Jump to content
IGNORED

Regionalna liga?


kud u maglu Simoviću

  

76 members have voted

  1. 1. Da ili ne?

    • Da
      33
    • Da, ali samo sa Grcima, Bugarima i Rumunima
      4
    • Da, ex YU + relevantne balkanske fudbalske zemlje
      22
    • Ne
      17


Recommended Posts

Evo npr. kako bi mogao da izgleda sistem pan-evropskih regionalnih liga...na brzaka...

 

Prvo zemlje kojima regionalna liga nije potrebna (visoko rangirane ili imaju preko ~35 mil stanovnika), gledam do sada izračunat koeficijent za 2017. sa wikipedije:

 

Španija (1.)

Nemačka (2.)

Engleska (3.)

Italija (4.)

Francuska (5.)

Rusija (7.)

Ukrajina (8.)

Turska (10.)

Poljska (21.)

 

Visokorangirane male zemlje poput Portugalije ili Belgije ili Holandije mislim da treba uključiti u sistem reg. liga - ne zato što su potrebne Sportingu ili Portu ili Ajaksu - ti timovi će svejedno igrati evrokupove skoro do samog kraja - već zbog ,,srednjeg" ešalona klubova u tim ligama koji stagnira.

 

Onda bi se formirale regionalne lige:

 

,,Evroazijska liga" - Izrael (23.), Azerbejdžan (26.), Kazahstan (29.), Gruzija (40.), Jermenija (45.)

 

,,Balkanska liga" - Grčka (14.), Rumunija (17.), Kipar (25.), Bugarska (27.), Moldavija (34.), Albanija (38.)

 

Pitanje je da li Kipar treba da ide u balkansku ili evroazijsku, Kiprani bi svakako radije s Grcima i kiparski i grčki klubovi u istoj ligi imaju dosta komercijalnog smisla, ali je možda bolje zbog geografske blizine i zbog balansiranosti liga da bude u evroazijskoj, ne znam

 

,,Jadranska liga" - Hrvatska (17.), Srbija (28.), Slovenija (30.), BiH (39.), Makedonija (40.), Crna Gora (44.)

 

Kosovo ako postane član UEFA može da bude ili u jadranskoj ili balkanskoj, oni bi radije sa Albancima naravno ali mislim da s gledišta kvaliteta njihovih klubova ima više smisla da budu u jadranskoj, ali opet, tu je bezbednosni problem kada su u pitanju srpski klubovi naravno.

 

Malta (49.) ako uopšte želi da učestvuje u svemu tome može da bira između neke od prve tri lige, koja god im iz ovog ili onog razloga najviše odgovara.

 

,,Centralna liga" - Češka (11.), Švajcarska (12. + Lihtenštajn 32.), Austrija (15.), Slovačka (31.), Mađarska (33.), San Marino* (54.)

 

,,Atlantska liga" - Portugalija (6.), Škotska (23.), R. Irska (37.), S. Irska (47.), Vels (50.), Gibraltar* (52.), Andora* (53.)

 

,,Beneluks liga" - Belgija (9.), Holandija (13.), Luksemburg (46.) - ovde je Luks zalutao ali šta da se radi, mada ovakva liga može da pomogne dugoročno da se napravi 1 pristojan profi klub u Luksemburgu (sada su svi amaterski valjda).

 

,,Severna liga" - Danska (18.), Švedska (20.), Norveška (24.), Island (35.), Finska (36.), Farska Ostrva* (51.)

 

,,Baltička liga" - Belorusija (19.), Letonija (41.), Estonija (43.), Litvanija (48.) - ova mi je malo ,,tanka", možda treba ovde prebaciti Finsku iz severne lige, ili, ako Poljska ipak želi da igra regionalni, njeni klubovi bi išli u baltičku

 

* - ako uopšte žele da učestvuju: to su male zemlje sa amaterskim ligama. Nekima se ne bi isplatilo učešće, mada bi u nekim reg. liga možda stvorila 1 prihvatljiv profesionalan klub, npr. u Luks. (jer ima para), i na F. O. (jer je tamo fudbal jako popularan).

