Jump to content
IGNORED

Tačerizam - ideja, pozadina i posledice


Čiko

Recommended Posts

Koje mjere dobra staaaara socijaldemokracija predviđa kad imaš visoku inflaciju, zaduženost, visoke troškove energije, low margin prirodne resurse i visoku nezaposlenost? I'm all ears now, kad mi napišeš dobar staaaaari socijaldemokratski ekonomski program, ja ću ovđeka osnovat stranku bolju od esdepea. Ti ćeš biti moj socijaldemokracki Nigel Lawson, the man with solutions 4 my problems.
Soc_dem funkcionise samo u odsustvu ovih pretpostavki ;)Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2
Link to comment
  • Replies 232
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    63

  • pacey defender

    20

  • Budja

    16

  • mandingo

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Hiperkompetitivno turbomlazna globalna ekonomija ubiva/zaobilazi demokratiju kao takvu.
  • Sve veci raspon u primanjima i bogatstvu, te povecana nesigurnost zaposlenih
  • Pri tome je rizik sa vlasnika/operatora biznisa jasno pomeren na malog coveka
  • U vezi sa tim, zavodjenje ekonomske "efikasnosti" u sve pore zivota (ne samo domen proizvodnje)
  • Sto je takodje prebacivanje rizika na obicnog coveka/konzumenta sa onoga ko vodi biznis
  • Korporativna korupcija (npr. Big Pharma, kacilo se stogod ovih dana)
  • Politicari koje mi (kao) biramo u stvari zadovoljavaju potrebe biznis lobija, a ne nas koji smo ih izglasali i koji ih placamo
  • Kapitalizam treba da servisira demokratiju, a ne obratno.

Itd.Seticu se jos necega. Ali, meni dosta.

Ovo je dokaz da je drzava, koja donosi zakone (ako nisam nesto propustio) u direktnoj vezi sa big biznisom. Ako se to uzima kao reper ... Jbg, onda je free trade - evil.
Link to comment
  • Hiperkompetitivno turbomlazna globalna ekonomija ubiva/zaobilazi demokratiju kao takvu.
  • Sve veci raspon u primanjima i bogatstvu, te povecana nesigurnost zaposlenih
  • Pri tome je rizik sa vlasnika/operatora biznisa jasno pomeren na malog coveka
  • U vezi sa tim, zavodjenje ekonomske "efikasnosti" u sve pore zivota (ne samo domen proizvodnje)
  • Sto je takodje prebacivanje rizika na obicnog coveka/konzumenta sa onoga ko vodi biznis
  • Korporativna korupcija (npr. Big Pharma, kacilo se stogod ovih dana)
  • Politicari koje mi (kao) biramo u stvari zadovoljavaju potrebe biznis lobija, a ne nas koji smo ih izglasali i koji ih placamo
  • Kapitalizam treba da servisira demokratiju, a ne obratno.

Itd.Seticu se jos necega. Ali, meni dosta.

