Jump to content
IGNORED

Tačerizam - ideja, pozadina i posledice


Čiko

Recommended Posts

pa da!na ovoj temi se previse znacaja poklanja "boljsevizmu".to je samo jedna strana price i postujuci najbolje iz politickih sistema britanije i usa,ponizavajuce

Link to comment
  • Replies 232
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    63

  • pacey defender

    20

  • Budja

    16

  • mandingo

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Koje mjere dobra staaaara socijaldemokracija predviđa kad imaš visoku inflaciju, zaduženost, visoke troškove energije, low margin prirodne resurse i visoku nezaposlenost? I'm all ears now, kad mi napišeš dobar staaaaari socijaldemokratski ekonomski program, ja ću ovđeka osnovat stranku bolju od esdepea. Ti ćeš biti moj socijaldemokracki Nigel Lawson, the man with solutions 4 my problems.
A, ona je zasluzna sto je cena enegije pala u njeno vreme?Britanija je od pocetka 50ih do sredine 70ih smanjila javni dug 5 puta, ponovicu, 5 puta(sa skoro 250% do manje od 50% BDP). Bez ikakve Margaret Tacer.Za vreme njenog vakta je pao javni dug ali je zbog njene politike i skocio posle. Da bi New labour, isto sto i torijevci, opet smanjio a to opet ima veze sa naftom i gasom u Sev, moru.Za vreme Tacerke(kao i Regana) je pocelo stvaranje "nove ekonomije" sa velikim privatnim dugovima i ogromnim rastom bankarskog sektora.uk-debt-23-1.gifUK-private-debt-chart-ONS1.jpg-Margaret Tacer je postala premije 4. maja 1979. U tome trenutku, nezaposlenost u Britaniji je oko 5.3%. Nikada, do kraja mandata 1990, ona nije dosla na taj nivo nezaposlenosti. Ona je svojom politikom stvorila nezaposlenost.
Link to comment
Opet... ne da se na ovoj temi diskutovati bez boljsevickoga bauka.
Jadno... Daj jos jednom progovori o 'neoliberalizmu' i globalizaciji. Usput, mozes da procenis koliko bi PC ili obicne patike kostale, kad bi proizvodnja bila u AUS ili USA, uz sindikalizovanu radnu snagu, svakako.
Link to comment
Regan i Tacerka nisu zasluzili mitski status, nisu verovali da ce se socijasticko drustvo raspati samo tako.
Niko ne kaze u sta su oni verovali.Stvoren je mit medju desnicarima da su oni oborili SSSR, sto, naravno, nije tacno.
Link to comment

Delimicno. Ali odluke SSSR, poput ulaska u Afganistan i ogormnog ulaganja u infrastrukturu Zapadnog Sibira nemaju veze sa Reganom ili Margaret Tacer. Cak i skupi naucni programi poput Burana, pa cak i Mira, su zapoceli pre dolaska Regana na vlast. Reganu se pripisuje da je on agresivnom politikom, poput Star wars programa, naterao Ruse da bankrotiraju. Rusi su znali, preko obavestajaca(o tome na temi o Hladnom ratu), da u Star wars veruje samo Regan, a da mu se iza ledja smeju oko te ideje, dok Pentagon uzima veliki novac za nista.Drugi deo otpada na geologiju Severnog mora, Aljaske, S. Arabije i mogucnosti stampanja tzv. kreditne ekspanzije. Na sta Rusi nisu mogli da uticu, a uslovilo je ekonomskim kolapsom SSSR.