 

To je 8 regionalnih liga, ako bi svakom šampionu bila garantovana grupna faza LE, pošto u njoj ima 48 klubova, ne bi trebalo da bude teško da se format kvalifikacija modifikuje da uzme u obzir tih 8.

 

Na prvi pogled ima dosta disbalansa u ligama po kvalitetu, ali to je delimično neizbežno (nije ni svaka grupa u LŠ i LE izjednačena ma koliko se trudili sa dirigovanjem), a delimično je zapravo manje nego što izgleda, jer one lige koje imaju jači koeficijent ne bi slale svoje najbolje timove u regionalnu ligu najverovatnije - dakle u Atlantskoj ligi najverovatnije (tj. u većini sezona) ne bi igrali Porto i Sporting i Benfika (osim možda na samom kraju), jer bi oni bili u LŠ/LE, nego bi igrali portugalski timove sa sredine tabele. Isto tako za Hol. i Bel., dok bi u Jadranskoj ligi npr. igrali skoro svi najbolji klubovi, bar od 2. faze (možda bi izostao jedan), i to bi izjednačilo kvalitet između reg. liga donekle.

 

Eto bilo mi je malo dosadno nedeljom popodne :D ali kada bi UEFA imala sluha za ovako nešto, bilo bi super. Mislim da je to jedini način da profesionalni fudbal u malim zemljama dugoročno preživi i liči na nešto...

Link to comment
  • Replies 424
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nikodije

    73

  • gone fishing

    27

  • hazard

    26

  • Meazza

    25

nema termina ni za kakve dvokruzne bod sisteme, osim da se igra po ovim grupama. al ajde, neka se igra tako ako ne moze drugacije, samo neka obezbede da svi igraju. hipoteticki bi svi klubovi velike cetvorke mogli da se plasiraju u evropu, da li to onda znaci da bi se regionalna liga igrala bez njih? to bi bilo smesno.

 

To pod pretpostavkom da bi nacionalni šampionati nastavili da se igraju u formatu u kojem su sad. A ne znam zašto bi? Prosto, regionalne lige treba da preuzmu njihovu ulogu a nacionalna takmičenja u nekom skraćenom formatu bi ostala rezervisana za ove koji ne igraju Evropu, u tim terminima.

Link to comment

Hazarde ovo je tvoja neka projekcija ili je to poluzvanicno...?

 

U svakom slucaju :Hail: za analizu i ocekuj copy/paste na nekom portalu uskoro

 

Ma moja dokona razmišljanja :D kada bi se ovo što se kao najavljuje za ex-YU primenilo na nivou celog kontinenta...ako neko pročita pa me ,,pokrade", tim bolje :D mada sumnjam da ću dobaciti do Niona :D

Link to comment

To pod pretpostavkom da bi nacionalni šampionati nastavili da se igraju u formatu u kojem su sad. A ne znam zašto bi? Prosto, regionalne lige treba da preuzmu njihovu ulogu a nacionalna takmičenja u nekom skraćenom formatu bi ostala rezervisana za ove koji ne igraju Evropu, u tim terminima.

 

Pa ne, upravo to je loše!

Link to comment

To da, isti problem ko Kosovo i Srbija. Međutim, to može da se reši tako što bi grupe u prvoj fazi uvek bile napravljene tako da se klubovi iz tih zemalja ne sastaju, a ako se sastanu u nokaut fazi, bože moj, rešiće se nekako (neutralni teren, bla bla) - mislim da se Jermenski i Azerski tim ukrste u hipotetički u 1/8 finala LE, šta, kao, ne bi odigrali dvomeč?

Link to comment

Pa ne, upravo to je loše!

 

Zašto? Ja kao benefit regionalne lige vidim neko ukrupnjavanje kvaliteta, a ne da najbolji klub iz Srbije igra protiv osmog iz Hrvatske i obrnuto. Treba da postoji viši i niži razred, bez obzira da li će ovaj drugi da bude regionalni ili nacionalni.

