Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

Nemam recept, nikada nisam ni pravio. To se jelo u jesen na slavama. Poslednji put kod tetke pre par godina, BRT! Ništa drugo mi nije trebalo.

 

Pretpostavljam da nema neke filozofije i da bi moglo da se improvizuje, a verujem da se počinje dinstanjem džigerice sa začinima i lukom, crne i bele, sitnije seckane, a koristila su se i crevca, pa se doda pirinač , izruči u tepsiju, nalije vodom, pa u rernu.

 

Proveriću ovo nagađanje :) 

 

Edited by Ras
Link to comment

Mozak mi je na putu da atrofira kada ne mogu više da se setim ni naziva jela!

Kod nas se najčešće koristio naziv kavurma. I zaboravio sam da je mama od ex-wife pripremala izvanrednu jagnjeću sarmicu i okupljala nas otrprilike jednom godišnje, u jesen.

 

@maheem Ukoliko samo čitaš recept, zapravo nećeš imati predstavu koliko je ovo dobro. Setićeš se kada nekada budeš u prilici da probaš :)

Edited by Ras
Link to comment
13 hours ago, nisam ja said:

A kakva je juneća, to se nešto meračim da kupim al nikako. 

Mesare su mi i dalje taboo. Ne znam tamo da kupujem. Spremam meso koje je neko drugi do avio, isključivo. 😂

 

Moram da vežbam odlazak u mesaru. 

 

 

juneca dziga je super na gulas/saft,blaza je od svinjske a daje jaci saft od mesa..jako dobro bude,meni je 1 otkrice

ima cesto u vecim univerima,sveza,upakovana oko 600-800g..

 

 

a svinjska je super isecena na stapice,ali ne pretakne, pa uvijena u listove neke dobre slanine i onda pecena kratko..ja volim da je tek,tek roza u sredini..

imam traume od djon dzigerice sa svinjokolja iz detinjstva..

 

 

 

u corbu od bundeve dobro ide i beli biber

Edited by ivy
Link to comment

Aj da se setim i nekih specijaliteta iz detinjstva:

"Lozjarska janija". Spremala moja baba samo jednom - dvaputa godišnje za specijalne prilike. Jedna je bila berba vinograda. Liči na ovo sa piletinom: 

https://secanja.com/jagnjeca-sarmica-u-maramici-recept/

ili 

https://www.krstarica.com/kuvar/glavna-jela/tradicionalna-jela/vinogradarska-janija/

 

Ali nije to, kod babe je išlo samo zrelo ovče meso u kockama.

Edited by zmanic
Link to comment

Ovo se spremalo samo za Badnje veče. Dolazile žene sa plehovima i materijalom, na Veliki četvrtak, da uče od moje babe i keve. Mislim da se retko tog dana  peklo ispod 10 plehova sa tzv. "posna pita sa prazilukom".

Slično je ovom, samo se orasi ne melju nego seckaju nožem:

https://www.coolinarika.com/recept/pita-od-praziluka/

 

Na kraju, kad se opeče, onako vrela se nalije suncokretovim uljem i čeka se do sutra da upije.

 

Najbolji ukus ima tek od 3.-4. dana

Edited by zmanic
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...