Potpis za sve. Dodao bih i eksternalije u vidu sjebavanja prirode (sto dosuse nije karakteristicno za neoliberalni kapitalizam), ali i par pozitivnih tekovina, manji ukupni raspon u bogatvu izmedju drzava, a i trend ka smanjenju procenta siromasnih u svetskoj populaciji.
Link to comment
naravnoUK_unemployment_rate_1970_2009.jpg
na vrhuncu neoliberalizirane ekonomije došli smo do 5%, i sad smo opet na 14%. A industrijska proizvodnja kod tih 5% bila skoro upola manja nego kad je Maggie ošla.
Unemployment topped one million for the first time in January 1972.
Wilson and Heath weren't working. Alec Douglas-Home, e to e bio pravi staaari socijaldemokrat.
Link to comment
... trend ka smanjenju procenta siromasnih u svetskoj populaciji.
To je tacno, ali ranije sam naglasio da smatram neprirodnim i kontraproduktivnim da iznosim argumente koji idu u prilog onih koji zive bolje od mene. evilsmile.gifZa razliku od tipicnih glasnogovornika free market fundamentalizma (videti pod npr. Tea Party) ja ne dozvoljavam da budem suckered u podrsku superkapitalizma, a pritom mi dupe golo.
Link to comment
:lolol:
Pa jeste smesno. Kapiram da to moze da zvuci u fazonu, "ja cu da sviram za njih ako mi plate", ali sustina cele price upravo i jeste u tome da oni meni (i ovakvima kao ja) nece platiti, ni sad, ni nikad. A "nas" su milioni/bilioni.Kada bi oni nas zaista placali, naravno da postojeci model u tom slucaju ne bi funkcionisao.
Link to comment
Suvise ocekujes od mene... ne vidim nikoga na ovom forumu ko bi na to dao odgovarajuci odgovor (a imamo ovde doktore ekonomije, sto ja nisam). Stavise, jasno je da ni ti ne bi umeo da das odgovor, osim da retroaktivno cherrypickujes nesto sto ce pokazati da je socijaldemokratija i trebalo da umre, jer ne valja, a globalni superkapitalizam je nesto cemu svi treba da se raduju (a posebno nezaposleni, prekarijat i working poor).
Ovo te svakako kvalificira za Papu Franju II ili Žižeka bez moći i odgovornosti, ali moj socijaldemokracki Nigel Lawson s ovim ne možeš postat. We gotta put people to work.. that pays.Možda je bilo bolje sreće u Šveckoj ili Francuskoj? Staare uravnotežene socijaldemokracije bez crne mrlje Tačerizma..unemployment.JPGAukurac...
Link to comment
Pa jeste smesno. Kapiram da to moze da zvuci u fazonu, "ja cu da sviram za njih ako mi plate", ali sustina cele price upravo i jeste u tome da oni meni (i ovakvima kao ja) nece platiti, ni sad, ni nikad. A "nas" su milioni/bilioni.Kada bi oni nas zaista placali, naravno da postojeci model u tom slucaju ne bi funkcionisao.
Tacno, ja sviram 'za njih' a ti si borac za obicnog coveka. Sram te bilo!
Link to comment

jebala vas ekonomska efikasnost!jebali vas grafikoni!jebala vas suvoparnost i hladnokrvne analize!jebeni realisti!!!!!!!!jebala vas i ekonomija,to je samo parce sociologije!i vasa onanisticka povrsna secanja!

Link to comment

Regan i Tacerka imaju odredjeni mitski status medju desnicarima jer se smatra da su oni zasluzni za pad SSSR. To, naravno, nije tacno. Razlog je nafta :lolol: tj. cena iste i proizvodnja u razlicitim delovima sveta.

Link to comment
Ovo te svakako kvalificira za Papu Franju II ili Žižeka bez moći i odgovornosti
Pa, to je sasvim u redu, s tim da sam eventualno Zizek-pocetnik. Mene vise zanima sta je coveku u dusi nego u dzepu. Stvarno sam kandidat za raru (mada preferiram Dalaj Lamu i to drustvo, lepe im naradzaste odore - EDIT a i hairstyle nam je sve slicniji).
Tacno, ja sviram 'za njih' a ti si borac za obicnog coveka. Sram te bilo!
Pogreska... ja sam obican covek, sto ce reci prosek (ekonomski), stoga sam borac samo za sebe. A za koga ti sviras, ili ne sviras, pa to ti sam odlucujes - nemam ti ja nikakve veze s time (niti teoretski ne moze da me bude sramota za tvoje izbore).
Polako, brate bradilko. Medjutim, slazem se sa tobom da ovo (premda je postavljeno na Ekonomiji) nije samo ni prevashodno ekonomska tema. Dusevna patnja nezaposlenosti/podzaposlenosti i bezperspektivnosti se ne da kvantifikovati (cak ni od strane Hodora), kao sto se ni servisiranje ljudskog roda od strane ove napacene planete ne da kvantifikovati. Niti o tome postoje grafikoni. Vazno da mi "stavimo ljude u poslove koji placaju", a po koju cenu, pa ko ce jos time da se bavi. Edited by Indy
Link to comment
Regan i Tacerka nisu zasluzili mitski status, nisu verovali da ce se socijasticko drustvo raspati samo tako.
Opet... ne da se na ovoj temi diskutovati bez boljsevickoga bauka.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...