Jump to content
IGNORED

Cloud Atlas (2012)


Duci Simonovic

Recommended Posts

Cloud Atlas’s Theory of EverythingEdit: Inače, poslednja dva pasusa po mom mišljenju vrlo lepo sumiraju glavni problem filma.

It’s easy to see how Mitchell’s novel, with its nested construction, mysterious concordances, and perpetually recurring birthmark, could give off a Wilberite allure. And to be fair, Mitchell gave the film script his blessing (though he has also told reporters that he considered his book “unfilmable.”) Yet where the filmmakers evangelize, Mitchell treads lightly, with a mischievous wink. For every implied connection between two characters across time and space, another character pooh-poohs the very notion. As Timothy Cavendish, the London publisher, says when he accepts “Half-Lives: the First Luisa Rey Mystery” for publication:

One or two things will have to go: the insinuation that Luisa Rey is this Robert Frobisher chap reincarnated, for example. Far too hippie-druggy-new age. (I too have a birthmark below my left armpit, but no lover ever compared it to a comet.)

And, of course, as Mitchell reminds us, “Half-Lives,” like the novel’s other sections, is a work of fiction, not to be confused with truth.Mitchell has said that he doesn’t believe in reincarnation, at least not for human beings. (He told an interviewer that he intended the birthmark as a symbol of “the universality of human nature.” ) In his fiction, however, the same names tend to recur from one book to the next. In his first novel, Ghostwritten, Luisa Rey makes a brief appearance as a true-crime writer who calls in to a late-night radio show. Her name is itself an homage to a work of fiction: Thornton Wilder’s The Bridge of San Luis Rey, another imaginative exploration of the metaphysical bond connecting a seemingly random group of people. In that novel, a lonely society matron veers between despair that “the world had no plan in it” and a flicker of belief in what Wilder eloquently terms “the great Perhaps.” Belief in the great Perhaps suffuses Cloud Atlas the novel; the misstep of Cloud Atlas the film is to try to turn Perhaps into Certainty.

Edited by Syme
Link to comment
  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yolo

    26

  • Miralem

    17

  • kim_philby

    14

  • Ravanelli

    14

matriksi su pomenuti u tom kontekstu koriscenja budizma i budistickih elemenata kao osnove za narativ. dobro, matriks ima i tu skolu misljenja koja na njega gleda ka iskljucivo hriscanski film, ali svejedno ima i to jako (i mnogo slozenije) citanje filma po kome je svet = matriks = samsara i to je ono sto zapravo sakriveno iza lejera tih evidentnih hriscanskih referenci, od isusa hrista do zajona. ja sam siguran da je cela ta asocijativna sfera u cloud atlasu zapravo budisticki workout - karma, reinkarnacija, darma, reference na budisticke i hindu krugove zivota, put ka prosvetljenju. ne poznajem tikverovu karijeru dovoljno ali je kod filmova wachowskyh to vise nego ocigledno, i mislim da su ti elementi jedan od ozbiljnih razloga zasto su se uhvatili mitchellove knjige.
mislio sam na to kako 'komponuje' film. wachovsky znaju da budu tu prilicno nevesti. cloud atlas ima odlican ritam za film koji traje gotovo tri sata. a tzv. poruka moze da bude i platonisticka koliko i budisticka.btw. ja volim prvi matriks a druga dva sam prespavao. uzasno su dosadni.
Link to comment

Ja sam isao na cloud atlas sa predubedjenjem da gledam budisticku pricu, pa sam promenio misljenje. Nekako su mi drugacije povezani likovi, vise intuitivno. Ili ja ne kontam budizam.