Link to comment
Jadno... Daj jos jednom progovori o 'neoliberalizmu' i globalizaciji. Usput, mozes da procenis koliko bi PC ili obicne patike kostale, kad bi proizvodnja bila u AUS ili USA, uz sindikalizovanu radnu snagu, svakako.
Ne znam sta je tu "jadno".Boljsevizam je indirektno odgovoran za smrt socijaldemokratije, tj. koristen je onda tacno kako se sad koristi "islamofasizam". Neoliberalizam je definisan (dao sam definiciju, pa je izvoli razbucaj ako ti se ne svidja), i kao globalizacija, on actually postoji (za razliku od pretnje nekakvim "komunizmom" i toboznjim Obaminim "socijalizmom", koja se svako malo cuje iz nekih tebi slicnih centara posebno u USA).To sto bi neke stvari bile skuplje i manje pristupacne uopste ne mora da bude nista lose samo po sebi. Recimo, ja pripadam onima koji se stalno zalazu za to da se (fosilna) energija placa skuplje (sto bi znacilo da bi skoro sve na njoj bazirano bilo skuplje). Kanda mi je ta neprijatnost malo manja od sjebavanja ove planete, za koju neke tvoje neoliberale zabole patka, kao da imaju rancheve na Marsu. (EDIT. Ovde pod "skuplje" mislim na razvijene zemlje, ofkors. Da mi se Srbi ne uznemire.)Na ovoj temi me dosad jedino zacudio Rodjer. Da ne bi ove teme, zakleo bih se da je nekakav demokratski centar, a odjednom ispade radikalni desnicar. Nesto ce pre biti da je njemu Maggie jednostavno simpaticna i resio je da je ovde brani od srbokomunista, pa makar i sto bi pod nekom njenom vlascu prvi izgubio posao (kao nekakav suvisni intelektualac, a znamo da su oni manje-vise svi suvisni). EDIT. Ispade po Rodji socijaldemokratija nekakva nepostojeca utopija, paz' da mu ne poverujem da stvarno tako misli. Edited by Indy
Link to comment
http://rabble.ca/new...-state-arsonistn a sense, Maggie helped to make me who I am. I am one of generations of activists who were forged in the fires of the burning welfare state. What we fight to defend now is but a shadow of what once was.But this week Margaret Thatcher is being canonized. In death, her sins are washed clean. There are tears and even recriminations for those who recite her curriculum vitae. Remembrances are offered of brave confrontations with the British old boys club. Barack Obama mourns the passing of a 'great defender of freedom.' CBC's the Current plays a clip from her 1979 speech to the Conservative Party where Maggie proudly claims the Soviet moniker of "Iron Lady" to laughter and cheers.But I remember someone different. A cold warrior with a fierce helmet of blonde hair, class fighter of the first order, grim reaper of social democracy and catalyst of punk rock rage.She and her comrades won the Cold War. Those days made it, in Slovenian sociologist Slavoj Žižek's words, "much easier to imagine the end of all life on earth than a much more modest radical change in capitalism."Punk was full of angry political criticism but also the self-destructive nihilism of a future destroyed. There was at least some comfort in finding that I was not alone at the end of the world, that there were others here too, angry at what was being stolen from us and refusing to tuck in our shirts and wait for the apocalypse in an orderly fashion.My high school era mix tapes were full of anti-Thatcher / Reagan anthems -- by the Clash, Billy Bragg, the Beat, the Specials, Dead Kennedys and CRASS -- manifestos on 7" vinyl. Bands played gigs to underage binge-drinking debate societies, amplifying simple solutions and ignoring the fractal splits and internecine conflicts of the traditional left, and the post-modernist intellectual malaise of the academy. But anger only gets you so far, and self-destruction takes what's left.Margaret Thatcher created the world we've come to know, even shaping many views of what is possible within it. Thatcher's project was not only to kill the welfare state in the UK in her own time, but also to make its future reconstruction impossible. Reagan