Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

the party

film kojem nedostaje ono nešto uprkos prilično zgodnom dramskom zapletu sa skrivalicama koje se razotkrivaju na kašičicu. deluje, na kraju, da mu fali nekih 15-20minuta dodatne razrade likova i napetosti između njih, za šta je vrlo respektabilna glumačka ekipa svakako bila sposobna.

 

6.78/10

Link to comment
18 hours ago, Dankan Ajdaho said:

 

U stvari, pun pogodak, do sada najsnažniji ogled o odnosu čoveka i Boga na koji sam ja naišao (doduše, samo na filmskom platnu), "Vrabac" od Raselove me je jedino dodirnuo na sličan način.

Zašto?

 

Šta se tačno postiglo smestanjem biblije u ovaj kontekst? Koje je novo značenje izvedeno, šta je film dodao? Koja je namera filma? Zašto uopšte postoji?

Meni iskreno sve ovo deluje kao da sposobnom režiseru zadaš da režira na osnovu nekog "srednja škola" koncepta. Ispadne i dalje dovoljno zanimljivo da čoveku ne bude krivo što je gledao, udene se tu po koja zaista zanimljiva stvar (recimo odnos muze i umetnika u ovom slučaju), ali kad se podvuče crta...

Edited by Ruxin
Link to comment

Jbg, nisam video spojler ili je kasnije dodat.

Dakle, hajmo prvo napraviti kratku rekapitulaciju filma:

Spoiler

U pitanju je metaforično - alegorijski odnos Boga (Bardem) i čoveka (Lorensova).
Kroz čitav film provlače se biblijske priče, praktično čitava istorija čovečanstva, Adam i Eva, Kain i Avelj, idolopoklonstvo, rođenje i smrt Božjeg sina...

Njihova kuća u alegorijskom smislu predstavlja odnos čoveka - Boga - čoveka, gde ona (čovek) ulaže sebe (gradeći) taj odnos, ali, s druge strane, ono što dobija zauzvrat nije (Božija) ljubav jer Bog voli isključivo sebe ali ne i nju kao osobu, već samo njenu ljubav prema njemu... Jer Bogu ne treba čovečja ljubav kao takva - u vidu odnosa - odnos ljubavi je dvosmerni proces, dvosmerna ulica u kojome daješ i dobijaš...njemu nije potrebno nešto takvo već isključivo one way street, a to je obožavanje...

Drugi ljudi su, kao što pomenuh gore, samo učesnici u tom procesu, koji zbog svojih ličnih želja, htenja i uverenja, svako na svoj način, razgrađuju ono što ona sagradi, u principu imajući isti cilj i želeći isto što i ona, ali, na žalost, kako to u životu biva, isti ciljevi i želje ne donose i jednake razultate za sudionike...

To je na neki način priča o neuzvraćenoj ljubavi, gde samo jedna strana daje, a druga samo uzima.
I to je ciklus koji se beskrajno ponavlja (zbog ljudske smrtnosti), jer Bogu je bitno jedino obožavanje, a kristal u stvari predstavlja simobol i paradigmu bezuslovne ljubavi koju mu čovek pruža, i stoga mu je toliko dragocen, kao podsećanje na to.

Što se tiče biblije, budući da se radi o odnosu čoveka i Boga, pitanje je bespredmetno.  Koja je namera filma? Da metaforički pokaže odnos ovo dvoje kroz jedan duboko emocionalni odnos. Što je novo? Ja nikada do sada nisam doživeo ovakav pristup jednom ovakvom pitanju/odnosu, i za mene lično je to velika novina. Odatle potiču i izvedena značenja, možda ne na saznajnom ali makar na isključivo emocionalnom nivou - ni jedno umetničko ili intelektualno delo nije me toliko dodirnulo što se ove teme tiče kao ovo. 

Izvedbu bih nazvao bukvalno savršenom - ekstremno moćno delo koje će se pamtiti decenijama.

Link to comment

Nije dodat kasnije, a imao je spojler i u prvom postu koji je pokrio glavne zamerke. Čisto da budemo on the same page.

Evo sad ide još jedan. :)

Spoiler

 

I ja prvi put gledam ovako nešto, pretpostavljam da je razlog zato što je "biblija ali alegorijski" toliko banalna ideja da treba imati baš baš mnogo hrabrosti da je izvedeš. :D

Tokom prve polovine sam mislio da je glavna tema odnos umetnika i muze, a da je bardem stand-in za aronofskog. To bi mi bilo mnogo zanimljivije, posebno ako se izvede sa dovoljno introspekcije a činilo mi se da stvari idu u tom pravcu. Onda kad je u drugom delu all hell broke loose pohvatao sam da je bardem neki oblik boga i da aronofsky puca na bibliju u nekoj meri, ali ne i u kojoj pošto se ne razumem (a i film me je do tad već dosta izgubio). Posle cunjajući po netu vidim da je praktično rimejk knjige, niti mnogo dodaje niti mnogo oduzima. Što bi bilo ok da je film slojevit a to jedan od nivoa, ali jok - film je prosto smeštanje biblije u drugačiji kontekst. Ne čak ni kontekst koji baca neko novo svetlo, samo drugačiji kontekst. I to je prilično jedini oblik u kojem film radi, nije kao da postoji zaplet koji nam odvuče pažnju ili likovi za koje se vežemo, nije kao da film funkcioniše sam za sebe pa onda posle mesec dana nekom padne na pamet, stante jebote, pa ovo sve vreme bila biblijska alegorrja..jok, sve što film radi je da obrađuje bibliju u drugačijem kontekstu, take it or leave it. 

Da me jebeš nemam pojma i dalje koja je vrednost toga.

 

 

Edited by Ruxin
Link to comment

Despicable Me 3 - standardno rekao bih, ali kao i 2. jako kaska za prvim koji je remek delo animiranog filma. 

Dont Breathe - ako izuzmemo premisu da će vas troje verovatno malo šta uraditi u životu ako ne može da izađe na kraj sa jednim slepcom pa sve da je terminator - supermen - betmen, film ima solidno creepy atmosferu i zanimljiv je taman toliko... Prosek.

Glass castle - meni odličan, Vudi je sve bolji kako je stariji. 

Link to comment

Taman isto kao i Peti element, doduše meni je Peti element bio tada najgori film Luca Bessona i početak osetno slabije faze njegove karijere nakon vrhova kakvi su bili Veliko plavetnilo i meni omiljena Nikita.

Sada, posle svega i svakakvih lutanja Bessonovih, Valerian mi je ispao odličan, dovoljno zabavan uspeo film...

Edited by Ajant23
Link to comment
Pitanje za ljude koji su gledali Valerian: koliko je dobar na skali od sranje do "dobar kao Peti element"?

 


Vizuelno prelep. Samo to. Fali mu šarma.
Dane DeHaan je potpuni promašaj. Upropastio je film. Glasom neverovatno podseća na Keanu Reevesa al harizma mu je u minusu. Al bez obzira na sve može da se uživa u izgledu filma
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...