Link to comment

Zašto? Ja kao benefit regionalne lige vidim neko ukrupnjavanje kvaliteta, a ne da najbolji klub iz Srbije igra protiv osmog iz Hrvatske i obrnuto. Treba da postoji viši i niži razred, bez obzira da li će ovaj drugi da bude regionalni ili nacionalni.

 

Zato što smo već konstatovali da tako umiru nacionalne lige i propadaju svi klubovi osim onih u regionalnoj, osim ako se ne napravi više regionalnih razreda (1. balkanska, 2. balkanska itd.) što ima problem s atraktivnošću takmičenja, putnim troškovima itd.

 

Dalje, čak i da neko misli da to nema veze, ko jebe Radnički Niš nek crknu, otpor takvoj ideji među savezima i klubovima bi bio prevelik, i mislim da jednostavno ne bi mogla da prođe. Ovako, sa regionalnim ligama kao ,,trećom ligom" evrokupova, bi to moglo da prođe i bude prihvaćeno.

 

 

Takođe mi je malo sada na pamet - umesto da ovih 8 regionalnih šampiona ima samo garantovano mesto u LE, mogu da idu u poslednju fazu kvalifikacija za LŠ - to bi regionalne lige učinile još atraktivnijim, ako ispadnu tu svejedno imaju mesto u grupnoj fazi LE, a time se razrešavaju dileme tipa šta ako regionalni šampion ima preko nac. lige takođe mesto u 2. kolu kvalifikacija za LŠ, gde onda ide, i kako upada u LE ako ispadne itd. Tih 8 u plejofu u LŠ može da dođe na uštrb nekih koji bi došli direkt iz zemalja koje učestvuju u reg. ligama, tj. može da se promeni sistem kvalifikacija da ti koji dolaze iz nac. liga moraju da prođu neko kolo više, ili tako nešto. It's doable :D

Edited by hazard
Link to comment

it is not ^_^

- od 2018 samo 6 ekipa će doći do lš kroz kval. 4 kroz put šampiona i 2 kroz ašampione

- brojne nabrojane zemlje imaju garantovano mesto za šampiona u lš + još 1 ekipu u kval, zašto bi se oni toga odrekli

- špa, ita, eng i ger imaju 4 garantovana mesta, por i fra npr će imati 2 +1 ekipu u kval

- rus, bel, hol, tur, ukr, šva garantovano mesto za šampiona u lš + 1 ekipu u kval

Link to comment

It is :D 

 

ne mora niko da se odriče garantovanih mesta ni u LŠ ni u LE, niti mesta u kvalifikacijama, samo treba kvalifikacije samo malo da se reorganizuju, npr. da se doda još jedno kolo, ili tako nešto

Link to comment

ako dodaš još jedno kolo u putu za ašampione to znači da ekipe koje ispadnu u tom kolu više nemaju zagarantovano učešće u playoff-u le, odn ispadaju iz evrope za tu sezonu, zašto bi na taj rizik pristali  rus, bel, hol, tur, ukr, šva, por i fra

Link to comment

Mogu stvari da se nameste da svi manje-više budu srećni.

 

Mislim to je preveliko detaljisanje. Format LŠ je fiksiran sada za period 2018.-2021., ako bi regionalne lige počele da se pojavljuju od 2018. pa na dalje, neka imaju prvo samo prohodnost prema LE. Do 2021. bi te srednje-rangirane lige shvatile (pretpostavljam) pogubnost novog sistema LŠ po njih (njima više odgovara trenutni sistem, gde najjače lige daju po 2 direktno, ne 4) pa bi bile spremnije da prihvate prohodnost regionalnih liga ka kvalifikacijama za LŠ (samo kvalifikacijama, ne direktno u grupe). Ako krene na početku samo jedna reg. liga (npr. ova ,,naša") za njihovu prohodnost ka LE može da se napravi neki spec. aranžman, kao onomad kada je Liverpul osvojio LŠ a nije se kvalifikovao za evrokupove te sezone preko EPL. Od 2021. su moguće promene celog sistema na evropskom nivou, pa bi moglo nešto da se uglavi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...