Jump to content
IGNORED

Tačerizam - ideja, pozadina i posledice


Čiko

Recommended Posts

  • Replies 232
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    63

  • pacey defender

    20

  • Budja

    16

  • mandingo

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa, on uvek tako. U svakoj interakciji sa mandingom osecam kao da podrazumeva da sam mentalno retardiran zato sto nisam pristalica ekstremne varijante slobodnog trzista (i to svuda, ne samo u ekonomiji).

Link to comment

Kako ste svi fino zaboravili istovremeni stagflation, naftnu krizu pa veliko naftno pojeftinjenje, Japanese Boom, Rise of China i Korean boom. Zanimljiva je, ali nemoguća projekcija koliko bi danas koštao taxpayer subsidy za podmirivanje britanskih plaća šljakera 1edne pre-Thatcher Manufacturing Britain, a da prizvodi budu konkurentni, npr. kineskoj škartometalurgiji.Menjufekčring đob stacks su otišli, svakako, ali nije ih pojela Maggie the Cunt, nego su odselili u Tokio, Seoul, pa u Shangai.Svakako mi javite kad neki Morrissey na vlasti rascvate massive employment smokestack industriju u Europi. Odma idem kopat ugljen tamo, valjda će mi relaksirat EU working permits..

Link to comment
Pacey, malo je zeznuto sto si vec izjavio da tebe ekonomska patnja potlacene klase u bogatim zemljama ne interesuje. Tako da ne znam sta bi tvoje paradiranje ovde sada trebalo da znaci. Ovo nije tema za poravnavanje nekih internih srpskih racuna.
Ja se uopste ne radujem (niti mislim da je to vecinski sentiment na ovom forumu), ali jeste prilika da se podsetimo do cega te neoliberalne politike mogu da dovedu. Naravno da za nekoga imaju i pozitivne rezultate. Uvek je to tako.
Ne radi se o paradiranju, niti poravnavam srpske račune. Govorim o principima. Dalje, svaka politika za nekoga ima pozitivne rezultate. Kako i sam kažeš, uvek je to tako.Moje pitanja su - da li je to što nazivaš potlačenom klasom moguće nazvati i označiti na taj način ako govorimo o osamdesetim godinama prethodnog veka; da li je napravljen korak unazad u odnosu na stanje iz prethodne decenije.I ako je potrebno na kraju ovog posta da se autujem - ja sam čovek liberal i ne prepoznajem se u onome što se (pogrešno) naziva neoliberalizmom. Svako ko reši da skreše javne troškove a istovremeno uveća rashode za vojsku i pritom ratuje hiljadama kilometara daleko može da mi se sagne, i u tom smislu uopšte ne razumem fascinaciju Reganom i Tačer. Ali mislim da se vrlo često, pa tako i na ovom forumu, jednostavno maši poenta.
Link to comment
Gini koeficijent za Srbiju u periodu od 2005 do 2009 beleži pad od 33 do 28. Izvor, World Bank. http://www.tradingeconomics.com/serbia/gini-index-wb-data.htmlDa se ne lažemo, svi znamo da u tom periodu socijalne nejednakosti nisu bile smanjene. Šta nam podatak WB konkretno govori? Da su socijalne nejednakosti u Srbiji 2005 na istom nivou kao u Britaniji 1995? Potpuno neuporedivo, iako se statističke vrednosti poklapaju.
Socijalne razlike u srbiji, ovakvoj kakva je, su mnooooogo manje nego u uk.
Link to comment
da li je napravljen korak unazad u odnosu na stanje iz prethodne decenije.
Zavisi najpre od tvog stava prema enormnom porastu nejednakosti (zaboravi Gini koeficijent, ako ti se ne dopada - ekstremno bogacenje tankog sloja na vrhu nije uopste pod sumnjom - EDIT. Ne mislim samo na Tacerkin period, nego od njenog i Reganovog izlaska na scenu pa sve do danas).Inace, u potpunosti podrzavam da se ovde (evo od tvoje strane, ili npr. Hodora) iznesu i neke konkretne pozitivne stvari koje je ostavila za sobom pokojna Maggie. (Pod tim se ne racunaju povici/uzdasi tipa "Isuse"). Edited by Indy
Link to comment
Svakako mi javite kad neki Morrissey na vlasti rascvate massive employment smokestack industriju u Europi.
Duhovito, kao i uvek. Samo bih se ovom prilikom nacas vratio na Zizekovu opasku kako je (od tacerizma/reganizma naovamo) postalo teze zamisliti bilo kakvu drugu varijantu vladajuceg modela (super)kapitalizma nego zamisliti sam kraj sveta kao takvog.Tako da, rugaj se Mozu koliko zelis, ali ostavljanje sveta bez (izvodljivih i smislenih) alternativa postojecem stanju stvari nije narocito pozitivan doprinos.
Link to comment
Kočenje ANC i zapadna (i Sihanukova) podrška Pol Potu je dio hladnoratovske zero-sum game u kojoj se nije pitalo ko je dobar i tko je prav. Kubanci pomažu MPLA, Anglosasi maze Bothu. Ruje maze Mengistua, Anglosasi Siad Barrea. Kini se predaje Hong Kong i pomaže se njihove Kmere štićenike - jer se triangulira. Danas Rusi pomažu Kadyrova i Lukašenka, Anglosasi Hašemite i Karzaia - sve je isto, samo u mekšim rukavicama. Glupo je moralistički analizirati vanjsku politiku bilo kojeg svjetskog igrača, svi će naći sebi bar jednu malu ili veću odvratnu pet-svinju koja će njima biti baš po volji i potaman. Fina Kina ima Kimove u PyongYangu.
Link to comment

