Jump to content
IGNORED

Cloud Atlas (2012)


Duci Simonovic

Recommended Posts

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yolo

    26

  • Miralem

    17

  • kim_philby

    14

  • Ravanelli

    14

Prvo da se korigujem, preterao sam sa cepidlacenjem. Ovaj mehanicki koncept seljenja atmana iz tela u telo nije apriori odbacen u svim budistickim skolama, tibetanski budizam je dobar primer za prihvatanje hinduistickih principa seobe dusa. Medjutim, u Budinim recima zabelezenim posle njegovog prosvetljenja vidimo jedan dosta drugaciji model karme od onog klasicno hinduistickog: ne postoji dusa kao aktivna supstanca sa jedinstvenim identitetom, posto samsara rastace sve, a pogotovo nepostojani ego, te ne mozemo reci da je neko "ja" kadro da prezivi smrt i useli se u neko drugo telo.A odakle znam o budizmu: citao, razmisljao, meditirao. Slabo nesto ide za sada.

Link to comment

Ja se sećam one budističtke priče o kozi i svešteniku koji je kolje. Ona se smeje, a on je pita zašto. "Pa u prošlom životu sam bila sveštenik koji je klao ovce za žrtvovanje". I on je kao tu pusti.Štagod, očigledno je da se u filmu radi o zakonu karme.

Link to comment
Za nereligiozne nemistike i ljubitelje filma, ovo glasi: film priča lepu priču na lep način, raspleti su manje bitni, kao u većini dobrih filmova.
:) e, hvala.kao i u vecini dobrih zivota Edited by PointTaken
Link to comment
Ja se sećam one budističtke priče o kozi i svešteniku koji je kolje. Ona se smeje, a on je pita zašto. "Pa u prošlom životu sam bila sveštenik koji je klao ovce za žrtvovanje". I on je kao tu pusti.Štagod, očigledno je da se u filmu radi o zakonu karme.
koza se smeje?sta je to zakon karme?
Link to comment

Pa i u Bibliji magarac priča.Zakon karme je otprilike da se u sledećem životu rađaš kao neko drugo biće i da snosiš posledice prethodnog života. U filmu eksplicitno pričaju o tome.

Link to comment

Ma šta kažeš, baš 33 minuta? A nema ništa o Dekartu, Loku, Berkliju, Šopenhaueru i Hjumu?Još si počeo i da laješ na kraju posta. Ja ne znam koji ti je kurac. Ovoliki nivo mržnje prema ovoj temi može da ukazuje samo na nešto što te lično duboko pogađa. Valjda ne kapiraš kad ljudi pričaju o nečem malo dubljem od Godzile, šta li, pa moraš da izasereš nešto na temi ne bi li se osećao lakše.EDIT: A i ja mnogo serem, biće da si najobičniji kretenski snob.

Edited by Bakemono
Link to comment
Ma šta kažeš, baš 33 minuta? A nema ništa o Dekartu, Loku, Berkliju, Šopenhaueru i Hjumu?Još si počeo i da laješ na kraju posta. Ja ne znam koji ti je kurac. Ovoliki nivo mržnje prema ovoj temi može da ukazuje samo na nešto što te lično duboko pogađa. Valjda ne kapiraš kad ljudi pričaju o nečem malo dubljem od Godzile, šta li, pa moraš da izasereš nešto na temi ne bi li se osećao lakše.EDIT: A i ja mnogo serem, biće da si najobičniji kretenski snob.
sada ce ponovo nesto da kaze o onom filmu gde carlton heston glumi meksikanca.
Link to comment

pa dobro, to u njegovom slucaju - šoranje aksiomatizovanih stereotipa i predrasuda sa visina po zaostalim seljacima - traje otkada je ovog foruma. nikada nisam pročitao suvislo objašnjenje za jednu tezu koju je izneo, pogotovo na filmu.

Link to comment
pa dobro, to u njegovom slucaju - šoranje aksiomatizovanih stereotipa i predrasuda sa visina po zaostalim seljacima - traje otkada je ovog foruma. nikada nisam pročitao suvislo objašnjenje za jednu tezu koju je izneo, pogotovo na filmu.
uz obaveznu koprolaliju. retko nevaspitano bice.
Link to comment

pa film je skroz OK! :) nisam u fazonu da bih ga gledala ponovo (bar ne skoro) ali mi se svideo mnogo vise nego knjiga i drago mi je da sam ga odgledala (tj. da se nisma povela za utiskom koji mi je ostavila knjiga). i jeste vizuelno lep.sto se tice poruke filma, da dam i ja svojih five cents. ako zanemarimo ono ocigledno podilazenje ljudskoj zelji da smrt nije konacni kraj, meni je (po sistemu svako vidi sta je njemu najblize) glavna poruka ovog filma da, kad je ljudska vrsta u pitanju, ne postoji natural order of things. ne postoji nista nepromenjivo, svejedno koliko nam 'prirodno' delovalo, bio to robovlasnicki sistem, polozaj zena ili ideja da je starost sama po sebi vec kraj zivota i da kao takva treba da se prihvati. I Hju Grant ne igra Maora nego Konu :D.Zamerka bi bila da je mozda stvarno malo previse konfuzno upakovan za ljude koji nisu upoznati s knjigom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...