7 godina suvise kratak period da ti manji klubovi uhvate prikljucak ili su se ti klubovi jednostavno ulenjili, digli su svoj kvalitet taman toliko do dodju do LS, i razmisljaju po principu "sada nam je lakse da udjemo u LS, udjemo, odigramo 6 utakmica i uzmemo za nase pojmove brdo para i cao"?

 

Pre je bila (opravdana) prica da ti klubovi nemaju neku motivaciju da ulazu u tim koji je konkurentan za LS ako ce u 3. kolu kvalifikacija da nalete na neki Bajern ili Liverpul. Sada mozda imaju motivaciju da uloze taman toliko da budu bolji od svojih "vrsnjaka" i da onda skupe kajmak u grupnoj fazi, a ostalo ih ne zanima. Ne znam...

Link to comment

 

Gledam ove reakcije, pa se mislim, mozda je Uefi najpametnije da se batali corava posla i napravi jednostavno 3. razred evrotakmicenja, tj. da budu opet 3. Neka bude bez klubova iz najvecih 6 liga u kvalifikacijama, nek ulaze direktno nizerangirani klubovi iz ostalih, plus oni koji ispadnu u 1. i 2. kolu kvalifikacija za LS, pa onda oni koji ispadnu iz kval. za LE...na zimu da bude transfer iz LE (3. plasirani u grupama), pobednik nek ima garantovano mesto u LE sledece godine...ili tako nesto, ne znam.

 

 

edit: evo vidim da su razmisljali o tome prosle godine

Edited by hazard
Link to comment

Da se osvrnem samo na ovo, zaboravih. Na stranu srpski fudbal koji je izgubljen slucaj, meni se cini da se generalno sampioni malih zemalja nisu proslavili u tom sistemu. Eno Dinamo, skoro svake godine su u LS, a jedino sto je interesantno pratiti kada su oni u pitanju je da li ce oboriti sopstveni rekord u negativnoj gol razlici. Nek me neko ispravi ako gresim, ali bar u protekle 4 sezone nijedan tim koji je prosao kroz "rutu sampiona" u LS nije otisao u 1/8 finala...transfer u LE je maksimum. U cemu je stvar ne znam (ja sam mislio tada da ce posle par godina biti dosta bolje po tom pitanju), da li je 7 godina suvise kratak period da ti manji klubovi uhvate prikljucak ili su se ti klubovi jednostavno ulenjili, digli su svoj kvalitet taman toliko do dodju do LS, i razmisljaju po principu "sada nam je lakse da udjemo u LS, udjemo, odigramo 6 utakmica i uzmemo za nase pojmove brdo para i cao"?

 

Pre je bila (opravdana) prica da ti klubovi nemaju neku motivaciju da ulazu u tim koji je konkurentan za LS ako ce u 3. kolu kvalifikacija da nalete na neki Bajern ili Liverpul. Sada mozda imaju motivaciju da uloze taman toliko da budu bolji od svojih "vrsnjaka" i da onda skupe kajmak u grupnoj fazi, a ostalo ih ne zanima. Ne znam...

 

secam se da je pre nekih 5-6 godina prvak rumunije bila unirea urziceni, klub iz predgradja bukuresta. ono, neka tipicna "zvezdara, obilic" prica. klub je usao u ligu sampiona, gazda kluba tim plasmanom uzeo taman toliko love koliko mu je trebalo da pokrije neke svoje dugove, i nakon toga je raspustio klub koji je danas u nekoj "bukurestanskoj zoni". sada imamo i ludogorec koji, istina, vec duzi niz godina igra evropu dosta uspesno, ali mislim da, generalno, uefa zazire od takvih mafijaskih klubova, i zeli da ih skrajne. masa utakmica se i namesta u tim evropskim takmicenjima, ovi nasi manji klubovi koji su igrali evropu ranije (hajduk, zeleznik, banatski dvor...) jedino za sta su koristili tu evropu je da bi namestili utakmice, pa je moguce i da uefa zeli malo to sve da procisti, da se sto manje takvih pojavljuje u njenim takmicenjima, vec da se kroz reg. ligu ipak isfiltrira neki objektivni kvalitet i neki koliko-toliko ozbiljni klubovi.

Link to comment

Ne znam sta UEFA hoce, nisu bas imuni na korupciju (samo sto oni ne namestaju meceve vec medijske ugovore), a nisu bas srecni kada se pravosudni organi petljaju po fudbalskim savezima...

 

Prethodna reforma LS je bilo Platinijevo kupovanje glasova malih fudbalskih saveza, to je jasno. Ovo sto ce bit od 2018. je popustanje UEFA velikim klubovima taman toliko da ovi umuknu o pravljenu sopstvene Superlige mimo UEFA, a popustili su dosta jer su ih ovi uhvatili za jaja u trenutku kada su bili bez predsednika, Platini osramocen itd. Videcemo sta ce biti dalje i sta planira da radi ovaj Ceferin.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...