Jump to content
IGNORED

Django Unchained


Turnbull

Recommended Posts

ama kime, dve reci. john woo. covek je veci uticaj na tarantina nego morikone.
john woo savrseno koreografise pucnjave. jednostavno kao da se zagrcnuo i odmah presao na scenu sa kastracijom. to je njegov comfort zone.
Link to comment
  • Replies 327
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    39

  • Turnbull

    36

  • Weenie Pooh

    25

  • Indy

    23

ovo je fantasticna banalizacija bilo kog oblika umetnickog izrazavanja. ili si majkl mur ili pravis spajdermena, ne moze nikako drugacije.ovaj film je do vrha nakrcan referencama na americko drustvo ukljucujuci pre svega njegove tesko promenjive osnove. to sto je tebi nerazumljiv nacin na koji tarantino to komunicira ti ne daje za pravo da mu to osporis.a svaka kritika u sebi nosi zelju da se to sto se kritikuje promeni. trenutno pokusavam da se setim izuzetka iz bilo kog oblika umetnosti i slabo mi ide.
Referenca nije isto što i kritika, pobogu. Da ne ulazimo sad u to šta bi tačno bila "referenca na društvo".Ja svoju tezu o Tarantinu kao infantilnom zabavljaču zasnivam na odgledanim filmovima i masovnoj popularnosti istih. Da je stvarno čovek neki bleeding heart liberal koji ceo život brani prava crnaca, žena, i ostalih jevreja, valjda ne bi pravio tolike pare, ne znam.Ti svoju tezu o Tarantinu kao angažovanom kritičaru društvomenjaču baziraš na... čemu? Drugom mandatu Baraka Obame?
Link to comment
ali sulc vodi djanga. onga doslovce osposobljava za zivot. uci da cita, puca pa ga cak i pristojno obuce (zelena jakna). solidarnost je takodje prisutna u romanticarskom diskursu. izuzetnost i solidarnost se ne iskiljucuju.
To je tačno, uči ga, ali ono što je najbitnije, odluku da ubija Kendija, čini bez ikakvog dogovora sa Djangom (sa kojim je uvek do tad imao detaljne planove akcije).To je odluka koju svako mora da donese sam za sebe - da posluša svoju savest.Edit; Isto je sa Djangom i onim robovima. On im daje lekciju, by example. Da li će pratiti ili ne, samo je na njima da odluče. Edited by Syme
Link to comment
To je tačno, uči ga, ali ono što je najbitnije, odluku da ubija Kendija, čini bez ikakvog dogovora sa Djangom (sa kojim je uvek do tad imao detaljne planove akcije).To je odluka koju svako mora da donese sam za sebe - da posluša svoju savest.Edit; Isto je sa Djangom i onim robovima. On im daje lekciju, by example. Da li će pratiti ili ne, samo je na njima da odluče.
ok. samo to opet ne objasnjava sve sto sledi nakon toga. kao ni scenu sa sam jacksonom kada sve ode u gangsta rap.
Link to comment
Referenca nije isto što i kritika, pobogu. Da ne ulazimo sad u to šta bi tačno bila "referenca na društvo".Ja svoju tezu o Tarantinu kao infantilnom zabavljaču zasnivam na odgledanim filmovima i masovnoj popularnosti istih. Da je stvarno čovek neki bleeding heart liberal koji ceo život brani prava crnaca, žena, i ostalih jevreja, valjda ne bi pravio tolike pare, ne znam.Ti svoju tezu o Tarantinu kao angažovanom kritičaru društvomenjaču baziraš na... čemu? Drugom mandatu Baraka Obame?
dobro, to sam i pretpostavio. da je tvoja definicija filma koji se kriticki bavi drustvenim pojavama majkl mur i da se film deli na majkl mura i na filmove za kokice, gde je i tarantino.ja prosto ne verujem da bi se bilo ko cimao da svoj film namenjen prostoj bioskopskoj zabavi nakrcanoj pucnjazom i dinamitom puni scenama kao sto je ona koju sam ti vec (bez odgovora) dao kao primer zajebavanja americkog militaristickog duha u kojoj je ako nista drugo angazovano par stotina glumaca ili statista. a da pritom ne zapucaju. to je isto kao da napises da phil spector nije umetnost zato sto je to komercijalna muzika, no se mora kroz patnju i bol dodirnuti obol umetnosti. meni je sve to skroz obrnuto - da ne postoji bolji teren za socijalnu kritiku od komercijalnog, bioskopskog filma. i u ovom filmu je ima vise od bilo cega na beldocu....
Link to comment
ok. samo to opet ne objasnjava sve sto sledi nakon toga. kao ni scenu sa sam jacksonom kada sve ode u gangsta rap.
A sta ako je to mali prozor u buducnost (tj. sadasnjost, je li) crnaca u Americi? U kuci belog coveka, 'slobodni', ali u medjusobnim (gangsterskim) sukobima, dva klana.
Link to comment
Ja svoju tezu o Tarantinu kao infantilnom zabavljaču zasnivam na odgledanim filmovima i masovnoj popularnosti istih. Da je stvarno čovek neki bleeding heart liberal koji ceo život brani prava crnaca, žena, i ostalih jevreja, valjda ne bi pravio tolike pare, ne znam.
(Evo ovo vredi odgovora) Pa silne pare su napravili i Michael Moore - a koliko cujem, ni N. Chomsky ne stoji lose.
Link to comment