Kako se tanki sloj bogatio na grbaci 'obicnih ljudi?' Pejsi je lepo objasnio da se staaaari liberal ne prepoznaje u osobi koja krese drzavnu potrosnju, a vodi ratove po foklandima. @ Indy

Link to comment
Oko čega, u konkretnom slučaju?
Konkretno - van foruma - teza Moza da je Tačerkina vladavina onemogućila dolazak na vlast neke nove premijerke. Zaista bih voleo da čujem tvoje mišljenje o toj tezi. Da li se slažeš sa izrečenim?Na forumu - mislim da se zanemaruje stanje pre nego što je Margaret™ došla na vlast.
Link to comment
Inace, u potpunosti podrzavam da se ovde (evo od tvoje strane, ili npr. Hodora) iznesu i neke konkretne pozitivne stvari koje je ostavila za sobom pokojna Maggie. (Pod tim se ne racunaju povici/uzdasi tipa "Isuse").
Kako koje? Ako i zanemarimo to što je poštedela buduće generacije briga oko konkurentnosti britanske teške industrije i rudarstva 10 godine pre Tjenamena, skresala je ovlašćenja sindikatima, uvela glavarinu i razjurila komunjare sa BBC-ja. E da, sačuvala je srce Britanije, Foklandska ostrva.
Link to comment
Kočenje ANC i zapadna (i Sihanukova) podrška Pol Potu je dio hladnoratovske zero-sum game u kojoj se nije pitalo ko je dobar i tko je prav. Kubanci pomažu MPLA, Anglosasi maze Bothu. Ruje maze Mengistua, Anglosasi Siad Barrea. Kini se predaje Hong Kong i pomaže se njihove Kmere štićenike - jer se triangulira. Danas Rusi pomažu Kadyrova i Lukašenka, Anglosasi Hašemite i Karzaia - sve je isto, samo u mekšim rukavicama. Glupo je moralistički analizirati vanjsku politiku bilo kojeg svjetskog igrača, svi će naći sebi bar jednu malu ili veću odvratnu pet-svinju koja će njima biti baš po volji i potaman. Fina Kina ima Kimove u PyongYangu.
Ma da. Pricaj mi malo o ikoni.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...