Jump to content
IGNORED

Django Unchained


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 327
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    39

  • Turnbull

    36

  • Weenie Pooh

    25

  • Indy

    23

Odlican, odlican film.Matori Nemac objasnio, scene za vecerom i kasnije sa Betovenom rasturile.Ali utisak filma mi je Samuel. Cizs krajst!

Edited by Fins fleet
Link to comment

У простору инспирације Филм Ђангова освета Квентина Тарантина је међу филмским сладокусцима, зналцима и филмофилима фигурирао као ревитализација некада стаменог жанровског феномена званог „шпагети вестерн“, чије је бројне елементе Тарантино уградио у свој филм, почев од експлоатације имена најчувенијег хероја “шпагетија“, карикиране слике света, тежње ка хиперболи као омиљеној стилској фигури жанра, привидно упрошћене драматуршке структуре, те екстраполиране конфликтне ситуације у којој постоји само један ривалитетски однос добра и зла, црног и белог, оног што привлачи и оно што одбија… 63.jpg Но, без обзира на огромно референтно поље овог филма које захтева прилично концентрисану гледалачку пажњу и немали напор у дешифровању свих његових иконичких претпоставки, у старту изостаје (на срећу!) оно због чега је Ђанго aприори стекао толико приврженика: он није само цитатолошки филм еклектичког типа, чија ерудитска ремисија треба да постане неки summa summarum нове идолатрије, нити је поступак реферирања у њему његова крајња сврха. Тарантинов Ђанго иде много даље од тога: у њему постоје два референтна оквира, онај на који се он позива и онај који он сам ствара. Овај други је са становишта креативности за нас много драгоценији, јер нам редитељску инвенцију показује у њеној пуној, субверзивној снази… Ђанго није цитат него парафраза, што значи да је Тарантинова рецепција жанровских митологема „шпагетија” не само детектована као простор инспирације, него је надограђивана битно проблематизованијим модусима но што их затичемо у филмовима његових жанровских претходника. Готово злослутна политичка обележја овог филма у односу на садашњост дају његовој интерпретативној равни готово неограничене могућности, а величанствени избор глумаца, од којих су бар половина за глумачку антологију филма, његову травестију чини убојитијом но икад. Као антипуританац Тарантино (исправно!) сматра да се о горућим проблемима (расизам, ксенофобија, правни поредак, простор и опсег слободе…) може говорити и на забаван а не само на академски сувопаран, дидактичан и депримантан начин. Његово деградирање Кју клус клана рецимо, волшебан је пример његовог креда. То што у читавом филму не постоји ниједан позитивни лик белца, далеко је од сваке бенигности и граничи се с политичким ексцесом. Тарантинова режијска перфекција уочљива је у сваком сегменту овог филма: од фасцинантне бриге за костим, модел оружја, деветнаестовековну архитектуру америчког југа, до маестралног инкорпорирања музичких нумера… Иако је Тарантинов филм несумњивог нарцизма он, у ствари, редефинише жанр. Мирољуб Стојановић

Link to comment

Jel' ovo cela kritika? Nešto kratko to....I ako mi je jasno da ovaj čovek zna o čemu govori i u dosta toga se slažem sa njim, oduvek sam mrzeo ovakve kritike, gde normalnom čitaocu treba rečnik da ih dešifruje. I dok "Tarantino ispravno smatra da se o gorućim problemima može govoriti i na zabavan način, a ne sam akademski suvoparan, itd!", Miroljub sam ne može ni o čemu da govori na normalnom čoveku razumljiv način. Još vidim da je kratka kritika, ako ispadne da je pisana za neki City ili Yellow Cab, to je tek smešno,,,,,

Link to comment
Jel' ovo cela kritika? Nešto kratko to....I ako mi je jasno da ovaj čovek zna o čemu govori i u dosta toga se slažem sa njim, oduvek sam mrzeo ovakve kritike, gde normalnom čitaocu treba rečnik da ih dešifruje. I dok "Tarantino ispravno smatra da se o gorućim problemima može govoriti i na zabavan način, a ne sam akademski suvoparan, itd!", Miroljub sam ne može ni o čemu da govori na normalnom čoveku razumljiv način. Još vidim da je kratka kritika, ako ispadne da je pisana za neki City ili Yellow Cab, to je tek smešno,,,,,
miki stojanovic pise za nin. ne znam da li je odatle ovo pokupio gazza.
Link to comment

Da, moguće da je nin, tamo su kukali novinari da im smanjuju broj karaktera za kritike. Ali smanjili su ih opasno. NIN ili ne, meni nije jasno zbog čega će neko da ode u bioskop ako mu kritčar kaže da "Ђанго није цитат него парафраза, што значи да је Тарантинова рецепција жанровских митологема „шпагетија” не само детектована као простор инспирације, него је надограђивана битно проблематизованијим модусима но што их затичемо у филмовима његових жанровских претходника."et Vini - pa da, jak eksces....

Link to comment
NIN ili ne, meni nije jasno zbog čega će neko da ode u bioskop ako mu kritčar kaže da "Ђанго није цитат него парафраза, што значи да је Тарантинова рецепција жанровских митологема „шпагетија” не само детектована као простор инспирације, него је надограђивана битно проблематизованијим модусима но што их затичемо у филмовима његових жанровских претходника."
:D +1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...