Jump to content
IGNORED

Django Unchained


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 327
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    39

  • Turnbull

    36

  • Weenie Pooh

    25

  • Indy

    23

Deder, kobni, koje to ćuške lupa "militarističko-intervencionističkoj Americi"? Živo me zanima. Šta sa KKK-om, što ih ismeva pet minuta i onda svi eksplodiraju, yuk yuk yuk? Kako je to vezano za USA politiku, pobogu? Ako se hoće, mogu tu da se učitaju i dronovi i corporate mentality i Roe vs Wade - ako se hoće. Ali Tarantino se time jednostavno ne bavi - jer ne ume, jer ga ne zanima, jer je entertainer. Svi njegovi filmovi su detinjasta zabava bez mnogo sadržaja, što ih čini 1) popularnim i 2) lakim za učitavanje svega i svačega, kako se kome svidi.
Šta Pulp fiction je zabava bez sadržaja? Važi. A te ćuške militarističkoj Americi lupa u skoro svim filmovima. Od sata u dupetu u Pulp fictionu, preko skalpiranja u Bastardsima do ovoga o čemu pišem.
Link to comment
Vidiš, to je osnovna zabluda: Tarantino nije "uzeo da se bavi jednom od dve najveće teme u američkoj istoriji". Tema tog filma nije ropstvo, koliko god on bio promovisan po toj liniji. Tarantino se inače na temu ropstva nalupetao samo tako, ali uživo, ne na filmu. Poredio je nedavno ropstvo sa neravnopravnim zatvorskim kvotama (mnogo je veći procenat black & latino males od hapšenih i zatvaranih Amerikanaca nego što su zastupljeni u generalnoj populaciji). I to je direktno poredio, rekao je jedno petnaest puta "That's slavery! No, that's actual slavery! Today, in America!" To je takva neopisiva glupost da bih mu se napominjao familije da je slučajno neki moj predak bio robom™.Hoću da kažem, ne treba se nadati nekakvom društveno svesnom sadržaju filma kad ga pravi infantilni klovn od čoveka. Pitaš zašto mačo revenge fantasy - zato što je to njemu kul. Zato što mu se tako sviđa, zato što misli da ume ovo što kim gore lepo primećuje da ne ume. (Shootout finale je tragično loše ispalo.) Ko učitava neke dubokoumne kritike društva u filmove Kventina Tarantina, taj ima ozbiljnih problema isto tako može da ih učita u koji god drugi film hoće.Inače, poređenja sa Inglorious Basterds su ničim izazvana. Kao što onaj film nije "o drugom svetskom ratu" tako ni ovaj nije "o ropstvu". Može isto tako da se poredi sa Jackie Brown, što da ne.
Evo šta je Tarantino izjavio:
BEVERLY HILLS, Calif. (AP) — Quentin Tarantino, who delves into Deep South history in his revenge saga "Django Unchained," says slavery continues in the United States more than a century after the Civil War. It has just taken on a different form."If you go to Malaysia, there's sexual slavery going on in places like that, but I'm more concerned about the slavery that is going on in America," Tarantino said backstage at Sunday's Golden Globe Awards. "The drug laws that have put so many black males in jail that wouldn't have existed in the '70s, that is slavery. It is just straight up slavery as far as I'm concerned."Tarantino won the screenplay award at the Globes for "Django."
Ova izjava je pametna, hrabra, tačna i užasno politična. A ti ne voliš film.
Link to comment

pulp fiction je jako pametan film.odoh da gledam djanga, tarantino se ne propusta. mada sam ocekivanja kalibrirala prema basterdsima.muzika kod t. vazda valja :D

Edited by morgana
Link to comment
Ova izjava je pametna, hrabra, tačna i užasno politična.
Ta iztjava je ekstraordinarna glupost ispaljena da bi se reklamirao film. Ropstvo je ozbiljna stvar, i u istorijskom kontekstu i savremeno gledano. Samo klovn poput Tarantina može da bude u isto vreme dismissive kad su u pitanju "places like that" (sve van granice njegovog komšiluka, ta imaginarna mesta gde se dešavaju nebitne stvari) i kad je u pitanju ropstvo na koje i sam misli uporedivši ga sa "drug laws", odnosno disproportionate arrest quotas. To je spektakularan bezobrazluk napravljen u čiste marketinške svrhe, ali može mu se, Ima ko da ga nazove hrabrim zbog toga.
Link to comment
Deder, kobni, koje to ćuške lupa "militarističko-intervencionističkoj Americi"? Živo me zanima. Šta sa KKK-om, što ih ismeva pet minuta i onda svi eksplodiraju, yuk yuk yuk? Kako je to vezano za USA politiku, pobogu? Ako se hoće, mogu tu da se učitaju i dronovi i corporate mentality i Roe vs Wade - ako se hoće. Ali Tarantino se time jednostavno ne bavi - jer ne ume, jer ga ne zanima, jer je entertainer. Svi njegovi filmovi su detinjasta zabava bez mnogo sadržaja, što ih čini 1) popularnim i 2) lakim za učitavanje svega i svačega, kako se kome svidi.
pa dobro. lepota filmova ovog coveka je sto su neki (njegovi) filmovi siroko otvoreni za tumacenje. tebi je plitka i prazna zabava, nekome slojevi ozbiljnih znacenja koji su spakovani u zabavnu formu.meni je scena kada marshall izvede 500 naoruzanih seljana na ovu dvojicu koji sede u kafani i ispijaju pivo, naoruzani salonskim pistoljem sa jednim metkom kvintesencija kritike militaristicke amerike kakvu majkl mur moze samo da sanja. Edited by gazza1
Link to comment

