Jump to content
IGNORED

Tačerizam - ideja, pozadina i posledice


Čiko

Recommended Posts

Tako da, rugaj se Mozu koliko zelis, ali ostavljanje sveta bez (izvodljivih i smislenih) alternativa postojecem stanju stvari nije narocito pozitivan doprinos.
Pa postoji alternativa, 1 fini merkantilizam pa nek Kinezi krepaju od gladi. Ili 1 nuclear holocaust, da svijet prilagodi brojno stanje humanoida jednoj uravnoteženijoj ekonomiji. Ili svjetska revolucija (mada bez 100 milijuna mrtvih nekog efekta u svijetu sa 10 milijardi humanoida neće biti)?Što si ti smislio? Ja svakodnevno sanjarim da Rvacka rastura u poljoprivredi i brodogradnji (prštimo od odličnih ideja), ali je Vedrani Rudan mrsko postati premijerka, da otvori sefove svih banaka i pokrene boom. Dakle ćorak..
Link to comment
  • Replies 232
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    63

  • pacey defender

    20

  • Budja

    16

  • mandingo

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kako se tanki sloj bogatio na grbaci 'obicnih ljudi?'
Kroz neoliberalnu reformu ekonomije (i njen izdanak, globalizaciju).
Pejsi je lepo objasnio da se staaaari liberal ne prepoznaje u osobi koja krese drzavnu potrosnju, a vodi ratove po foklandima. @ Indy
Pa da... valjda se zato zove neoliberal?
Link to comment
Zavisi najpre od tvog stava prema enormnom porastu nejednakosti (zaboravi Gini koeficijent, ako ti se ne dopada - ekstremno bogacenje tankog sloja na vrhu nije uopste pod sumnjom - EDIT. Ne mislim samo na Tacerkin period, nego od njenog i Reganovog izlaska na scenu pa sve do danas).Inace, u potpunosti podrzavam da se ovde (evo od tvoje strane, ili npr. Hodora) iznesu i neke konkretne pozitivne stvari koje je ostavila za sobom pokojna Maggie. (Pod tim se ne racunaju povici/uzdasi tipa "Isuse").
Ali moj stav prema ekstremnom bogaćenju kada se ljudi bogate zahvaljujući privilegijama koje država omogući je posve jasan. Ako se ekstremno obogatiš tako što prodaš držače za zavese, ti si moj idol. Međutim, skroz je druga priča ako se ekstremno obogatiš na primarnoj emisiji, dilovanju oružja za potrebe rata koji vodi država, ili ako na bilo koji način ostvariš enorman profit mimo tršišta (rent seeking). Znači, ja rast nejednakosti dovodim u kontekst prethodno navedenih faktora. Pa jebote, živim ovde i gledam kako se razni šljam bogati, naravno da to ne podržavam (uključujući i nejednakost koja nastupa kao posledica takvih aktivnosti)Dalje, ja uopšte nisam drveni advokat Tačerove da izdvajam njene pozitivne poteze. Uopšte nemam nameru da se time bavim. Više me interesuje argumentacija uslovno rečeno druge strane.
Link to comment
Što si ti smislio?
Pa, ako ti je nuklearni holokaust "smislena" alternativa, onda znaci da me zajebavas. :) Ali, neka, ne mari.A sta sam ja smislio je jako bitno za ovu planetu, naravno. Recimo, neko zauzdavanje neoliberalizma, (oruzane) globalizacije i povratak staaaroj dobroj socijaldemokratiji (sa svim njenim problemima koji su ipak nekako bili na humanoj skali, nisu iziskivali nuzno rudarenje asteroida, kamo smo se sada izgleda zaputili).
Link to comment
Kroz neoliberalnu reformu ekonomije (i njen izdanak, globalizaciju).
Johnsonov Great Society i uravnoteženje raspodjele dohotka onda nikako nije smjelo dovesti Forda u WIN situaciju...jelda?
Link to comment
Dobro koji su simptomi te neoliberale - globalne ekonomije?
Ma taj izraz neoliberalno uopšte nije jasan, odrediv, dorečen. Ne znam zbog čega se uopšte koristi. Otprilike, kao izraz pleme u antropologiji. Svašta znači, ne znači ništa. Svako učitava sopstveno značenje.
Link to comment
Dobro koji su simptomi te neoliberale - globalne ekonomije?
  • Hiperkompetitivno turbomlazna globalna ekonomija ubiva/zaobilazi demokratiju kao takvu.
  • Sve veci raspon u primanjima i bogatstvu, te povecana nesigurnost zaposlenih
  • Pri tome je rizik sa vlasnika/operatora biznisa jasno pomeren na malog coveka
  • U vezi sa tim, zavodjenje ekonomske "efikasnosti" u sve pore zivota (ne samo domen proizvodnje)
  • Sto je takodje prebacivanje rizika na obicnog coveka/konzumenta sa onoga ko vodi biznis
  • Korporativna korupcija (npr. Big Pharma, kacilo se stogod ovih dana)
  • Politicari koje mi (kao) biramo u stvari zadovoljavaju potrebe biznis lobija, a ne nas koji smo ih izglasali i koji ih placamo
  • Kapitalizam treba da servisira demokratiju, a ne obratno.