Link to comment
Ja sam isao na cloud atlas sa predubedjenjem da gledam budisticku pricu, pa sam promenio misljenje. Nekako su mi drugacije povezani likovi, vise intuitivno. Ili ja ne kontam budizam.
ja sam isao s predubedjenjem da cu gledati los film posto sam sumnjicav prema braci a ni poslednji tikever kog sam gledao me nije dojmio (the international). zapravo sam dobio jako dobar bioskopski film.edit: moj je utisak da bi glavna zamerka kriticarke nytimesa bila da film nije dovoljno ambivalentan odnosno post-moderan. meni jedna doza sigurnosti u to da ljudi donose svoje odluke u vremenu i da te odluke imaju posledice nije uopste smetala. karma-sarma i sport i reinkarnacija na stranu ovo je SF epik upakovan u ljubavnu pricu. Edited by kim_philby
Link to comment
ja sam isao s predubedjenjem da cu gledati los film posto sam sumnjicav prema braci a ni poslednji tikever kog sam gledao me nije dojmio (the international). zapravo sam dobio jako dobar bioskopski film.edit: moj je utisak da bi glavna zamerka kriticarke nytimesa bila da film nije dovoljno ambivalentan odnosno post-moderan. meni jedna doza sigurnosti u to da ljudi donose svoje odluke u vremenu i da te odluke imaju posledice nije uopste smetala. karma-sarma i sport i reinkarnacija na stranu ovo je SF epik upakovan u ljubavnu pricu.
Ne baš, teza je da sve ima smisla in the great scheme of things. U izvesnom smislu, odluka da se dela pod takvom pretpostavkom, iako za to nikada nema dovoljno dokaza, upravo i jeste najveće dostignuće junaka. Ali ako dovoljno dokaza ima, odnosno ako nam ti kroz one nevešte maske daš signal da sve jeste povezano i da je great scheme of things metafizika nedvosmislena realnost, onda film gubi na svom političkom značaju, zarad new age evangelizing-a. Edited by Syme
Link to comment
Ne baš, teza je da sve ima smisla in the great scheme of things. U izvesnom smislu, odluka da se dela pod takvom pretpostavkom, iako za to nikada nema dovoljno dokaza, upravo i jeste najveće dostignuće junaka. Ali ako dovoljno dokaza ima, odnosno ako nam ti kroz one nevešte maske daš signal da sve jeste povezano i da je great scheme of things metafizika nedvosmislena realnost, onda film gubi na svom političkom značaju, zarad new age evangelizing-a.
pa meni maske nisu neveste (zli-maor hugh grant me je uplasio) a i nisam osetio da je u pitanju neka nevidljiva ruka transcedentnog (iako zapravo film uvek stoji na ivici te provalije). naprotiv, rezultat je u vazduhu i zavisi vrlo konkretno od etickih odluka aktera. sto bi reko marks 'ljudi prave svoju istoriju ali ne pod uslovima koje sami biraju' ili sto bi reko gandalf 'vreme nam je dato ali ne i nasi postupci u njemu'. kako bih rekao malo je kao bitlsi 'all you need is love' ali ja bih tu poruku uvek menjao za cinizam dominantnog blokbasterskog repertoara ovih dana.
Link to comment
pa zar Cloud atlas nema svoju temu? Učinilo mi se da sam video...Saćemo da nadoknadimo i napravimo pa će ti i taj Oblak da se raspline kao vetrom raznesen :P
to se nic ne vazi retrogradno :Di zelim da udje u zapisnik da je meni film odlican posto u split nije upao i moj post
Link to comment
zapravo sam dobio jako dobar bioskopski film.
pa da. to je i meni kvalitet broj 1. prvo sto smo zena i ja komentarisali - dok smo pokusavali da dodjemo do vazduha od uzbudjenja na kraju - je: kakvo kvalitetno bioskopsko vreme. platis 420 din i dobijes 172 minuta totalnog flipera.i da, mejdejka, idi u delta city cineplexx, 21.50 - jedina bioskopska projekcija. gledati ovo na kompu je negde u ravni citanja stripoteke na ipodu, verovatno i grdje. Edited by gazza1
Link to comment

-1 (nisam video i ne znam zašto ovde komentarišem)

pa da. to je i meni kvalitet broj 1. prvo sto smo zena i ja komentarisali - dok smo pokusavali da dodjemo do vazduha od uzbudjenja na kraju - je: kakvo kvalitetno bioskopsko vreme. platis 420 din i dobijes 172 minuta totalnog flipera.i da, mejdejka, idi u delta city cineplexx, 21.50 - jedina bioskopska projekcija. gledati ovo na kompu je negde u ravni citanja stripoteke na ipodu, verovatno i grdje.
film za dangube tj. praznike. nije li logično da producenti filma plaćaju publiku da sedi 3-ipo sata? u kojih nam ubace zilion sličica/pesmica te nam na kraju logično da kažemo da je epik. Sve mi se čini da ga neću ni pogledati, ivy zeznula si se retrogradno
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...