Jump to content
IGNORED

Q&A


Dr Arslanagić

Recommended Posts

FWIW, mislim da postoje izvesna naređenja s kraja aprila o razmeri 1:100 koja nisu vezana samo za srbiju već i druga okupirana područja (poljska, npr), jednom je milan koljanin pričao o tome.

Link to comment
  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dr Arslanagić

    48

  • Prospero

    16

  • MancMellow

    8

  • porucnik vasic

    7

Захваљујем, баја који је писао историју рата написао је да се наредба односила само на Јевреје и Цигане, те сам хтео да укажем на непрецизност и то онако званично.

Link to comment

u praksi je bila za sve zajedno. treba napomenuti da su jevrejski muškarci koji su ubijeni od leta do zime 41 u najvećem delu pobijeni kao deo tog odnosa 100:1. nije da bi inače preživeli, nego su poslužili kao deo famoznih talaca koji su izvođeni na streljanje nakon nekih akcija u kojima su ginuli/ranjavani nemački vojnici.kad sam već pomenuo koljanina, pre 3-4 meseca mi je rekao da su neke poslednje cifre o stradalima na nemačkom okupacionom području u srbiji (uključujući i banat) tu negde baš 1:100, nešto preko 200 mrtvih nemačkih vojnika i oko 22000 streljanih civila (pored oko 11000 ljudi ubijenih u borbama) do početka decembra 41.tako je ukupni odnos mrtvih nemačkih vojnika naspram mrtvih civila i vojnika sa te teritorije zapravo oko 150:1.

Link to comment
  • 3 months later...

Nisam ekspert za tematiku an ženeral ali mogu da preporučim jako zanimljivu knjižicu Ivana Ivanjija Mađarska revolucija 1956 (bili on, Đuka Julijus i Dobrica Ćosić na licu mesta).

Link to comment

to je fino i odlicno sto si pomenuo 1956, jer zapravo nisam precizirao da bi mi fokus trebao biti na Kadarovom reformskom periodu (1962-1989). znaci zapravo istorija posle propale revolucije i sve ono sto je nastalo kao aftermath (1956 i ono pre nje mi je malo od kulina bana :D)

Edited by DarkAttraktor
Link to comment
  • 2 weeks later...

Imate li šta za preporučiti na temu okupacije u Bačkoj? Ako je kojim slučajem u paketu sa predratnim periodom u Dunavskoj banovini, još bolje.

Link to comment
  • 3 weeks later...

@dark: ... ne znam ni reč hungarskog. :blah:@bill: ... okej, prošao™, a nešto sveobuhvatno i natenane? Setio sam se posle dve nedelje da nisam bumpnuo ovo jer sam video da vam host traži neku literaturu na drugom topiku. :facepalm:

Link to comment

Nemam ništa više u pdf-u.Našao sam ovo, ali samo u NBS-u:Josip Mirnić, Nemci u Bačkoj u Drugom svetskom ratu, Novi Sad : Institut za izučavanje istorije Vojvodine, 1974.Josip Mirnić, Sistem fašističke opkupacije u Bačkoj i Baranji, Novi Sad: Matica Srpska, 1963.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...