Dobro gazzo, majku mu, šalim se malo tu :D Jel' ti vidiš šta sam postigao? Na istoj temi sam doživao da me brane Indy, Ikar, i Henrik jebeni Larson! Što od tebe što od Syme. Pa ti vidi.E jebiga, Indy, kasno. Ne vredi. Gotovo. Gde ti je sad onaj post gde kažeš da su mi stavovi prilično OK, samo sam lično iritantan.Weenie Pooh = Quentin Tarantino. QED.

Link to comment
Gde ti je sad onaj post gde kažeš da su mi stavovi prilično OK, samo sam lično iritantan.
Ne znam, valjda tamo gde sam ga ostavio... A mozda je 3opge i obrisao.Nemoj da me iritiras, i sve ce biti u redu. evilsmile.gif
Link to comment
ok. samo to opet ne objasnjava sve sto sledi nakon toga. kao ni scenu sa sam jacksonom kada sve ode u gangsta rap.
Objašnjava. On mora sam da ubije svog subašu, svoj lower self - Sema Džeksona. Džekson je bitan jer takođe teži individualnosti, i zapravo je uživa (njemu je recimo dopušteno da kaže sve što hoće, i zapravo ga tretiraju kao osobu), ali na jedan defektan način. Kroz konformizam.Sladž je dao dobar predlog - da je to prozor u budućnost. A ja ću se nadovezati pa reći - možda nam Tarantino ukazuje na perfekcionističke kapacitete pop-kulture, u ovom slučaju gangster repa, onako kako nam je u Basterdsima ukazao na isto to u filmu. Prava emancipacija nije bilo oslobođenje robova, nego pronalaženje svog glasa, u ovom slučaju, kroz rep.
Link to comment
Objašnjava. On mora sam da ubije svog subašu, svoj lower self - Sema Džeksona. Džekson je bitan jer takođe teži individualnosti, i zapravo je uživa (njemu je recimo dopušteno da kaže sve što hoće, i zapravo ga tretiraju kao osobu), ali na jedan defektan način. Kroz konformizam.Sladž je dao dobar predlog - da je to prozor u budućnost. A ja ću se nadovezati pa reći - možda nam Tarantino ukazuje na perfekcionističke kapacitete pop-kulture, u ovom slučaju gangster repa, onako kako nam je u Basterdsima ukazao na isto to u filmu. Prava emancipacija nije bilo oslobođenje robova, nego pronalaženje svog glasa, u ovom slučaju, kroz rep.
naravno da je gangsta rap depolitizovani derivat crne kulture. svakoko nije pri tome autenticni glas vec komodifikacija.sam jackson je zapravo u svim tarentinovim filmovima rediteljsko prisustvo u filmu (ne doslovce alter ego vec neka lokalizacija glasa autora). to je kraj za jay-z generaciju zabavljaca koji sebi mogu da laskaju da su se za percin izvukli iz bede kao autenticni heroji a ne da su deo industrije zabave.njihov obracun recima dok ga django muci je jednostavno porazavajuci. cinjenica da je django obucen u odecu belog gospodara je signal da je zauzeo njegovo mesto. on je zpravo doc johnson iz 100th street. crni kriminalac u belom svetu.ponavljem ovde rec 'brother' nije potrebna kako bi se uspostavila solidarnost vec kako bi se djangu dao status heroja.edip: i da dodam ostajem pri tome da sve ovo deluje kao looney tunes. ona scena kada tarentino eksplodira kao kauboj sima je potpuno sumanuta. Edited by kim_philby
Link to comment
E, baš dobar film.3 sata prošla da nisam primetio, priča lepo teče, taman dovoljno krvavo i realno da se čovek lepo uživi.
ti ocito ne volis film. da ga volis ne bi ga dozivljavao kao nacin da provedes 3 zabavna sata, vec kao poziv da pazljivo razmotris perfekcionisticke kapacitete pop kulture kroz prizmu gangsta repa.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...