Itd.Seticu se jos necega. Ali, meni dosta.

Link to comment
Ma taj izraz neoliberalno uopšte nije jasan, odrediv, dorečen. Ne znam zbog čega se uopšte koristi.
Meni stvarno nije jasno sta u tome nije jasno. (Taj komentar da svako ucitava svoje znacenje mozes slobodno da okacis na sve postojece izme, od komunizma do libertarijanizma. And then some.)
In the early 1970s, Western governments, academia, and the media understood the relationship between the state and the market according to the same liberal consensus that had been in place since the end of World War II. During what is commonly called the “golden age of capitalism,” government, capital, and labor had reached the uneasy agreement that markets produced social ruin when left to their own devices. The state was needed to mitigate inequality, to provide basic services, and — through a combination of monetary and fiscal means — to even out capitalism’s boom-bust cycle. By the early 1980s, all that had changed: the British and American governments, joined by large segments of the media and intelligentsia, declared that the state was the root of social evil, that free markets could do nearly everything better than government, and that the economic crises of the past were the result of state meddling. This view is often called “neoliberalism,” a term first used by interwar continental and British economists and philosophers to describe an economic doctrine that favors privatization, deregulation, and unfettered free markets over public institutions and government
Link to comment
povratak staaaroj dobroj socijaldemokratiji (sa svim njenim problemima koji su ipak nekako bili na humanoj skali, nisu iziskivali nuzno rudarenje asteroida, kamo smo se sada izgleda zaputili).
Koje mjere dobra staaaara socijaldemokracija predviđa kad imaš visoku inflaciju, zaduženost, visoke troškove energije, low margin prirodne resurse i visoku nezaposlenost? I'm all ears now, kad mi napišeš dobar staaaaari socijaldemokratski ekonomski program, ja ću ovđeka osnovat stranku bolju od esdepea. Ti ćeš biti moj socijaldemokracki Nigel Lawson, the man with solutions 4 my problems.
Link to comment
Ali moj stav prema ekstremnom bogaćenju kada se ljudi bogate zahvaljujući privilegijama koje država omogući je posve jasan. Ako se ekstremno obogatiš tako što prodaš držače za zavese, ti si moj idol. Međutim, skroz je druga priča ako se ekstremno obogatiš na primarnoj emisiji, dilovanju oružja za potrebe rata koji vodi država, ili ako na bilo koji način ostvariš enorman profit mimo tršišta (rent seeking).Znači, ja rast nejednakosti dovodim u kontekst prethodno navedenih faktora. Pa jebote, živim ovde i gledam kako se razni šljam bogati, naravno da to ne podržavam (uključujući i nejednakost koja nastupa kao posledica takvih aktivnosti)Dalje, ja uopšte nisam drveni advokat Tačerove da izdvajam njene pozitivne poteze. Uopšte nemam nameru da se time bavim. Više me interesuje argumentacija uslovno rečeno druge strane.
total-unemployment-1979-20121.pnggrowth-49-12-1024x704.pngUK_CPI_Inflation1975to2007.gif506507-System__Resources__Big_Image-553696.gif
Link to comment

Usputni komentar (nebitan). Arbajtmenu, zar nije logicnije nezaposlenost prikazivati u relativnim ciframa. 2,5 miliona nezaposlenih 82. nije isto sto i 2,5 miliona nezposlenih 2010, osim ako UK nema nulti porast stanovnistva (sto sumnjam).

Link to comment
Koje mjere dobra staaaara socijaldemokracija predviđa kad imaš visoku inflaciju, zaduženost, visoke troškove energije, low margin prirodne resurse i visoku nezaposlenost? I'm all ears now, kad mi napišeš dobar staaaaari socijaldemokratski ekonomski program, ja ću ovđeka osnovat stranku bolju od esdepea. Ti ćeš biti moj socijaldemokracki Nigel Lawson, the man with solutions 4 my problems.
Suvise ocekujes od mene... ne vidim nikoga na ovom forumu ko bi na to dao odgovarajuci odgovor (a imamo ovde doktore ekonomije, sto ja nisam). Stavise, jasno je da ni ti ne bi umeo da das odgovor, osim da retroaktivno cherrypickujes nesto sto ce pokazati da je socijaldemokratija i trebalo da umre, jer ne valja, a globalni superkapitalizam je nesto cemu svi treba da se raduju (a posebno nezaposleni, prekarijat i working poor).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...