Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

Ju, prepuknuću. 

 

Tri nešto manje glavice luka sam na rebra isekao i na jakoj vatri ga propržio I zabraonio. To na dno šerpe, 

Onda kilo juneće plećke u kockicama na mast propržim, dodam morsku so i kim iz avana i tucanu papriku. Kace to prodinsta prebacim meso preko luka, kašika paradajz pirea, crno vino i voda. Poklopim to i zaboravim na 3 sata na tihoj. 

 

I šta je to sad, gulaš, paprikaš, perkelt, ništa od toga? 

Edited by nisam ja
Link to comment
12 minutes ago, gospa buba said:

pa prichajte?

pa evo:


Birjani ili biryani, ovo jelo se jede od Indije do Gane, sa različitim začinima, pa i na Kosovu. Ovo je bazirano na receptu sa Kosova, tačnije iz Prizrena, ako me nisu lagali. U suštini ovo je zapečen pilav sa mesom i spanaćem, uz dodatak jaja.


Sastojci:
5 glavica crnog luka
500 g pilećeg mesa
500 g spanaća
1 šolja od 2 dl pirinča
2 dl milerama
2-3 jajeta
50 gr maslaca
po ukusu soli
1/2 kašičice bibera


Priprema:


Crni luk očistiti, sitno iseckati, pa propržiti na maslacu dok ne počne da karamelizira. Dodati meso isečeno na komade (ja koristio tzv. unutrašnje filete belog mesa), posoliti, pobiberiti i zajedno sa lukom dinstati dok meso ne omekša.
Spanać očistiti i oprati, pa preliti kipućom vodom, ocediti. Pirinač skuvati u dve šolje posoljene vode. Pomešati spanać, pirinač i mileram, dodati meso i sve zajedno izmešati.
Masu izliti u posudu za pečenje, preko razbiti 2-3 jajeta, pa staviti u rernu na 200 stepeni dok se jaja ne zapeku. Naseckati svež vlasac pa posuti po jajima i samleti po malo bibera na svako jaje. Ja u smesu dodam i curry i malo kajenskog bibera, ali svako po ukusu, nećete pogrešiti nikako.

Edited by aram
Link to comment
12 hours ago, aram said:

pa evo:


Birjani ili biryani, ovo jelo se jede od Indije do Gane, sa različitim začinima, pa i na Kosovu. Ovo je bazirano na receptu sa Kosova, tačnije iz Prizrena, ako me nisu lagali.

 

zašto bi te lagali? jedino što mi se čini da ga na Kosovu zovu birjan, a ne birjani. inače, meni je jelo bezveze. verziju bez mesa prave u Makedoniji, zovu ga spanać - tava.

 

nego, mene to fascinira, taj odjek Indije i Dalekog Istoka u kuhinji Balkana. Osim birjanija, na primer, na jugu Srbije tradicionlano se - i dan danas - pravi pita koja se zove samsa, a nastala je kao neka daleka verzija indijske (persijske?) samose. odatle joj i ime, to mi pričali Vranjanci dok sam sam se davio u njihovoj samsi prelivenoj nekim belolučenim kiselim mlekom

Edited by banatjanin
Link to comment
14 hours ago, gospa buba said:

treba duradim neki risrch na vegetarijanski varijetet, u indiji i gani nemaju svi pile svaki dan, mozda ima neka pricha druga :hihi:

moja keva pirinac generalno spremala u rerni (tako prave u njenom kraju) i ja tako navikao. ima razne varijante, i s mesom (piletina, jagnjetina, teletina) i bez mesa. 

 

s mesom - meso i povrce se kuva kao za supu. kad je kuvano i zacinjeno, u tepsiju se uspe pirinac, poredja meso preko i prelije supom da bude jedno 3cm iznad. gurnes u rernu ugrejanu na 200 i gotovo je kad ispari voda, otprilike 40-45 minuta kasnije. e, da, ja volim da bogato nameljem bibera pre nego sto bacim u rernu.

 

bez mesa - umesto supe razmutis povrcnu kocku u i tim zalijes pirinac. dodas preko nekoliko reznjeva putera (ili neku maschobu koju koristis), ne skrtari, bice socnije (ta supa nema dovoljno masnoce) i sve isto kao gore - u rernu na 200 i gotovo kad ispari voda. 

 

a mozes i da proprzis luk i poneku povrcku (tikvica, patlidzan, paprika), dodas pirinac, przucnes kao za rizoto pa zalijes supom i u rernu. bude za prste lizat.

 

meni je pirinac iz rerne ukusniji nego pilav. a vrlo je ukusan i hladan.

 

pirinac iz rerne (i mesni i bezmesni) se obicno sluzi s kiselim mlekom/mileramom. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...