Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

Oćuuu čvaraka! :cry:

 

Ali domaćih, svežih, 'rskavih i jače posoljenih. I da ima šarenih, sa mesom! I svež beli hleb, rebarce - dva luka i neki kiseli krastavac. 

Eh, da ih imam, 'ladan špricer bih u velikoj pivskoj krigli napravio.. 

  • +1 1
Link to comment

isteko edit, ali evo receps jer je stvarno super

 

kilogram fileta svežeg bakalara
1 veća glavica luka i 1 šalot
nekoliko čenova belog luka po želji (ne žaliti, mi pošto volimo cela glavica otišla, doduše mladog, to nam dođe olakšavajuća okolnost)
1,5 dl maslinovog ulja
2-3 lista lovora
so i sveže mleveni biber
3-4 dl pasiranog paradajza
tucane ljute paprike po želji
1 kašika meda
2 dl crnog vina
2-3 veća krompira isečena na tanke kolutove
 
Odmrznuti bakalar lagano uvaljati u brašno, posoliti i pobiberiti, pa ga naglo ispržiti na dobro ugrejanom maslinovom ulju sa obe strane. Kad bolje razmislim, moglo bi to i bez brašna, meni je više poslužilo da budu suvlji fileti, da mi ne prska ulje na sve strane. Pažljivo filete izvaditi i staviti sa strane. Na isto ulje dodati naseckan luk da dobije laganu zlatno žutu boju, pa onda dodati beli luk, lovorov list i ljutu papriku ako je koristimo. Sve zaliti pasiranim paradajzom i crnim vinom. Med razmutiti u malo tople vode pa i njega umešati i pustiti da sos uzavri. Zasoliti i pobiberiti po ukusu i maknuti sa vatre.
U maslinovim uljem lagano podmazanu vatrostalnu činiju slagati red krompira pa red ribe (koju možemo ostaviti u komadu ili je izlomiti). Začiniti i ponoviti ređanje, pa tako dok ne potrošimo sve. Gornji sloj treba da budu krompiri koje onda pažljivo prelijemo sosom. Pokrijemo aluminijskom folijom ili poklopimo i stavimo u rernu zagrejanu na 180°C. Pečemo oko 1 sat, tj. dok krompir ne bude kuvan, desetak minuta pre kraja skinemo foliju/poklopac da se malo zapeče.
Pustimo da se prohladi 15-tak minuta i poslužimo sa CRVENIM vinom, onim istim koji smo i u sos dodali. Kod nas je bio jedan fini primitivo, ali sasvim bi lepo legao i merlot ili sangiovese.
 
 
 
 
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...