Stvarno ne znam zašto se pretpostavlja da je Tarantino tako, prosto nekakav pajac. Pa neće on da ti piše političke govore u ovakvom filmu. Naravno da je sve tu pulp, to je stil filma. To ne znači da film nema sadržaja.edit et Weenie

Edited by kobni zelaya
Link to comment
Šta Pulp fiction je zabava bez sadržaja? Važi. A te ćuške militarističkoj Americi lupa u skoro svim filmovima. Od sata u dupetu u Pulp fictionu, preko skalpiranja u Bastardsima do ovoga o čemu pišem.
Pulp Fiction je zabava ispred svega, a ja te pitam za Djanga, gde je tu lupio nešto militarističkoj Americi? I kakve veze imaju sat u dupetu i skalpiranje sa istom, nije mi jasno?Neverovatna je ta sposobnost identifikacije ličnih stavova sa stavovima omiljenog autora.I nemoj pogrešno da me shvatiš, meni je super i Tarantino i Django Unchained i Pulp Fiction. Samo me nervira kad mu se stavlja etiketa hrabrog i nadasve političnog branitelja levo nastrojene Amerike ni krivom ni dužnom. Edited by Weenie Pooh
Link to comment
sve to ne bi bilo problem da je gledajuci blackexploitation filmove tarentino pokupio jos jednu rec uz prokazanog 'crnju': brother.
Tačno, filmu nedostaje solidarnosti. Ali film nije o solidarnosti, nego o posebnosti, o hrabrosti da se bude "ja". Niko ne može da bude ja umesto mene, niko mi ne može dati tu hrabrost, do ja sam - mada mogu biti inspirisan tuđim primerom.Zato Đango ne vodi robove sa sobom - he teaches by example, baš kao što to radi i Šulc.Film nam opet daje jasan signal u kom kontekstu treba da bude čitan, a to nije Fanon, to je Vagner, to je romantizam, to je priča o postajanju sobom (one in 10000), o postajanju individuom.U tom smislu:

WHEN the traveller, who had seen many countries and nations and continents, was asked what common attribute he had found everywhere existing among men, he answered, "They have a tendency to sloth." Many may think that the fuller truth would have been, "They are all timid." They hide themselves behind "manners" and "opinions." At bottom every man knows well enough that he is a unique being, only once on this earth; and by no extraordinary chance will such a marvellously picturesque piece of diversity in unity as he is, ever be put together a second time. He knows this, but hides it like an evil conscience;—and why? From fear of his neighbour, who looks for the latest conventionalities in him, and is wrapped up in them himself. But what is it that forces the man to fear his neighbour, to think and act with his herd, and not seek his own joy? Shyness perhaps, in a few rare cases, but in the majority it is idleness, the "taking things easily," in a word the "tendency to sloth," of which the traveller spoke. He was right; men are more slothful than timid, and their greatest fear is of the burdens that an uncompromising honesty and nakedness of speech and action would lay on them. It is only the artists who hate this lazy wandering in borrowed manners and ill-fitting opinions, and discover the secret of the evil conscience, the truth that each human being is a unique marvel. They show us, how in every little movement of his muscles the man is an individual self, and further—as an analytical deduction from his individuality—a beautiful and interesting object, a new and incredible phenomenon (as is every work of nature), that can never become tedious. If the great thinker despise mankind, it is for their laziness; they seem mere indifferent bits of pottery, not worth any commerce or improvement. The man who will not belong to the general mass, has only to stop "taking himself easily"; to follow his conscience, which cries out to him, "Be thyself! all that thou doest and thinkest and desirest, is not thyself!"

Edited by Syme
Link to comment
Tačno, filmu nedostaje solidarnosti. Ali film nije o solidarnosti, nego o posebnosti, o hrabrosti da se bude "ja". Niko ne može da bude ja umesto mene, niko mi ne može dati tu hrabrost, do ja sam - mada mogu biti inspirisan tuđim primerom.Zato Đango ne vodi robove sa sobom - he teaches by example, baš kao što to radi i Šulc.
Mozda u ovome i lezi odgovor na ono pitanje zasto nije menjao istoriju kao u Basterdsima. Jer, nakon Djanga, sledi gradjanski rat i pobuna robova, izmedju ostalog. Dakle, Django postaje legenda, inspiracija!
Link to comment
pa dobro. lepota filmova ovog coveka je sto su neki (njegovi) filmovi siroko otvoreni za tumacenje. tebi je plitka i prazna zabava, nekome slojevi ozbiljnih znacenja koji su spakovani u zabavnu formu.meni je scena kada marshall izvede 500 naoruzanih seljana na ovu dvojicu koji sede u kafani i ispijaju pivo, naoruzani salonskim pistoljem sa jednim metkom kvintesencija kritike militaristicke amerike kakvu majkl mur moze samo da sanja.
jos od prainternetskih vremena je poznato da je srpska filmska misao pronasla vise bespostednih kritika Amerike u americkim fimovima nego svi americki filmski kriticari i clanovi akademije zajedno. Majkl Murovi filmovi imali su itekako veliki odjek i uticaj u americkom drustvu, Tarantinovi filmovi najveci uticaj na drustvo imali su u domenu zderanja kokica. Edited by 3opge
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...