shared her vision and was as successful in its bitter implementation.Maggie redefined poverty, measuring not relative inequity, but caloric intake. If you were still alive, you must be getting enough to eat and were thus not poor. With the stroke of a pen, poverty in England was virtually wiped out. On paper. Across the pond, ketchup was reclassified as a vegetable, thus magically transforming school lunch programs across America into balanced meals.Hers was a brand of conservatism that changed government policy, but also changed what would be possible for future governments. Thatcher put limitations on politicians that were not even born when she came to power. In some ways, she was the architect of New Labour, moving the goal posts to the right, making the British equivalent of the NDP just another manager of the free market rather than the tool to cut against its brutal edges it had once been.
Kako to da su Clash svoje nabolje stvari spevali u doba laburista?Onaj Guardian-ov clanak koji je Sludge postavio je mnogo bolje postavio stvari na svoje mesto.
Link to comment
Uvek je zanimljivo videti kako prosečni stanovnik siromašne balkanske banana državice šamara majmuna na moćne i bogate.
Ili je, u suprotnom, opsednut pank poetikom.Malo-malo pa iskoci neki citat iz pop-kulture kao argument u raspravi.
Link to comment
Oko čega, u konkretnom slučaju?
Oko toga da je najveci greh Magi Tacer zatvaranje velskih rudnika i gubljenej poslova u severnoj Engleskoj, a sve po pop-kulturnoj matrici.Najveci greh Magi Tacer je beslovesni pragmatizam i podrzavanje diktatora svih vrsta (ukljucujuci i ovog lokalnog koga voli Filipenko), direktno suprotan ideologiji slobode koju je javno zagovarala.
Link to comment
Kako to da su Clash svoje nabolje stvari spevali u doba laburista?
Pominjano je vec na temi (ne u vezi Clasha), monetarizam je otpoceo pre dolaska Regan/Tacer na scenu, kao reakcija na stagflaciju ponudjena iz cikaske skole. Istini za volju, to nije pominjano, to se nalazi na odlicnom linku o neoliberalizmu koji sam ranije okacio, za koji imam izvesne sumnje da ga je slabo ko overio. (Izvinjavam se ako nije tako).Recju kriza je (kao sto definitivno jeste bilo pominjano, ako niodkog drugog, ono od Rodjera) bila tu pre Tacherke. (E sad, da li to bas ima direktne veze sa Clashom, ne mogu da tvrdim sa vel. sigurnoscu... ali ulicni neredi su vec bili tu). I obavezni EDIT - a kao neki savremenik jedne stvari se secam, Tacerkina ratobornost oko Falkland-a definitivno jeste inspirirala neke subkulturne umetnike. Edited by Indy
Link to comment
Kroz neoliberalnu reformu ekonomije (i njen izdanak, globalizaciju).
Indy, sada vec pricas duboko ideolosku pricu koja je prilicno drugacija od onoga sto si zastupao pre jedno pet-sest godina.Globalizacija je izvukla stotine miliona ljudi iz siromastva. Kako to moze biti lose?
Link to comment
Indy, sada vec pricas duboko ideolosku pricu koja je prilicno drugacija od onoga sto si zastupao pre jedno pet-sest godina.Globalizacija je izvukla stotine miliona ljudi iz siromastva. Kako to moze biti lose?
Promenio sam misljenje o tome, radikalno. Mene je npr. (superkapitalisticka globalizacija) uterala u nesto kao siromastvo (tacnije, prekarijat), tako da ne ocekuj od mene podrsku toj poznatoj tezi (citah ja Norberga pre mnogih).
Link to comment
-Margaret Tacer je postala premije 4. maja 1979. U tome trenutku, nezaposlenost u Britaniji je oko 5.3%. Nikada, do kraja mandata 1990, ona nije dosla na taj nivo nezaposlenosti. Ona je svojom politikom stvorila nezaposlenost.
To je tzv. socijalisticka zaposlenost, ono primas platu a ne radis.Jaki sindikati koji su oborili Hita 1974, i malo po malo svakim strajkom povecavlai platu, a kada je kasa bila prazna onda je doslo do WInter of Discontent i djubre po ulicama.Otuda je Britancima dopizdelo i najurili su laburiste.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...